VRIJE STEMMEN De verkiezing van de Provinciale Staten DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrfldag 31 Mei 1946 Se JAARGANG NUMMER 416 Mg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L Boerxoa. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2162. Gironummer 410257 Een verrassende uitslag VOOR de tweede maai is bel Nedërlandsche volkeer stem bus getogen en voor de twee de maai is in tegenstelling met de verwachting bet resui- taat mi" of meer verrassend ge weest. Het opvallendst is wel, dat de Partij van den Arbeid, nadat deze bij de Tweede Kamer-verkie zing van 30.31 op 28.31% was ge komen, thans afgezakt is tot 25.81' pet., terwijl de communisten die reeds van 3.2 tot 10.57% waren ge stegen, thans een percentage be haalden van 11.41. En dat alles in een tijdsomloop van slechts 12 da gen. De uitslag van de Tweede Kamer-verkiezing moet dus wel een diepen indruk op vele kiezers hebben gemaakt, want dergelijke verschuivingen zijn in de geschie denis van ons parlementair stel sel nog nimmer voorgekomen. Wat Iran hiervan de oorzaak zijn? Vermoedelijk hadden velen ge dacht, dat de Partij van den Ar beid in slaat zou zijn geweest een belangrijk volksdeel te vereeni gen en aldus een doorslaan over wicht zou hebben verkregen. Nu dit niet het geval bleek te zijn, hebben vele kiezers, ln hun ver wachting enteleurgesteld, deze par ty ln den steek gelaten, om óf tot de uiterste linkerzijde om te zwen ken, óf tot hun oude liefde terug te keeren. In ieder geval kan deze uitslag, meer nog dan bij de Twee de Kamerverkiezing, beschouwd worden als een motie van wan trouwen in bet beleid van bet ka binet Schermerhorn-Drees, wat bij de formatie van het nieuwe kabinet ongetwijfeld van invloed zal zijn. Vergelijken bij de Provinciale Sta ten van 1839 zijn in de nieuwe Staten, van alle provincies tesa- men, de communisten het sterkst aan de winnende band. Zij kwa men van 12 op 58 zetels en boeken duss een winst van niet minder dar. 46 zetels. De Partij van den Arbeid verloor 22 zetels en kwam op 56 te staan. De Katholieke Volkspartij wist ook nog 3 zetels winst te behalen en blijft met 189 zetels het sterkst vertegenwoor digd. De anti-revolutionairen ver loren 3 zetels, maar behouden met 77 de derde plaats. Ten slotte ging ook in de Staten de Partij van de Vrijheid vooruit en wel met 2 ze tels (totaal 37 zetels) terwijl de Christel. Historische Unie met 63 f-n de Staatkundig Gereform. Par- uj met 10 zetels geen wijziging on dergingen. De kleinere partijen hadden nergens Gebaseerd op deze verkiezing zijn in de Eerste Kamer slechts ge ringe verschuivingen te verwach ten. In de oude Kamer waren 4 plaatsen opengevallen door inmid dels reeds verdwenen N.S.B.-ers. Deze 4 plaatsen zullen thans naar alle waarschijnlijkheid door de communisten worden ingenomen, die bovendien nog een vijfde ze tel zullen bezetten, ten koste van de Christelijk Historischen. De rest zal wel bij het oude blijven. Uiteraard zijn in de verschillende provincies de resultaten niet over al gelijk. Zoo hebben de commu nisten in Noord-Holland een per centage bereikt van 22.4a, in Am sterdam zelfs van 31.32, doordat zij in stemmental slechts 1705 bij de Partii van den Andermaal moet de Partij van den Arbeid een veer laten, zij zakt 2>/, de Communisten stijgen daarentegen, evenals de Katholieke Wolkspartij en de Christelijk Historische Unie De balans der Staten-lferkiezimg Pert '30 Prov. St. Pert 2e Kam. Perc. Prov. St. '46 Zetels Prov. St. '39 Zetels Prov. St. '46 Winst of Verlies Katholieke Volkspartij 29.8 30.81 31.42 186 189 3 Partij van den Arbeid 30.3 28.31 25.81 178 156 —22 Anti Revolutionaire Party 12.6 12.90 12.60 81 77 4 Comm. Partij de Waarheid 3.2 10.57 11.41 12 58 +46 Christeiyk Historische Unie 9.9 7.84 9.73 63 63 Partij van de Vrijheid 6.1 6.41 6.36 35 37 2 Staatkundig Geref Partij 2.1 2.14 2.16 10 10 De resultaten der verkiezingen In Zeeland werden de stemmen als volgt uitgebracht: l. Partij v. d. Vrijheid 13.399; 2- Kalh. Volkspartij 26.540; 3. Lijst Blommaert 1.857; 4. Partij v. d. Arbeid 28.969 5. Comm. Partij 3.118 A'.R. Partij 19.852; Lyst d'Hert 303; Staatk. Ger. Party 12.760; Cfrc. Hist. 25.877. ZEELAND Oud Nieuw Party van de Vryheld 5 4 Kath. Volksparty 8 Groep Blomaert Party v. d. Arbeid9 3 Comm. Party „De Waarheid" A.R. Party 7 Groep d'Hert Staatk. Ger. Party 4 Chr. Hist. Unie 8 NOORD-BRABANT De denkbeeldige Eerste Kamer Oud Nieuwl Kath. Volksp. 