Een gelijk spel na dapperen strijd Twoede blad No. 476 VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 Mol 1943 BELGIE - HOLLAND De Belgen verdienden meer NA EEJJ dapper gevecht, ja ia de tweede helft zelfs na een hcroischen strijd, is het aan het Nederlandscb Elftal gelukt een gelijk spel uit het vuur te sleepen in de revanche-ontmoeting BelgiëHolland, welke gisteren in het Antwerp Stadion te Deurne werd gehouden voor een re cord aantal toeschouwers. Gedeelde smart is halve smart schreef de Gazet van- Antwerpen in groote opmaak boven haar artikel, waarmede dit blad een uur na den wedstrijd op de boulevards in Antwerpen verscheen. We zijn het met deze uitspraak niet eens, want het gelijke spel, dat door de onzen werd behaald kunnen we niet als een smart zien, maar als een gelukkig resultaat behaald in een wedstrijd, die het uiterste van onze ploeg heeft gevergd. Zeker de 0—'l voorsprong met de rust deed hoopvol aan, voor al omdat het echt typisch Hoi- landsche doelpunten waren, maar het antwoord op de vraag of deze voorsprong wel un'ttig genoeg was gaf de Belgische ploeg direct na de rust mot een opportunistisch spelletje, waar van het eerste resultaat was een doelpunt binnen de 10 se conden na den aftrap van zulki een zuiver gehalte, waardoor ons de schrik om het hart sioeg, temeer omda'i de Belgen zoo onstuimig kwamen opzetten en- blijkbaar het voornemen had den niet eerder los te laten al vorens de Oranje-elf onder den voet waren geloopen. Deze overrompeling geschiedde in zooverre, dat onze tegenstan ders na 8 minuten den gelijk maker konden maken. Verder kwamen zij niet, hoewel zij dit wel verdienden. Wanneer er in de tweede helft nog een derde, ja ook nog een vierde doelpunt voor België was gekomen, zou dat niemand hebben verwon derd. We waren na de rust niet op gewassen tegen de fanatieke en intensieve aanvallen van de Roode Duivels, die een tempo ontwikkelden, dat de hoogste eischen stelde aan onze verde diging. Voor de rust was het Neder- landsch elftal aan bod. Na een aarzelend begin legden wij on zen wil op. De Belgen hadden toen de handen vol om ons van het lijf te houden en dat lukte wonderwel. Iedereen had zich al verzoend met een. blanken stand met de rust, toen in de laa'tste minuten van de eerste helft twee kansen werden ge boden aan Wilkes, die deze wist uit te buiten op een wijze, die Bakhuys volkomen doet vergeten. In de 41ste en in de 43rte minuut werden de beide doelpunten voor Nederland ge maakt. Echt Nederlandsche doelpunten, zonder veel franje maar doelmatig en bovenal im poneerend door den eenvoud waarmede Wilkes gebruik maakte van de gelegenheid, die hem werd geboden. Twee scho ten van formaat en de Belgen hadden een achterstand, die zij in de laatste minuten voor het verstrijken van de eerste helft zeker niet meer hadden ver- wacht. De eerste helft. In de eerste helft golfde het spel op en neer en een over wicht. aan een van beide zijden viel niet op te merken. De eer ste kans en een goede, kreeg Draeger, toen Wilkes den bal prachtig opbracht en voorzette, Draeger miste. De Belgen be antwoordden met een gevaar lijken aanval van Lemberechts en De Qleyn, die'evenmin iets opleverde. Geleidelijk werd hét Neder- Jandsche elftal iets sterker. Meert moest verschillende ma len Ingrijpen en tipte een schot van Kuppen over de lat. Hét kleine Nederlandsche overwicht beteeken de allerminst, dat ge vaarlijke situaties zich alleen voor het Belgische doel voorde den. integendeel, eens rhoes't Kraak, hoog opspringend, den bal op een critiek moment bo ven de toestormende Belgen wegstompen en vlak daarop was De Cleyn zoo vriendelijk, van korten afstand den bal in zijn handen te schie'ten. De Nederlandsche voorhoede liet zich overigens niet onbe tuigd. Herhaaldelijk bedreigde zij het