Nogmaals de politieke delinquenten MM tiff De Moerdijkbrug Tribunaal Middelburg Een snellere berechting op komst Hieuwe bevoegdheid OHiciereri- Fiscaal De Nederlander moppert graag. Vooral de berechting der politieke delinquenten prordt door menig vaderlander becritiseerd en men is over 't tempo, waarmede de diverse gevallen worden behandeld, niet tevreden. Wanneer men echter be denkt, dat er in Zeeland 7823 dossiers klaar liggen, waarvan er 2610 door de P. R. A. zijn klaargemaakt om berecht te worden, dat er verder nog 1748 personen geïnterneerd zijn, waarvan er 150 als be rechte en de rest nog in veór- lnterneering zit, dat deze 150 berechte personen behooren tot de groep van 413 berechte gevallen, dan is er dus reden te zeggen, dat het tempo waar mede het Tribunaal te werk gaat, niet al te vlug is. Tijdens een op Zaterdagmor gen gehouden persconferentie in het Tribunaalgebouw te Goes, deelde de President Mr. Vlamhig en de Officier-fiscaal dhr. Sinke, het een en ander mede over het tempo, waar mede het Tribunaal in zQn be rechting te werk gaat. 'Heit te Londen vervaardigde Tribunaal besluit Het Tribunaalbesluit kwam in Londen tot stand. Daar men toen den toestand waarschijn lijk nog niet geheel kon over zien, is dit besluit nu niet di rect geworden wat het zijn moest. Bij een Tribunaal ontbreekt nL het O. M. en alle gevallen worden door de P. R. A. on derzocht, waarbij ook het ge tuigenverhoor plaats vindt. Wanneer nu een beschuldig de tijdens de openbare behan deling alles ontkend, moeten er verschillende getuigen on der eede worden gehoord en dit houdt een snelle berechting nu eenmaal tegen. Ingez. mededeeling DIE SLOOPENDE RHEUMATEEK Zet zich allengs vast in al Uw 'ledematen. Neem toch bijtijds Kruschen. Door de aansporende werking van de beroemde zes. minerale zouten op Uw bloedzui verende organen, worden alle pijn- wekende zuren losgemaakt langs natuurlijken weg, tot heil van Uw 1 ele gestel. Bij Apoth. en Drog. jFabr. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Bögeland). MEER kunnen wij brengen in de levens van de duizenden, die in de geteisterde gebieden doorploeteren om weer op te bouwen, wat de oorlog schond. Zonder ons aller hulp is die taak te zwaar, wij mogen niet toezien, wij moé ten helpen. Veel is er reeds gedaan, maar heel veel wacht nog op herstel. f6iÖen kuimwi lha«* gestort wofJet op giro 405000 N.V.H. Fonói HoodgebieJeii, den Haag) Een sneller systeem Nu is er een nieuw systeem bedacht, dat de berechting ten zeerste zal bespoedigen. Het is het systeem van buiten ver- volgiugsteUing. De buiten vervolging stelling in het algemeen wordt gere geld in het Besluit Politieke Delinquenten van 26 Oct. 1945 Personen, die verdacht wor den van overtreding van het Besluit Buitengewoon Straf recht of Tribunaalbesluit, kun nen u i or of vanwege den Pro cureur-Fiscaal buiten vervol ging worden gesteld. In prac-, tgk bemoeit de Proc.-Fiscaal zich hier niet mee, doch laat dit over aan de Officieren-fis caal. Wat is nu de buiten vervol gingstelling Het woord zegt het zelf al. De politieke delinquent wordt buiten vervolging ge steld. Hrj wordt dus niet meer vervolgd door of gedagvaard voor het Tribunaal. Wanneer er echter nieuwe verdenkingen tegen hem wor den ingebracht, dan kan de Proc.