JOSEF KRAMER Middelburg Vlïssingen Walcheren Noord-Beveland Zuid-Beveland het beest van Belsen In bet zoo juist verschenen boekje van Jan Goderie: „De, Berechting van Oorlogsmisda digers", geeft deze een karak terschets uit het proces Lune- burg. Zoo men weet, was Jan Go derie oorlogscorrespondent en was hij de eenige Nederland- sche journalist die het proces meemaakte. Wij laten hier enkele ge deelten uit het hoofdstuk dat over Josef Kramer handelt, volgen, Toen het proces een paar dagen aan den gang was, werd den journalisten namens de verdediging verzocht, Kramer niet langer als het „Beest van Belsen" te betitelen. Zij baseerde zich hierbij op *t rechtsprincipe, dat een man onschuldig is tot zijn schuld is bewezen. Thans is zijn schuld bewe zen. Toch aarzel ik nog hem het „Beest van Belsen" te noe men. Het wil mij n.l. voorko men, dat dezen naam lang niet erg genoeg is voor dezen man. Men zou er uit kunnen begrijpen, dat Kramer alleen in Belsen als een Beest is op getreden, maar hij was een nog veel grooter beest in Auschwitz. Hij was een beest in Natzweiler, in Dachau, in Nordhausen en vele andere martelkampen van het Derde Rijk. Een meer omvattende naam als: „Het Beest van Duitschland" zou mjj beter lijken, vooral ook omdat hij de verpersoonlijking is van het Duitsche beest, van het beU' lentype, dat tijdens het Hitler- regiem in de eoncenratiekam- pen algemeen was. En dan bedoel ik niet «In de eerste plaats het sadistische beest, maar het beest, dat noodzakelijkerwijze uit den mensch groeien moet, als men naar Duitsche wijs de persoon lijkheid ten eenenmale uitscha kelt en van den redelijken mensch een gewetenloos kud dedier tracht te maken. Het type Kramer Een gedrongen figuur, een laag voorhoofd, hooge juk beenderen, dicht bij elkaar staande oogjes, die diep in hun kassen liggen, een brede neus, dunne bloedlooze lippen, dom, verwaand, eigenwijs, leugen- achtig, bekrompen en laf, heerschzuchtig, wellustig er wreed, een voorbeeld van ka davergehoorzaamheid zonder eenig persoonlijk verantwoor delijkheidsbesef, ziedaar Haupt sturmfiihrer Josef Kramer. Josef Kramer werd op 10 Novertiber 1906 in München ge boren. Hij was een Beier en sprak met een sterk Beiersch accent. Hij was getrouwd en vader van drie klndren, waar van de jongste slechts enkele maanden oud is. Van 1921. tob 1924 was hij boekhouder in Augsburg. Van 1925 tot 1933 was hij werk loos; toen ging hij in de S. S. en deed van stonde af aan tot het einde toe dienst in de con centratiekampen. Wie zal de schuld peilen van dezen onmensch, die,al die ja ren de meest vunze baant'jes op te knappen kreeg, die de leiding had bij den bouw van de eerste gaskamer in Natz weiler, die in deze gaskamer eigenhandig de eerste tachtig slachtoffers vergaste, die la- gerführer werd van Birkenau, het kampdeel waar alle vijf de gaskamers en crematoria van Auschwitz zich bevonden, wel ke dag en nacht werkten om millioenen menschen te „liqui deeren", die tenslotte comman dam werd van Belsen, „de smerigste plek van den aard bol", waar tienduizenden door aiaag, ziekte en honger om kwamen.