VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Truman over de vraagstukken van den dag Handelsaccoord met Finland Siam en Fransch Indo-China Maandag 3 Juai HW6 Se JAARGANG M llMMKR m Al*. Leiding: B. Q. Kloosterziel en S. L. Boerma. HoofdredacteurJ. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 'Pel. 2162, Gtronrnmner 4M3SÏ Retraite Wie verstaat dit woord? Het is de bedoeling, dat menschen uit verschillend mi lieu en uit verschillenden werk kring een poos samenkomen in een afgelegen natuuroord, waar zij zich onder goede lei ding en onder samensprekin- gen over geestelijke en prak tische onderwerpen innerlijk opbouwen tot vernieuwden ar beid In de maatschappij. Zq trekken zich daar tjjde- Itjk terug, om tot bezinning te komen en zich gezamenlijk te sterken aan de Eeuwige bron van alle nieuw leven. In velerlei kring wordt de behoefte aan zulke retraite oorden gevoeld. Van het Persbureau der Ned. Herv. Kerk ontvangen we thans een communiqué waarin enkele gegevens en data worden vermeld over re traite-mogelijkheden voor de zen zomer. Zij zullen alle onder hoofd leiding staan van Ds A. P. L. van Dijk van Kampen en zijn bedoeld voor verschillende ca tegorieën van personen. Ieder, die zich daartoe ge trokken mocht gevoelen, ra den wij aan. zich ten spoedig ste hij de hoofdleiding voor verdere inlichtingen te mel den. 1. Voor maatschappelijke wer kers wordt een retraite- week gehouden, van 20 tot 26 Juli, te Ellecom. 2. Een algemeene retraite- week, die voor ieder toe gankelijk zal zijn, wordt gehouden van 27 Juli tot 2 Aug., eveneens te Elle com. 3. Voor onderwijzers en on derwijzeressen zal een re traite-week wprden gehou den te Ellecom van 10 tot 16 Augustus. 4. Wederom een algemeene retraite-week zal plaats vinden van 17 tot 23 Aug., in Ellecom. 5. De laatste retraite-week vindt plaats van 24 tot 30 Aug. te Ellecom en zal uit sluitend bestemd zijn voor studenten. De prijs bedraagt f 25 per samenkomst, doch reductie is mogelijk. Ook zij, die niet tot een kerkgenootschap behoren zijn tyelkom. Wij bevelen dit werk onzen lezerskring warm aan! Hier is geestelijke gezond heid op te doen. Red. OP EEN PERSCONFEREN TIE heeft President Tru man verklaart, dat hij Stalin tweemaal heeft oit- gonoodlgd hem te Washington te bezoeken, doch dat de Sovjet- Russische leider beide keeren om gezondheidsredenen heeft geweigerd. Truman zelde, dat zijn laatste tiit- noodlglng van de afgeloopen maand dateert, ten tijde van de ministerconferentie te Parijs. In denzelfden brief riep hij de hulp van de U.S.S.R. in bij het bestrij den van den voedselnood. De eer ste uitnoodlging heeft Truman ge durende de conferentie van Pots dam gedaan. In, geen der beide uitnoodigin- gen heeft Truman het bespreken van speciale onderwerpen voorge steld, doch slechts gesproken over een „vertrouwelijk bezoek". Een zeelieden-staking? Sprekende over de dreigende sta king der zeelieden, zeide Truman, dal. de vooruitzichten op dit punt .,zeer somber" waren. Er zou een beroep worden gedaan op leger en vloot om de scheepvaart gaan de te houden voor het geval de staking op 15 Juni zal uitbreken. De voorgestelde tijdelijke nood wetgeving zou het bestrijden van staking zeer vergemakkelij ken. Centralisatie in Duitschland Truman bevestigde de bewering van Molotof, dat Stalin te Pots dam centralisatie van transport en financiën van Duitschland bad voorgesteld, maar verklaarde met nadruk dat dit voorstel niet door de V. S. was ontworpen. Naar hij zich herinnerde, was Stalin's idee niet aangenomen, omdat de groo- te vier bet niet eens konden wor den over de details van de toe passing ervan. Reuter herinnert er aan, dat vol gens radio Moskou Molotof Maan dag aan vertegenwoordigers van de Sovjet-Russische pers heeft medegedeeld, dat Stalln reeds in Juli j.l. op de Berlijnsche confe rentie had voorgesteld, om een centraal Dultsch bestuur te vor- 1, doch dat de andere partijen e kwestie niet hadden willen bespreken en dat nadien niemand deze zaak meer naar voren had gebracht. Anionescu terechtgesteld De Britsche nieuwsdienst ir Duitschland. die radio Boeka rest aanhaalt, meldt, dat maar schalk Ion Antonescu, de voor malige dictator van Roemenië en Mihail Antonescu, Constan- tin Vasiliu en Georges Alexia- nu,' nadat hun gratie verzoeken door koning Michael op advies van de regeering afgewezen wer den. Zaterdag terechtgesteld zijn. Levenslang geeischt De