VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Onduldbare toestanden op Sumatra's Oostkust Waar blijft de Paling? Dinsdag 4 Juni 1946 te JAARGANG NUMLMEJt 479 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en 8. L. Boerma, Hoofdredacteur; J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, t Tel. 2163. Girvaummer 41Ö3S* Een inaugureele rede De vroegere leeraar aan de H. B. S. te Middelburg, de bekende' Dr. P. J. Bouman, is onlangs tot hoogleeraar in de sociologie aan de Groning- sche Universiteit benoemd heeft dezer dagen een rede ge houden ter aanvaarding van zftn ambt. Het onderwerp door hem gekozen was: „Sociale Span ningen" Hij zeide o.m., dat over deze meer verborgen sociale span ningen tot nog toe in de so ciologie veel minder was ge sproken dan over klassenstrijd en revolutie. Hij critisseerde de Marxistische klassenstrijd theorie, en betoogde, dat een sociale spanning, die zich ken merkt door een massaal ka rakter, die van een zekere duurzaamheid is, en die een latente kracht in zich bevat, niet altoos tot revolutie be hoeft te leiden. Ook is het niet juist te meenen, dat een soci ale spanning altoos samen hangt met armoede van de be treffende bevolkingsgroepen. Volgens zijn oordeel moeten als bronnen voor het ontstaan van sociale spanningen vooral worden beschouwd deze twee factoren: een minderwaardig heidscomplex bij de bevolkings groep waarin ze ontstaat, en een diepgeworteld wantrouwen Deze kunnen zich ook bij stij gende welvaart openbaren. Wat onzen tijd betreft: de collectieve nervositeit van de groote massa leidt licht in de richting van sociale spannin gen. Daarom is de massa-psy- chologie voor onzen tijd be langrijker dan ooit te voren. In een tijd van sociale ont wrichting zijn het niet alleen de arbeidsgroepen, maar ook andere lagen van de bevolking die in een toestand van wan hoop en verbittering geraken. Hierdoor worden de heftigste sociale spanningen in het le ven geroepen. Welke middelen staan ons nu ten dienste om sociale span ningen te doen verminderen vroeg hij ten slotte. Hij wees op de heilzaamheid van bespreking en onderhan deling met opstandig-gezinde groepen. In ieder geval, zoo zei hij. moet worden nagegaan welke grieven aanwezig zijn, en in hoeverre deze gegrond blijken. Voorts mag veel wor den verwacht, naar hij meent, van betere voorlichting. Ein delijk, ^besloot hrj, is het hoogst gewenscht de „massa" tot meer organisch gevormde groepen terug te brengen. Dit zou dan behooren tot de sociale paedagogie. Neaerlandsch Indie Militairen misdragen zich te Mr. Cornelis DE BERICHTEN uit alle d celen van Sumatra wijzen op 'n toenemende chaos. Zeer betrouwbare informaties ontvan gen ter Oostkust van Sumatra verklaren letterlijk: „De bevolking is radeloos, zjj wordt verhinderd landbouwwerk te doen en wanneer deze menschen ook maar een kleinigheid bezitten worden zjj voor gefortuneerd uitgekreten, waarna alles wat hun toebehoort geplunderc en geroofd wordt en z\jzelf dikwijls vermoord worden. Dit alles duurt nu al vele maanden voort zon der dat iemand er een einde aan kan maken." Wij wenschen onzen nieu wen hoogleeraar, die uit de Zeeuwsche gewesten naar het hooge Noorden is getrokken, succes op zijn arbeid. Red. Overwinningsparade te Londen Voor de Victory parade van Zaterdag a.s. worden niet min der dan tien millioen toeschou wers verwacht. Zij zuilen om half negen 's morgens hun plaatsen moeten hebben inge nomen. Om het gigantische ver keer te verwerken zullen