- Josef Kramer was het pro- to-type van den Duitschen massa-mensch, die kruipt voor iederen meerdere en iederen ondergeschikte trapt en die ge leerd heeft ieder bevel zonder nadenken op te volgen, grootste aansporing tot het kwaad is de hoop om straf feloos te zondigen", heeft Ci cero reeds gezegd. Ï.Iassamoor denaar Kramer im. nde inderdaad straffeloos te kunnen zondigen. Kramer voor zijn rechters. Het moment, dat Kolonel Backhouse het woord nam om den voorn aamsten der aange klaagden te ondervragen, was indrukwekkend. Backhouse stond op en en kele seconden keken aankla ger en beschuldigde eikaar recht In de oogen als om el- kaars krachten te meten. En toen kwam die eerste vraag van Backhouse, die wel niemand had verwacht: „Gelooft gij in God?" Kramer aarzelde even, zicht baar verrast. „Ja", antwoordde hjj toen. Backhouse: „Had gij de lei ding bij den bouw van een gas kamer in het concentratie kamp te Natzweiler?" „Ja". „Hebt gij zelf daarin tach tig menschen vergast?" ,Ja, op bevel van Reichs- führer S.S. Himmler". „Hebt gij zelf deze tachtig menschen gedwongen in de gaskamer te gaan?" „Ja". „Hebt gij toen zelf het gas doen binnenstroomen „Ja". Het was doodstil in de zaal. Vooral op de gezichten der aangeklaagden lag groote spanning te lezen. Dit was niet minder dan een bekente nis van een tachtigvoudigen moord. Kolonel Backhouse vroeg verder: ,In Auschwitz ging iedere gevangene, die ziek was of on geschikt tot werken naar de gaskamer?" „Ja" „Was dat niet met hetzelfde doel Liquidatie of uitroei ing?" „Neen, Belsen was 'n kamp voor zieke geïnterneerdelf Jk weet niet waarom ik naar Belsen ben gestuurd. Het was een zzekenkamp." .Waren er dan ziekenhuizen, bedden, enzoovoorts" „Neen". „Waren er voldoende dok ters „Neen". Toen kolonel Backhouse hem aan het einde der ondervra ging, die een geheelen middag duurde, voorhield dat al zjjn antwoorden onwaar Waren ge weest, zet Kramer: „Ik heb hier uitsluitend de waarheid gesproken". Red. FILMNIEUWS Walztime Hei was niet alleen de regenach tige avond, die het Grand Thea ter tot bijna de laatste plaats be zet deed zijn, ook de film Walz time die tot G Juni draait, deed vele liefhebbers van een goede muziekfilm de bioscoop bezoeken. „Walztime", een buitengewoon aardige operettefilm, Is een wel kome afwisseling met de sensatio- neele rolprenten die (hoewel ook te apprecieeren) den laatsten tijd nog al eens draaiéh. Een geschie denis uit het oude Weenen, een charmante jonge Keizerin, een jong en vurig kapitein van de lijf garde. ziedaar de gegevens van 'n film waarin de wals een voorna me rol Inneemt. Tesamen met het voorprogramma waarin we o.a. een op de Duitschers buitgemaak te film zien draaien over de ex perimenten met de V 2's en de toestand In Ned Indië, een goed programma. Stad en Land Goes Chr. Hist. Kiesvereen. De candidatenlrjst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing is als volgt samengesteld: .1. D. Goeman; 2. J. J. van Melle; 3. F. P. J. Polderman; 4. Jan Duvekot; 5. C. F. van der Peyl6. Joh. de Kruyter; 7. H. de Blaey; 8. C. Theune; 9. T. Geense; 10. J. HoUestelle; 11. A. de Bruyne. Avond Buurtvereeniging De buurtvereen. Breestraat- Brakstraat en aanliggende straten organiseerde voor haar leden Dinsdagavond een feest avond in den Schouwburg. De voorzitter, dhr. J. v. d. IJssel, deelde aan het begin van den avond mede, dat het bestuur met medewerking van B. en W. de beschikking gekregen heeft over een terrein aan de Br eestraat, dat in een kinder speelplaats veranderd zal wor den. Daarna verzorgde de Middel burgsche Cabarete^vereen. „Het Overschotje" eenMionte avond. Naast eenige schetsjes en kluchten werden cabaretlied jes ten gehoore' gebracht. Een uit 10 man bestaande band speelde verder voor elk wat wils. Zoowel de buurtvereen. als de spelers hebben zeer zeker verdienstelijk werk verricht en het publiek beloonde dit dan ook met een welgemeend ap plaus. In Sprookjesland De kunst gaat door het vrije land, ook voor de kinderen. Onder auspiciën van de Z. V. U. voerde het gezelschap De Sprookjesspelers Woens dagmiddag in den Schouwburg het sprookje van Grimm: „De stukgedanste schoentjes" op. Het is wel jammer, dat