Tribunaal Middelburg De gezinszorg in Zeeland Goes Ter zitting van het Middel- burgsche Tribunaal van 24 Mei werden onderstaande za ken behandeld: „Een eindje over de schreef". Adrian a Verrijzer, te 's-Heer rendskerke. Zij had volgens de ten laste legging omgang ge had met Duitsehers en daaruit materieele voordeelen getrok ken. Zij 'had bovendien vrijwil lig gewerkt bij de weermacht. Haar echtgenoot, die als ge tuige was opgeroepen, was niet accooord gegaan met dit optreden en was fel anti ge weest. Maar zoo voegde hij er aan toe: deze heele zaak is ook veel overdreven door on derlinge haat en nijd. Hij gaf daarna een schildering van de jeugd van z$n vrouw en zei, dat hij zich best kon indenken, dat ze op een gegeven moment een eindje over de schreef ge gaan was. Mr. Anne Bolle merkte op, dat besch. een goede pleitbe zorger in den vorm van haar echtgenoot had gevonden, waaraan zij niet veel meer had toe te voegen. Hy had ariistenbloed. Willem Hendrik Borket, te Middelburg. Borket was N. S. B.er geweest en als zoodanig omgang gehad met Duitsehers, had de Nazi-groet gebracht, Voorzoover wij uit het be toog van besch. konden opmer ken, vloeide er kunstenaars- of artistenbloed in zijn aderen. Hij was in ieder geval zoo'n hartstochtelijk liefhebber van klassieke muziek, dat hij zich toen er concerten werden aangekondigd van den weer omstuit als Hd der N. S. B. opgaf. Omgang met zgn soort genooten had hij echter nooit gehad, beweerde hg, noch was door hem den nazi-groet ge bracht. Hij was altijd gewend om joviaal te groeten met zijni rechterhand naar boven onder het uitspreken van Hoi! Na een ontboezeming over de beleedigingen, die de nazi's aan zijn lievelingsschrijver Bïmil Ludwig hadden toege bracht en een tirade van eeuwige spijt en een verwoest leven, trad Mr. Anne Bolle op nieuw in het krijt. Zfl leidde zijn lidmaatschap der N. S. B. af uit zijn artls- tenkarakter en wispelturigheid en bepleitte geen verdere maatregelen. Gilles de Waard, te Wol- phaartsdgk, was voorman ge weest bij het N. A. F. en had gesolliciteerd naar een baan bij de politie met vermelding, dat hij bereid was de nieuwe Duitsche orde te handhaven. Hij was sociaal voorman ge worden om te verhinderen, dat anders een N. S. B.er of Todt-man in die functie van het bedrijf zou zijn gekomen. Bij de politie had hij altijd al gewild. Toen hij echter be paalde formulieren moest tee kenen, was hij daarop niet in gegaan. Weer zoo'n slacht offer der wrake. Jan de Vries, te Middelburg. Deze besch. had enkele brie ven naar Beauftragter Münzer geschreven over loonsverhoo- gïng en over een zekeren Ver- lare uit Nieuwland. Mr. Kuyper, die als verde diger optrad, beweerde, dat dit moest worden toegeschreven aan rancune-oorzakenBesch. was volgens hem onrechtvaar dig behandeld geworden, wat hij niet had kunnen verkrop pen. Overigens stond de pu blieke opinie aan de zijde van besch., waarvan verdediger 30-tal verklaringen wilde over leggen uit aöe rangen der be volking van Nieuwland. Besch. maakte overigens 'n onprettigen indruk, doordat bQ steeds den president en de getuigen In de rede viel. Een der getuigen, die zich eerst tot De Vries om inlich tingen moest* wenden, alvorens hij zijn getuigenis kon afleg gen, verwekte eenige hilariteit Een „zwaar geval". Abraham Provoost, te Se- rooskerke was een zwaar ge val. N. S. B.er, W. A.