-fiscaal de buiten vervol ging stelling weer intrekken de politieke delinquent weer verdachte en kan hij weer gedagvaard worden. Twee soorten buiten vervol ging stelling Nu zijn er twee soorten bui ten vervolging stelling, die wij' hier in het kort willen toelich ten: Ten eerste: d© onvoorwaar delijke buiten vervolging stel ling. Dit is de B. V. S. zonder eenige voorwaarde en dus ook zonder eenige straf. Dit ge schiedt wanneer de verden king tegen iemand ingebracht volkomen ongegrond blijkt te zjjn, of wanneer er wel schuld is, doch deze van zoo geringen aard blijkt te zijn, dat verdere vervolging niet meer noodig is. In het laatste geval is het echter zeer moeilijk om de grens te trekken. Ten tweede Is er de z.g.n, voorwaardelijk buiten vervol gingstelling. Hier worden aan den be trokkene bepaalde voorwaar den gesteld, waaraan hij zich .3 houden heeft. Ais eerste voorwaarde geldt dan steeds, dat de voorwaarde lijk bulten vervolging gesteldei belooft zich voortaan als een goed vaderlander te zullen ge dragen. Verder kunnen hem nog bijzondere voorwaarden worden opgelegd waarvan wij noemen: het onder toezicht stellen van de Stichting Toe zicht Politieke Delinquenten, het aanwijzen van een bep: de verblijfplaats e.d. In practijk zal het er vooral op neerkomen, dat de Officier fiscaal hem tot voorwaarde stelt zekere werkzaamheden te verrichten, of afstand te doen van bepaalde goederen of gel den. Vooral.het laatste zal zeer veel worden toegepast, daar de meesten lid van de N. S. B. werden om er financieel voor deel van te trekken en dus het zwaarst gestraft worden door hen in hun financiën aan te grijpen. Wanneer niet aan de voor waarden wordt voldaan Indien de voorwaardelijk buiten vervolging gestelde zich niet aan de voorwaarden houdt, dan vervalt de voor waardelijk buiten vervolging stelling en lcó.n hg weer ge ïnterneerd worden en voor het Tribunaal komen. Voor dit Tribunaal zullen verder in openbare zitting de zaken behandeld worden van hen. die een hooge positie be-- kleedden en van degenen, die zeer zwart staan aangeschre ven. In de toekomst zullen de lichtere gevalen dus door den Officier-fiscaal worden behan deld en deze komen dus niet meer voor het Tribunaal De uitspraken zullen echter ge regeld door de dagbladen wor den gepubliceerd. Het bezwaar, dat er nu een persoon een beoordeeling, op slechts de inzage der verschil lende stukken, wordt overge laten, gaat voor Zeeland niet geheel op, dam- hier afgespro ken is, dat de Officieren-fis caal, voordat zij tot voorwaar delijk buiten vervolging stel ling overgaan, overleg plegen met het Tribunaal, dat in de raadskamer hierover beslist. Het is dan ook vanzelf spre kend, dat hier een nauwe sa menwerking- ten zeerste Is ge- wenscht. Wanneer nu de voorwaarde lijk bulten vervolging gestelde niet met de hem opgelegde voorwaarden acoord gaat, kan hg hiertegen verzet aanteeke- nen, hetgeen ten gevolge heeft dat zijn zaak voor het Tribu naal of voor het Bijzonder Ge rechtshof behandeld wordt. De meeste lichte gevallen zullen echter gaarne in een voorwaar de toestemmen en dus komt de groote N. S. B.-er, de „zwa re jongen" eerder aan de beurt hetgeen in het geheel met de wenschen van het publiek over een komt. Op deze manier hoopt men binnen het jaar met de berech ting der politieke delinquenten op Zuid-Beveland en Walche ren gereed te komen. Wij zgn benieuwd naar de practijk. Welk een belangrijke scha kel de Moerdijkbrug beteekent in 't verkeer tusschen Noord en Zuid-Nederland, blijkt wel hieruit, dat de onlangs gedu-, rende de periode van één week gehouden verkeerstelling, als resultaat opleverde, dat 't aan tal motorvoertuigen, dat de brug passeert, gemiddeld per werkdag 3735 bedraagt. Op den in die periode vallenden Zondag werden in 24 uur slechts 917 wagens