VRI JE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Gunstige ontwikkeling op Bali Zaterdag juni 194Ó Je JAARGANG NUMMER «7 Aig. Leiding: E. G. uloosteraei ea S. u, Ëoerma. HoofdredacteurJ. Koekebakker. Redactie en Admin.; Goes, Beestenmarkt Tel. 2163. Gitessau&ef 410S57 WIJZE WOORDEN In den laatsten tijd werden door Verschillende vooraan staande personen wijze woor den gesproken, die wg hier in kort bestek naar den inhoud willen samenvatten. Behoefte aan geestelijke leiding. Op de jaarvergadering van de Church of Scotland sprak minister-president Attlee te Edinburg dezer dagen. Hij zei dat geen enkel internationaal lichaam den vrede kan bren gen, als 't niet de stuwende kracht van het idealisme ach ter zich heeft. De wereld heeft behoefte aan geestelijke lei ding. Welke ook de verschillen tusschen de aanhangers der kerken mogen zijn, zij houden het menschdom eendrachtig de absolute waarden voor' oogen, floor de naastenliefde te plaat sen boven het eigenbelang van het Individu, de groep of natie De wereld verlangt naar vre de, maar die vrede zal alleen komen wanneer mannen en vrouwen over de geheele we reld vervuld zijn 'van een po sitieve opvatting van hetgeen het menschelijk leven behóórt te zijn. Idealisme of realisme? Niemand zal de woorden van den Labour-leider in En geland bestrijden. Toch komt de vraag op, of wij met idea lisme alleen de nieuwe samen leving zullen kunnen bouwen. Onze vertegenwoordiger in den Veiligheidsraad der Veree- nigdeNaties, Van Kleffens, sprak onlangs in het Waldorf Astoria Hotel te New York over de wereld, die wij willen en de wereld die wg kunnen hebben. Daar maakte hij onderscheid tusschen de idealisten, die een superstaat willen, en de rea listen die zich tevreden stellen met hetgeen zij kunnen krij gen. Hij betoogde, dat zoowel idealisten als realisten in in ternationale zaken noodig zijn Dit kwam voor den dag, zoo toonde hij aan, bij de vaststel ling van het Handvest der Vereenigde Naties. Idealisten zouden wenschen, dat de groo- te vijf geen recht van veto zouden krijgen. Maar zij heb ben zich neergelegd bij de mee ning der realisten, die bewe zen, dat er niet meer te ver krijgen was op dit moment. Zouden zij dit niet hebben geaccepteerd, dan zouden zg niets hebben verkregen. Maar, zoo besloot hg, het laatste woord is hierover nog niet gesproken Een der meest dringende problemen van dezen tijd is wel De verhouding tusschen Oost en West in Europa. Daarover heeft Kardinaal Griffen een toespraak gehou den aan de Universiteit van Fordham in de Vereen. Staten van Amerika. Hij constateerde, dat de be schaving in een afgrond van verwoesting zou terugvallen, indien de kloof tusschen Oost en West steeds breeder zou worden. Niemand, zoo zei hij dwazen en anarchisten uit gezonderd verlangt die kloof grooter te zien worden. De komende vredesconferen tie moet in den waren zin des woords een familieraad wor den. De telegramwisseling tus~ De N V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam is in productie gegaan. De montagelijnen draaien weer en pro- duceeren de zoo lang verwachte en voor den opbouw van ons land zoo noodzakelijke personen-automobielejx Dezer dagen liep de eerste Ford V8, model te Amsterdam van de lijn. Het begin is gemaaktMogen er snel vele nieuwe Fords bij komen. Nederland kan ze gebruiken! Nederlandsch Indie Men is er niet van Japansche „voetenbank" gediend DE TOESTAND op Singaradja, de vroegere hoofdstad van Bali, geeft een treffend beeld van de snelle wijzi ging in de toestanden op het eiland. Eenige weken ge leden werd de geheele streek door extremisten onveilig ge maakt. Thans is het normale leven volkomen hersteld. Het dorp Sangsit, ongeveer 7 km. ten Oosten van