VOLKSHUISVESTING Illegale Fotodocumentatie Kattebelletjes uit Belgie Hoewel de statistiek nog niet bij iedereen belangstelling ge niet. komt zij toch steeds meer op den voorgrond. Immers, hoewel de statistiek niet immer een volkomen juist, beeld geeft, zijn de resultaten van een en ander toch steeds belangwekkend. Ook op heft gebied van de volkshuisvesting kan zij haar nut. hebben. Zoo ontspon zich in 1932 to den gemeenteraad van Amersfoort een uitvoerig debat over de al of niet nood zakelijkheid van arbeiderswo ningbouw. Bij gebrek aan de juiste cijfers kon men niet da delijk tot een resultaat komen. Naar aanleiding hiervan werd ons opgedragen een woning statistiek samen te stellen, uit welke zoo nauwkeurig moge lijk moest blijken aan welk soort woningen gebrek was en hoe groot deze behoefte was. De. statistiek hieromtrent moest zoo worden opgesteld, dat ieder kwartaal de desbe treffende cijfers verzameld konden worden en dus telkens vergelijkingen mogelijk wa rn omtrent vooruitgang of te ruggang. Wij zetten ons aan het werk en construeerden een statistiek die aan de eischen der practijk voldeed en uitstekend werkte. Hiertoe werden de woning- kaarten ingeschakeld. Op deze kaarten werden o.a. vermeld alle gegevens omtrent huur waarde, eigenaar, bewoners, mede-bewoners, huurders en data hieromtrent. Verder werden de kaarten voorzien van ruiters in diver se kleuren om aan te geven onbewoonde perceel en, samen woningen, onbewoonbaar ver klaarde woningen, etc. Op grond van de huurwaar de werden de woningen inge deeld in huurklassen en deze klassen werden samengevoegd tot arbeiderswoningen, midden standswoningen en heerenhui zen. Van ieder dezer groepen werd per kwartaal nagegaan het aantal woningen, samen woningen. onbewoonde percee )en, woningen in aanbouw, etc. Ook de woningbehoefte werd ingeschakeld aan de hand van de gegevens der bevolking. Regelmatig werd nagegaan hoe groot de bevolkingsaan was over de drie groepen moest worden verdeeld en bo vendien werd de noodige wo ningreserve gecalculeerd Wij zullen op de verdere fi nesses hier niet verder ingaan doch kunnen h wel zeggen dat op deze wijze een regelmatig en volledig overzicht werd verkregen van de woningtoe standen, de bewoning en de woningbehoefte. In vroeger artikelen behan delden wfj méérmalen de nood zakelijkheid voor iedere ge meente van een geplaneerde volkshuisvesting. Een -goede statistiek kan een uitstekend hulpmiddel zijn hg het opma ken en uitwerken van een ge meentelijk volkshuisrvestings- of woningbouwplan. Wij gaven hierboven één voorbeeld van het nut der volkshuisvestingsstatistiek, maar vanzelfsprekend zijn er hier meerdere mogelijkheden. Een actief gemeentebestuur, dat de eischen des tijds ver staat en aan de volkshuisves ting de plaats geeft die deze toekomt, en dat zal nog vele jaren een uiterst belangrijke zijn, zal ook de statistiek voor het te bereiken doel weten in te zetten. Volkshuisvestingsstatistiek is niet alleen van belang voor de grootere gemeenten, maar nu zeer zeker ook voor de klei nere. En hiermede zijn wij aan het einde gekomen van onze artikelenreeks over de volks huisvesting. Wjj hopen, dat zij er toe hebben bijgedragen uw belangstelling voor dit groote volksbelang te vermeerderen. G. O. V. De Slaking ie Amsterdam breidt zich uit De staking in het Amsterdamsche havenbedrijf breidt zich steeds meer uit. Gistermorgen zijn ook de 40 man personeel van de N.V. Leidsche Oranje Nassau-veem in staking gegaan. De directie heeft hen hierop ontslagen en tracht na vrijwilligers te vinden. Ook bjj het graanexpeditie- en veembedrijf H. Schutter jzn, een eontrolebedrijf, zijn controleurs in staking gegaan. Deze staking omvat 14 man. Ook in dit geval heeft de directie het staken als een vrijwillig ontslag beschouwd ezi wordt getracht ^werkwilligen te vinden. Eindelijk gepakt If sar wij vernemen is Hugo van den Broeck. hoofdredacteur van de Limburger Koerier, die nog steeds voortvluchtig was. te 's-Gra venhage gearresteerd en op last van den Procureur-Fiscaal bi.i het Bijzozirier Gerechtshof te 's-Her- togenboseb In het Huls van Be haring aldaar ingesloten. Ter Overdenking Er is een oud Chineesch spreekwoord, dat zegt: „In dien Diemand je ziet, de He mel ziet je". Deze acht eenvoudige woor den vormen voor ieders leveD een onwankelbare zekerheid, ze zijn een troost voor hen, die zich eenzaam voelen. Ook wan neer iemand iets aan ons gele gen laat liggen, dan Is er Eén, Die ons ziet en op Wien wij