-man, colporteur VoVa, plundering Unie-winkel, begunstiger N.J. S., werkzaamheden voor de weermacht. Een behoorlijke lijst dus. Het Tribunaal had echter niet veel moeilijkheden om besch. deze ten laste leg-' gingen te doen bekennen. Hjj gaf deze volmondig toe. Hij was van beroep chef monteur. Zijn baas was N. S. B.er, had ook hem voor de Beweging gewonnen, waarna hij trouw de bevelen, die van hooger hand waren gegeven, had opgevolgd. Een enkele maal waren deze wel eens te gen zgn persoonlijk rechtsge voel ingedruischt. Eerst in '43 kwam hij echter tot de slot som, dat hij bij de W. A. niet langer moest zijn. Hij trok zich gepaard met de noo- dige ruzie terug. Hjj had gehoopt op motor brigades e.d., maar alle schoo- ne beloften werden geen wer kelijkheid, zoodat hij ook nog teleurgesteld was. Correspondenten Attentie! In verband met de samen werking, die de vereenigde Zeeuwsche Dagbladen, bij de verkiezinven onderhou den, verzoeken wjj die cor respondenten, die geen op dracht ontvangen hebben om voor de verkiezings-uit- slagen te zorgen, den avond der verkiezingen niet te bellen in verband met over belasting van het telefoon net. In dien tijd was voor iemand van zijn beroep bg particulie ren geen baan meer te krijgen zoodat hij maar bij de weer macht was gaan werken. Toen deze groep naar België werd verplaatst ging hij mee en be landde door den terugtocht van het onoverwinnelijke heir in de Heimat. Verd. zeide zich bewust te zijn van den ernst van de pun ten, die tegen Provoost waren ingebracht, doch verzocht het Tribunaal rekening te houden met de openhartige en recht door-zee indruk, die besch. maakte. Ook de verklaringen uit het interneeringskamp pleitten voor Provoost, terwijl hij zich bewust is van de fou tieve handelingen, die hij ver richtte en daarover berouw toont. Uitspraak ha alle zaken op 7 Juni a.s. Een „zorgelijke" kwestie Op initiatief van de Stich ting Herstel Zeeland 1945 kwa men Donderdag j.l. een aan tal vertegenwoordigers der Kruisvereenigingen, Volksher stel, U. V. V., R. K. Gezins zorg, Bijzonder Kerkelijke ge zinszorg, Maatschappelijk werk ten plattelande, Provin ciaal Bureau Verzorging Oor logsslachtoffers, Gewestelijk Arbeidsbureau, Dienst Sociale Zaken der gemeente Middel burg, alsmede een vertegen woordiger van het Ministerie van Sociale Zaken, in verga dering bijeen om de, zooals de voorzitter het noemde: „Bran dende kwestie" der gezinszorg nogmaals onder de oogen te zien. Nogmaals, want reeds eerder, n.l. 25 April j.l., waren eenige menschen op initiatief van het Stichtingsbestuur bij elkaar geweest om over dit vraagstuk van gedachten te wisselen. Uit de gevoerde besprekin gen bleek wel, dat het er met de gezinszorg nog „zorgelijk" uitziet, ondanks de groote in spanning. welke meer genoem de organisaties zich getroos ten om het vraagstuk tot op lossing te brengen. De twee landbouwhuishoud- consulentes doen dp het plat teland van hun district wat zij kunnen. In verschillende ge meenten werken reeds enkele gediplomeerde gezinsverzorg sters. De weinige krachten, voor een deel opgeleid op den cursus voor bijzonder kerke lijke gezinszorg te Goes, kun nen het werk echter bij lange voor zij worden opgeroepen, na niet aan. De R. K. Gezins hulp werkt voornamelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen Zij heeft daar de beschikking over een 12-tal krachten en kan op dit gebied dus veel meer prestee- ren, dan dat op het oogenblik mogelijk is op de eilanden. De samenwerking tusschen Roomsch Katholieke en Pro- testantsche organisaties is uit stekend. Er wordt hulp gebo den overal waar het noodig en met de beschikbare krach ten mogelijk is Maar juist aan die krachten ontbreekt het. Waar big ven de Zeeuwsche meisjes om zich voor 't mooie werk op te geven? Is het onbekendheid met de opleidingsinstituten Is het onbekendheid met het werk dat hen wacht? Deze vragen moeten onder de oogen worden gezien. De nood in vele gezin nen is groot en hierin móét worden geholpen. De vergadering was een stemmig van oordeel, dat eerst en vooral een breed opgezette propaganda zal moeten wor den gevoerd. Aan het werk dient de noo- dige