Het spel met den dood De bevrijding van een gevangenkamp Tweede blad No. +75 VRIJE STEMMEN Woensdag 29 Mei 19+6 De Spaansche socialisten te Toulouse Het congres der Spaansche po- ei al Is ten te Toulouse heeft heden besloten noch direct, noch indi rect met de communistische par tij samen te werken. Met de re- publikeinsche partijen en, met eenlg voorbehoud, den syndicalls- tiacherv nationalen bond van vak- vereeniglngen, zullen echter har telijke betrekkingen worden on derhouden. Militairen en de havenstaking Marechaussee's teruggetrokken Ic verband met geruchten, die hier en daar in omloop zijn ge bracht, deelt de R.V.D. het vol gende mede: Toen het arbeidsconflict in de havens dreigde te leiden tot wel haast catastrofale gevolgen voor htl geheele Nederlandsche volks leven, heeft de regeering net noodzakelijk geacht, over te gaan tot het gebruik van militairen als werkkrachten. Voor zoover deze bewapend zijn, doen deze als ver sterking der politie dienst ter be scherming van de werkende ar beiders en de vrijwilligers. Een andere taak valt aan de ingezette troepen niet toe. Zij hebben in- stiuctie, elke agressieve houding tegenover de stakers te vermij den. Mede daarom werden gisteren op last van den burgemeester de van zware wapens voorziene mare chaussees uit Rotterdam terugge trokken. Een beroep op Ouders, Onderwijzers en Jeugdleiders De MINISTERS van Bin- nenlandsche Zaken, van Oorlog, van Marine en van Onderwijs, kunsten en wetenschappen, vestigen er thans nogmaals de aandacht op, dat de bevolking van ver borgen partijen munitie, ont plofbare stoffen e.ü. onmid dellijk aangifte moet doen bii de plaatselijke politie, die daarvan den mijnopruimings dienst in kennis stelt. Deze instantie zorgt dan voor het verwijderen of onschadelijk maken van de voorwerpen. Men moet intusschen, indien men dergelijke voorwerpen vindt, niets aanraken, alles laten liggen zooals het ligt en zelfs onderdeden van projec tielen e.d. niet „onderzoeken" daar ook die in zeer vele ge vallen kunnen explodeeren. Afgezien van het feit, dat het mee naar huis nemen van pro jectielen e.d., om die als oor logssouvenir te bewaren, straf baar is ingevolge de vuurwapen wet, is het ook buitengewoon gevaarlijk, zoowel voor den vin der als voor zijn omgeving. Een speciaal beroep wordt door de genoemde ministers op ouders, voogden, onderwijzers en jeugdleiders gedaan, om de jeugd toch met den meesten na druk te wijzen op de gevaren, welke verbonden zijn aan het spelen met projectielen en der gelijke voorwerpen. Het zal ook goed zijn, als ouders er op toe zien, dat hun kinderen geen projectielen in of bij hun wo ning verbergen. - Tenslotte wordt er nog op ge wezen, dat het levensgevaar lijk is, terreinen te betreden waar waarschuwingsteekens staan en die nog niet van mij nen gezuiverd zijn. Indien aan de bevolking plaatsen bekend zijn, waar nog projectielen lig gen, wordt men verzocht, hier van onverwijld opgave te doen aan de politie. Men bedenke, dat het spelen met oorlogstuig, het roekeloos omgaan met projectielen Üoor ondeskundigen. niets te maken heeft met moed. Men speelt met den dood. EEN WOORDVOERDER van de afdeeling kinderemigratie van het Jewish Agency heeft medegedeeld dat duizenden Joodsche kinderen in centraal- en oost-Europa naar Palestina trachten te komen. Het zijn vaak weezen. In landen met groeiend anti-semltisme worden zij slecht bejegend. Hot betreft vooral Polen en Hongarije. Nederlandsch Indie Een aangrijpend verhaal over de groote gevaren, waaraan de Enropeesche vrouwen en kinderen blootgesteld staan DE VLAG boven het compagniesbureau waait half