er van de zijde der jeugd betrekkelijk weinig belangstelling v. want het gebodene kon zeer zeker de moeite waard geacht worden. Tusschen de verschillende bedrijven werden nationale liederen op de piano gespeeld, die de kinderen meezongen. Paard op hol Woensdagmiddag sloeg in de Breestraat een paard op op hol, een wagen achter zich sleurend. Met veel moeite wist men 't dier tenslotte tot staan te brengen. Er werd geen scha de aangericht en ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Jaarvergadering V. R. B. Onder voorzitterschap van Dr. A. Staverman hield de Vliss. Reddings Brigade voor het eerst na 1939 haar jaarver gadering in het C. J. M. V.-ge- bouw. De voorz. herdacht de in den oorlog gevallen brigade leden Piet But en Frits van Anraad en de inmiddels over leden heer J. Kooman, wier heengaan met weemoed werd gememoreerd. Het vertrek van den heer S. P. Reijne als secr. en mej. Kamp als penning- meesteresse werd in herinne ring gebracht. De voorz. besprak in het kort de belevenissen van de Brigade en het wedervaren van het Zwemschip in de afgeloo- pen jaren en sprak in zeer waardeerende woorden over degenen die tot grondige repa ratie van het Zwemschip heb ben bijgedragen. De kosten van dit karwei bedragen f 4000, waarvan nog f 3000 is te beta len. De overeenkomst met de Vliss. Zwemclub brengt f 800 per seizoen op, terwijl getracht wordt ook met donatiegelden de schuld te boven te komen. Het bestuur bleek zoo bereid willig de vereenlging door de moeilijke jaren heen te helpen en werd, aangevuld met Mej. Leis als penn.esse, bij accla- Overdenking DE STILLE WONING Niet schooner is een woning ons te vinden dan langs de wanden stilte en de muren met het tapijt bekleed van urén die stiller zijn dan uren van beminden. En schooner niet, o God, dan langs de trappen te weten uwen voet, in het geruisch der winden -- Niet schooner is een woning ons te vinden, noch stiller, van het omgaan uwer stappen. En schooner niet, o God I O, treed toch binnen I Bekleed mijn stille wand en leege muren met het tapijt van uw gelaatmijn arme uren met den verstilden lach van uw bedroefd beminnen. Uit„Opwaartsche Wegen", matie herkozen. Voortaan zul len de leden een contributie van f 3 per jaar betalen. De voorz heette dhr. P. van V. Z C., die van 8 tot 12 en Anraad, die weer als instruc teur de vereeniging wil dienen hartelijk welkom. Deze wordt tevens zwemmeester voor de van 2 tot 6 uur de beschik king over het schip krijgt. Zaterdagsmiddags zullen de beide vereenigingen de beschik bare ruimte samen deelen. Des avonds van 7 tot 8.30 uur i3 voor de V. R. B„ die Vrijdags avonds de bekende strandoefe- ningen zal houden. Dhr. P. G. Gillissen behan delde het werkprogramma '46. De officieele opening werd bepaald op Zaterdag 8 Juni a.s. De heer van Anraad schonk de vereen', een electr. klok. Druk bezoek Hemelvaartsdag, één van die klassieke dagen, waarop velen naar Domburg komen, heeft ook deze keer, dank zij het mooie weer, heel wat men schen naar het dorp, naar zijn bosschen, duinen en stranden gelokt. Hoewel al het sehoohs van weleer nog opzichtige lid- teekens van den oorlog draagt, doet het toch weldadig aan de frissche bosch- en zeelucht op te snuiven. Ook het Middelburgsche Le ger des Heils was een dagje uit en hield o.a. een openlucht bijeenkomst voor de kerk De drukte voor de laatste bussen naai- Middelburg was zoo groot, dat men twee keer heen en weer moest rijden om al de dagjesmensehen te ver voeren. COLIJNSPLAAT Bevrijdingsherdenking Het Centraal Comité uit de buurtvereenigingen had op Maandag 28 en Dinsdag 29 Mei in aansluiting - op de be- vrydingsherdenking