kunnen bouwen. Het spreekwoord is ook een vermaning. Wanneer wjj den ken, dat geen sterfelijk wezen kan zien wat wij doen, laten wij dan bedenken, dat er Eén is, Die ons ziet, aan Wien wij verantwoording moeten afleg gen voor al onze daden. De Stakingen in de V.S. De berichten over de mijnwer kersstaking in de V. S. waren gis teren niet bemoedigend. In Pen- sylvanië ging bet grootste deel van de mijnwerkers niet naar het werk. In Virginia meldden zij zich wel aan, doch konden bij gebrek aan spoorwagens- niet aan bet werk gaan. Het dreigement de werkloozenuitkeering van 20 dol lar per week in te houden als men niet aan het werk gaat schijnt, geen uitwerking te hebben. Bij alle mijnbedrijven staan militairen gereed om de werkwilligen tegen de stakers te beschermen. Gruweldaden op de plaat vastgelegd Een onderdeel van de illega le werkzaamheden tijdens de bezettingsjaren, dat betrekke lijk slecht bekend is, althans waaraan niet zooveel rucht baarheid is gegeven als aan overvallen van distributiekan toren, documentenvervalschin- gen, enz. is de illegale foto documentatie. Zoals u weet verboden de Duitschers het fotografeeren in de open lucht. Met het oog op de natuurlek te verwachten spiormage was dit heel begrij pelijk. Doch ondanks het strenge verbod werd er gefotografeerd voor spionnage-doeletoden en om gruweldaden der bezetters op de gevoelige plaat vast te gen. Ook was het voor de geschiedenis van den bezet tingstijd noodzakelijk en nut tig, dat verschillende gebeur tenissen, toestanden en men- schen in bepaalde omstandig heden bewaard bleven. De foto leent zich goed voor documentatie en de illegale organisatie „Nederland Ar chief", die op initiatief van Fritz Kahlenberg werd opge richt, heeft zich van haar uit gebreide en niet ongevaarlijke fotografische taak prachtig gekweten. In het tijdschrift „Foto" van deze maand vinden wij enkele interessante afbeeldingen van de truukjes, die de clandes tiene fotografen gebruikten om hun doel te bereiken. De camera's werden op al lerlei manieren verborgen. Eeni vrouwelijke fotograaf kon b.v. heel handig manoeuvreeren met een z.g. schoudertasch, waarin nu eens geen poeder doos en lippenstift huisden, maar een fototoestel. Een an dere fotografe gebruikte een Genemuider rieten boodschap- pentasch om haar toestellen herbergen. In die boodschap- pentasch snuffelende slaagde zij er vaak in goed belichte foto's te maken. Ook een fiets tasch werd vaak gebruikt om een camera te verstoppen. Een klein gaatje in de stof voor de lens en er kon gekiekt wor den. In de hongerperiode zijn de illegale fotografen zeer actief geweest. Het zijn hun foto's, die zij onder de moeilijkste omstandigheden, met honge rige magen en koude voeten, gemaakt hebben, die Londen Inlichtten omtrent den nood toestand ta het onbevrijde ge deelte van Nederland Tentoonstellingen van ille gaal fotomateriaal zullen bin nenkort naar de Vereen. Sta ten en Engeland gaan, zoodat men ook buiten ons land van dit interessante onderdeel van de Nederlandsche ondergrond- sche werkzaamheden zal kun nen kennis nemen. Sollicitatie Burgemeester De Minister van Binneniand- sche Zaken heeft thans de mo gelijkheid opengesteld voor sol licitatie naar het ambt van burgemeester in de gemeenten 's-Gravenpolder, Kapelle, Noordgouwe, Westdorpe. m. „Woonplaats ta het Moeras". Wanneer u uw boemeltrein tje in het groote Antwerpsche station verlaten hebt, stapt u om uw reis naar Brussel te vervolgen, op een ander per ron in een „elecrieken" trein, een directen (d.w.z. sneltrein) die u zachtveerend en vlug ta Brussel aflevert. De hoofd- en hofstad van België, die ruim 205.000 inwo ners telt, ontleent haar naam aan de „borch", van Karei van Neder-Lotharingen, die om streeks het jaar 1000 d< woonstee vestigde en haar den naam „Brux sella" gaf. Dit Brux sella beteekent: „woon plaats in het moeras" en werd gebouwd naast de kapel, die de heilige Gangericus onge veer ta 600 stichtte op de plaats, waar nu het centrum van den geldhandel, de Beurs, weer duizenden trekt. De borch Brux sella werd in de 12de eeuw naar den Kou- denburg (tegenwoordig het Koninklijke Plein) verlegd. Brussel groeide, zooals iede re stad is gegroeid. Om den „borch" (u zoudt burcht zeg gen) van den heer vestigden zich de ambachts- en koop lieden. Er kwam een markt en een rechtbank. De uitvinder van de (iets herdacht Te Courthill, Dumfries, is door meer dan 1000 personen, die uit alle deelen van Enge land waren gekomen, hulde gebracht