geteld, waaruit men veilig kan vast stellen, dat het verkeer op, Zondag nog geen vierde deel bedraagt van dat op werk- De telling, die in 1938 op den Moerdijkbrug werd gehou den, gaf een dag-gemiddelde van minder dan 2500. Ais oorzaken voor dit merk waardig verschijnsel, dat met een zeer belangrijk ingekrom pen wagenpark de verkeers- cijfers toch zoo verrassend zgn opgeloopen, noemt „Economi sche Voorlichting": le» het thans bijzonder be langrijke militaire verkeer, dat in 1938 hier te lande nog slechts zeer bescheiden was; 2e. het zeer intensieve - per sonen- en goederenvervoer per auto door de Nederlandsche Spoorwegen, zoolang de spoor brug over het Hollandsch Diep nog niet hersteld is; 3e. het zeer drukke verkeer tusschen Noord-Nederland en de in hat Zuiden gelegen geteisterde gebieden, als Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren. Het grootste aantal, n.l. 4027, werd geteld op -een Vrijdag. Verder bleek, dat 's morgens tuschen 9 en 10 uur verreweg het grootste aantal wagens Gasvoorziening Er bestaan plannen bij de regeering om centraal, vanuit de mijnen, gas te gaan ver strekken voor verlichting en/ of verwarming. Gemeehten, die tot nu toe van gas verstoken 2ijn, zouden op deze wijze van gas kunnen worden voorzien. Zitting van 31 Mei. Deze keer kwamen slechts zaken aan de orde, die reeds waren behandeld, doch waar naderhand nog andere feiten of omstandigheden aan het licht waren gekomen. Zoo was dit het geval met den vischhandelaar Antheunis Martegn te Arnemuiden, van wien een brief gevonden was, dien hij op 24 Juli 1942 aan een nat. soc. instantie had ge richt en waarin hij o.m. ge schreven had, dat de agent der Nederlandsche visscherij- Centrale te Veere, G. M. Pop- pe, zoo fel anti-Duitsch en nog erger anti-N.S.B. was en niets anders deed dan saboteeren. Nu verklaarde hij dezen brief in een driftige bui ge schreven to hebben en omdat het om zijn boterham ging. Verdere bedoelingen had hij er niet mee gehad en hij was van meening, Poppe niet in gevaar te hebben gebracht. Voorts kwam bij deze zaak ook nog ter sprake zijn lid maatschap van de N. S. B., waarvan hij zelf verklaard had, daarvoor bedankt te heb ben in begin 1941, terwijl een door hem zelf onderteekende contributievaststelling van No vember 1942 aanwezig was ter zitting. Dit laatste wist zijn verdediger, Mr. Kuipers, op te door de mededeeling, dat besch. drie maal bedankt had, doch tweemaal er weer! op terug is gekomen. Wat het eerste betreft was hij van meening, dat de brief in een opwelling" is geschreven. Pop-' pe heeft overigens geen nadee- lige gevolgen ervan ondervon den en besch. heeft later over Poppe zelfs een zeer gunstige verklaring gegeven. Hij ver zocht in vrijheid stelling van zijn cliënt. De zaak van Pieter Eiff, reiziger te Middelburg, was reeds op 18 Januari j.l. behan deld. Toen waren diverse getuigenverklaringen niet on derteekend of onvolledig. Uit de nu door sommigen gewijzig de verklaringen bleken geen fundamenteele veranderingen te mogen worden aangebracht Wèl had besch. indertijd ver klaard van geen enkel papier der Duitschers te hebben ge bruik gemaakt, doch thans werd een formulier betreffen de vrijstelling van evacuatie uit Vlissingen overgelegd. Dit laatste achtte de verde diger, Mr. P C. Adriaanse, ge heel normaal, want hoevele goede Nederlanders gingen niet naar Dam 6, om hiervan ontheffing te verkrijgen? De' meeste verklaringen zijn ten dentieus en de dagvaarding is overdreven. Al is de houding van besch. niet goed geweest voor zijn verkeerde handelwijze