Singaradja gelegen, is de eerste dessa geweest, welke zioh met de Ne derlanders in verbinding heeft gesteld. Onder leiding van Negan Mader zijn de dorpelingen een actie begonnen onder den naam van „Anti-Pembrentak" (Anti-Revolutie). Een burgerwacht met de leus gen met de Nederlanders handha- „Bersatoe"f „zij zijn één", werd ven. georganiseerd. Mader, die den correspondent in Negan Mader z*>n hoofdkwartier, waar Balinee- Mader noemt zich nationalist, ar hij wenscht Bali's indlvidua liteit te bewaren en de betrekkin schen Bevin en Molotof ter gelegenheid van de herdenking der overwinning op de as-mo- gendheden geeft op dezen wenseh van den Kardinaal een passend antwoord. Ook deze leiders van volken wenschen aan zulk een familieraad mede te werken naar blijkt. Als woorden nu maar da den worden! De Hongersnood Het nijpende probleem van heden is wel de dreigende hon gersnood in vele gebieden van de aarde. Ook daarover 'tot slot één stem uit vele. John G. Winant, Ameri- kaansch vertegenwoordiger bij den Economischen en Socialen Raad der Vereenigde Volke ren, zei aan een diner te New York: „Vrede, indien deze re- eel en durend wil zgn, betee- kent meer dan het oplossen van conflicten tusschen de na ties. Het beteekent positieve actie tot verheffing van het menschelijk levenspeil Indien we niet opnieuw willen wor den meegesleurd door 'n ramp, moeten wij gezamenlijk stre ven naar een vollediger levens ontplooiing van ""alle volkeren over de geheele wereld". Of, zooals Henri Wallace, de Amerikaansche minister van Handel het formuleerde: ,,Wij willen een toestand scheppen, waarin er overvloed voor ons zelf en anderen zal zijn, zoodat hongersnood of ge brek aan de elementaire le- vensbenoodigdheden uit de wereld gebannen kunnen wor den". Een program voor heden en morgen! Red. sche altaren de offers torsen van zijn toegewijde volgelingen, heeft ontvangen, betitelde Soekarno als; een werktuig van de Japanneezen. Mader verklaarde, dat in Septem ber jd. Soekarno Goesti Ketoet Poedja, die door de Japanneezen tot gouverneur van de kleine Soen da eilanden was aangesteld, naar Batavia heeft ontboden. Na zijn terugkeer uit Batavia, richtte Poedja -de Balineezen !n over de instelling van de repu bliek en verklaarde, dat hij door Soekarno tot gouverneur was her benoemd. Mader verklaarde ver der, dat de Balineezen over deze benoeming van een voormalige Japansche voetenbank niet waren geraadpleegd. Mader heeft daarom na de landing der Nederlandsch Indische troe pen besloten zijn lot met de Ne derlanders te verbinden. Anak Agoeng In het district Singaradja beeft ook de Anak Agoeng van Boele- leng, die onvermoeid arbeidt, om hei lot van de bevolking te ver beteren, grooten invloed. Hij heeft vele maatregelen voor de sociale welvaart ingevoerd en organiseerde de distributie van voedsel. Hij begaf zich onder de dorpelingen en spoorde hen aan de Balineesche tradities, welke de Japanneezen hebben geprobeerd te vernietigen, in eere te houden. Hij is van meening, dat Bali de medewerking der Nederlanders noodig heeft en helpt de Neder landers op actieve wijze. Toen be sloten werd een vliegveld te Sin garadja aan te leggen, is de be volking, gehoor gevende aan oproep van den Anak Agoeng, getale van 5000 man opgekomen en heeft het vliegveld in acht da ger voltooid. Er is een treffende overeenstem ming in gezichtspunt tusschen Anak Agoeng en Mader. Beiden werken ze elk in zijn eigen sfeer, met een volkomen verschillenden achtergrond, maar beide verwer pen de gedachte van een toekom stige Javaansche regeering over Bali. Zb zien in de handhaving van de betrekkingen met de Ne derlanders den besten waarborg voor Bali's vrije ontwikkeling. De „Tasman" uit Australië