advocaat-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof Leeuwarden, Drentsche kamer, eischte tegen den ex-burgemeester van Wes- terbork, Willem Meint Abra ham Pijbes, dierenarts, levens lange gevangenisstraf met het verbod eenig ambt te beklee- den en ontzetting uit beide kies rechten. In zij% functie van burgemeester liet hij tijdens de bezetting tal van personen op halen, die bij de O.T. tewerk werden gesteld. Verdachte's raadsman, Mr. R. Huges 'te Assen, drong aan op het uit brengen van een psychiatrisch rapport. Uitspraak 14 Juni a.s. Een Nederlandsche delegatie onder leiding van Mr. S. Th. J. Teppema, directeur bij het di- redtoraat-generaal van de bui- tenlandsche economische betrek kingen van het ministerie van handel en nijverheid en een Fins che delegatie onder leiding van den heer L. Tuominen, chef de bureau van het ministerie van buitenlandsche zaken te Helsinki, hebben te Stockholm onderhandeld over de afsluiting van een handels- en betalings verdrag tusschen beide landen. De accoorden zijn op 28 Mei Neaerlandsch Indie Evecuatie uil hei binnenland Zaterdagmiddag heeft een offi cieele Britsche woordvoerder me degedeeld, dat volgens de toezeg ging der republikeinen aan het Britsche hoofdkwartier, de eerste geïnterneerden, die uit het bin nenland per trein zullen worden geevacueerd, heden te Batdvia zullen arrivecren. Het totale aantal geïnterneerden it nog geevacueerd moet worden bedraagt 28.000. Sjahrir an ds bandieten" Te Batavia beschouwt men de asprekingen, die Sjahrir met de Indonesische leiders in midden- Java heeft gehad, als een laatste poging van Sjahrir om zijn zeg- ;enschapr uit te breiden over de bandietenlegers en over de po litieke avonturiers. Japansche Oorlogsmisdadigers De voorlichtingsdienst der Ned. Indische regeering deelt mede, dat ongeveer 1000 Japansche oorlogsmisdadigers 'terecht zul len staan voor misdaden, Ned.-Indië begaan. De Tjipineng-gevangenis te Meester Cornelia is bestemd om in de toekomst de Japansche oorlogsmisdadigers te huisves ten. Bananen voor kinderen Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat voor kin deren geboren in 1942 of la'ter 500 gram bananen beschikbaar worden gesteld. De aflevering dezer bananen zal plaats heb ben naar gelang de bananen ge ïmporteerd worden, waarmede waarschijnlijk geruimen tijd moeid zal zijn. Ter verkrijging der bananen moet men bon 822 der bonkaart KD of KE 606 bij een detaillist in groente en/of fruit inleveren en wel ufterlijk op 8 Juni. 112.000 ton broodgraan voor België De heer Kronacker, minister van bevoorrading, heeft van de Combined food Board gedaan gekregen dat 112.000 ton brood graan van de in de maand Mei verdeelde hoeveelheid aan Bel gië zal worden toegewezen. De eerste verzendingen zijn reeds begonnen. Hef eerste schot was raak Een Duitsch politieagent vuur de dezer dagen te Berlijn het eerste schot sedert de Berlijn sche politie weer met wapens werd uitgerust. Een man, die uit een winkel twee radioappa raten had gestolen, werd door dit eerste officieele Duitsche schot op slag gedood. Onze schepen in Antwerpen Vrijdagmorgen zijn de dokwer kers vfti Antwerpen begonnen met het lossen van de Neder landsche schepen Sumatra, Edam. Waterland en de Bloe- mendijk. De andere schepen zullen daarna gelost worden. De herstelwerkzaamheden aan de gropte sluis te IJmuiden zijn reeds zoover gevorderd, dat men verwacht daarmede dezer da gen gereed te zullen 1946 te Stockholm geparafeerd en treden in werking op den dag van onderteekening. Het handelsaccoord voorziet in een Finschen export van ge zaagd hout, mijnhout, andere houtproducten, houtpulp, papier carton, graniet, etc. terwijl Ne derland aan Finland machines, electrische apparaten,- vlas, kunstzijden garens, chemische producten, medicamenten, z den, haring, etc. zal leveren. Verwacht wordt dat het han delsverkeer, waarvoor het mo netair verdrag de normale be talingsmogelijkheid opent, eei omvang zal hebben van circa 25 millioen gulden aan beide 2ijden. Het handelsverdrag treedt werking op 1 Juni en heeft een looptijd van 3 jaar, waarna het stilzwijgend kan worden ver lengd. De bij het verdrag over eengekomen goederleveranties vinden plaats van 1 Juni 1946 tot 1 Juni 1947 waarna het han delsverlceer door een gemeng de Nederlandsch-Finsche com missie voor een volgende perio de opnieuw zal worden raamd. De resultaten van de onder handelingen kunnen bevredi gend worden genoemd. Het