in den nacht van Zaterdag op Zondag de bussen tot twee uur in den ochtend rijden en de onder- grondsche treinen tot één uur. De versieringen en floodlight illuminatiesizullen nog tot week na V-day te zien zün. Indonesiërs tegen Indonesiërs Blijkens de Indonesische pers ln Sumatra was Tapanoeli getuige, van een completen burgeroorlog oo kleine schaal tusschen Indone sische stzijdkrachten, waavan de aard niet nader omschreven wordt en de republikeinsche troepen van Tapanoeli afkomstig. Genoemde Indonesische strijdkrachten wa ren van Sumatra's oostkust ge komen met het doel in Tapanoeli een sociale revolutie te ontkete nen, waarop het republikeinsche bestuur ingreep en gevechten ont stonden, waarbij onder de Indo nesiërs van Sumatra's Oostkust drie dooden en 47 gewonden vie len en de Tapanoeliers 4 dooden en vele gewonden hadden. Het gedrag der militairen De legervoorlichtingsdienst maakt bekend, dat, nadat door ergerlijk optreden van enkele militairen in de Centrale bioscoop te Mr. Cor nells de Amacab-Welfare de avond voorstellingen in deze bioscoop heeft moeten stopzetten, thans bij wijze van proef wederom avond voorstellingen gegeven zullen wor den. Mochten echter de orders van de militaire politie en de aan wijzingen van den beheerder niet opgevolgd Worden, dan zal deze bioscoop vermoedelijk definitief voor militairen gesloten worden. Er wordt dan ook een beroep ge daan op aile militairen om zich behoorlijk te bedragen, opdat der gelijke zeer te betreuren maatre gelen niet behoeven te worden toegepast. Laski ovar Indonesia Professor Harold Laski, voorzitter van de Labourparty, heeft in een te Newcastle on Tyne gehouden rede onder andere het volgende gezegd: „Ik begrijp, waarom Bevin aan vankelijk de Engelsche bezettiiSg in Indonesië moest handhaven. Hij had geen alternatief. Thans heb ben Bevin ensir Archibald Clark Kerr met dr. van Mook een sche ma uitgewerkt voor de vrijheid van het Indonesische volk. Ik hoop, dat geen Engelschman 'n politiek zal aanvaarden, die net Indonesisch volk probeert te doen terugkeeren tot den toestand, waarin het door Nederlandsch iin perialisme wordt geëploiteerd. Wij moeten hoognoodig aan het einde van dezen oorlog beseffen'dat ze venhonderd millioen Aziaten ~ich bewust beginnen te worden, dat zij in staat zijn zichzelf te regee- ren. de Centrale Chineesche Regee ring aan alle Chlneezen in Ned. Indië volledige samenwerking met de Ned. Indische regeering heeft gelast. Verklaring van Sjahri Het republikeinsche pers bureau Antara brengt een be richt over een door Sjahrir aan een correspondent van United Press verleend interview. Sjah- fir zou hierbij verklaard heb ben, dat het geheele Indonesi sche kabinet hem op hét stuk van de onafhankelijkheid van Indonesië ondersteunt. Volgens Antara heeft Sjahrir verder nog het volgende ver- klaard: „De houding van de Nederlanders in deze kwestie is negatief. De manier waarop zij handelen, doet ons ten aanzien van hen twijfelen. Wij hebben meer vertrouwen in de Britten dan in de Nederlanders, omdat de Britten ons niet aanvallen. Dit alles is de reden, dat tot de Vereenigde Naties een verzoek zal worden gericht om te inter* venieeren, indien de Nederlan ders het verzoek van Indonesië om onafhankelijkheid zouden af wijzen." De Chineezen in Indie De president van de Kwomintang Sinkawan, heeft verklaard, dat Verkiezingen in Frankrijk Verschuiving ten gunste van de M. R. P. Het Agence France meldt de volgende officieuze de finitieve uitslagen