Amerika's offensief tegen den hongersnood TRIBUNAAL 60ES Democratiseering Prol. Karl Barth TUMULT IN DE WEST Tweede blad No. 478 VRIJE STEMMEN Maandag 2 Jvni 1946 Washington, 13 Mei Een comité van 100 voor aanstaande Amerikaansche staatsburgers zond een brief aan President Truman waarin opnieuw werd verzocht om meerdere hulp te verleenen aan de bevolkingen van de door hongersnood geteisterde gebieden. Er op wijzende, dat tientallen millioenen, tenge volge van de verwoestingen en ontwrichting door den oorlo; met den hongerdood worden bedreigd, drong het comité er op aan, dat de Amerikaansche voedselverschepingen naar het buitenland voor het komende kwartaal zouden worden ver dubbeld. In het comité zijn ook opge nomen de vroegere Directeur- generaal van de UNRRA, Her- bert H. Lehman en Prof. John D. Black, landbouw econoom aan de Havard Universiteit^ Vyf cardinaie punten Tijdens een persconferentie publiceerde Black het uit vijf punten bestaande programma voor de opvoering van de voed selverschepingen, zooals dit aan den President is voorge legd: 1. Opvoering van de tarwe- exporten voor het tijdvak van 1 April tot 30 Juni van 125 millioen tot 250 millioen bushels. 2. Vermeerdering van de vleeschexporten voor dezelfde periode van 700 'millioen tot 1500 millioen pond door de voorraden van leger en vloot aan te spreken en opvoering van het slachtprogramma. 5. Verdubbeling van de ex portverschepingen van vetten en oliën door een meer inten sief programma voor 't slach ten van varkens. 4. Verdrievoudiging van de exporten van de benoodigde zuivelproducten, in het bijzon der kaas en melkpoeder door toezeggingen inzake de rrjst- exporten door terugkoop «van verhoogde productie. 5. Nakoming van de gedane voorraden, die reeds vla de normale distributiekanalen in Stryd tegen den Honger Het Comité wees er tevens op, dat het Amerikaansche volk bereid is om wederom de- rantsoeneering te aanvaarden en dat voor dit doel de suiker- rantsoenkaarten zouden wor den gebruikt. In den brief werd tevens gezegd, dat de strijd tegen ondervoeding, ziek ten en terugkeerenden hon gersnood op zijn minst nog een of twee jaar moet worden voortgezet. Middelerwijl publiceerde Pre sident Truman's Hongersnood- Comité, dat de Amerikaansche steden bezig zijn de voedsel- inzameling voor overzeesche verzendingen naar de hongers noodgebieden te verdubbelen. Een actie is georganiseerd door de burgemeesters van meer dan 7000 steden, die door het Hongersnood Comité wa ren verzocht plaatselijke af- deelingen te vormen voor groo tere voedselbesparing. Tezelfdertijd zijn andere co rn ité's voor het ontvangen van giften in contanten en voed sel ten behoeve" van de UN RRA georganiseerd. Andere groepen van vrijwillige instel lingen troffen maatregelen voor den aankoop van voed- sel-geschenk-pakketten voor verzending overzee of wijden zich aan speciale programma's zooals kindervoeding. In de op 31 Mei gehouden ting deed het Tribunaal de - Igende uitspraken Cath. Maria Overbeeke, uit s-Gravenpolder, verbeurd ver- I, verm. tot een bedrag van 3000 en radiotoestel, ontz. uit chten. Maria Suzanna de Die, echtg. v. d. Berg te Goes. Verbeurd erkl. hotel café-inventaris, zoover deze op den dag uitspraak aan derden in ruikleen is gegeven, ontz. uit chten. Dirk Lambertns Lansen, ver- egenwoordiger uit Goes, drie -d. interneering, ontz. uit hten. Willem van Witzenburg, Rchhandelaar uit Goes, ver- eurd verkl van het vermogen een bedrag van f 10.000. D. Jac. Boone, koopman te 4 jaar interneering, ont- tting rechten. Martina Verschuure, kan- -rbediende uit 's-H. Hen rikskinderen, 52 dagen inter- eering, ontz. uit rechten. Jan Ernst Peman Kakebee- ke, onderzoek buiten de z',i- g hervat. Fr. Adriaan Peman Kake- ke, onderzoek buiten de zit- hervat. Amerika bracht. in omloop zfln ge- van het Amerikaansche Leger Naar mate de Amerikaan sche soldaten weer thuis kwa men regende het klachten bij de regeering over het systeem van het leger. Het aantal klachten was van zoodanigen omvang, dat de regeering er rekening mee moest houden Er werd een commissie in gesteld, die na ernstig onder zoek, de gegrondheid van de klachten geheel erkende. Het betreft de verhouding: .officier en soldaat". De officieren (door