Belgische doel en voor al de linkerhelft van de Belgi sche verdediging moest alle krachten inspannen om den vleugel HollemanWilkes in bedwang te houden. Eenmaal kon Meert slechts ten koste van een hoekschop redden. Het snel- op en neergaande spel gaf den wedstrijd een span nend karakter. Zoo verstreek de eerste helft en men kon reeds gaan denken, dat de rust met blanken stand zou ingaan, toen er iets gebeur de, dat men een „Hollandsch kwartiertje", maar dan heel kort, zou kunnen noemen. Drie minuten voor de rust kreeg Wilkes den bal goed door Roo- zen aangegeven en met een voortreffelijk schot, laag in den hoek. passeerde hij Meert (0-1); en de geertdrift nam toe. toen nauwelijks anderhalve minuut later het tweede doelpunt tot stand kwam. Roozen kreeg dit maal den bal van Holleman, gaf wederom door naar Wilkes, die opnieuw mét een hard en scherp-geplaatst schot scoorde (0-2). Na de rast. Onmiddellijk na de rust bleek de zoo verkregen voor sprong van twee doelpunten geen weelde voor het Oranje team 'te zijn, maar een voor sprong, dien het hard noodig had om tegen den Belgischen druk een eervol resultaat te be vechten, want in deze tweede helft waren de Belgen eens zoo gevaarlijk als voor de rust. Zij speelden vuriger, sneller, zet ten feller door en hadden onge twijfeld het beste van het spel. Hun volharding werd be loond, en al zeer spoedig, want reeds bij een hunner eerste aan vallen na de herva'ting loste Lemberechts een prachtig schot, zoo hard en zoo snel, dat Kraak al gepasseerd was voor hij het wist (1-2). Door dit succes ge prikkeld, kwamen de Belgen krachtig opzetten. Kraak moest om erger te voorkomen, een hoekschop veroorzaken en even later, leek hij in een moeilijke situatie de kluts even kwijt te zijn. Uffc een kopbal van Van Vaerenbergh ving hij den bal wel, maar niet klemvast; wel bemachtigde hij het leer op- ROOZEN, die nuttig deed nieuw, maar ditmaal achter de doellijn (2-2). Zoo hadden de Belgen, acht minuten na hun eerste doel- pun't, gelijk gemaakt, en nu stond ons Oranje-elftal voor uiterst moeilijke taak. Het had zich te verdedigen tegen een uit zichzelf reeds vurig spelen den 'tegenstander, die boven dien werd aangemoedigd door WILKES, onze beste man. de laaiende geestdrift van het Belgische publiek, dat de zoo zeer begeerde revanche in zicht zag komen. Dat onze spelers de physieke en geestelijke kracht hebben gehad, tegen dezen dub beien stormloop stand te hou den, strekt hun tot eer. Er kwam na deze eerste pe riode weer een tijd, waarin het spel meer gelijk op ging. Voor beide doelen kwam het tot spannende momenten. Holle man kreeg na een kwartier spelen een. fraaie kans uiteen voorzet van Draeger, maar zijn kopbal miste. Kraak moest weer ingrijpen en verwerkte een Belgisch schot tot corner. Meert greep bijna mis bij een kalm schot van Wilkes, en kori daarna bedierf Roozen, toen Wilkes hem op kleinen afstand van hét doel den bal voor de voeten legde, een prachtige kans, die ondoordacht verloren ging. Twintig minuten voor het ein de kwamen de Belgen weer dui deflijk in de meerderheid. De druk op het Nederlandsche doel werd nu en dan benauwd en het leek zelfs, of er een Bel gisch doelpunt iu de luch't hing. Dat het zoo ver niet is geko men, is voor een groot deel de verdienste van Kraak, die eeni- ge malen op voortreffelijke wij- redding bracht. Voor een an der deel was het gebrek aan scbotvaardigheid oorzaak, dat de Belgen hun overwicht niet in doelpunten konden uitdruk ken. Zoo verstreek de tijd on der groote spanning. Nu en dan brachten Nederlandsche aanval len luch't. maar daarna moest onze achterhoede weer allle zei len bijzetten. Een hard schot ging rakelings langs het Neder landsche doel. Kraak dook eeni- keeren uit een kluwen van spelers op, den bal veilig in de armen en