vertrokken Twee vakvereenigingsvertegen- woordigers te Sydney zijn er niet in geslaagd te beletten, dat net Nederlandsche schip de „Tasman" gisteren naar Batavia is vertrok ken, ondanks bedreiging met ge- Plechtigheid te Margraten. In aanwezigheid van 2. K. H. Prins Bernhard werd gisteren te Margraten (L.) ter gelegenheid van „Memorial-Day", een herden kingsplechtigheid gehouden op. het Amerikaansche soldatenkerk- hof. Ruim 40.000 Limburgers waren getuige van deze uiting van dank baarheid jegens de Amerikaan sche mannen, die hun leven ga ver. voor de bevrijding van ons vaderland. Bij elk der rond 19.000 graven was een kleine Amerikaan sche vlag geplant en waren bloe men neergelegd, zy vormden een kleurige afwisseling met de onaf zienbare ryen witte kruisen. Te genover de kruisen waren twee viaggemasten aangebracht, waar aan de Amerikaansche en Neder landsche vlaggen in den voorjaars wind wapperden. Op korten af stand hiervan was een podium or gesteld, waarop vele autoriteiten hadden plaatsgenomen. Onder hen merkten wij o.m. op: generaal Jo seph. T. Mac Harney, opperbevel hebber van het Amerikaansche be zettingsleger In Duitschland, lui tenant-generaal mr, H. J. Kruis chef van den generalen staf; adnii raai C. E. L. Helfrich, comman dant van de Zeemacht-Nederland; de ministers van oorlog en buiten landsche zaken, alsmede de am bassadeur der Vereenigde Staten. Stanley K. Hozmbeck, die verge zeld was van zyn geheelen staf. Voorts was aanwezig de com missaris der Koningin in de pro vincie Limburg mr. dr. W. G. A. var Sonsbeek. "***- Prins Bernhard. die kort te vo ren met zijn vliegtuig op het vliegveld Beek by Maastricht was aangekomen, arriveerde om streeks 15 uur op het kerkhof,, waar hij door den commissaris der Koningin en den Amerikaan- schen ambassadeur ontvangen werd, terwyl een militaire kapel hei Wilhelmus speelde. Nadat Z«ne Koninklijke Hoog heid op het podium bij de andere gasten had plaats genomen, ging de Amerikaansche legerpredilcant John. I. Rhea voor in gebed. wa3r na zyn ambtgenoot Max Braude eenige verzen uit den By'bel las. Hierop sprak de opperbevelheb ber der Amerikaansche strijd krachten in Duitschland een aer denkingsrede uit. Staking in anthracietmijnen 75.000 Arbeiders van de anthraciet mijnen in de V.S. zijn gisteren niet aan het werk gegaan, nadat zy te middernacht hun werk ve. laten hebben en een herziening van loon- en arbeidsvoorwaarden geéiseht hebben. Tijdens een con ferentie, welke tusschen myn- eigenaars en vertegenwoordigers var de vakvereeniging is gehou den, is men er niet in geslaagd tot een overeenstemming te ge raken betreffende het nieuwe con tract, dat in de plaats zou komen van het oude, dat te middemaent verliep. De eigenaars van de vetkoolmy- nen, waar 100 millioen ton kolen gedurende de pas geëindigde sta king verloren zijn gegaan, hebber een protest ingediend by den Ame rikaanschen minister van binnen- landsche zaken, Julius Krug, te gen het contract, dat tussoheh hem en John Lewis geteekend is. Zij beweren dat het „oneerlijk en Mededeeling Op onze kantoren te Goes. Middelburg, Vlissingén, Tho- len, Wissekerke en Zierikzee, ligt ter inzage de passagiers lijst van het' m.s. Indrapoera. Vermoedelijke aankomst 3 Ju ni. Churchil doet zich hooren CHURCHILL heeft in het La gerhuis een reeks bezwaren doen hooren met betrekking tot de door de Britsche re geering gevoerde politiek inzake de voedselvoorziening. Hy begon met te zeggen, dat hy nooit zou hebben ingestemd mei de beslis sing, dat de Neisse de Westelijke grens tusschen Polen en Duitsch land zou vormen. Churchili be schuldigde de regeering vooral van gebrek aan inzicht: De voed selpositie in de Britsche zone van het bezette Duitschland