stok, want er zijn de laatste dagen veel slachtoffers tjevallen", zoo schrift een soldaat van 6 R.I. uit Bandoeng en over de oorzaak van dit eerbetoon volgt dan een aangrijpend verhaal, dat wel een èeer realistisch beeld geeft van onzen strijd tegen de Jappen en de extremisten, die el kaar in gemeenheid en sadisme weinig toegeven. Zij passen b{j elkaar, maar niet in de een geordende samenleving. Oordeelt U zelf. Op expeditie Ongeveer tien kilometer bui ten de stad lag een gevangen kamp, waarin zich Holiandsche vrouwen en kinderen bevonden Dat zouden we eens eventjes gaan opruimen, volgens den ka pitein. 's Nachts om drie uur gingen we er op af. zoowat tegen vijfuur kwamen we in contact met de eerste voorposten en. na een kleine schietpartij waren deze opgeruimd. Maar inmiddels waren de an deren al op de hoogte gesteld van onze komst. Nu lag dat kamp in de bergen, achter een flinke rivier en daar zouden we over moeten. We waren zoover genaderd, dat we aan den oever van de rivier zaten, we zagen of hoorden niets, wat ons wel ver dacht voorkwam. We groeven ons in en moesten de zaak maar stilletjes afwachten. De ge vechtswagen konden we niet meenemen, want het was een ware rimboe. Nu lagen er in die rivier vele kleine prauwen, en daarmede zouden we over steken. Toen begon de sport. Een van ons, die altijd haantje de voorste is, stormde opzoo'n bootje aan, hij trok het wat dichter naar den kant, toen met een geweldige knal het bootje in de lucht vloog. Den jongen werd een been afgereten. Het bleek, dat al die bootjes geboo- bytrapt waren, dat wil zeggen als je er aan kwam vlogen zij in de lucht. Daar behoefden we niet naee te beginnen en dus gin gen we weer in onze gegraven putten terug. Daarop kwam het werk voor de pioniers, er moest een pontonbrug gelegd worden. Van achter af werden de boot jes aangevoerd, tien hadden ze noodig; daar zouden planken op gelegd worden. We moesten de jongens dekken met onze ma chinegeweren. Dat bootjes leg gen viel niet mee, want de ri vier stroomde snel en de bodem was van steen, maar eindelijk hadden ze de bootjes vastliggen, planken gingen er op en de brug was klaar. Ton aanval We vertrouwden het zaakje echter niet, want van den over kant werd geen schot gelost; óf ze hadden het voorterrein, óf ze hielden zich kalm, totdat we er over kwamen. Dat laat ste werd bewaarheid, want toen het bevel kwam om over te gaan en we naar den overkant stormden, brak er van alle kan ten zoo'n hevig vuur los, dat de kapitein bevel gaf om terug te trekken. Drie jongens werden getroffen, overal ketsten de ko gels in het water en op de brug. De luitenant, die voor mij liep, schoten ze in zijn rechter bo venarm en ik kreeg een schot door mijn munitietasch, die ik op mijn rug had. Weer zaten we in onze putten en de kapi tein liet nu den eeheelen oever en het achterwaartsch liggen de terrein onder zwaar mortier vuur leggen. Twee minuten la ter sloegen de granaten overal in. Afgrijselijk Tot onze ontzetting brak er tegelijkertijd een gegil los aan den overkant, dat ons koud maakte. We keken elkaar aan eij hadden allemaal dezelfde ge dachte. De granaten waren in het vrouwenkamp terecht geko men. Het vuren werd gestopt en meer naar rechts verlegd, doch ook daar steee gejammer en ge gil op. Toen moesten we weer wachten We stonden onder hoogspanning; wat zou er ge beuren? De kapitein stond met zijn handen in het haar. Hoe moest hij er nu overkomen zon der die vrouwen en kinderen te dooden. Het kamp moest toch meer naar achteren liggen. Maar later bjeek, dat de Jappen met de extremisten de vrouwen naar voren hadden gebracht en aan de boomen