Belgie-N ederland Goes Middelburg Vlissingen Sport Binnen drie weken een twee tal ontmoetingen met onze Zuiderburen, na jaren van iso lement, dat gaat je als voetbal- enthousiast niet ongemerkt voorbij, temeer daar de eerste ontmoeting tegen veler ver wachting in een Ned. overwin ning opleverde. De situatie is eenigszins eigenaardig. Wa ren wij voor 12 Mei nogal sceptisch gestemd ten aanzien van de samenstelling van de Oranjeploeg en de Belgen vol zelfvertrouwen wat betreft hun elftal, thans is de situatie met misschien een kleine va riatie precies andersom. Im mers de Belgen kwamen naar Amsterdam met een elftal, dat op eenige kleine wijzigingen na in een viertal interlandwed strijden had bewezen iets te presteeren. Onze mannen daar entegen hadden eigenlijk nog niets bijzonders gedaan. Voor 12 Mei heeft men in de sport bladen groote stukken kunnen lezen over het sublieme spel der Belgen, min of meer aan gedikt met beschouwingen over toe te passen en toege paste spelsystemen. Om kort te gaan was het een elftal, dat men kon gaan vergelijken met het Ned. elftal in z'n glo riejaren, toen heel Nederland in een „we gaan naar Rome stemming" verkeerde. Dat hier op de ondubbelzinnige neder laag in Amsterdam volgde, zal min of meer gewerkt heb ben als de bekende koude douche. Het beste bewijs hier van is de radicale wijziging, die de Belgische keuze-com missie het elftal heeft laten ondergaan. Niet minder dan 5 spelers zijn vervangen. Of het verbeteringen zullen zijn is de vraag, maar één ding staat vast, de geest van dit riftal zal een andere zijn dan de ploeg, die in Amsterdam binnen de krijtlijnen kwam. Deze Belgen wéten iets vap de Hollanders, die zij als te genstanders krijgen. Ze ken nen het speltype, de gevaarlij ke spelers, en de zwakke plek ken. Wint Nederland, dan stij gen op de internationale voet- balmarkt de Hollandsche pa pieren aanzienlijk en is het te vens een bewtjs, dat de in Amsterdam behaalde zege niet aleen aan het groote zelfver trouwen der Belgen te danken ia geweest. Het staat vast, dat onze spelers te Antwerpen op meer tegenstand en fanatieke re tegenstanders zullen stui ten dan 12 Mei het geval was Bezien wjj het Belgische elf tal, dan blijkt dat keper Meers dezelfde is die Daenen ver ving. De backs zijn beide ge handhaafd, hetgeen wat be treft Paverick verwacht werd terwijl Pannaye In de Belgi sche pers nogal werd becriti- seerd. Spil Vercammen is ver vangen door Vermeulen, waar ons niets van bekend Is. Put- taert, de rechtshalf, die niet opvallend speelde, krijgt nog een kans. In de voorhoede werden twee van de drie Me- chelen-spelers gehandhaafd, Lemberechts, de rechtsbuiten, die in Amsterdam bepaald zwak speelde, A. Decleyn, een van de weinige Belgische spe lers die in Amsterdam opviel. en die twee goede doelpunten icoorde. Van de Audenaerde, de linksbinnen, speelde met de Roode duivels te Rotterdam en werd toen nogal geprezen. De ze knaap is pas 19 jaar en zal dus wel iets in zijn mars heb ben. Omtrent linksbuiten Me lis en rechtsbinnen Van Varen berg is ons niets bekend. Het is dus min of meer een „vraag teeken"-elftal dat de Neder landers te bestrijden krijgen. Wat te zeggen over ons team? Als geheel heeft het voldaan, hoewel we niet uit 't oog moeten verliezen dat de backs te Amsterdam nogal eons misten en nu niet bepaald bepaald feilloos speelden. In de half line stellen we vertrou wen; ze spelen goed, zonder meer, terwijl in de voorhoede naast werkelijk goede spelers er ook staan, die maar net het cijfer voldoende haalden. Wij denken een wedstrijd te zien, waar twee elftallen elkaar zul len bestrijden, het Belgische met 5 nieuwe spelers, die