VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De stakingsgolf in Amerika sas» Conferentie te Singapore geëindigd Handelsovereenkomst gesloten tusschen Nederland en Belgie 'Alg, Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerzna. Hoofdredacteur; J, Koekeb&kker. Eedactie en Adaiin.; Goes, Maandag 27 Mei 1946 Je JAARGANG NUMMER «3 2 Tel. 2163. Gironummer Het lidmaatschap der Provinciale Staten A.s. Woensdag 29 Mei zul len de leden worden aangewe zen van het lichaam, dat de eerstvolgende jaren ons ge west zal besturen. Het is belangrijk, Onze pro vincie moet op die plaatsen menschen zetten, die op de hoogte zijn van de nooden en behoeften onzer zwaargeteis- terde landstreek, en die kracht dadig willen meehelpen om ons Zeeland uit de verwoesting en verarming, gelijk eertijds uit de golven, te doen herrjjzen. Ongetwijfeld zullen alle po litieke partijen als candidaten menschen hebben uitgezocht, die tot deze verantwoordelijke taak bekwaam zullen blijken. Eendracht is er tusschen allen op dit ééne punt: voor Zeeland in het geweer! Al zullen de wegen die men wil bewandelen dikwijls uiteenloopen. Maar naast dit voor ons Zeeuwen zeer belangrijke/ vraagstuk is er aan deze ver kiezing een ander prominent belang verbonden, waarover een ruimer gezichtspunt de be moet geven. De samenstelling van de Eerste Kamer Direct nadat de Provinciale Staten zijn samengesteld, zul len de nieuw gekozen leden worden saamgeroepen ter ver kiezing van de leden onzer nieuwe Eerste Kamer, die naast de juist gekozen Twee de Kamer over de richting van ons landsbestuur in de komen de, jaren zal beslissen. Wel heeft de Tweede Kamer de eigenlijke macht, maar de Eerste1 kan remmen, of stuwen in de door haar gewenschte richting. Als straks een nieuw, kabinet zal zijn benoemd, zal dit ongetwijfeld voortkomen uit een meerderheidin de 2de Kamer, al weet nu nog nie mand welke meerderheid dit zal zijn. De kranten geven daaromtrent allerlei vermoe dens en mogelijkheden. Wij doen daar liever niet aan mee. Binnenskamers geschiedt thans zeker allerlei overleg, en dit kan eerder gehinderd worden dan bevorderd door voortijdige gissingen. De wijs heid van onze Koningin zal ongetwijfeld alles overwegen, en de adviezen toetsen aan het landsbelang. Wie dan tenslot te de opdracht krijgt om een kabinet te vormen en hoe deze opdracht lulden zal: laat ons dit rustig afwachten in ver» trouwen, dat het hoogste be lang des volks door Hare Ma jesteit daarmee zal worden ge diend. Doch in elk geval: het zou hoogst ongewenscht zijn, als de Eerste Kamer een rem zou kunnen worden voor de voor uitstrevende bedoelingen, die wij ongetwijfeld van het nieu we ministerie kunnen verwach ten. Het is daarom, dat alle kie zers, die 17 Mei gestemd heb ben, en wederom ter stembus tijgen moeten om hun stem, die zij toen hebben gegeven te bevestigen door eenzelfde uit spraak als op 29 Mei! Reeds zijn calculaties ge maakt, die willen aantoonen hoe de Eerste Kamer in dit on derstelde geval zal zgn samen gesteld. De belangrijkste cij fers daarvan zijn wel, dat in dit geval de twee grootste partijen elk 15 zetels zouden verwerven. De kleinere partij- Spoorwegconflict geregeld NAAR Reuter uit Washington meldt is het conflict by de Amerikaansche Spoorwegen geregeld. De twee vak- vereenigingen, die de 250.000 stakende Amerikaansche spoorwegarbeiders vertegenwoordigen, hebben aangeboden onmiddellijk hun mannen naar het werk terug te zenden. Het aanbod werd gedaan in ;en brief aan president Tru man van de presidenten der beide vakvereenigingen, John ston van de vakvereeniging der machinisten en Whitney van de broederschap van het treinper soneel. Zij verklaarden hier in, dat zij den mannen bevalen het werk te hervatten op basis van het compromisvoorstel van President Truman. Steelman, adviseur voor ar beidszaken van den president, deelde mede, dat de spoorweg maatschappijen en de arbeiders organisaties tot overeenstem ming waren gekomen, waarbij een loonsverhooging van 18'/i cent per uur en een uitstel van wijziging van erbeidsvoorschrif- ten van een jaar werd overeen gekomen.. Het normale, treinverkeer zou Zondagmorgen weer beginnen. Pres. Truman brak onder handelingen af President Truman had den re- geeringsvertegenwoordigers Za terdag bevel gegeven hun be middelingspogingen in het ge schil met de stakende spoorweg arbeiders te staken. Stakingen tegen de regeering Na een rede van Truman in het congres heeft de kamer van afgevaardigden, met 310 stem men voor en 13 tegen, het wets ontwerp inzake stakingen tegen de regeering aangenomen naar den senaat