Een ernstig geluid over 's Lands Financiën Wederopbouw der cultuur Wat deed het Ministerie van Sociale Zaken Een aantal Nederlanders, deskundigen op financieel en economisch gebied, hebben een nota aan den Minister van Fi nanciën gericht, waarin oa. 't volgende wordt gezegd: De verarming van ons land, die o.m. tot uiting komt in de daling van de goederenproduc tie en de daarmede verband houdende daling van het na tionaal inkomen, maakt het onmogelijk de loonen evenre dig op te voeren. Op welk niveau de loonen gestabiliseerd zouden kunnen worden, hangt geheel af van de mate, waarin men erin slaagt de nationale productie op te voeren. De nota zegt, dat, aangeno men dat het reëele nationale inkomen word opgevoerd tot c.a. 25 pet. beneden den voor- oorlogschen omvang, een sta bilisatie der loonen op gemid deld 180 pet. van 1939 ge- wenscht is (1939 is 200). Vervolgens wordt ingegaan op de verdere consequenties, welke de stijging van het prijs niveau tot 200 pet. tan opzich te van 1939 voor het staats- budgetfi zal hebben. Men komt tot de conclusie, dat de gewone staatsuitgaven, inclusief den rentedienst op de staatsschuld, maar zonder af lossing en rekening houdende met een marge voor eventu- eele tegenvallers, thans 37 pet van het nationaal inkomen vormen. Een afgerond en welover wogen plan moet worden ont worpen om te komen tot een drastische verlaging van #het begrootingstekort en tot een even drastische verlaging van de staatsschuld. Het zal niet verantwoord zijn de belasting van het volk nog te vermeerderen ten behoeve van de aflossing op de oneven redig hooge staatsschuld. Bij het voortduren van de groote tekorten op de begroo ting zal de. staatsschuld snel aangroeien en een verdergaan- 1> Rusland cn de Ballon Verantwoordelijke diploma- tieke kringen te Washington verklaren, dat Rusland verzocht heeft om ontbinding van de ge allieerde bestuursraden in Hon garije, Roemenië en Bulgarije van die instelling in Italië door als vervolg op de ontbinding de wijziging van het Italiaan- sche wapenstilstandsverdrag. Ruim baan voor smokkelaars In de Nederlandsche Staatscou rant van gisteravond komt een beschikking voor van den Minis ter van Financiën, dat het een ieder verboden is, in een strook van 500 meter breedte langs de Nederlandsch-Duitsche en de Ne- derlandsch-Belgische grens, in de open lucht, ai dan niet in een vervoermiddel, aanwezig tezijn. Dit verbod geldt niet ten aanzien van personen, die o.m. uit be roepsoverwegingen of noodge dwongen zich in deze zöne moe ten ophouden. de inflatie niet zijn te ver mijden. Bepalingen, waardoor 't prove nu der vermogensheffing on middellijk tot delging v. staats schuld moet worden aange wend, zullen geen effect sor- teeren, indien tegelijkertijd een nieuwe schuld wordt aange gaan om het begrootingstekort te financieren, waaruit de be langrijke conclusie volgt, dat het momenteel niet toelaat baar is tot een vermogenshef fing over te gaan. Een zoo uitzonderlijke maat regel als een vermogensheffing kan niet worden herhaald en moet derhalve afdoende zijn. Het ingrijpende karakter er van en de vermogensverschui vingen die er het gevolg van zullen zijn, maken het ook wenscheljjk deze door te voe ren op een tijdstip, waarop het economische verkeer zich ver der zal hebben hersteld dan momenteel het geval is. Geraamd wordt, dat van de totale staatsschuld, die ruim 23 milliard bedraagt zulks na aftrek van de opbrengst der Vermogensaanwasbelasting, reeds thans een bedrag van 10 milliard voor liquidatie in aanmerking zou j^moeten ko men. Men houde hierbij echter voor oogen, dat deze obligaties en schatkistpromessen geen re- eel vermogen vormen, maar dat zij slechts vermogenswaar den representeeren, die in het verleden reeds vernietigd zijn. Credietcontrole zal niet te vermijden zijn. De nota is onderteekend door: Prof. Dr. J. M. v. d. Brink; Tj."Greidanus; L. M. A. Thole; Mr. Dr. J. P. v. Tien hoven; Prof. Mr. Dr. G. M. Verrijn Stuart; Prof. Mr. F. de Vries. De Perzische kwestie TT"» EN HOOG PERZISCH re- H geeringspersoon die in nauw verband staat met het kabinet, heeft mede gedeeld. dat de gevechten in het gebied Sjahindej waar, naar ra dio Tebris onlangs mededeelde, een. aanval van de regeerings- troepen op de strijdmacht van Azeroidja plaats had, voortdu ren. Hij haalde tevens berich ten aan. die de regeering te Te heran bereikt hadden, dat de Perzische troepen zich tegen aanvallen van de democratische strijdmacht van Azerbeidzjan verdedigen. Van gezaghebbende zijde wordt nóg medegedeeld, dat ge neraal Razmara voormalig chef van den generalen staf, is be noemd tot hoofd rvan de Tegee- ringsmissie naar het grensge bied van Azerbeidzjan. Rasmara heeft de reputatie van gematigd en pro-Russisch. De Veiligheidsraad Men verwacht, dat de Brit- sche delegatie een Ameri- kaansch voorstel zal steunen vooi' een onderzoek door den Veiligheidsraad naar den toe stand in Noord-Perzië. Opstand