hadden vastge bonden om zich daarachter te dekken. Nog steeds hoorden we het gekerm aan den overkant, we werden radeloos. Het drong door merg en been. Ineens een bevel van den groot-majoor: „Er over heen, want ze zijn het kamp aan het uitmoorden". Onder een hevig vuur storm den we aan weerszijden over de brug. Sommigen probeerden er over te zwemmen, maar dat luk te niet al te best. Met twee jon gens die schotv/onden hadden opgeloopen zaten we aan den overkant tegen de helling op. Van alle kanten kregen we vuur zelfs in de boomen waren ze gekropen. We ratelden met on ze machinegeweren door de boo men en al gauw kwamen er twee Jappen uitgerold. De vrou wen en kinderen gingen te keer alsof ze allemaal vermoord wer den. Nog nooit ben ik zoo ra zend geweest, we hadden ner gens erg meer in, dan in die vrouwen en kinderen. Toen we tegen óe helling op geklommen waren en we een regen van vuur op den vijand afgaven, waarbij nog enkele vrouwen werden gewond, sloe gen de Jappen en extremisten, op de vlucht. Daarop storm den we het kamp binnen. Ontroerende ellende Wat we daar zagen is onbe schrijfelijk. zoo'n groote ellen de. Met onze dolken sneden we de touwen los, waarmede de vrouwen waren vastgebonden Van oe Jappen werden er ver scheidene neergeknald, de rest -vist in het dichte hout te ont- kemen. Aan de voorzijde van het kamp lag een weg, die werd schoongemaakt van vijanden' toen konden onze Roode Kruis wagens bij het kamp komen om de ongelukkigen naar Bandoeng te brengen. Verscheidene solda ten liepen te huilen, zoo ont roerd waren ze van de groote ellende, die hier heerschte. Voor ons stond een gebouw, waaruit zacht gekerm opsteeg. We gin gen er binnen en daar lag een vrouw met twee of drie kinde ren. ik weet het al niet meer precies; die hadden de Jappen, aan de bajonet gestoken. De kinderen waren al overleden en de vrouw was stervende. In een ander gebouw lag een meisje van ongeveer twintig jaar. Ze had heelemaal geen kleeren aan: haar waren de borsten af gesneden en de nagels van vin gers en teenen getrokken. Som migen van onze jongens vielen flauw, omdat ze het niet konden aanzien. De wagens kwamen Voor en we droegen de bijna uitgeleefde vrouwen de wagens in. Mijn kameraad en ik droe gen een jonge vrouw in den wa gen. Toen ze erin lag, zei ze te gen one: ..God zal het jullie be- loonen, maar ik geloof, dat ik sterven ga". De terugtocht Toen plotseling aan den ach terkant van het kamp weer een vuur losbrak, gingen we er vlug naar toe. Er hadden zich nog een paar Jappen schuil gehou den. Een ervan kregen we le vend in handen. Mijn kameraad werd bijna waanzinnig. Hij schoot op dien Jap toe en stak hem met de bajonet drie keer zijn ribbenkast, waarbij hij zijn bajonet omdraaide. Inmid dels hadden we de vrouwen en kinderen op de wagens zitten, de ernstig zieken in de hospitaal wagens en de minder zieken op de trucks. Langzaam ging het naar Bandoeng. Met ons vieren kropen we op zoo'n truck om ze tegen mogelijke aanvallen te kwam naast mij zitten. Hij beschermen. Een kleine jongen vroeg aan ons. of wij gekomen waren om te helpen. We zeiden van je. „O", zei hij toen. ..dan gaan we zeker ook mijn moeder Amerikaanscke gil' aan de Koningin DERTIG MELLIOEN eenheden van het kostbare penicilline, benevens een prachtige col lectie orchideëen bevonden zich aan boord van „De Vliegende Hollander", die Donderdag even na den middag te Schiphol landde. DU alles Is een gift van den Bo- tanischen Tuin te New York aan H.M. de Koningin. De bloemen werden Vrijdagmor gen door den Heer A. M. van den Hoek, die als passagier de reis met her vliegtuig meemaakte, aan