bul len vechten voor hun plaats, terwijl de geheele ploeg zal trachten revanche te nemen. Het Nederlandsche team, even eens enthousiast, met een tik je meer zelfvertrouwen, maar wat betreft den uitslag ook in het onzekere. Het zal een snel le wedstrijd worden en naar wij hopen een goeden, met een uitslag, die niet ver van een gelijk spel vandaan zal zijn. Wij hopen op een sportfèven kamp. Pygmalion Dit stuk, dat Maandagavond in het Schuttershof door het R. A. O. tooneelgezelschap op gevoerd werd, laat ons op bij zonder geestige en onderhou dende wijze zien, dat het ver schil in stand niet zoozeer tot uiting komt in de wijze waar op men handelt als wel in de wijze waarop men behandelt wordt. Zoowel het spel als de cos tumes en décors waren zeer te prijzen. Dhr. B. A. Goedhart was over het algemeen een' beetje te agressief. Na afloop was er bal tot 2 uur. Alleen jammer, dat ver schillende menschen dit oogen blik niet konden afwachten. BW-speler veroordeeld. De Bredasche Politierechter heeft de zaak behandeld tegen den rechtsback van BW Don- huyzen, die in den wedstrijd NACBW den linksbuiten van NAC H. Bouwmeester een dus danige stomp in zijn rug' gaf, dat de laatste naar het zieken huis moest worden overge bracht. Zoov/el de Politierech ter als de Officier van Justitie hekelde fel de onsportieve daac van den BW-er, die alles ont kende, en veroordeelde hem tot een gefldboete van f 100,— sub sidiair 25 dagen hechtenis en tevens tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar. KORFBAL. Aug. Donderdag groote sport dag te Goes. Aj. Donderdag (Hemel vaartsdag) organiseert de Zeeuwsche Korfbalbond zijn jaarlijksche bondsseries op de Gem. sportterreinen te Goes. Ook dit jaar is de belang stelling groot en niet minder dan 58 twaalftallen zullen i deze wédstrijden deelnemen Promotiewedstrijd Zondag a.s. zal Goes I zijn eerste promotiewedstrijd spe len tegen T.S.C. I (Ooster hout). Stad en Land Nationale trekpaarden tentoonstelling Naar wjj vernemen zal door de vereen. „Het Ned. Trek paard" op 20 en 21 Juni a.s. een nationale tentoonstelling te 's-Hertogenbosch worden gehouden. BELGIË DE OPSTELLING DER BEIDE ELFTALLEN t Meert Paverick Panneye Puttaert Vermeulen Devos Lemberechts v. Varenberg Dedeyn v. d. Audenaerde Melis Scheidsrechter van Eklind (Zweden) Dcaegèr Rijvers Roozen Wilkes Holleman De Vsoet Kuppen Paauwe V. <L Ltode Pothaxst Kraak NEDERLAND Vlissingen krijgt nog een werf Men Is geneigd te zeggen: wat moet een tweede werf in Vlissingen doen? We hebben toch „De Schelde?" Volkomen juist. „De Schelde" is echter ingesteld op het bouwen van groote schepen en het bouwen of repareeren van visschers- schepen komt uiteraard veel te duur voor een visscher. Dit is wel de voornaamste reden waarom het gewenscht was, dat er in Vlissingen een werf kwam, die zich uitsluitend op het bouwen van visscherssche- pen, inclusief jachten en sloe pen, toelegde. We kunnen deze werf dan ook niet zien als een concurrent van „De Schelde" De Gebrs. Visser uit Arne- muiden hebben het initiatief genomen tot het oprichten van deze visscherswerf, waarbij zij volle medewerking van de ver schillende visscher ij-instanties hadden en nog hebben. Ook van het Vlfssingsche Gemeentebestuur werd alle mogelijke medewerking onder vonden. Thans is het dan zoover, dat de Gebrs. Visser met hun eer ste reparaties zijn begonnen, hoewel de werf zelf nog in aanbouw is. De plaats van de werf is de z.g. Zeehondenwerf, achter de Visschershaven gelegen. Wel een bij uitstek geschikte plaats De bedoeling is, dat er een wagenhelling gebouwd zal worden, aangezien daarop het grootste aantal schepen gelijk tijdig in