een paar maal for ceerden de Belgen nog een hoekschop, maar rij hadden daarbij geen succes en toen het eindsignaal klonk, had ons elf- 'tal in een zwaren wedstrijd een gelijk spel (2-2) bevochten. Spel en spelers We hebben nog niet te klagen over onze spelers, want zij heb ben dapper gevochten, vooral in de tweede helft, toen de Bel gen ons absoluut de baas wa ren. Moedig hielden de onzen stand en er werd gevochten als leeuwen. Het zal Henk v. d. Linden zwaar zijn gevallen in deze periode, door zijn blessu re in de laatste minuut voor de rust opgedaan, maar op halve kracht gooide hij zich in den strijd en hij mag tenslotte de voldoening smaken, dat de Bel gen het doel niet meer konden vinden, ondanks de hardnekki ge pogingen van De Cleyn, v d. Audenaerde en Van Vaerenbergh die om hét hardst probeerden de Nederlandsche defensie te> doorbreken. Het was moeilijk spelen, een orkaan van aanmoediging brak in het geweldige stadion los en het zweepte de Belgen op tot een enthousiasme, dat Amster dam verre overtrof. De Belgen wilden winnen. De geestdrift rteeg tot enorme hoogte en de aanvallen waren gevaarlijk, hon derd procent gevaarlijker dan voor de nwt. Het was vooral de rechterzijde, met den gevaar lijken Lemberechts, die na de rust een technisch gaaf spel ver toonde, waartegen onze verde diging bijna niet was opgewas sen. Slechts met groote moeite wist men meester van hét ter rein te blijven. Dit ging ech ter' gepaard met adembenemen de momenten, en angstige span ning voor de 'toch nog talrijke Nederlandsche supporters. Bij Nederland was Kraak weer prima, het ongelukje wat hem overkwam, doet denken aan het bekende gezegde, dat het beste paard wel eens strui kelt. Wilkes was de beste man, de twee kansen die hij kreeg, benutte hij op een manier, die herinneren aan de beéte dagen van het Nederlandsche voetbal De snelheid, die Holleman heeft, compenseert zijn techni sche tekortkomingen niet vol doende. deft is gisteren wed ge bleken. De VUC-er deed echter goede dingen. Roozen werd zoo zwaar op zijn huid gezeten, dat hij evenmin als in Amsterdam een kans kreeg, toch werkte hij vooral voor de rust nuttig. .Jammer was het, dat hij de kans, die Wilkes hem na de rust gaf, niet benutte. Keesje Rijvers, zal niét een van zijn prettigste wedstrijden hebben gespeeld. Voor de rust kwam hij er meer aan te pas dan in Amsterdam, maar hij was erg ongelukkig met zijn passes. Na de ruéfc speelde de harde werkelijkheid hem par ten. Toen was het spel kenmer kend voor een BélgiëHolland wedstrijd, snel hard en emotio neel en onze kleine Bredanaar,, kreeg evenals zijn medespelers in de voorhoede weinig gelegen heid. Het zwaartepunt van zijn spel lag toen meer aan den de fensieven kan'fc en hij deed het lang niet onaardig. Het voorhoe- despel van de onzen was gedu rende de tweede helft toch wei nig spectaculair en bleef be perkt tot enkele uitvallen, die geen resultaat opleverden. Onze middenlinie heeft hard gezwoegd, wed kwamen Paau we en de Vroet vaak snelheid tekort, maar tactisch speelden zij met Kuppen zoowel aanval lend als verdedigend uitstekend. Draeger werd weinig in het spel betrokken en speelde niet erg rterk. Bij de Belgen maak ten van den Audenaerde, Ver meulen en Lamberechts den besten indruk. De wedstrijd droeg een forscfa doch fair karakter. De Zweed- sche scheidsrechter Eklind was ruim in zijn opvattingen, doch hield de teugels overigens goed in handen. Mecningen van anderen. De Cleyn: de Belgische mid denvoor: de uitslag is wét ge flatteerd voor de Hollanders. Wilkes was uw beste man. De 2 Nederlandsche doelpunten wa ren fouten in hét stopperspilsy- steem. Wilkes: De uitslag is zeer juist. Ik vond v. d. Audenaerde den besten Belg. Paauwe: De Belgen hadden wat meer verdiend. Lembe rechts en v. d. Audenaerde wa