wax-e vol gens hem te vooi-zien geweest. Dat het met de voedselvoorziening spaak liep, was naar zijn meeniug niet het gevolg van een graante- kort in eenig land, maar van ecu foutieve distributie. Doordat de Polen' en de Russen tot de Neisse konden optrekken, werden, zou ging Churchill vei-der, duizenden naar de Britsche zone gedreven, hetgeen schadehjk was voor ue voedselvooi'ziening. Dit alles had men kunnen voorzien, daar de be sluiten van Potsdam dezen gang van zaken al inhielden. Na zijn twyfel te hebben uitgedrukt aan gaande juistheid van Hoover's iy- fers, wilde Churchill nog weten, wat precies de reden was geweest var, het aftreden van sir Ben Smith als minister van Voedsel voorziening. Dr. van Mook naar Makassar Men verwacht, dat Dr. van Mook in begin Juni naar Ma- l&ssar zal gaan om met de ver tegenwoordigers der Buitenge westen in de bergstreek van Ma lino besprekingen te voeren over den toekomstigen status van hun gebied. weid jegens de Australische leden der bemanning. De „Tasman" heeft 150 Neder landsche geëvacueerden aan boord, alsmede een groote hoe veelheid voedsel ten behoeve van diegenen, die onlangs uit de Ja pansche kampen zyn verlost. Radio-uitzendingen voor gere patrieerden Naar wy vernemen, zullen Z. rr- dagavond a.s. op 19.45 over .en zender H.-l belangrijke medecee- lingen worden uitgezonden, spe ciaal bestemd voor de gerepatri- eerden uit Ned. Indië. Deze uit zendingen zullen in het vervolg worden gehouden Zaterdags om de 14 dagen op denzelfden tyd en dezelfde golflengte. Het leger der Buffels Volgens de „Merdeka" heeft Soerjo op den 25en Mei te Soera- lcarta zich gericht tot een demon stratie van 3000 afgevaardigden van het 150.000 man sterke „leger der Buffels", die de bevrijding van de kortgeleden gearresteerde leiders der buffels eischten. Hy verklaarde, dat er geen oneenig- heid bestond tusschen de Buffels en de republikeinsche regeering Hy voegde er aan toe, dat het een misverstand betrof, welke op vreedzame wijze opgelost kon worden. De inkoopvereenigingen van Rijkspersoneel De minister van Binneniandsche Zakén heeft aan de verschillende departementen, van algemeen ue- stuur in verband met de deelne ming van rijkspersoneel aan de door en voor hen gestichte inkoop vereenigingen, een rondschrijven doen toekomen waarin het gevoe len van den raad van ministers ten aanzien van deze materie tot uiting wordt gebracht. Hel behoeft geen nader betoog, aldus heet het, dat bedoelde in kooporganen uit een oogpunt van algemeen belang hoogst on- gewenscht zyn. De vraag is derhalVe gerezen noe dient te worden opgetreden tegen personen in overheidsdienst, dit. ondanks den uitdrukkelijker» wensch van den ministerraad toch deelnemen aan de oprichting en het functionneeren van door en voor overheidspersoneel opgerieh - te inkooporganen. De ministerraad is van oordeel, dat handelen in strijd met den ait drukkelijken wensch der regee- rmg te dezer zake als plichtsver zuim moet worden beschouwd en disciplinair behoori te worden ge straft. Invoer van Babies stopgezet De Regeering der Vereenigde Staten heeft voor een half jaar het vervoer naar de V. S. van zeer jonge kinderen uit Enge land (geboren uit Engelsche moeders en Amerikaansche bur gers als regel soldaten) verbo den, daar de babies ni£t tegen de reis bestand blijken. Oorza ken zijn Slechte lichamelijke toe stand ^an de moeders, onvol doende voeding en zenuwspan ning. HET WEER Regenachtig. Meest zwaar bewolkt, met tydelyk regen val, die later overgaat in ver spreide plaatselijke buien. Ma tige tot krachtige wind tus schen Zuid '-West. Iets koeler dan gisteren. Zon oncier 4.25. Maan op 5.41, onder 23.08.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1