VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Pessimisme over de Onderhandelingen Nieuwe bonnen Minister Lieftinck over onze financiën Woensdag 29 Mei mé Vt JAAiöAira WtöttMSjS AI(. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. £163. Gironmnnwf LL03S7 VALKENHEIDE De Nederlandsch-Hervormde Kerk heeft reeds in 1911 een eigen op voedingsinrichting gesticht voor zeer moeilijk opvoedbare en ont spoorde Jongens. De stichting gelegen bij M aarsberg en en kreeg den naam „Valkenheide". Wij ontieenen aan haar geschie denis enkele trekken uit een pu blicatie van het Persbureau der Ned. Herv. Kerk. In den beginne trachtte men, over eenkomstig de opvattingen van diet, tijd, deze voornamelijk stads- Jongens om te vormen tot land- bewerkers. Deze taak bleek te falen, zoodat langzamerhand een ruimere ont plooiing begon. Er kwam een am- brachtsopleiding naast. Eindelijk werd Valkenheide's school als of- flcleele ambachtsschool erkend. Het aantal verpleegden liep op. Er wamen er 250. De gebouwen moes ten worden uitgebreid. Een twee de jongenshuis werd gebouwd, be nevens 'n nieuwe ambachtsschool en een Paviljoen voor strenge verpleging. Deze beide laatste gebouwen vol doen thans nog aan redelijke eischen. De andere zijn zwaar uit gewoond,!, en hebben ook zeer ge leden door de bezetting. Doch ook het systeem ls verouderd. Vroe ger hadden de Jongens gezamen lijke slaapzalen. Nu is de eisen dat elke jongen zijn eigen kamer tje zal hebben. Er is nu uitgerekend, dat een stichting als de onderhavige slechts economisch verantwoord ls. Indien het aantal verpleegden minstens 400 bedraagt. De bedoe ling is nu, om eerst de oude pa viljoens te verbouwen, die dan tweehonderd knapen zullen kun nen herbergen. Daarna zal men overgaan tot den bouw van drie nieuwe paviljoens, waarin er ook driehonderd kunnen worden on dergebracht. Is dan het grootere aantal ver pleegden bereikt, dan zal de Am bachtsschool worden uitgebreid met een noodzakelijke afdeeling voor auto-, motor- en rijwielher stelling, met een afdeeling voor lasch- techniek, en een afdeeling ▼oor brood- en banketbakkerij. Voorts zal een bevloeiingssysteem worden aangelegd voor de tuin derijen, en warenhuizen voor dc glascultuur. Ook voor de lichamelijke en gee stelijke verzorging ls verbetering nooüig. Sportvelden moeten wor den aangelegd. Ontspanningsloea- llteiten zullen beschikbaar moe ten komen. De badgelegenheid, de keukens, de kantoorruimten en de gymnastieklokalen moeten worden verbeterd. In Valkenheide zullen worden opgehouden, die meer dan twee Jaar in een huis van bewa ring hebben gezeten. Het is be grijpelijk dat Juist in den komen den tijd, die zoozeer lijdt onder de ontwrichting van moraal en gezinsleven ten gevolge van de oorlogsomstandigheden, een der gelijk groot gesticht bitter noodlg zal zijn. De Jonge slachtoffers van deze misstanden moeten hier wor den heropgevoed, en zulk een pe riode zal niet te kort mogen wor den genomen. Dit werk, door de Kerk opgezet, zal dus in een groote behoefte kunnen voorzien. En waarom wij dit alles hier ver melden? Het persbureau deelt mede, dat de noodige uitbreidingsplannen al leen kunnen worden uitgevoerd, Indien de gelieele Kerk er achter gaat staan, en iedereen helpt waar hl) kan. Nederland heeft geschoolde arbei ders dringend noodig. Valkenheide wil er aan mee helpen, om uit] verworpen materiaal zulke goede arbeiders te kweeken. Wie gevoelt het niet als zijn plicht om tot dit reddingswerk ook zijn i steentje bij te dragen? Red. Men krijgt den indruk, dat alle aanwijzingen zich richten naar de: vorming van een nieuw kabinet, dat meer mil tan te republikeinen bevatten zal dan Sjahrir's beide kabinetten. Deze tendentie laat zich reeds zien bij de mutaties bij de TJt.L, waar zoowel bij de di visie-commando's als bij het de partement van oorlog stafleden van