de man schappen ,,grife3" genoemd) hadden zich tegenover de man schappen zoo gehouden, dat het niet te vereenigen was met de waardigheid van den mensch in een democratischen staat en dat zal moeten veranderen. Zooals het leger gedemocra tiseerd was in het feit, dat al len dezelfde uniform droegen, zoo moet het ook in alle op zichten gedemocratiseerd wor den. De bevoorrechting past niet in een leger van een de mocratisch land. De verplichte groet aan de officieren moet afgeschaft worden en de gul heid der onderscheidingen voor officieren moest plaats maken voor het beginsel: „hoe hoo- ger de rang, hoe moeilijker een onderscheiding te verdie nen. The voice of America. Zuid-Hoüandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen Aan het gecombineerde ver slag ever 1944 en 1945 van de Zuid-Hollandsche Maatschap pij tot Redding van Schipbreu kelingen, dat kort geleden is verschenen, ontleenen wij het volgende. Door overigden verloor de Mij- den sedert 1921 fungee- renden directeur A. J. M. Goudrlaan en den schipper van de motorstrandreddingsvfet „Zeeuwsch Vlaanderen" te Cadzand, C. van den Heuvel, terwijl tijdens de gevechten in 1944 aan den Scheldemond zijn omgekomen: schipper W. P. Mookhoek en machinist P. C. van den Heuvel, van de motorreddingsboot te Bres- kens. Bijzondere onderscheidingen werden uitgereikt aan schip per C. van den Heuvel en ma troos G. J. Beun, wegens de redding van 4 Britsche piloten op 22 September 1944, met de reddingsboot van Cadzand; welke redding plaats vond in het mijnenveld van de Wielin gen. Teneinde een goede verdee ling van het reddlilgsmateri- eel langs onze kuststrook te handhaven, werd het station Burghsluis opgeheven en een nieuw station te Veere ge opend. De motorreddingsboot .President J. V. WIerdsma" ging van Hoek van Holland naar Breskens en de „MaiVa Carolina Blankenhegen" van Breskens naar Veere. De „Prinses Juliana" Burghsluis ging door Duitsche vernielzucht verloren, terwijl te Cadzand de motorreddings- vlet „Zeeuwsch Vlaanderen" eveneens verloren ging. Voor- loopig wordt daar geen boot geplaatst en zal de Scheld-' vanuit Veere en Breskens be diend moeten worden. Allr boothuizen werden in den oor-, log afgebroken of vernield. Van de N. en Z. Hol. Reddings Mij. werd een motorstrandred dingsboot ten geschenke ge kregen, terwijl plannen voor den bouw van twee nieuwe booten zjjn gemaakt. In 1944 werden 103 personen gered; in 1945 42 personen. Sedert de oprichting van de Maatschappij in November 1824, werden 274 geslaagde reddingen uitgevoerd, met een totaal van 2431 geredde per sonen, benevens 29 geredde equipages, waarvan het aantal personen niet bekend is. De thans bestaande stations zijn: Terheyde, Hoek van Holland, Stellendam, Ouddorp, Veere, Westkapelle, Breskens en Cad zand. Het financieel overzicht is niet rooskleurig; in 1944 be liep 't totale tekort f 38.277,11 en In 1945 f39.121,49. Er wordt een dringend be roep gedaan op allen, om het reddingswerk te steunen' met giften en/of jaarltfksche bij dragen, opdat de maatschap pij haar oude, roemrijke tra dities op reddingsgebied kan handhaven. Prof. Karl Barth, die op 10 Mei zijn 60-sten verjaardag vierd heeft, is op 1 Mei* met een vrachtboot van Bazel naar Bonn vertrokken om geduren de den zomer colleges te ge ven aan de Theol. Faculteit te Bonn. Ter gelegenheid van dezen verjaardag zal er binnenkort een jubileumboek verschijnen met bijdragen in het Fransch van theologen en philosophen uit Frankrijk en Zwitserland. Een aantal leidende figuren uit de Engelsche kerk- en uni versiteitswereld, onder wie wij noemen de aartsbisschoppen van Canterbury en Armagh, de bisschoppen van Chiches- ter, Gloucester en Sheffield, de rectoren van de universi teit van Aberdeen en Oxford en vele anderen hebben een gelukwensch aan Karl Barth gezonden, die aldus luidt: ,Wrj, die dezen brief oude: teekenen zijn mannen van ver schillende theologisch0 rich ting en sommigen behooren tpt een theologische school, die wel zeer verschilt van die, welke gij voorstaat. Heden zijn wij echter één in het uitspre ken van onze diepe bewonde ring en hoogachting ter gele genheid van uw 60sten ver jaardag. Wij begroeten u al? een groot profeet van het Christendom, die in donkere