16 16 Partij «.d.Arb. 14 14 Ant. Rev. 7 7 Chr. Hist 6 5 C. P. N. 5 Part. v.d. Vrijh. 3 3 N. S. B. 4 de Partij van den Arbeid achter bleven (134.050 tegen 135.755) te- wyi zij in Zuid-Holland slechts 12.32*/» haalden en in Zeeland zelfs niet meer dap 2.34%. in Noord- Brabant waar zy voor het eerst hun intrede in de Prov. Staten doen (met 2 zetels) was hun per centage 3.04. Al met al bewijst deze uitslag dat de tydsomstandigheden in ons land voor de communisten gun stig zyn, gunstiger dan in de meeste andere Enropeesche lan den. Of deze groei van de Com munistische Partij Nederland De Waarheid büjvend zal zyn, zal voornameiyk afhangen van de wij ze waarop het nieuw te vormen kabinet zyn taak zal aanpakken Dat hier sprake Is van een half millloen overtuigde en principiee le communisten, wil er vooralsnoi by ons niet in. Lucifers vrij Met Ingang van 27 Mei kunnen lucifers ln den detailhandel zon der bon worden verkocht. De Im porteurs en de fabrikanten btij- ven echter aan de aanwezigen van het Rijksbureau voor Chemische Producten gebonden. Oud Nieuw A.R Party 2 2 Party van de Arbeid 6 6 Ned. Chr. Soc. Corp Unie- Actlegr. Kath. Jongeren - Party van de Vrijheid Staatk. Ger. Partij Chr, Hist. Unie 2 2 Comm. Partij „De Waarheid" - 2 Kath Volkspartij sa SS L.HVBURG Oud Nieuw Partij van de Arbeid S 4 Kath. Volkspartij 40 39 Comm. A.R. en C.H. 1 Comb. A.R. en C.H. Comm. Partij „De Waarheid" 2 Groep Jetten ZUID-HOLLAND Oud Nieuw A.R Party 18 14 Staatk. Ger. Partij s s Partij v. d. Vrijheid 7 7 Kath. Volkspartij 16 16 Party v. d. Arbeid 29 24 Chr. Hist. Unie 8 8 Comm. Partij „De Waarheid" 2 M) NOORD-HOLLAND Prot. Unie Comm. Partij „De Waarheid" A.R. Partij Partij v. d. Arbeid Staatk. Ger. Partij Kath. Volksparty Chr Hist. Unie Partij v.d. Vrijheid Chr. Dem. Volkspartij UTRECHT Chr. Hist. Unie s Comm. Partij „De Waarheid" Partij 8 Partij v. d. Arbeid 12 l Partij v. d. Vrijheid 2 Kath. Volkspartij 12 Staatk. Ger. Party GELDERLAND oud Nieuw Kath. volksparty 20 2 A.R Partij 8 Party v. d. Vrijheid 4 Chr. Hist. Unie u l Comm. Partij „De Waarheid" Party v. d. Arbeid 15 l Staatk. Ger. Party 1 OVERIJSSEL Oud Nieuw Kath. Volksparty iz 1 Partij v. d. Vrijheid 2 Comm. Partij „De Waarheid" l Chr. Hist. Unie 7 A,R. Partij 6 Staatk. Ger. Partij l Partij v. d. Arbeid 15 1 DRENTE C Partij v. d. Arbeid A.R. Partij Chr. Hist. Unie Kath. Volkspartij Partij v. d. Vrijheid Comm. Partij „De Waarheid" GRONINGEN Oud Nieuw Comm. Partij „De Waarheid" Kath. Volksparty Partij v.d. Vrijheid Chr. Dem. Volkspartij Partij v. Alg. Belang Chr Hist. Unie Oud Nieuw Partij v. d. Arbeid 22 16 A.R. Partij 10 10 6 18 FRIESLAND 8 7 Oud Nieuw 30 24 Partij v. d. Arbeid 21 18 A.R. Partij 12 12 18 19 Chr Hfst. Unie 9 9 5 4 Partij v. d. Vrijheid 2 2 5 5 Comm. Party „De Waarheid" 1 6 Kath. Volkspartij 3 3 Oud Nieuw Staatk. Ger. Partij Ter voorziening in de behoefte aan bus-materiaal rijden tbans tusschen Maastricht en Vaals een aantal Bngelsohe bussen. Kolen, Gas en Eledriciteit worde!-, duurder Na DE bevrijding werd deel van de kostprijsstyging van de kolen voor rekening van het Ryk genomen, ten einde de kolenprijzen en daar mede het algemeene prijsniveau niet al te zeer te doen stijgen. Een bedrag aan subsidies van ruim 80 mtllioen gulden per jaar was daar mede gemoeid. Door deze maatre gel bleef de Nederlandsche kolen- prijs aanzienlyk beneden den En- gelschen en den Belgischen prijs, hoewel deze laatste ook in be- langryke mate wordt gesubsidi eerd. Behalve dat het prysnlveau ln het binnenland hierdoor kunst matig laag werd gehouden, profi teerde ook het buitenland hiervan by export aan Nederlandsche ar tikelen. Thans lieert de regeering be sloten de subsidie, welke t 6.20 per ton bedroeg, te verlagen tot r 1.70 per ton. Gehoopt wordt, dat wanneer de mfjnen weer on der betere voorwaarden zullen kunnen produceeren, de kost prijs van de