gezonden. Vrij van distributie Nu de aanvoer de laatste maanden belangrijk beter is ge worden en ook de vooruitzich ten voor een regelmatigen aan voer gunstig zijn, worden de bestaande distributievoorschrif ten voor kunstterpentijn met ingang van 1 Juni a,s. op geheven. Die voor natuurterpentijn (zoo wel hout- als gomterpentijn) blijven echter ten volle gehand haafd. Franco ongevaarlijk Volgens een rapport van de Ver eerlgde Staten, bestemd voor den Veiligheidsraad der V.N. over het regiem van generaal Franco, zou laatstgenoemde niet in staat zijn het offensief of defensief tegen een groote mogendheid op te ne men en wel wegens de economi sche verhoudingen in Spanje. De Amerikanen behandelen in hun overzicht, dat vier-en-vijftig pagina's telt, de door Polen aan het adres van Franco geuite be schuldigingen, culmineerend in de bewering, dat Franco den wereld vrede bedreigt. Fietsbanden voor zwarten Handel In een bosch in de omgeving van Bree werd een geheime werkplaats ontdekt waar fiets banden vervaardigd en gevul- caniseerd werden. Reeds tjjdens' de bezetting werd in deze werk plaats een groote hoeveelheid fietsbanden geproduceerd, die meestal bestemd waren voor de zwarte markt in Nederland. en zouden de overige 20 zetels verdeelen. Het is te hopen, dat de uit spraak in deze richting zal wij zen. Want een land, dat twee Kamers telt, waarvan de eeiie anders gericht is dan de an dere, is geen gelukkig land. Botsing tusschen de twee machten maakt heel het lands bestuur wankel. Red. Een afkoel periode De Amerikaansche Senaat heeft besloten dat bij arbeids geschillen, waarbij federale ar beidsbemiddelaars betrokken zijn geweest, eerst na een „af- koelperiode" van zestig dagen mag worden gestaakt, zulks ter voorkoming van „bliksems ta kingen". Bananan uit West-Indië. in de Rotterdamsche haven is het eer ste schip met West-Indische bana nen aangekomen. Het wordt ge lost door militairen en vrijwilli gers. Prinselijk Paar naar Amerika Tijdens een in de Ned. club te New York gegeven diner heeft de heer Wilson, publici ty-manager van de K.L.M. me degedeeld, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard voornemens zijn over eenigen tijd een be zoek te brengen aan de Ver. Staten. Neaerlandsch Indie NADAT Dr. van Mook en zyn gezelschap Zondag uit Singapore zyn teruggekeerd, is het volgende communi- - que uitgegeven: „Op 25 Mei is op het hoofdkwartier van SEAC een conferen tie over den toestand in Nederlandsch-Indië gehouden. De conferentie werd gepresideerd door den Opperbevelhebber; voorts waren aanwezig: Lord Killearn, Luit. Gen. Stopford, Luit.-Gen. Mansergh en vooraanstaande Nederlandsche mili taire en politieke adviseurs. den Java in het vervolg te Soe rakarta resideert en bevoegd zal zijn op eigen gezag te han delen in tijd van nood. Rad:o Solo kondigde verder aan, dat de regeering de bewo ners van Soerakarta, die de wet verkrachten, streng zal straffen. Alle klassen jnwoners moeten de bevelen van de re geering opvolgen en de kalmte bewaren. Onder de aangelegenheden, die besproken werden, waren de ontwapening en de evacua tie van de Japan neezen, welke thans voortgang vinden, het in veiligheid stellen van de gein- terneerden en andere kwesties, die op de liquidatie van den oorlog betrekking hebben. Ook heeft men gesproken over de aflossing van Britsche troepen door Nederlandsche. Me a nam ook den politiek en toestand in oogensohouw en men wijdde voorts aandacht aan de voedselsituaite in Ne- de rlandsch-Indië. Op de conferentie werd aan gekondigd, dat na Mountbat- tens vertrek naar Engeland luit-gen. Stopford op zal treden als opperbevelheber van SEAC., luit .-gen. Mansergh zal opper bevelheber der geallieerde troe pen in Nederlandseh-Lndië blij ven. Uitbarsting Srneroe Volgens een bericht van de „Merdeka" heeft de hoogste vulkaan van Java de Smeroe, kort geleden weer een uitbar sting gehad en verspreidt aseh gesteente en modder. Bijna 100 huizen en ongeveer 150 hecta re rijstvelden zijn verwoest. Bovendien heeft de uitbarsting overstroomingea veroorzaakt. Toestand te Soerakarta De Republikeinsche radio te Solo heelt bekend gemaakt, dat' „met het oog op den gespan nen toestand in Soerakarta" de RepubL Gouverneur van mid- Doodstraf geeischt Tegen den 20-jarigen Eppe Oosting, die na zijn politie-op- leiding te Schalkhaar toegetre den was tot de „Grune Polizei" en als zoodanig deel had uitge maakt van het vuurpeleton, dat op verschillende plaatsen in Rotterdam burgers neerschoot, is door den advocaat-fiscaal mr. J. C. Donker op de zitting van de Rotterdamsche kamer van het