is te verwachten dat de afgesloten verdragen een intensifieering van de Nederlandsch-Finsche economische betrekkingen tot gevolg zal hebben.. Zitting Staten-Generaal gesloten Vrijwel zonder eenig ceremo nieel heeft de minister van Binneniandsche Zaken, Dr. Beel Zaterdagmiddag te 3 uur de voorloopige zitting der Staten- Generaal voor gesloten ver klaard. De leden der beide Ka mers kwamen daartoe in de vergaderzaal der Tweede Ka mer bijeen onder voorzitter schap van den president der Eerste Kamer, mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk. De griffier der Eerste Kamer s een afschrift voor van het Koninklijk Besluit van 16 Mei j.l. betreffende de sluiting der voorloopige zitting en machti- ging tot ontbinding der beide Kamers. Te drie uur arriveerde de mi nister. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaarde hij deze zitting van de voorloopige Staten-Generaal te zijn gesloten. De minister verliet hierna het kamergebouw, waarna de voorzitter, de leden der com missie van in- en uitgeleide dankte en de vergadering sloot. „De Hoop" vaart weer uit Gistermorgen werden weer d'e vlaggen geheschen op het hospi- taalkerkschip ,.De Hoop", ten tee- ker. dat dit schip van de gelijk namige vereeniging opnieuw gaat uitvaren naar de visschers en an dere zeevarenden op de Noordzee om hun medische en religieuze bijstand te verleenen. De heer M. C. van Hall, voor zitter van de vereeniging dankte vooraf allen, die hadden medege werkt om dit 140 ton metende schip in den staat te brengen waarin het nu weer in de vaart gaat. Gedurende vijf jaar was hei in Duitsche handen en het verkeer de in meer dan desolaten toe stand toen het 't vorig jaar in de Zeeuwsche wateren werd terug gevonden. Aan boord bevindt zich een oe- manning van 12 koppen onder commando van Kapt. W. de Vreugd, voorts een ziekenbroeder, een medicus, Dr. J. de Jager en een dominee, Ds. A. Luteyn, die een wijdingsplechtigheid leidde, voor „De Hoop" om circa 1 uur naar IJmuiden vertrok. DE VERKLARING van den Siameeschen minister van Buitenlandsche Zaken dat Fransche strijdkrachten op 8 Mei j.l. Nahkon Phanom hebben gebombardeerd en Tha Utliin met machinegeweren hebben be schoten, is voor insiders niet als een verrassing gekomen. Reeds medio April was bij het Siameesche departement, be kend da't ernstige ongeregeld heden hadden plaats gevonden tusschen Siameesche en Fransch Indo-Chineesche grenstroepen. Een en ander werd toen echter kennelijk zooveel mogelijk bui ten het licht der publiciteit ge houden. Uft de verklaring van den Siameeschen minister van Bui tenlandsche Zaken blijkt thans echter wel hoe gespannen de toestand aan de grens van Siam is. Dit treurige incident geefu aanleiding nog eens te herinne ren aan de groote animositeit, die sedert het midden der vori ge eeuw tusschen Siam en Fran krijk heersch't. Zonder dat het eigenlijk ooit tot een officieele oorlogsverklaring tusschen bei de landen kwam. slaagde Fran krijk er in de periode van 1867 tot 1907 in van het oorspronke lijk 981.000 km. groote Siamee sche grondgebied niet minder dan 437.000 km. waaronder Cam bodja en Laos, bij eigen gebied te voegen. In 1940 gaf de Siameesche geering in een boekwerkje uft, dat den titel draagt: „How Thai land lost her- territories U» France" waarin aan de hand van een viertal landkaarten en officieele documenten de Fran sche expansiedrang aan de kaak wordt gesteld. Een jaar later 1941. na deu Japanschen inval maakte de toenmalige Siameesche regee ring gebruik van de Japansche bescherming om het gebied te genover Loeang Prabang, weer tot zich te trekken. De Fran- schen eischen deze gebieden thans weer terug doch daar ook de Siameesche regeering op oude rechten aanspraak maakt, leverden de onderhandelingen in Saigon nog geen resultaten op. Het bombardeeven van Nah kon Phanon en he^t samentrek ken van Fransche troepen langs de Mekongrivier heeft thans een faze in de Fransch-Siameesche betrekkingen ingeluid waarvan men de verdere ontwikkeling met spanning tegemoet zien. HET WEER Weersverwachting, deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maandagavond. Minder buiig. Langzaam ver der afnemende, doch tijdelijk nog vrij krachtige wind. Wis selende bewolking met plaat selijk enkele buien. Geleide lijk eenlge stijging ratuur. Zon onder 20-51, op 4-J4. Maan op 7.53, onder 0.05. Eerste kwartier: 6 ixral.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1