reparatie genomen kan worden, plm. 7 schepen. De lengte van de schepen, die in reparatie genomen wor den, mag aanvankelijk niet bo ven de 22 M. liggen, later zal dit uitgebreid worden tot 30 M. Een kleine loods zal wor den gebouwd voor plaatsing van machines en gereedschap pen, terwijl straks een groote gebouwd zal worden voor nieuw te bouwen schepen, wel ke onder dak gebouwd moeten worden. Ook zijn de Gebrs. Visser voornemens mettertijd jachten en sloepen te bouwen. Hiermede hebben we vol doende gezegd over de werf, zooals deze er voorloopig uit zal zien. Dat er voldoende werk voor de uitvoerders is, laat geen twijfel, daar alleen in de Vlis- singsche haven in den goeden tijd plm. 40 vi3schersschepen liggen uit verschillende plaat sen in Zeeland. Materialen zijn momenteel nog schaarsch voor de uitvoe ring van reparatiën, dus zal zeker de nieuwbouw nog niet aan de beurt zijn, maar in elk geval zal men straks niet ver meer behoeven te gaan om zijn schip gerepareerd te kra gen of een nieuw te laten bou wen. Voorzitter examencommissie Tot voorzitter van de com missie, welke te 's-Gravenha- ge belast is met het afnemen van de examens ter verkrij ging van een akte van be kwaamheid in handenarbeid, is door den Minister van On derwijs, Kunsten en Weten schappen benoemd: dhr. C. Kuiper, inspecteur van het L. O. te Goes. Kindertooneelvoorstelling Z.V.TJ. Onder auspiciën van de Zeeuwsche volksuniversiteit brachten gisterenmiddag in het Schuttershof de sprookjesspe lers van de Stichting voor kunst zinnig Jeugdtooneel uit 's-Gra- venhage, onder leiding van Ina Krediet, een kindertooneelstuk getiteld „De drie betooverde prinsesjes". Hoewel de zaal maar mati bezet was, kan er geen aandachtiger en dankbaar der publiek bestaan dan de diver se kinderen, die deze voorstel ling bijwoonden. Het ia *n prij zenswaardig initiatief dat de Z.V.U. genomen heeft om de kinderen evenals de ouderen 'n goede ontspanning te bieden. Lid Examencommissie Bij beschikking van den Mi nister van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot lid van de commissie, be last met het afnemen der exa mens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid in hand teekenen: J. H. Klaren- beek, directeur van een avond school voor Nijverheidsonder wijs en leeraar aan middelbare scholen te Middelburg. Benoeming leden advies- Door den Minister van So ciale Zaken zijn benoemd in de Commissie, welke den Di recteur van bet Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg zal adviseeren betreffende ar beidsbemiddeling, scholing, her scholing en omscholing, als be doeld in het besluit van 17 Juli 1944: Tot voorzitter: A. J. Beren- is te Middelburg; tot leden: A. Smit, K. van Everdingen te Vlissingen; C. "A. Katnme- raad, A. Fllpse, J. M. Geljon, F. Schets, te Middelburg. V olkshoogescliool Over het onderwerp Volks- hoogeschool sprak gisteravond, den heer V. Haesaert, mede werker aan de eerste, in 1931 in Bakeveen, Friesland opge- richtte volkshoogeschool. Als doel noemde spreker een volks hoogeschool, waarbij weder zijds vertrouwen en eerbiedi ging van ieders persoonlijkheid fundament dient te zijn. werden na afloop vele vragen gesteld door een aantal aanwe zigen, die vreemd tegenover de volkshoogeschool stonden en er werd besloten ook in Zeeland door propaganda te trachten tot practisch resultaat en oprich ting van een dergelijke hooge school te komen. N oo d wonin gpr o bi ein en te Vlissingen Het „Havendorp" Woningproblemen zijn er in het geheele land. Het is thans jenoegzaam bekend, dat niet ieder even kan. gaan verhui- of een andere woning be trekken. Als we de woningtoe stand voldoende kennen, we ten