Het geblokkeerde geld TRIBUNAAL GOES De beplanting van Walcheren Minister Lieftinck geeft een goeden raad DE MINISTER van Finan cien, Prof. Mr. Liei'lin'ck heeft een radiorede gehouden over de geldsanee- rmg, die ten vorigen jare werd uitgevoerd doch in het bijzon der met betrekking tot het geblokkeerde geld. dat bö die gelegenheid aan de circu latie werd onttrokken en dat door de banken en andere instellingen wordt bewaard. Het bedrag waar bet hier om gaat beloopt in totaal verschel dene milliarden. Do blijvende blokkeering Ieder moet bet- duidelijk zijn. too zeide de minister, dat, in dien deze enorme geldhoeveel- heid, die door de Duitsehers tij dens de bezetting in het ver keer werd gebracht, zou wor den .vrijgegeven, veie onheilen, die wij oris van verleden jaar om dezen tijd nog zoo goed her inneren, zij het ook in eenigs- zins gematigden vorm wederom zouden intreden: een uitgebrei de zwarte markt, buitensporige prijzen, een wegvloeien van de nog steeds schaarsche goederen, niet naar hen, die er het meest behoefte aan hebben, maar naar diegenen, die het meest zouden, kunnen betalen. Nie mand met uitzondering van de zwax-tehandelaars zou een der gelijke ontwikkeling wenschen. Het reservoir, waarin zich het geblokkeerde geld bevindt, heeft in het afgeloopen halfjaar onder scherpe bewaking ge staan en, hoewel' onder de eischen van het verkeer een zekere hoeveelheid ia de vrije circulatie werd toegelaten, is ©en zekere hoeveelheid nieuw geblokkeerd geld aan dit reser voir toegevoegd. Kansen op dablokkeering De kansen op deblokkeering zijn steeds geringer geworden en zijn bezig geheel te verdwij nen. De mogelijkheid om er ef fecten mede te koopen en deze tebetalen door overschrijving van den koopprijs van de eene geblokkeerde rekening op de andere, is, sedert eenige weken geleden het vrije geld tot beurs werd toegelaten en beurshandel op ruimer schaal werd hervat, vervallen. ©enige bestemming, die prac- tisch is overgebleven is belas tingbetaling, ook ai een' vrij on aantrekkelijk doel, dat boven dien moest worden beperkt tot achterstallige belastingen en zekerheidstellingen, in afwach ting van de invordering der ver mogensaanwasbelasting en van de vermogensheffing ineens. De minister wees erop dat zij, die aan de omstandigheid, dat zij dit zoogenaamde geld voor hun bedrijfsvoering noodig heb ben, het recht meenen te ont- leenen op automatische deblok keering, het wezen van de blok keering miskennen en dat ge blokkeerde saldi bij de finan ciering van het bedrijf niet beschikbare middelen kunnen worden beschouwd. Anderzijds zijn er landgenoo- ten, die vreezen, dat geblokkeer de saldi voorgoed voor hen ver lor en zijn: het geblokkeerde geld vormt echter wel degelijk vermogensbestanddeel, welks bezit door hen die niet zwaar voor de belasting zijn aangeslagen eerst kan worden gewaardeerd wanneer geblok keerd 'tegoed kan worden om gezet in vrij geld. Daartoe staat slechts een weg open, n.1. door met het geblokkeerde geld een inschrijving te koopen in het Grootboek 1946. Ingevolge de leeningsvoor- waarden zal met de omzetting via dezen weg in vrij geld een periode van maximaal 2*/i jaar' gemoeid Zijn. Tenslotte wees minister Lief tinck op de andere voordeelen en op de wenschelijkheid van inschrijving op het Grootboek 1946, waartoe de gelegenheid zal worden opengesteld van 4 tot 14 Juni a.s. Uit het Radioprogramma Dinsdag Hilversum I, 301.5 M. 7 Nieuws en Gym, 7.30 gramm., 8 Nieuws 8.15 Orgel, 8.45 Gramm., 9.15 Morgenwijding, 9.3o Gramm., 10.30 Voor de Vrouw. 10.36 Pianorecital, 11.45 Familieberichten uit Indië, 12.00 Lyra Trio, 12.30 Ons Platte land, 12.40 Piano, 13 Nieuws, 13.15 Omroep-orkest, 14.00 Met naald en schaar, 15.00 Wat vinden vrouwen van de politiek? 15.20 Cocktails for two. 15.55 Zangdeclamatie bij gitaar. 16.10 Kamerkoor. 16.00 Kin dertijd. 16.45 Van 14-18. 17.00 Pianis ten spreken en spelen voor de jeugd 17.30 Gars de Paris. 17.45 Rijk over zee. 1800 Nieuws. 