van de Fran sche verkiezingen voor de ver tegenwoordiging van het moe derland, betreffende alle 522 zetels: M.R.P. (vooruitstrevende Ka tholieken) 159 zetels; Commu nisten 147 zetels; Socialisten 116; Parti Republicain Liberte (conservatieven) 35 zetels; Ra dicalen 35 zetels; Andere par tijen 30 zetels: De aantallen stemmen, die de voornaamste partijen in Octo ber 1945 hebben 0behaald, zijn als volgt: M.R.P. 4.817.603 stem men; Communisten 4.842.371 stemmen; Socialisten 4.495.402 stemmen; Radicaflen 1.188.352 stemmen. Alle huidige ministers zijn herkozen. Kalinin overleden Agence France Presse ver neemt uit New York, dat Mi- chajl Iwanowitsj KaQinin, oud- voorzitter van den oppersten raad der Sowj et-Unie, is over leden. Kalinin behoort tot de oude revolutionnairen. Hij werd voor de proletarische revolutie ver scheidene malen veroordeeld en o.m. naar Siberië verbannen. Hij was de zoon van een boer uit het .newest, dat toentertijd Twjer heette en is geboren in 1875, Kolenrantsoenen 1946-1947 ïni het tijdvak van 4 Juni tot en met 15 Juni a.s. is er nog een maal gelegenheid voor het aan vragen van vaste brandstoffen voor instellingen, kantoren, werkplaatsen enz. Het hiervoor te bezigen formulier M.D. 303- 05 kan bij den plaatselijken dis- tributiedienst worden afge- haafid. Extra bon voor meat en vegetables Op 6 Juni zal een bon worden bekend gemaakt voor „meat and vegetables" voor personen in «de leeftijdsgroepen boven 4 jaar. In verband met de Pink sterdagen kunnen reeds op Vrij dag 7 Juni op dezen bon blikjes van gemiddeld 16oe., varieerend van 12 tot 20 o.z., (340 tot 567 gram) worden gekocht. Voor blikken met een gewicht van 1 lbs. 14 ozs. of 2 lbs. (850 of gram( moéten 2 bonnen wor den ingeleverd. Blikken van 6 lbs. en zwaarder kunnen wor den verkocht op basis van 450 gram vleesch en groenten per bon- De Bijbel is volmaakter dan radar; hij verbindt hemel en tarde. Bovenstaand kaartje toont het grensgebied van Thailand (Si- am) en Fransch Indo China, waar zich den laatsten tijd ge regeld incidenten voordoen met Fransche troepen op Siameesch gebied. Deze gebieden, wélke Frankrijk vroeger aan Thailand' ontnam, werden gedurende den laatsten oorlog weer bij Thai land gevoegd. De Franschen bombardeerden hier onlangs een stad. Mededeeling Op onze kantoren te Goes Middelburg, Vlissingen, Tholen Wissenkerke en Zierikzee lig gen ter inzage een lijst van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden en de passagierslijst van het ms. „Kota Inten", hetwelk vermoedelijk 6 Juni zal arriveeren. De Unilever affaire De Officier van Juétitie heeft hooger beroep aangeteekend van de uitspraken, welke ged zijn met betrekking tot het Uni leverschandaal door de politie rechter. belast mét de berech ting van economische delicten, in de vodgende zaken: A. van der Polder (1 jaar en 8 maanden) en W. F. V. Dinge- mans (9 m.), directeuren van het verkoopkantoor; J. A. C. Kolkman (9 m.), A. Leezer (8 m.), H. F. ten Haave (4 m.), H. A. Honig (6 m.), adjunct-direc teuren van hét verkoopkantoor. Voorts teekende de Officier beroep aan in de zaken van J. b. Moonen (8 m.), C. v. Vliet (4 m.), W. A. v. d. Steen (8 m.), A. P. Keulemans (9 m.). allen beambten bij de Unilever en r. Douwes (f 1000 boete of 1 maand hechtenis), boterhande- laar te Wassenaar. Deze zaken zuMen dus 'te zij- ;r tijd behandeld worden door 2t Gerechtshof te 's Graven- hage. De Kabinetsvorming Nadat de kabinetsformateur gedurende de vorige dagen den voorzitter