bekendheid te worden gegeven. Onze Zeeuwsche meisjes moeten zich hun groo te waarde Voor dit werk be wust worden en dat kost nu eenmaal tijd. Het werk waar zijn nu eenmaal zorgelijk en mag niet zonder meer als een „baan" worden gezien. Er ligt een ideëele basis aan ten grond slag. Het is liefdewerk, waar bij de materieele zijde evenwel niet wordt vergeten. Er is voor gezinsverzorgsters een gun stige, uniforme salarisregeling in voorbereiding. Staande de vergadering werd besloten tot de oprich ting van een klein comité, be staande uit vertegenwoordi gers van de ter vergadering aanwezige organisaties, voor de voorbereiding van een in tensieve propaganda. Het secretariaat wordt voor loopig gevestigd op het bureau van de Stichting Herstel Zee land 1945, Dam 51, Middel burg. Volksherstel heeft finan- 'cieele toezeggingen gedaan, om de propaganda mogelijk te maken. Opleiding Om de opleiding van Gezins verzorgsters voortgang te doen vinden is overheidssub sidie noodzakelijk. Op het Ministerie van So ciale Zaken is men er van doordrongen, dat de overheid hierin moet helpen. De verte genwoordiger van het Ministe rie kon' hierover echter geen definitieve toezeggingen doen. 't standpunt, dat de nieuwe re geering in deze zal innemen. In afwachting hiervan zal Volksherstel ook het cursus werk subsidieeren. De opleiding vindt thans voor wat de Protestantsche meisjes betreft, plaats te Goes. Ambtsaanvaarding Prol. Dr. F.L. R. Sassen Prof. Dr. P. L. R; Sassen heeft zijn ambt van hooglee raar in de wijsbegeerte aan de Leidsche universiteit aan vaard met het uitspreken van en wijsgeerig denken' Prof. Sassen, die Prof. Dr. A. J. de Sopper als zoodanig opvolgt, schetste het katholi cisme als een geopenbaarde godsdienst. Het bevat een ge heel van waarheden omtrent God en de verhouding van den mensch tot God, alsmede een aantal regels voor het zedelijk gedrag voor enkeling en sa menleving, welke den mensch door vrije beschiking van gods wege zijn bekend gemaakt. Spr. zette vervolgens uiteen, dat geloovigen volgens katho lieke opvatting een instem ming met en aanvaarding van ken-objecten door de rede is en zeide, dat het een veel ver spreide, dpch onjuiste meening is, dat de katholiek voor zijn wijsgeerige bespiegeling eenig geloofspunt als uitgangspunt zou moeten nemen, of dat hij met sommigen zijner mede christenen de overtuiging zou huldigen, dat het wijsgeerig denken slechts mogelijk zou zgn op grond van de bijzonde re openbaring Gods, gecodifi ceerd in de Heilige Schrift. De katholiek is krachtens zijn geloofsovertuiging zeker niet verplicht in de wijsbegeer te een ander dan een zuiver natuurlijk en redelijk stand punt in te nemen. Het beslissende antwoord op de meeste levensvragen zal de geloovige van de wijsbegeerte niet meer verwachten, sinds hg dat met méér zekerheid dan de rede ooit kon bereiken, uit goddelijke bron heeft ontvan- Spr. besloot met erop te wijzen, dat het katholiek ge loof zich nooit aan eenig wijs geerig systeem onvoorwaarde lijk kan binden. (Ingezonden Mededeeling) OM DE WOL SCHEERT MEN DE SCHAPEN. En als de wol, de goede woï ontbreekt, moeten die unieke vol- wollen Pejeha-stoffen wel op zich vaaiu mei Jiti. uiLop cncii - een rede over: „Katholicisme- l^ten wachtenMaar ze blijven niet Jang meer weg. Dan zal iedereen bewonderend zeggen: Pejeha... stoffen om op te stoffen. Stad en Land KONINGSHARING Vandaag is door den opper- keupmeester, de heer W. Dam, de haring goedgekeurd om te worden aangeboden aan H. M. de Koningin en het Prinselijk Paar. Ter gelegenheid van dit feit wapperde de historische ja- gerij-vlag van het handelsge bouw te VIaardingen. De ko ningsharing zal op de gebruike lijke wijze in. Oranje vaatjes op het paleis Soestdijk worden aan geboden