kolen zal dalen en de resteerende subsidie kan ver vallen. Ook de nieuwe kolenprijzen lig gen nog beneden de in het bui tenland geldende prijzen. De be sparing voor de schatkist, dit het gevolg is van deze maatregel, zal ongeveer 30 millioen gulden voor de resteerende maanden 1946 bo dragen. De prysverhooging van f 4.50 per ton die per 1 Juni a.s. in gaat beteekent een verhooging van den prys voor anthraciet^ met f 0.35 per hectoliter en van cokes mot 0.221/» per hectoliter. Als gevolg hiervan zullen de gastarieven met f 0.01 per ina en de electriciteitstarieven met een V» cent per khw. worden ver hoogd. Critiek van Gromyko op de Y.k Op een door 16.000 personen be zochte meeting te New York, ge organiseerd door den Nationalen raad voor vriendschap tusschen Sovjet Rusland en Amerika, heeft Gromyko, de Sovjet Russische af gevaardigde in de V.N., de huidi ge internationale situatie en de „ongezonde symptomen" in de loop der gebeurtenissen sinds de oprichting van de organisatie der V.N. gelaakt. „De politiek van overheersching door sommige lan den, die by de V.N. zyn aangeslo ten" aldus Gromyko, „kan, indien, men deze niet laat varen, het ge zag en het aanzien van den Vei ligheidsraad' ernstig ondermijnen Men kan in de werkwijze der V N. symptomen ontwaren van te rugkeer naai- oude volkenb rr.üs- mtthoden, die een mislukking zyn gebleken." _.,Op het OGgenbjik leggen ln som mige organisaties der V.N. de ver tegenwoordigers van die landen, die de rechten van kleine en on ontwikkelde landen en volken net meest genegeerd hebben, den meesten nadruk op de bescher ming van de belangen der Kleine staten." Gromyko besloot zyn rede met lgende woorden: „Het Sov- Aussische volk onder leiding Stalin zal evenals altijd m verleden in den strijd voor vrede en veiligheid in de voorste gelederen staan. De betrekking tusschen de Sovjet Unie en de V.S. zal een van de meest beslis sende factoren zyn in de toekom stige loop der gebeurtenissen. De erkenning van dit feit zou het ge voel van verantwoordelijkheid van de V.S. en de Sovjet Unie voor het lot der wereld, welker volkeren huiveren enkel en alleen ai by de gedachte' van de moge- tijkheid van een nieuwen oorlog, verhoogen. Nederland deelnemer aan bezetting van Limschland In het Engelsch Lagerhuis w Woensdagmiddag de volgende ver klaring afgelegd: De Europeesche adviescommissie heeft in September 1944 besloten dat ieder der mogendheden die Duitschland bezet het recht heeft onder de strijdkrachten die belast zyn met'de bezetting onder com mando van hun opperbevelhebber contingenten op te nemen van de strijdkrachten van leder andere geallieerde mogendheid die heel't deelgenomen aan de militaire ope ra ties tegen Duitschland, en kort daarna werden uitnoodigingen ge zonden aan de regeeringen van Nederland en België om troepen te zenden bestemd voor de bezet ting van Duitschland. De Belgische regeering heeft de uitnoodiging aanvaard en er is nu een divisie Belgische troepen tu üt Britsche zone. Het is de Brn- sche regeering bekend dat Neder- land's taak ln het Verre Oosten tot dusver de Nederlandsche regeering moeilyk heeft gemaakt een contingent aan te bieden voor gebruik ln Duitschland. doch toen de Nederlandsche minister-presi dent vorige maand een bezoek aan Enge'and bracht heeft hij ver klaard dat de Nederlandsche re geering verlangend was een be- paaiQ aantal troepen al te «taan. De Britsche regeering heeft dit aanbod verwelkomd en zij bestu deert thans de praktische aspec ten ervan. Petroleum-bonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zy, die in net bezit zyn van een petroleumkaart voor kookdoeleindeh of verlich ting, op onderstaande bonnen de zer kaarten gedurende de maand Mei de daarachter vermelde hoe veelheid petroleum kunnen koo- pen Bon 37 t.m. 40 der kaart UA 510 4 liter; bon 37 en 39 der kaart UB 510 4 liter; bon 70 der kaart UC 510 4 liter; bon 125 der kaart UD 510 2 liter. HET WEER Meest zwaar bewolkt. Benige regen met kans op onweer Matige wind tusschen Z.O. en Z.W. Temperaturen ongeveer als gisteren. Zon onder 20.48, op 4.26. Maan op 4.55, onder 21.54.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1