de ongeregelde „Volksl« Prinselijk Paar voorloopig niet naar de V.S. Naar het kabinet van den Prins mededeelde, bestaat er geenerlei plan dat Prinses Juliana en Prins Bernhard in de naaste toekomst een bezoek aan de Ver. Staten zullen brengen. Naar aanleiding van een persbe richt dat het Prinselijk Paar dit jaar een bezoek zou brengen aan België, wordt officieel medege deeld, dat zoodanige ;;lannen wel overwogen worden, doch dat daar omtrent nog niets definitiefs is "astgesteld. Nederlandsch Indie Moeilijke positie voor Sjahrir GEDURENDE de laatste dagen neemt In welingelichte kringen te Batavia het pessimisme over de kans van slagen der Nederlandsoh-Indonesisehe onderhandelin gen op den grondslag, zooals die door minister Logemaan in zqn laatste overzicht in het parlement werd aangegeven, steeds meer toe. Dit pessimisme is voornamelijk gebaseerd op inlichtingen betreffende de laatste bijeenkomst te Djokja karta tosschen het volledige kabinet van Soekarno en Sjah- rir. In deze kringen wordt thans uiting gegeven aan de vrees dat de volgende reis van Sjahrir naar Djokjakarta, die de Indonesische minister-president vergezeld van eenigeen zij ner kabinetsleden heden per vliegtuig zon maken, zelfs zou kunnen leiden tot het afbreken der onderhandelingen. via «matig in overweging geno men. De gevolgen van zulk een ontwik keling kunnen niet voorspeld wor den, maar men kan met grond zeg gen, dat het vinden van een nieu wen minister-president, met wien de Nederlanders bereid zouden zijn de onderhandelingen te her openen, niet gemakkelijk zal zijn, terwijl de Soekamo-aanhangende republikeinen in het binnenland zich ongetwijfeld realiseeren, dat zij er weinig bij zouden winnen, wanneer verdere onderhandelin gen met de Nederlanders werden afgewezen, en de zaak werd ge bracht voor de Vereenigde Naties, welke zeker als een eerste voor waarde op de zuivering van alle Japansche collaborateurs zouden aandringen. Een uiteindelijke beslissing over de kwestie van de erkenning van de republiek binnen het konink rijk wordt niet verwacht, voor het republikeinsche werkcomité van het centraal nationaal comité zijn standpunt heeft bekend gemaakt. Wanneer in den afgeloopen tijd de republikeinen zich op politieke kruispunten bevonden, werd steeds het werkcomité gehoord. In dit geval zal de beslissing van het werkcomité waarschijnlijk wel doorslag geven. Soekarno het struikelblok? Met betrekking tot de laatste bijeenkomst te Djokjakarta wordt uit betrouwbare bron gemeld, dat ofschoon de uiteindelijke beslis sing ten aanzien van de Neder- landsche voorstellen tot deze week werd uitgesteld, thans het voor naamste geschilpunt schijnt te zijn de erkenning van de republiek binnen het raam van het Konink rijk. Te dien aanzien zouden Soe karno en de opperbevelhebber van de T.R.I., Soedlrman, die tij dens de laatste wijzigingen tot ge neraal bevorderd is, de voornaam ste struikelblokken kruinen zijn. Tegenover dit hoofdpunt is de strijdvraag, of de republiek al dan niet in feite de controle over Sumatra uitoefent, slechts van dergeschikte beteekenls. Een militant kabinet? Ondertusschen zou volgens het republikeinsche persbureau „An- tara" gisterochtend in Soekarno's paleis te DJogJakarta een ontmoe ting plaats hebben tusschen de re publikeinsche regeering en verte- ers van de nationale genwoordigers concentratie. De ontmoeting om te komen tot de vorming van een coalitie-kabinet. Volkslegers' ilangrijkc verhoudingsgewijze bels posten hebben gekregen. Sjahrir contra Soekarno Het ln het oog loopende feit In dezen is, dat dit alles gebeurt is ln afwezigheid van Sjahrir. Dit wijst weer qp „het uiteen- loopen van de standpunten" tus schen de republikeinen van Djog jakarta en van Batavia, waar Sjahrir op zijn persconferentie van Vrijdagavond JJ. op heeft gedoeld. Indien Soekarno en Sjahrir niet