de Koningin, die hem persoonlijk ontving, op het Paleis Soestdijk ter hand gesteld. De Koningin on derhield zich ruim 20 minuten met den Heer van den Hoek, waarbij H M. veel belangstelling toonde voor de wederwaardigheden gedu rende zijn reis, den toestand in Amerika en tuinarchitectuur. De penicilline, die een zorgvuldige behandeling verelscht en onder 'n bepaalde temperatuur moet wor den gehouden, was afgeleverd aan het Roode Kruis te 's-Gravenhage, welke Instelling deze heeft door gezonden naar het Rijks-Labora torium in Utrecht, hetwelk voor de penicillne zal zorg dragen en waar deze inmiddels in goeden toe stand is aangekomen. De heer Van den Hoek ls Direc teur van de Afdeeling Tuinarchi tectuur van het Rockefeller Cen tre )p New York. Hij heeft veel bijgedragen tot de schoonheid van het „Holland House" en de an dere gebouwen dit tot dit groote architectonische geheel behooren. Een referendum in Spanje? Men verwacht, dat de kieslijsten in Spanje deze week gereed zul len komen, aldus de diplomatieke correspondent van de Sunday Ti mes. Het is mogelijk, dat zij spoe dig gebruikt zullen worden voor het houden van een referendum, waarin het Spaansche volk ge vraagd zal worden zijn vertrou wen uit te spreken in het bewind van generaal Franco. Twee facto ren kunnen een groote meerder heid voor het tegenwoordige be wind bevorderen t.w. de waar schijnlijkheid van een overvloedi- gen oogst, in tegenstelling tot den in andere landen heerschenden hongertoestand, en de eenheid ror.dom Franco, ontstaan door de bedreiging van buitenlanóache in terventie. Elastische terugtocht Een zekere P. V. B. uit Alpben was al zeer vroeg ln den ochtend met paard en een platten, leegea wagen op weg naar Tilburg, toen hü werd aangesproken door een eenzamen agent, die blijkbaar om een praatje verlegen zat. Op de vraag van den politieman, waar hij heen ging, antwoordde B-, da* hij putringep ging halen. Toen de wagen gepasseerd was, zag de agent een tipje van een jutezak tusschen de planken van de „lee- gc'" wagen steken. Hij trok aan het tipje en haalde 3400 meter elastiek uit den dubbelen bodem van den wagen. B. werd de rest van zijn boodschap gespaard. Paard en wagen en elastiek wer den ln beslag genomen. Een recente opname van den Koning van Italië, Umberto II en Koningin Marie-José mijn zusje halen, want die zitten in een ander kamp." Mijn kameraad begon gauw er- s anders over te praten, want we wisten niet meer, wat we tegen dat jongetje moesten zeggen. We gaven hem een stuk chocoftade. De helft at hij op en de rest bewaarde bij voor zijn moeder, zeide hij. Eindelijk waren we bij ons hospitaal. Die vrouw, die wij erin hadden gedragen daar in het kamp, was al overleden. Nu liggen ze in fijne bedden en hebben een goede behande ling, hoewel er toch nog zijn. die zullen sterven aan onder voeding. volgens den dokter. Nooit had ik kunnen denken, dat menschen elkaar zoo kon den folteren. Van alle cotnpag- niën bij elkaar hebben wij vijf dooden en negen gewonden. De luitenant, die in zijn arm ge schoten is, moet zijn arm mis sen, want het been was heele maal verbrijzeld. Hoe lang r»og T Dit is dan het getroüwe re laas van een eenvoudigen sol daat, die nu weet wat Jappen en extremisten zijn. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat dergelijke toestanden nog lan ger geduld worden. Onze vrou wen en kinderen daar in het toch zoo mooie Insulinde wor den getrapt en vernederd, gepij nigd en vermoord door boeven, die nog steeds vrij spel hebben. Hoe lang zullen we dit nog moeten dulden? Hoe lang nog?

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3