ren de beste Belgen. Herberts (voorzitter keuze commissie en lid techn. comm.): wij zijn tevreden, omdat wij, na zulk een moeilijk seizoen in onze beide ^wedstrijden tegen de toch sterke- Belgen ongeslagen zijn gebleven. Potharst heeft een uitstekende wedstrijd ge speeld, en ook Paauwe en 1',Mi kes waren zeer goed, maar oor op moet rtaan, dat het gi '\eele elftal, dat immers voor het overgroote deel uit debutanten bestaat, moedig heeft bespeeld. De Belgen waren beter dan in Amsterdam, vooral hun voor hoede. Lemberechts was ge vaarlijk. De Belgen hebben ech ter geen Wilkes. Hanse: ölid Belgische keuze- cpmmissie): De Belgen hadden wat meer verdiend, want het Belgische overwicht in de twee de helft was sprekender dan het Nederlandsche in de eerste helft. Wilkes en Rijvers zijn zeer goede spelers. Eklind (scheidsrechter): de uitslag geeft de krachtsverhou ding goed weer. VOETBALUITSLAGEN District L RFC—Emma 1 EDO—DOS afgel. District IL NeptunusDHC uitgesteld District III. Enschede— AGOW 4-3 District IV. NOAD—Longa 2—2 BC— De Baronie 32 Eindho-venRKTW 51 District V. LeeuwardenAchilles x 23 HSC—Heerenveen uitgesteld District VI. Maurits—Brabantia 31 BleijerheidePSV 46 Voetballers krijgen hoofdklasse Al eenige jaren wordt in de voetbalwereld de instelling van een hoofdklasse bepleit, daar hierdoor het spelpeil op hooger niveau kan worden gebracht. De K.N.V.B. benoemde hiertoe een studie-commissie. welke een reorganisatie van het ge- heele competitiewezen zou uit werken. Naar het AJi.P. verneemt wordt in het door deze studie commissie uitgebrachte rapport inderdaad de instelling van een hoofdklasse geadviseerd en voorgesteld hiertoe in het sei zoen 47/48 over te gaan. Het seizoen .46/47 zou, indien de K. N.V.B. haar goedkeuring aan dit voorstel zouden verleenen, ongemeen boeiend worden, daar aan het einde van dat seizoen zou worden uitgemaakt, welke verder in de eerste klasse spe lende clubs naar de hoofdklas se zouden promoveeren. Naar wij vernemen zou deze hoofd klasse uit twee afdeelingen be staan en het aantal eerste Was sers worden teruggebracht tot 40 verdeeld over vier afdee lingen. Schulte wint de ronde van Alphen aan den Rijn Onder zeer groote belangstel ling en bijzonder gunstige weersomstandigheden is Don derdagmiddag de zesde ronde van Alphen aan den Rijn gere den. De volledige uitslag is: 1. G. Schulte (Den Bosch 2 uur, 26 min, 25 sec., op een ron de: 2. A. de Korver (Rotterdam) op twee ronden: 3. A. Voorden (Beverwijk); 4. W. Reuter (Am sterdam); 5. I. Vethaak (Vlaar- dingen); 6. C. Boeyen (Den Haag). 7. W. Kuypers den Haag on drie ronden: 8. Pellenaars (Breda)en 9 Heslinga (Den Haag). Ronde van Spanje Langarica won de zonde van Spanje, welke ditmaal voor den zesden keer werd verreden. De laatste etappe werd gewonnen door Barrendero, die de wieler baan te Madrid, eindpunt der laatste etappe, bereikte met tien minuten voorsprong op een peleton van zestien ren ners, onder wie zich ook Lam- brichts en Langarica bevonden. Waarschijnlijk zal -Lambrichts zijn tweede pflaats in de alge- meene klasseering moeten af- rtaan, aangezien de voorsprong van Barrendero in deze laatste etappe van grooten invloed is geweest op het eindklassement. Arabisdhe staatshoofden bijeen Gisteren ls in het paleis Inches» te Cairo een conferentie begonnen om van gedachten te wisselen over Palestina en andere Arabi sche vraagstukken. De volgende Arabische heerschers, wier landen lid zijn van de Arabische Liga, ne mei, er aan deel: Koning Faroek van Egypte, Koning Ibn Saoed van Arablë, de Imam van Jemen, do Koning van Transjordanië, de regent van Irak, alsmede de pre sidenten van Syrië en Libanon. De conferentie zal met een ge meenschappelijke verklaring woe den besloten.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3