in staat zouden zijn het thans bestaand verschil ln standpunt te overbruggen en de werkelijkheid onder oogen te 2ien, dan acht men het onwaar schijnlijk. dat het kabinet-Sjah rir aan zal blijven of dat Sjah rir bereid zal zyn deel te nemen aan de vorming van een nieuw republikeinscb kabinet. Neemt Sjahrir ontslag? De kans dal tengevolge van een en ander Sjahrir zijn ontslag zal indienen, wordt daarom te Bata- De erkenning der E.V.C. >e heer Blokzijl, algemeen voorzitter van de E.V.C. heeft zich gistermorgen schriftelijk tot minister Schermerhom ge wend om er bij Z. Ezc. op aan te dringen zijn pogingen krach tig voort te 2etten bij de drie samenwerkende organisaties en andere instanties, teneinde de erkenning van de E.V.C. te be reiken. President Benesj herkozen Alle Tsjechische en Slowaak- sche partijen hebben besloten om dr. Benesj eenstemmig door de nieuwe nationale vergade ring alls president der republiek te doen herkiezen. De herkie zing zal plaats hebben in eerste dagen van Juni. Tevens zal een wet tot stand komen, volgens welke president Benesj herkozen wordt voor het leven. Uitgaande van de opvatting dat de verkiezingen van j.l. Zon dag den volkswil bevestigd heb ben om de regeeringscoalitie voort te zetten, zullen alle par tijen voortgaan met samen te werken in het nationale front De communistische partij had voorgesteld om den huidigen min president Fierlinger dien post te laten. Doch de so ciaal-democratische partij, waar toe Fierilinger behoort, heeft dit geweigerd, meenende, dat de communistische partij, die uit de verkiezingen het sterkst is te voorschijn gekomen, het mi nister-presidentschap en de re- geerings verantwoordelijkheid moet aanvaarden. De komende min.-president zal dus vermoe delijk worden de voorzjtter der communistische partij Gott wald. Heroprichting der S.D.A.P. Op 8 en 9 Juni zal te Utrecht een landelijke bijeenkomst wor den gehouden van een groep, die de S.DA.JP. wil doen her leven. Voorzitter van het voor loopig bestuur is de heer J. Kruyt, Leiden, secretaresse mevr. de wed. Jos. Loopuit, Keizersgracht 546, Amsterdam, penningmeester F. Lagendijk, Amsterdam. Men deelde ons mede, dat men er tot dusverre twaalf plaatselijke afdeelingen gevormd zijn. Het ligt in de be doeling van de oprichters het oude socialistische ideaal te doen herfeven, waarbij als grondslag wordt genomen het partijprogram van 1912, aange past aan de huidige omstandig heden. Op de landelijke bijeen komst zullen de beginselen na der gepreciseerd worden. Ook dan worden beslist of nieuwe partij nog aan de ver kiezingen voor de gemeentera den zal deelnemen. Op de lan delijke bijeenkomst zal het be stuurslid J. de Jager een inlei ding houden. Voor de tweede helft van de 6de periode 1946 (26 Mei tjn. 8 Juni.) Bonkaarten KA, KB, KC 606 295 Algem. 50 gram thee 296 Algem. 250 gram jam, stroop enz. 297 Algem. 250 gram zachte zeep C 59 Reserve 1 ei. Bonkaarten KF 606 373 BMV 125 gram boter Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 47 melk 2 liter melk B 47, C 47 melk 3'I' liter melk 237 aardappelen 2 kg aard appelen Bonkaarten KD, KE 606 795 Algem. 250 gram jam, stroop enz. 796 Algem. 250 gram zachte zeep 797 Algem. 1 ei Bonkaarten KG 606 873 BMV 125 gram boter Bonkaarten LD, LE 606 D 47. E 47 melk 6 liter melk 737 aardappelen 1 kg aard appelen Tabakskaarteu enz, T 30 2 rantsoenen tabaksar tikelen V 30 100 gram chocolade of suikerwerken X 30 100 gram chocolade of suikerwerken Volgend jaar 1.2S milliard minder staatsuitgaven Geen inflatie ISTEREN beantwoordde de De Residentie met Pinksteren zonder brood Van de zijde van den algemeenen Nederlandschen bond van arbei ders en arbeidsters in het bak kers-, chocolade- en suikerbewer- kingsbedrijf te Den Haag verna men wij het volgende: „Gezien de tegenwerking van alle kanten, om den toegezegden, va- cantie-toeslag reeds in 1946 uit te betalen, besloot de afd. Den Haag van de alg. Ned. bond van arbei ders in het bakkers-, chocolade en suikerbewerkingsbedrijf, na *n serie personeelsvergaderingen, dat, indien op 7 Juni geen oplos sing ls verkregen, op 8 Juni een proteststaking zal aanvangen. Mocht de staking een feit worden, dan zou 90 pet. der Haagsche bak kerijen sluiten en ongeveer 85 pet. der broodproductie wegvallen. 