van de kamer fractie van de KatholieKe Volkspartij ontvangen had, zal hij heden den voorzitter van de kamerfractie van de Partij van den Arbeid ontvangen. Het ligt in zijn Voornemen in den loop van deze week ter bespreking van het door nem ontworpen regeeringsprogram met de voorzitters van andere fracties contact op te Weest zuinig met koffie en cacao Daar er eenige vertraging is ontstaan in den aanvoer van koffie is het niet uitgesloten, dat in Juli niet. op tijd een kof fiebon zal kunnen worden aan gewezen. Een ieder wordt aan geraden, hiermede rekening te houden. Ook de aanvoer van cacao verloopt thans niet geheel naar wensch in verband hiermede zal op 16 Juni voor alle leef- tijden 50 gram cacao in plaats van 100 gram beschikbaar wor den gesteld. Zooals bekend is dit rantsoen bestemd voor acht weken. Vrouwelijke notarissen De minister van Justitie maakt bekend, dat voor vrou welijke candidaat-notarissen de gelegenheid open staat, te sol- liciteeren naar vacante notaris plaatsen en zich. overeenkom stig artikel 20 d. van de Wet op het Notarisambt, beschikbaar te stellen voor de tijdelijke waarneming van een notaris kantoor. He zi Ongeregelde verkoop en smokkelhandel schaden ons volksbelang ET zal velen zijn, dat paling di't jaar zoo goed als niet in den regelmatigen handel te krijgen is. De afwezigheid van paling in den geregelden handel is des raadselachtiger, daar de vangst van paltng. op het IJssel meer dit jaar zeer goed is, zelfs beter dan in de jaren voor den oorlog. Vanwege hét groote belang, dat de zoo vetrijke paling als volksvoedsel heeft, zijn aanvan kelijk maatregelen genomen voor een eerlijke distributie, waardoor de handel in paling op denzelfden voet zou moeten worden voortgezet als voor den oorlog. In tegenstelling tot de meer kapitaalkrachtige Noord- zee-visscherij. kende men bij de IJsseümeervisscherij geen groot handel, in welke plaats de com missiekooplieden stonden, die een procent van den omzét ver dienden, en daarmee, gezien de groote hoeveelheden paling, te vreden waren. Na den oorlog treden deze menschen echter als groothandelaren op en velen van hen gaan tevens als venters langs de deuren. Zoodoende be staat er geen enkele controle op. waar en voor welke prijzen de paling wordt afgeleverd. De Spakenburger visschers hebben thans het besluit geno men met hun vangst in andere plaatsen binnen te loopen 'tot dat de coöperatieve vereeniging opgevallen van IJsselmeervisschep Ln den groothandel zal zijn 'ingescha keld en bij het venten het huis- aan-huis systeem zal worden af geschaft, zooda't de C.C.D. de openbare verkoop zal kunnen controleeren. Voigens de coöperatieve ver- eeniging van IJsselmeervis- schers is het bedrijfsschap niet genegen deze wenschen van de visschers in te willigen. Van de zijde der eerstgenoemde wijst men er tevens op, dat de groo'te palingvangst van dit jaar be langrijke voordeelen voor onze deviezenpositie kon hebben, in dien een surplus van gerookte paling naar België zou kunnen worden uitgevoerd. Thans wer den naar genoemde vereeniging beweert, groote hoeveelheden paling naar België gesmokköld, wat noch onze deviezen-, noch onze voedselpositie ten goede komt. HET WEER Stijging van temperatuur, wis selende bewolking, hier en daar nog enkele verspreide buien. Zwakke. Later matige naar Zuid-West of Zuid terug- loopende wind. Zon onder 20.52. op 4.28. Maan op 9.11. onder 0.4». Eerste kwartier: 8 Mei.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1