een twee tal herdenkingsavonden geor ganiseerd, in een loods van de Gebr. v. d. Weele,. die voor dit doel in een tooneelzaal was omgetooverd. De bekende tooneelclub F. I. G» uit Colijnsplaat voerde het bezettingsspel op: „Geuzen- waard". De regie berustte bij dhr. P. G. v. d. Weele, die zich hiervan en tevens van de ver tolking van de hoofdrol op een uitstekende wijze heeft gekwe ten. .Ook de andere rollen wer den op sublieme wijze vertolkt, o.a. die van den pastoor en van de Gestapo-officier. Na afloop der voorstelling, werd namens het Centraal co-, mlté aan Mej C. Touw bloe men aangeboden als hulde aan haar spel en dat van alle an dere spelers. Ruim 600 menschen hebben deze avonden bijgewoond, een unicum voor Colijnsplaat. Het muzikale gedeelte be rustte bij de Merry Boys uit Kats, die de toeschouwers tij dens de pauze op aangename wijze bezig hielden. Het Centraal Comité mafc oj? Jan Ietswaart zeer geslaagde avonden terug zien. Het ligt in de bedoeling dit spel op 15 Juni aj. ook te Kats op te voeren, BEEZELLNGE De Coloradokever Is er weer; Dhr. P. Helnsdijk heeft reeds een Coloradokever in da, aard appels, gevonden. Weest op Uw hoede! Zangconcours Op Hemelvaartsdag werd voor het eerst na de bevrijding onder groote belangstelling 'n Zangconcours gehouden van den Ring „Zeeland" van Chris telijke Zangvereenlgingen. De voorzitter heette alle aan wezigen hartelijk welkom en hoopte, dat dit concours mag strekken tot groei eh bloei van de zangverenigingen. Gezamenlijk werd gezongen Halleluja! Lof zij het Lam. Als jury traden op de heeren Joh. H Caro en J. Kuiler, bei den te Middelburg. Door 17 vereenigingen werd hieraan deelgenomen. „Hosan na" van Wissekerke was niet aanwezig. De uitslagen luiden als volgt: Afd. Uitmuntendheid A: Afdeeling Uitmuntendheid A. ,Asaf", Axel. 262 punten, le prijs, pro moveert naar Ultmundentheid B. Afdeeling I. „Hosanna". Zierikzee, 222 punten, le prijs, promoveert naar Uitmuntendheid A. „God is mijn Lied", Breskens, 236 pun ten. le prijs, promoveert naar Uitmun tendheid A. „S.D.G.". Kamperland, 212 punten. 2e prijs, „S.D.G.", Souburg. 209 punten, 2e prijs. Afdeeling II. „Sursum Corda". Kapelle-Biezellnge. 222 punten, le prijs, promoveert naar af deeling 1. „S.D.G.". Middelburg. 211 punten, le prijs, promoveert naar Afdee- ling 1. „Zingt den Heere ecu 'nieuw lied", Zaamslag. 231 punten, le prijs, promoveert naar afdeeling i. „S.D.G.", Krulningon. 212 punten, le prijs, promo veert naar Afdeeling I. „Zanglust", B. op Zoom, 216 punten, le prijs, promo veert naar Afdeeling 1. „Tot nut en ge noegen", Nieuwdorp. 210 punten, le pr„ promoveert naar Afd. I. „Looft den Heer", Wolphaartsdijk, 197 punten, 2e prijs. Afdeeling III. „Onder Ons", Kloelinge, 210 punten, lc prijs, promoveert naar Afdeeling 11. Halleluja", Groede, 193 punten, 2e pr. „Zang Veredelt". Anna-Jacobapold., 187 punten, 2e prij. „S.D.G.", Borssele. 190 punten, 2c prijs. „De Lofstcm", Lewe- dorp, 186 punten, 2e prijs. Als mooie prestatie dient te worden vermeld, dat „Asaf" te Axel een voor haar geheel on bekend zangnummer kreeg, waarvoor ze zegge 5 minuten kreeg om te bestudeeren, en daarna 4-stemmig zong. Tevens dient ook nog ver meld te worden, dat „Onder Qnu" te Kloetinge met elf le den ook iets goeds ten gehoo re bracht. De voorz. dankte de plaat selijke vereen. Kapelle-Bleze- ling voor al het werk wat ze voor dit concours hadden ge daan. BORSSELE A. R. lyst Op de A. R. lijst voor de a.a. verkiezing voor leden van den gemeenteraad zijn geplaata: 1 M. de Mey; 2. Jacobus van Westen; 3. Joh Fraanje-; 4. B. Geelhoed.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4