18.3 Ned. Strijdkr. 19.00 En nu., naar bed 19.05 De waarheid over Java. 19 20 Amsterd. Strijkkwartet. 19.45 Dep. spreken. 20.00 Nieuws. 20.08 Bonte Dinsdagavondtreiiu 21.30 Hoorspel „Zooals je wilt". 22.15 Buitenl. overz. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansorkest. HILVERSUM H, 415,5 m. 7.30 Morgengebed.8.20 Gramm. 8.55 Vrouwenspiegel 9.00 Gramm. 10.25 Plano. 11.15 Als de ziele luistert. 11.30 Recital tenor en piano. 12.15 Over Jac. van Looy. 12.30 Metro- polt orkest. 13.20 Ork. Klaas van Beeck. 14.00 Liederen Debussy. 14.30 Mozart en Haydn. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Voor de/ zieken. 16.30 Muz. beschouwingen, 17.00 Ned. Kamermuziek. 17.30 Cursus ontw. Kunstlied. 18.00 Viool en Or gel. 18.50 's Avonds als ik slapen ga. 19.00 Nieuws. 19.15 Dep. uitz. 19.45 Voor de jongeren (o.a. over Bouvlgne). 20.05 Wat doe ik met mijn vacantie? 20.20 Utr. Sted. Or kest. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondge bed. 22.30 Ens. Nina Dolce. 22.45 Film. 23.15 Gramm. DE VEREENIGDE STATEN zullen in totaal 2700 vliegtuigen naar Europa zenden als deel van de uitrusting der bezet tingstroepen. DE SENAAT heeft na een zit ting, die tot na middernacht duur de, president Truman's noodwet op den arbeid met 61 tegen stemmen aangenomen. Stichting Nieuw Walcheren actief (Slot) Er zal heel wat jong groen en veel geld noodig zijn, om van het uitgemergelde Walche ren weer hetWalcheren van voorheen te maken. Opsporing van gerooide kinderen Gedurende de afgeloopen vijf maanden is een tienduizendtal kinderen, die door de Dui'o- «chers uit bezette gebieden wa ren geroofd, door de daartoe aangewezen speur-teams van de UNRRA opgespoord. Thans zijn «es van deze speur-teams, elk uit 15 personen of minder be- «taande, in de Amerikaansche, Britsche en Fransche zone aan het werk. De leden van deze teams beheerSchen vele talen. Immers, het herkennen van een of ander eigenaardig woord, door de veeüal verduitsche kin deren gesproken, kan een dui delijke aanwijzing zijn naar de identiteit van het kind. De kin deren doen afschuwwekkende verhalen over de mishandelin gen, inspuitingen en andere proefnemingen welke zij te ver duren hebben gehad. Sommigen waren haar speciale opleidings institu'ten voor SS lieden «tuurd. De geïdentificeerde kinderen worden nu in een van de 20 UNRRA-kindercentra onderge bracht, totdat zij aan hun ou ders, verwanten of de regeering van hun land van herkomst te ruggegeven kunnen worden. Londen zonder melk De melkvoorziening van Lon den wordt ernstig bedreigd door ©en wilde staking, welke is uit gebroken onder het personeel van het vereenigde melkbedrijf te .Ilford. Tijdens de staking zullen zie kenhuizen op normale wijze van medk worden voorzien. Uitbreiding Boschgebièd Men is voornemens 't bosch- gebied over heel Walcheren met ongeveer 170 HA. uit te breiden. Er wordt dan voorna melijk gedacht aan het reeds bestaande gebied bij Oostka- pelle-Domburg, dat tijdens de oorlogsjaren ten zeerste werd verwaarloosd en vernield. Bo vendien ligt het echter in de bedoeling ook bij de Nolle en bij Rammekens boschcom plexen aan te leggen, terwijl verder de omgeving van Veere dusdanig veranderd is, dat ook daar aan .bebossching wordt edacht. Achter den nieuwen dijk zijn nl. uitgestrekte geulen en plassen ontstaan, die niet gedempt zullen worden. Door plantsoenen en oebosschin; aan te brengen hoopt men nu van den nood 'n deugd te ma ken en aan Veere's omgeving een stukje natuurschoon toe te voegen: vijvers en grachten te midden van een bosch. Voor genoemde uitbreiding zijn on geveer 1.5 millioen boomen noodig. Daax'enboven heeft men beraamd noodig te heb ben voor herstel van weg- en erfbëplanting 60.000 boomen en de reeds eerder genoemde 2.5 mill, struiken. De regeering zal van dit alles het grootste gedeelte voor haar rekening remen. Particulier initiatief Echter ook het particulier initiatief tracht hier de helpen hand te bieden. De