aan de nagedachtenis van Kirkpatrick Mac Millan, die honderd jaar geleden de fiets heeft uitgevonden. Deze herdenking moest eigen lijk ta September 1939 plaats vinden, doch door het uitbre ken van den oorlog moest zij worden uitgesteld. Een groot deel van de be langstellenden had zich per rijwiel naar de kleine smidse begeven, waar Mac Millan zijn uitvinding had geconstrueerd. Verscheidene nabestaanden van Mac Millan behoorden tot de aanwezigen. Mac Millan, die -in zijn tijd „de duivel op wielen" werd genoemd en me nigmaal door de politie werd achterna gezeten, omdat hij zijn medemenachen den schrik op het lijf joeg met zijn won derbaarlijk vervoermiddel, werd in 1813 geboren en stierf in 1878, zonder ooit een cent aan zijn uitvinding te hebben verdiend. In den gevel van de oude smidse is een gedenkplaat aan gebracht, welke door den pre sident van het -nationale co mité voor de rijwielsport, Sir Harold Bowden, werd onthuld. Deze herinnerde eraan, dat er op de wereld thans minstens 70 millioen fietsen in gebruik zijn. Nadat een korte herdenkings dienst in de kerk van Keir was gehouden, werd namens de Engelsche wielrijders een krans op Mac Millan's graf gelegd. De groei van Brussel werd bevorderd, omdat de stad lag aan den in dien tijd zeer be langrijken handelsweg Keulen- Vlaanderen. Niet alleen han dels- en ambachtslieden ves tigden zich in Brussel, maar de stad werd spoedig een be langrijk kunst- en kuituurcen trum. In de 15de eeuw telde Brussel al 40.000 inwoners en in dien tijd kreeg Brussel de stadsrechten. Het was de groote Keizer Karei, die de „woonplaats in het moeras" tot stad verhief. Uit de geschiedenis van Brussel leert u, hoe de stad het middelpunt van het ver zet tegen de tyrannie van Phi lips II van Spanje werd. In 1566 sloten de edelen daar hun Eedverbond. De edelen Eg- mont en Hoorne werden met vele anderen onthoofd. Nog staan hun standbeelden ta de stad Brussel. Andere belangrijke jaartal len uit Brussels' geschiedenis zijn: 1585. Overgave van de stad aan den Spanjaard Parma. Tot 1713 torste Brussel het Spaan- sche overheerschersjuk. 1695. Tijdens de beschieting door de Franschen onder Vil- Jeroi verloor de stad 11 ker ken en meer dan 4000 huizen. Onder het bijna 40-jarig be stuur van Karei van Lotharin gen, den Oostenrijks chen land voogd (17411780) kwam Brussel dezen ramp geheel te boven en het inwonertal van de stad groeide tót 70.000. Het prachtige gebouwencom plex van de Groote Markt, dat altijd veel vreemdelingen trok en weer zal trekken, waarvan de schitterende schoonheid u terug voert naar den tfld, waarin het Gildewezen bloeide werd na de voor dien tijd ver schrikkelijke beschieting ta den vorm, dien het thans heeft weer opgetrokken Brussel viel na de Brabant- sche omwenteling van 1789 in handen van de Franschen en bleef met geheel België bij Frankrijk ingelijfd. In 1815 werd zij aan den Nederland- schen Koning Willem I toege wezen. Eerst in 1830 werd België een zelfstandig konink rijk onder Leopold van Sak- sen-Coburg en Brussel werd natuurlijk de hoofdstad en de residentie van de konin gen. Eenzaam' stond ta oude tth den in een moeras een borch naast een kapel. Thans voelt een vreemdeling zich alleen, als hij na het verlaten van een der „staties" onopgemerkt staat tuschen de vele, drukke menschen, die Brussel, de stad met alures van een metropols, de stad met veel glans en schit tering, die veel leelijks moe ten verbergen, bevolken. Waar eens de dwaallichtjes vreemdelingen een verschrik- kelijken dood ta 't moeras in jaagden, snellen thans over de vlakke, geasphalteerde avenu's glimmende auto's, die mis schien nog meer dooden ver oorzaken dan de misleidende lichtjes in het moeras. De verdwenen sieraden van de KONINGIN 35. Onderweg vertelde Priem- stoot aan den kapitein, dat li ij een muskettier en officier van den eersten minister was, dat hij een opdracht voor ba ron Kuip had uitgevoerd in Klifklovië. De kapitein vond dat erg gewichtig en was er trotsch op, dat hij zoo'n be langrijk persoon op zijn schip vervoerde. Zonder ongelukken bereikte het zeilscJv"" ha ven van Kollinesië en Priem - stoot verliet de boot, na har telijk afscheid te hebben ge nomen van den kapitein. Met een kleine roeiboot, voer hij naar den wal. Daame holde hij zoo hard hij kon de stad in om ergens een paard te huren. Weldra had hij gevon den wat hij zocht en spoedig draafde hij op den rug van een - naard de "l uit.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6