heeft hij nu lang genoeg ge boet. Derhalve werd onmid dellijke invrgheidstelling ver zocht. Aan den koopman Simon A. van Keulen te Middelburg, werd, behalve het vermeide op de lange dagvaarding van 1 Febr. j.l., nu nog ten laste gelegd, dat hij bevorderd heeft dat ter kennis van de Duitsche politie kwam, dat zich in het huis van R. J. Kraak aan Vlasmarkt wapens zouden be vinden, waarop een huiszoe king is gevolgd. Voorts was ook bekend gewor den, dat hij verschillende N. S. B.ers thuis ontving. Het eerste werd ten stellij ste ontkend. Als getuige werd gehoord, H. J. Kraak, die ver telde, dat besch. altyd op gummi-schoentjes achter hem aan liep, als hij. ging wande len. Toen op een avond in September 1943 getuige met enkele anderenhad staan pra ten en het woörd pistool ge- TOLLEN Naar de „Transport Cou rant" mededeelt, is in den be zettingstijd een betrekkelijk groot aantal wegtollen opge heven, zonder dat daaraan be kendheid is gegeven. In ons land zgn thans nog 32 tollen met 39 tolboomen, waarvan een tiental practisch van geen beteekenis is. De K. N. A. C. heeft aan den Minister van Openbare Werken en Wederopbouw ver zocht te wilen bevorderen, dat die overgebleven obstakels spoedig .verdwijnen. Canadeesche auto's komen ter beschikking Van offieieele zijde schijnt 'men van plan te zijn het auto park op Deelerj zoo spoedig mo gelijk 'tc liquideeren. Deze week zuilen eenige hon derden chauffeurs en monteurs uit Rotterdam het reeds aanwe zige personeel komen verster ken, terwijl bovendien nog eeni ge honderden militairen ver wacht worden 'ter uitbreiding van de bewakingstroepen. Het aantal motorvoertuigen in de Dump wordt geschat op 28.000. Het Nederlandsche leger zal er waarschijnlijk 18000 van overnemen, terwijl de rest bin nenkort voor civiele behoeften beschikbaar zou komen. Nieuwe Zweedsche Postzegels Naar het Zweedsch Interna tionaal Persbureau bericht, zul len de Zweedsche posterijen een aantal nieuwe zegels uitge ven, ter gelegenheid van het 800-jarig bestaan van de kathe draal te Lund. De posterijen zullen voorts een reeks nieuwe zegels druk ken ter gelegenheid van de jaar lijksche bijeenkomst der Zweed sche landbouwkundige vereeni- ging, die dit jaar haar eeuw feest viert. bruikt had, is dat v. Keulen ook ter oore gekomen. De con clusie kon dus niet anders zijn dan dat v. K. de oorzaak, er van was, dat acht dagen later de S. D. huiszoeking kwam doen. Daarop werd de ex- chauffeur van de S.D., A. A. Joosse als getuige gehoord. Deze herinnerde zich nog goed, de heeren van den S. D. naar de Vlasmarkt te hebben gereden. De mededeeling van de wapens was gedaan door Piet van' Keulen, zoon van dezen beschuldigde. Dftf wist hij veel te goed, omdat die stotterde.' Piet had woordelijk gezegd: „We hebben een ge sprek afgeluisterdenz. Ook na diverse andere vragen bleef besch. Simon A. v. Keu len ten stelligste ontkennen, aan deze kwestie te hebben medegewerkt. Mr. Dii'ven, de verdediger, vond de zaak tamelijk eenvou dig Deze zaak is terug te bren gen tot een burenrel. De ver klaringen bestaan uit ver dachtmakingen of „van hoo- ren zeggen". Het staat z.i. vast, dat deze besch. het ge sprak niet bij den S. D. heeft aangegeven en dat evenmin heeft bevorderd. Besch. is nooit bij den S. D. geweest, zelfs niet voor leveranties, hoe wel hij dat gemakkelijk had gekund. Hij drong op uiterste clementie aan, daar zoowel de zaak ais het gezin van be sch. volkomen is geruïneerd. In alle zaken uitspraak over 14 dagen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4