Stich ting Nieuw Walcheren heeft een boomenactie georganiseerd die korten- tijd geleden haar werkzaamheden begonnen is. In overleg met de diverse des kundige instanties, als Plano logische Dienst en Staatsboseh beheer, is besloteh, dat zij voor ioopig 60.000 boomen voor haar rekening zal nemen. Aan iedereen wordt nu de mogelijkheid gegeven om een boom te planten op het eiland, dat den tol betaalde voor de vrijheid van heel Nederland. Iedere boom kost f2.50 en zoo veel rijksdaalders men stort op Postrekening 371.300 van de Stichting Nieuw Walcheren te .Middelburg, zooveel boomen zullen er geplant worden. Men ontvangt na storting een be wijs, dat men een of meer boomen heeft geplant en de naam van den schenker wordt in een album geplaatst. Ieder een kan zoodoende meehelpen Walcheren's natuurschoon te, doen herleven. Belangstelling in Binnen- en Buitenland Er zijn reeds ongeveer 3000 boomen „geplant", d.w.z. de gelden ervoor zijn binnen, ter wijl dagelijks tientallen toe zeggingen binnen komen. Van de velen, die hun medewerking in dezen reeds verleenden, noe men we de bekende Jan P. Strjjbos. Dat ook in hot buiten land belangstelling bestaat, blijkt uit het feit, dat een Ne derlander, die aan het Inter nationaal Landbouwkundig La boratorium in Rome verbonden is, ook eenige boomen heeft geplant. Van militairen in En geland in opleiding, kwamen eveneens een aantal toezeggin gen binnen. Verder hebben een groot aantal scholen over heel Nederland ten bate van de boomen-actie inzamelingen ge houden. Daar vele menschen er prijs op stellen, dat b.v. een boom geplant zal worden in de gemeente waar ze geboren werden, wordt geprobeerd om eventueel rekening te houden met deze speciale wenschen. Op verzoek wordt aan iedere belangstellende gratis door de Stichting Nieuw Walcheren een foldertje verstrekt met bij zonderheden over de boomen actie, En zoo wordt dus van alle kanten aangepakt om Wal cheren den naam: Tuin van Zeeland" weer waardig te ma ken. Bij de op 31 Mei gehouden zitting verscheen ais eerste ge dagvaarde Gommert Schrier, landarbeider uit Waarde, die in 1943 lid van de N. S. B. was geworden en ook penning meester van den N. V. D. ge weest was. Besch. gaf al het hem ten laste gelegde toe en bekende eerlijk, dat hij gedacht had, dat Duitschland den oorlog zou winnen en hij er dus beter van zou worden. Zijn verdediger Mr. P. W. Adrlaanse bepleitte in verband rrV 'smans hoogen leeftijd en diens vroegeren oprechten le venswandel, uiterste clementie was geen N. S. B.-er „in zjjn binnenste". De volgende die voor kwam was Jac. Joh. de Koster, rus tend schipper, uit Hansweert, die in 1936 lid van de N. S. B. was geworden, in 1941 bedank te, doch sympathiseerend bleef tot 1943. Verdachte verklaarde lid te zfln geworden om zijn schip te kunnen behouden. Hij deed dit nogal vlot, dikwijls tot groote hilariteit van het publiek. In het vuur van zijn rede durfde hij zelfs te verklaren in zijn .binnenste" geen N. S. B-er te zijn geweest „en als ik alles geweten had, mijnheer de voor zitter, dan zou niemand me hier zien staan". In zijn geestig betoog wees Mr. F. W. Adrlaanse er op, dat verd. een .slechte" N. S. B.-er was geweest, die éigen belang boven *t „volksbelang" ^telde en verzocht daarom we gens diens zeer geringe acti viteit als zoodanig en den hoo gen leeftijd ontslag van rechts vervolging. Na een korte pauze behan delde het Tribunaal de zaak tegen Pieter v. d. Visse, ver- tegenwoordigr uit Goes, die zich wegens symp. lidmaat schap (vanaf 1943) had te ver antwoorden. Verd. zelde lid te zijn gewor den om uit krijgsgevangen schap te blijven en al ontken de hij het ten zeerste; uit zijn correspondentie bleek evenwel zijn Nationaal-Socialistische gezindheid, daar zijn brieven met „Kameraad" begonnen en met „Houzee" eindigden. Zijn verdediger, Mr. P. C. Adriaanse wees er In zijn plei dooi op, dat verd. in Qoes niet ongunstig bekend stond. v. d. Visse had willen onderduiken, doch uit angst voor het lot. dat zijn vrouw misschien zou wachten, deed hij dit niet en werd symp. lid, aldus Mr. Adri aanse. Verdediger verzocht de 10 mnd. interneering, die ver dachte reeds achter den rug had, als straf te beschouwen. De volgende verd. was Adri- aan Hrtrinck, koopman uit. Heinkenszand. die met N. S B.