Vergadering Ned. Verbond voor Gerepatrieerden Zaterdagmiddg hield het Ned. Verb, voor Verplicht te- werkgestelden in Duitschland in het Schuttershof een ver gadering. Hoewel de, opkomst groot was, konden verschillen de leden uit de gemeenten bui ten^ Goes het einde niet bijwo nen, daar de sprekers te laat waren en eerstgenoemden door busverbindingen zich verplicht zagen eerder te vertrekken. Toch was het een succesvol len middag waar vele plannen werden gesmeed en o.a. een open brief aan de leden van den Ministerraad werd voor gelezen, waarin vele grieven werden uiteengezet Nadat het doel van de ver- eeniging bekend was gemaakt sloten velen zich aan. Dhr J. Speetjens uit Goes werd als voorloopig secretaris aangewezen voor de afd. Goes Goudhaartje en haar trouijadour Zaterdagmiddag was 't feest voor de kinderen. In de groote zaal var. „De Prins van Oranje" werd' eer groote jeugdoperette van den heer J. Kousema her-uitgevoerd door de Jeugd-afdeeling van de Goessche Oratoriumvereeniglng. Toen 't eerste bedrijf begon kon men een speld hooren vallen en ook gedurende de volgende twee bedrijven waren de kinderen een en al aandacht. De décors waren goed en vooral een gedeelte waar in het tooneel geheel donker werd en men alleen de lichtgevende ge stalte van de ..dwaallichtjes" zag, oogstte een welverdiend succes bij de jeugdige toeschouwers, 's Avonds om acht uur werd nog een voorstelling gegeven met me dewerking van het salonorkest. Aan den heer G. J. van der Kuyl die de regie verzorgde werd een fraaie asbak aangeboden. De pia niste, mej. T. Moermond kreeg 'n bouquet. Advocaat-fiscaal teekent cassatie aan Dfl advocaat-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, de heer mr. 3?. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, heeft cas satie aangeteekend tegen de sen tentie van voormeld hof (kamer Roermond) d.d. 13 Mei j.l. waar bij V. E. H. J. M. Graaf Marchant et d'Arsembourg, voormalig com missaris in de provincie Limburg werd veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf. De advocaat-fiscaal bad de doodstraf geëischt. ENGELSCHE MINISTER VAN VOEDSELVOORZIENING AF GETREDEN Sir Ben Smith, de Engelsche Mi nister van Voedselvoorziening, Js afgetreden. Damrubriek Wij kunnen onze lezers me- dedeelen, dat wij met in gang: van 1 Juni geregeld weer de damrubriek zullen opnemen. Ontslag Deze gaat uit van de Bijzonder Kerkgelijke Gezinszorg. De di rectrice van het clubhuis, West wal 38, is mevr. Bakker. Deze zal graag verdere inlichtingen aan belangstellenden verstrek ken. De opleiding voor Roomsch Katholieke meisjes vindt op het kasteel Bouvigne te Breda plaats. Mej. Hopstake, hoofd van de Katholieke Gezinszorg in Zeeuwsch Vlaanderen te Oostburg, zal hierover gaarne nadere inlichtingen geven. Mogen vele meisjes- doordron gen worden van hun plicht ten aanzien van onze Volksge meenschap en zich spontaan en metenthousiasme aan dit werk willen geven- Minister van Marine is op grond van de bepalingen van het Zuiveringsbesluit 1945, te rekenen met ingang van 5 Mei 1945, ontslag uit zijn functie verleend aan A. Wiegman, commissaris van het loodswe zen ♦te Vlissingen. Ontslag Burg. Stavnnisse Bij besluit van den Min. van Binn. Zaken d.d. 15 Mei 1946, no. 2666, is met ingang van dienzelfden datum, overeen komstig het advies van de Comm. van Advies, bedoeld in art. 5, 4e lid, van het Zuive ringsbesluit 1945, met toepas sing van het Kon. Besluit van 10 Oct. 1945, Stbl. no. F 221, aan den heer W. Hanssens eervol ontslag verleend als burgemeester en ambtenaar van den Burg. Stand van Sta- venisse. TWEEDUIZEND Londensche stuwadoors zijn iii staking ge gaan, omdat zij geen afstand willen doen om hun zoons te benoemen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4