en gevaarlijke tijden den vij and in Duitschland met onver schrokken moed weerstond en uitstekende leiding gegeven heeft aan de Evangelische Kerk in haar conflict met de nationaal-socialistische staat. Bij begroeten ook vooral met dankbare erkenning voor de wjjze waarop ge in uw land opkwam voor de vrijheid ge- Geestelijk leren durende den oorlog en *oar den brief, dien gjj aan awc vrienden in Groot-BrittannftB gericht hebt; wij hopen «cl wjj bidden met n, dat door Gods hulp een genezen en gereinigd Duitschland zijn ware en vre delievende plaats weer mag innemen in de voBcerenfami- lie". Terwijl wij zoo met talloozs andere vrienden op dezen 80en geboortedag onze gelukwen- schen aanbieden, bidden wij, dat God ti naar lichaam en ziel zal bewaren en u in staat zal stellen zijn Kerk te blijven dienen met uw -groote gaver» gedurende tal van jaren. Kerkdag Drenthe 1946. Zoo langzamerhand krijgt de Kerkdag Drente 1946 haar bestek. De Kerk roept Drente naar Assen. De dag vangt aan met twee kerkdiensten, in <ie Ned. Herv. Kerk en in de Ned. Herv. Kapel. Des middags om half twee zal Ds. Boonstra van Gieten 'de openluchtbijeenkomst ope nen. Eerst krijgt de kerkelijke verzetsman tijdens den oorlog. Dr K. H. E. Gravemeijer ge legenheid om de beteekenis en de roeping van de kerk temid den van volk en wereld uit een te zetten. Daarop zal Prof. Kraemer toelichten, wat de cerk over Indië te zeggen heeft. Prof. Banning zal de roeping der Kerk ten aanzien van alle. arbeiders naar voren brengen en de vooral in Gro ningen gekende heer H. IX Louwes zal de verhouding tue- schen de Kerk en de boeren aan de orde stellen. (Door onzen correspondent te Willemstad.) Er is rumor in casa, zoowel in Paramaribo als Willemstad, hoofdsteden van de West-In dische gebiedsdeelen Suriname en Curasao. Zooals men zich herinnert, had Hare Majesteit toegezegd commissies uit de Staten van elk dezer gewesten te willen ontvangen voor' de aanbieding van een petitie. Het ging over autonomie, aan deze overzeesche gebieds deelen te verleenen. Eigenaardig voor de sfeer is, dat zoowel in Suriname als in Curasao tumult Is ontstaan over de samenstelling van de betrokken comm. In komt het erop neer, dat men petitie gaat aanbieden. Die dient dus in Paramaribo en Willemstad opgesteld te wor- dén en het doet er weinig toe wie gaat om het document aan te bieden. Kennelijk heeft men echter de bedoeling om van de gele genheid dat men in Den Haag De opbouw in Limburg vordert gestadig. Op de foto lien wij een huis te Blerik bii Venlo, dat bijna gereed te. is, nog wel wat anders te doen. In Suriname werd inmiddels de volgende commissie samen gesteld: Frederik Lhn A. Po, voorzitter der Staten, van Chi- neeschen bloede en practizijn (advocaat) van beroep; Mr. A. C. J. M. Alberga, rechter; Ar nold Smit, ambtenaar Openba re Werken; Rambaran Mishre, een Britsch Indiër, en Dr. Ho Shu, arts van Chineesehen huize. Prompt werd door de 90-000 Mohammedanen van Suriname een protest-telegram naar de Koningin gestuurd om de af vaardiging voorloopig niet te laten komen en te wachten op de nieuwe Staten-Generaal. In Curasao stelden enkele Statenleden in een café een commissie van 7 leden samen in de Staten bleek men even wel maar 5 leden tn de com missie te willen hebben, zoo dat alles spaak Hep. De vijf: Dr. Moises F. da Costa Gomez, griffier van het Hof van Ju stitie en R. K. fractieleider; Dr Pieter H Maal, oogarts; Wil liam R. Plarrtz, ambtenaar; Efratn Joockheer, koopman en Frederik Q. Kwartsz, ambte naar. De laatste weigerde, om dat Aruba niet voldoende ver tegenwoordigd zou zijn in zijn eene persoon. Heftige debatten, smijten met stoelen, doodkx>- pende Vergaderingen. Er wordt gedreigd, dat Aru ba een telegram aan de Ko ningin zal sturen. Het is jammer, dat alles zoo geloopen is Men vraagt terechc om gelijkberechtigde behande ling. Men vroeg terecht in- plaats van gewelddadige ver werving van grooter zeggingw schap in eigen huis mogelijk heid tot -rustige ondediaude- ing, praten. Het is jammer, dat bij gebrek aan prlncipiëele lijnen opstelling van een te overhandigen document en sa menstelling der commissies zulke rumoerige complicaties verve ekkm.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1