-ers en Duitsehers omgang had gezocht en met de laat- sten handel had gedreven. Mr. P. C. Adriaanse vond het vreemd, dat degenen, die voor verd. ongunstige verkla ringen hadden afgelegd, n.l. de heeren Verbieze en Griep, nog in Oct. 1944 bij verd. aan huis waren geweest. Verdediger verzocht met klem ontslag van rechts ver vol ging. Nog een uitspraak In de middagzitting 'deed het Tribunaal uitspraak in de zaak tegen de Gebr. M. en P. A. E. Schrijver, aannemers uit Goes. De uitspraak luidde: ver beurdverklaring van het ver mogen, met uitzondering van de vermogensbestanddeelen die zij bezaten voor 10 Mei 1940, naar den toestand waar dfe zich nu in bevinden. Ont zetting van het recht om als aannemers in den ruimaten zin idea woords werkzaam te zijn. met uitzondering van het z.g. Klantenwerk. De Rusoen waren aan hem gehecht Hierop volgde de zaak tegen Piëter Oornelis Vermeulen, landarbeider uit Kwadendam- me. Nadat hij op het vliegveld te Vlissingen en in Frankrijk had gewerkt, was hij in dienst gegaan bij de Ned. Oostland Compagnie en als Oostland- boer in Rusland te werk ge steld. Verd. verklaarde door armoede en ziekte van zijn vrouw er toe te zfln gekomen om deze functie aan te nemen. Toen hij uit Rusland waa ver trokken had de bevolking als blijk van verdriet (of was het van vreugde zelfs tranen gelaten. Uit vrees voor partisanen moesten de Oostlandboeren echter met een revolver in den zak loopen. Voorzitter: Wat gaat u doen als u uit interneering wordt onslagen Verd.: Dan, meneer de voor zitter, ga ik werken voor den opbouw van den landbouw. Het een en ander werd met nog al wat pathos verklaard. Nadat de echtgenoote was gehoord, begon Mr. A. H. Kui pers zijn pleidooi. Wijzende op de omstandigheden, waardoor zijn cliënt er toe was gekomen dienst bij de Oost-Compagnie te nemen, las verdediger tal van gunstige verklaringen voor en verzocht onmiddellijk ontslag uit de interneering. Het Tribunaal deed hierop voorloopig uitspraak en willig de den wensch van pleiter in. De laatste zaak die werd behandeld was die tegen Su- zanna Maria Blok, echtgenoo te van S. J. C. Frelier, uit Kruiningen, die vanaf 1933 lid der N. S. B. was geweest en dit gedurende den oorlog was gebleven. Nadat haar man, die even eens lid der N. S. B. was ge weest en als zoodanig reeds is veroordeeld, als getuige was gehoord, was het woord aan haar verdediger, Mr. A. J. J. Dirven. Deze wees er op, dat verd. niet tegen den wil van haar man had willen ingaan en om der lieven vrede wille ook lid was geworden. Plei ter verzocht daarom, mede in verband dat verd. reeds ver scheidene malen geïnterneerd was geweest, en de hooge geld boete, die haar man reeds was opgelegd, geen verdere maat regelen te treffen. Uitspraak in alle zaken op Woensdag 13 Juni. Stad en Land Middelburg Motordag De motorvereen. „Gilde Gouwen" heeft met Hemel vaartsdag weer voor het eerst zes jaren gedwongen stil zitten een motordag georgani seerd. 's Morgens om 9 uur vertrokken 20 rijders van de Markt en maakten een zoo genaamde gezelligheidsrit naar Breda en omstreken. Men was voor genoegen uit, dus waren er dan ook geen prijzen aan dezen tocht verbonden. Voor de toekomst staan er echter wel prijzen op het pro gram. 2,-Vlaanderen RETRANCHEMENT Filmvoorstelling Nederlands Volksherstel gaf Woensdagavond een filmvoor stelling. De heer Bos, hoofdbe stuurslid van genoemde Stich ting, gaf een uiteenzetting van het werk van Volksherstel Binnenkort draait in alle plaat sen van West Zeeuwseh Vlaan deren de nationale film „Sa men op weg", eveneens onder auspiciën van Volksherstel.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 2