8 minister van f tanden, prof. Lieftinck ln de vergadering der Eerste Kamer de cri- tiek op het regeeringsbeleid, die hierop neerkwam dat Nederland" onverwijld de tering naar de ne ring moet zetten, daar de begroo tings-tekorten de groote staats schuld nog verder doen stijgen. De heer Lieftinck zeide dat z_i. weinig als uitgangspunt werd ge kozen de ontzaglijke ramp, welke ons land heeft getroffen. Wanneer men ziet, wat in het af geloopen Jaar ls gebeurd aan her stel, dan ls het duidelijk, dat dit groote uitgaven heeft verelscht. Overigens wijst hij op de hulp, die aar. velen moest worden verleend, op de kosten der politieke delinquenten, op de steunverleening aan den land bouw. Op het op de been brengen van het leger en de luchtmacht Dat alles kost geld. Er moet een taak worden verricht, welke fi- nancieele eischen meebrengt, wel ke vrijwel niet te vergelijken zijn met den toestand in andere lan den. Het economisch herstel moet zoo spoedig mogelijk tot stand ge bracht worden; dat zal voor de eerste periode niet mogelijk zijn door in strikten zin de uitgaven te doen afhangen van de midde len Een plan tot saneering Spreker deelt mede, dat op zijn departement krachtig gewerct wordt aan een plan tot saneering. H(j hoopt, dat de staatsuitgaven in het komende jaar aanmerke lijk omlaag gebracht zullen kun nen worden. Zonder er op vast gelegd te willen worden, zegt de minister, dat de inkrimping der staatsuitgaven llU milliard zal bedragen, verdeeld over de ver schillende departementen. zoo verklaarde nistische tendenzen. Het ontwerp der begrootLng daarna zonder hoofdelijke a ming aangenomen. Verkiezingen in Turkije Ofschoon nog geen resultaten be kend zijn over de gemeenteraads verkiezingen ln Turkije, zijn deze op een echec voor de Republikein sche Volkspartij uitgeloopen. Hoe wel de democratische en republi keinsche bladen zeer verschillen de resultaten geven, ls het bijna zeker, dat de verwachtingen van de officieele partij beschaamd zijn In een voorstad van Stamboel zi)n tijdens de gemeenteraadsver kiezingen bij een vechtpartij 17 personen gewond geraakt, van wie 2 ernstig. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 31 Mei a. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 3 Juni mag worden afgeleverd. Bij dealn'eming aan maaltij den van de Centrale Keuken mopten aldaar de bonnen „240 of 740 vleesch" voor vleesch en ,237 aardappelen" voor aardap pelen worden ingeleverd. OP 1 JUNI A.s. te half tien s avonds over Hilversum I m II GROOTE RADIO LUISTER- WEDSÏRUD K.OOS K.OBN Doei alien meei DU moogt niet missen l Noodigt Uw kennissen uit, die geen radio hebbec, om mee te luisteren. Voor een luttel bedrag kunt U op gemakkelijke wijze een der vek fraaie prijzen winnen. De volledige lijst der beschikbare prijzen hangt bq w kruidenier en bij de boreanx van Volksherstel Mededeeling Voor on&e lezers in Goes en Omstreken dcelen wij mede, dat Woensdagavond de verkiezingsuitslagen ge- bulletineerd worden aan het gebouw Beestenmarkt 2. gaan ln de S eeniging" oefent scherpe eritiek op den Franschen socialist Leon Blum en den voorzitter van de Britsche Labour Party, H. J. Lae- ki, daar zij volgens genoemd lad de eenheid der arbeidersklasse over de geheele werekl pogen ta verstoren. HET WEER Geldig van Dinsdagavond Woensdagavond. Enkele buien, wind. Iets koeler. Zon onder 30.46; op 4.2*.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1