Haagsch Bijzonder Ge rechtshof de doodstraf geeischt. Russische aanklager sterft gewelddadige dood Naar thans bekend wordt, is generaal N. D. Zorya, de Sov jet Russische waarnemende aanklager in het proces ,egen de oorlogsmisdadigers te Neu renberg, Donderdagavond ten gevolge van een schot gedood. Tie fietsende dokter Naar de Minister van Verkeer en Energie mededeelde, bedraagt hel aantal aanvragen van artsen, die nog op een auto wachten, pl.m. 1400. Artsenslaking in Frankrijk Een staking van de artsen in 18 Fransche departementen dreigt zich over geheel Frank rijk uit te breiden. De artsen eischen meer benzine en meer banden. Zij weigeren verkla ringen van geboorte en over lijden te teekenen Vertegen woordigers van den Artsen bond verklaarden, dat de artsen slechts 200 auto's hebben ont vangen, terwijl er 3000 drin gend noodig zijn. Inleveringstermijn kolenbonnen Het Centraal Distributiekan toor deelt mede. dat de ter mijn, binnen welken de aange wezen bonnen 60 BV. en 61 BV der brandstoffenkaarten T 606 bij de kolenhandelaren moeten worden ingeleverd, tot nader aankondiging is verlengd: IN aansluiting aan de besprekingen, die op 17 en 18 April 1946 tusschen de Belgische, Lustemburgsehe en Nederland sche ministers plaats hebben gevonden te Den Haag, ziju Vrijdag op het Belgische ministerie van Buitenlandsche Za ken door den Nederlandschen ambassadeur te Brussel, baron van Harinxma thoe Slooten en den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Spaak, voor de Belgisch- Luxemburgsche Economische Unie twee overeenkomsten ge- teekend. De Nederlandsche minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck en de Belgische minister van Financiën waren bfj deze plechtigheid aanwezig. len, houtproducten (o.a. klom pen), Uzer, staal en metallurgi sche producten, banden, chemi sche producten, papierproduc ten, sierplanten en kunstmest stoffen. Deze overeenkomst regelen net economisch verkeer tusschen de twee landen voor de periode loo- pende van l Juni 1946 tot 31 Mei 1947. De onmiddellijke behoeften van de wederopbouw van Neder land hebben ertoe geleid, dat aan zienlijke orders bij de Belgisch- Luxemburgsche Unie geplaatst zijn welk ^eit een tijdelijk en uitzon derlijk gebrek aan evenwicht in het ruilverkeer tusschen de twee landen ten gevolge heeft. De moei lijke vraagstukken, die deze stand van zaken veroorzaken, zijn door beide partijen in een geest van vriendschap en samenwerking' be studeerd. De financiering van hetgeen Ne derland en België meer koopt dan verkoopt wordt door de betalings overeenkomst geregeld. Deze voor ziet in een reeks van verschillen de middelen: credieten, terugbeta ling van schulden, leeningen, dienstverleeningen, waartoe beide landen geheel volgens hun beste vermogen bijdragen, rekening hou dende met de toekomst en de mo netaire toestand in beide landen. Hiernaast heeft men een aantal zeer belangrijke hangende vraag stukken onder het oog gezien, mei name de wederzijdsche de blokkeering van bepaalde Belgi sche en Nederandsche goederen, de overdracht van vorderingen, pachten en inkomsten in het alge meen. Het handelsverdrag voorziet ln wederz(jdsche leveringen voor 'n totale waarde van ongeveer 500 millioen gulden (8 milliard Bel gische franken). De Belgische-Luxemburgsche Economische Unie zal naar Ne- deland exporteeren verschillen de soorten textielgoederen, ven sterglas, wederopbouwmateria- Var vensterglas is toegezegd, l millioen vierkante meter div. soar ten en 3 millioen speclaa} venster- glas. Deze leveranties staan los van de reeds eerder toegezegde hoeveelheden vensterglas. Wat ver pakkingsglas betreft, ook dit zal worden ingevoerd, ofschoon Ne derland zelf een dergelijke Indus trie heeft. Nederland zal naar de Belgisch- Luxemburgsehe Unie exporteeren: electroteehnisehe- en radio-artike len. zand en grint, chemische pro ducten, vlas. pootaardappelen, land- en tuinbouwzaden, lok vee (stieren en varkens) bloembollen, boomkweekerijproducten en vis- scherijproducten. Bovendien is evereengekomen een gemengde commissie in te stellen, die tot taak heeft de con tingenten aan de omstandigheden aan te passen en alle moeilijkhe den, die zich bij de uitvoering van de overeenkomst mochten voor doen, op te lossen. HET WEER Geldig van Zondagavond tot Maandagavond. Zwaar bewolkt met regen en hier en daar nog onweer. /Van vankelijk zwakke veranderlij ke wind, In het Zuiden van het land later uil Westelijke richtingen. Koeler. Zon onder 20.43, op 4.30. Maan op 3.17, onder 16.02. Nieuwe Maan; 30 Mei.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1