we dat er al het mogelijke gedaan wordt om den nood op te heffen. Om zoo spoedig mo gelijk aan de behoefte te kun nen voldoen, is men begonnen met den noodwoningenbouw. De noodwoningbouw die in Vlisingen met beide handen aangepakt is, en dan ook een groote vlucht heeft genomen. Begon het met noodwonin gen aan den singel op het van i Ook dit is wees- een stukje Nispenplein, en in de Paul nteuw leven in Vlieringen. Krugerstraat, een honderdtal "die thans alle bewoond zijn, later ging men op ruime schaal woningen bouwen achter de Buitenhaven, waar nog aan gewerkt wordt, terwijl men nu ook bezig is achter het sport- 1 terrein aan den Koudekerk- schen weg, waar 48 Zweedsche noodwoningen gebouwd wor den. In het z.g. „Havendorp" zijn thans een 50-tal woningen be zet, terwijl er in de eerste helft van Juli nog honderd be zet zullen zijn. Het aantal wo ningen, dat er totaal komt, is 380. V/aarvan 50 houten Phoe nix zijn en de rest bestaat uit houten noodwoningen. Het gaat niet op te veron derstellen, dat de huismoeders die hier wonen hun boodschap pen vanuit de stad zullen ha len. Er "zijn thans reeds een aantal winkeliers. Hun aantal zal nog uitbreiden, die de 'Ha vendorpers van alles zullen voorzien. In het geheel komen er 10 winkels. Een Postagentschap zal ge matigd worden, evenals een afdeeling van de Politie en van de Brandweer. De brandweer zal moeten bestaan uit vrij willigers, die de beschikking krijgen over een Babyspuit.. Het kan dus met recht een dorp genoemd worden. De N. V. Stoomtram Wal cheren heeft plannen, om, als Prins Hendrikweg weer is hersteld, een dienst te onder houden van „Havendorp" naar de stad om zoodoende het iso lement zooveel mogelijk op te heffen. De 48 Zweedsche noodwo ningen zijn in hun onderdeelen klaar uit Zweden gekomen en worden hier in elkaar gezet. Waarschijnlijk zullen ze over iy2 maand in gebruik ge nomen kunnen worden. Rest ons aan het eind van dit noodwoningenpraatje nog een kort woord over een 60-tal Engelsche noodwoningen, waarover onderhandelingen ge voerd worden. Dit is een nieu we creatie, want ze zgn van beton gemaakt. Hoewel men aan een bunker zal denken, zal dat wel meevallen, daar het vrij ruime en gerieflijke woningen zijn waarin zelfs 'n doucecel is. Hoewel de nood nog hoog komt er toch wat meer zicht in den woningtoestand in Vlissingen, wat al een heelen vooruitgang beteekent. Tiende jaarvergadering E. H. B. O. Een dezer dagen hield de afd. Vlissingen van de Ned, Ver. E. H. B. O. haar tiende jaarvergadering. Na een ope ningswoord van den voorzitter dhr. C. Vader, werd door één der leden als blqk van waar deering voor het bestuursbe leid een geheel met de hand vervaardigde voorzittershamer overhandigd. In zijn jaarverslag wees de secretaris op het vele werk dat in het afgeloopen jaar ver richt werd; 224 maal werd eerste hulp verleend, n.l. 106 gevallen op het badstrand, 42 op het sportterrein en 76 maal individueel door de leden. De cursus, die in- October aanving, onder leiding van Dr. Petersma, met 25 nieuwe leer lingen, is nu bijna ten einde. Het materiaal is ook weer bij gevuld met verschillende attri buten. Van het hoofdbestuur werd een oorkonde ontvangen als blijk van waardeering voor het vele werk in de oorlogsja ren verricht. Een materiaal commissie werd in het leven geroepen, terwijl de propagan- dacommissle in zijn geheel werd herkozen en reeds plan nen gereed heeft voor een ac tieve propaganda. Met een op wekking aan allen om zoo ac tief mogelijk deel te nemen aan het vereenlglngswerk in het belang van de E. H. B. O. in het algemeen eindigde dit jaarverslag.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4