in Azerbeidsjan Volgens onbevestigde berich ten is in sommige deelen van Azerbeidsjan een opstand uit gebroken van elementen, die gekant zijn tegen de demo era tische partij, die de regeering in die provincie van Perzië in handen heeft. De berichten zei den, dat de opstand nog in vol len gang was. Volgens het blad „Setareh" zijn de gevechten tusschen de Perzische regeeringstroepen en de democratische strijdkrachten geëindigd. De Russen zijn weg Radio Moskou heeft gister avond een mcdedeeling van het hoofdkwartier van het Trans- kaukasische militaire district omgeroepen, waarin wordt me degedeeld, dat de evacuatie van de troepen van het Roode Le ger uit Perzië op 9 Mei vol tooid was. Naast den wederopbouw van onze geschonden wereld is ook de geestelijke herrijzenis van ons. vaderland een dringende noodzakelijkheid. Er is inner lijk veel stuk gebroken in menschenlevens en menschen- harten. En de ontreddering van talloozen, die het stuur zijn kwijtgeraakt, ja, het uit-het- lood-geslagen-zjjn van geheele groepen in onze samenleving .eischt een spoedige her-oriën teering naar de eeuwige nor men, die het beste déél van de menschheid steeds tot kom pas hebben gediend. Allereerst hebben de kerken hier een ge weldige taak. Elk in den k ing dien zij kan bereiken. En de nog altijd groote Volkskerk, speciaal voor het groote deel van ons volk, dat naar af komst tot haar behoort. Daarnaast is er evenwel een algemeene taak fan wederop bouw onzer cultuur op het ge bied van wetenschap, kunst, letteren en historie, die door andere organen voor geheel onze volksgemeenschap moet worden verzorgd. Op één dezer organen wil len wij thans kort de aandacht vestigen. „De Nieuwe Stem" Wf bedoelen het maand schrift, met dezen titel, dat sinds 1 Januari van dit ja<w bij de oude en bekende van Loghum Slaterus' Uitgevers Mij te Arnhem verschijnt. Wij hebben van enkele num mers met aandacht kunnen kennis nemen, en mogen hier verklaren, dat door dit tijd schrift in een behoefte aan al gemeene oriëntatie op cultuur gebied kan worden voorzien Helaas is het veel te duur voor kleinere beurzen! Mis schien dat samen-lezen hier uitkomst kan brengen? Als men met z'n vieren b.v. samen N.S.B.-huisraad Nu vele politieke gevangenen vrij beginnen te' komen, staat de regeering voor een puzzle: Het huisraad der delinquen ten zit thans grootendeels bij oorlogsslachtoffers. Deze zullen door de regeling, die de regeering thans getrof fen heeft niet gedupeerd wor den. De staat vordert het reeds uitgegeven of opgeslagen meu- bileair. Bij de oorlogsgetroffe nen zal het echter niet wegge haald worden. De terugkeeren- de politieke delinquenten ko men nu in een soortgelijke po sitie als de oorlogsslachtoffers. Zij komen in aanmerking voor het thans nog opgeslagen huis raad. Onder dezen titel verscheen in „Commentaar", uitgave van den regeeringsvoorlichtings- dienst, van 29 April j.l. een artikel, waaraan wij eenige aandacht willen schenken. Uiteraard plaatste de Re geering bij haar optreden de vergrooting van de arbeidsge legenheid als eerste punt op haar programma. Ons land telde 300.C00 geregistreerde werkloozen en wachtgelders. In overleg met de Stichting van den Arbeid werd inplaats van de vroegere werkloozen- steun een overbruggingsuit- keering mogelijk gemaakt. Be doeld is nJ. den termijn van tijdelijke werkloosheid te over bruggen. Zooals men weet, werd deze regeling reeds in bezettingstijd voorbereid in overleg met de toenmalige vertrouwensmannen van de regeering en reeds eerder met de initiatiefnemers van de Stichting van den Arbeid. De behoefte aan deze over- bruggingsultkeering is geluk kig inmiddels veel kleiner ge worden, zoodat ter voorkoming van misbruik eenige maanden geleden de uitsluiting van over bruggingsuitkeering, behou dens uitzondering, is afgekon digd voor enkele catagorieën van arbeiders, die een beroep uitoefenen, waarin een ieder geacht wordt werk te kunnen vinden. Sinds het einde van 1945 is het aantal werkloozen en wachtgelders tot minder dan 70.000 gedaald. Daarnaast wordt de scholing her- en omscholing van vol wassen arbeiders als aanvul ling van wat, ter zake door het bedrijfsleven geschiedt door de Regeering in overleg met de Stichting van den Arbeid organiseerd. Ten aanzien van de loonher- ziening vermeldt voornoemd artikel, dat nu de periode van loonherziening in hoofdzaak is afgesloten, blijkt, dat het gemiddelde loonpeil tot onge veer 165 pet. van dat in 1939 is gestegen. De loonen 'in de nijverheid zijn gemiddeld met ruim 50 pet. omhoog gegaan, die in den landbouw, welke voor den oorlog ver achter la gen met een veel hooger per centage. Deze loonstijging is noodig geweest, omdat de kos ten van het levensonderhoud sterk zijn gestegen en moge lijk, eensdeels, omdat de koers van den gulden reeds vóór de bevrijding op een lager niveau werd vastgesteld, anderdeels, omdat de loonen in het buiten land eveneens een belangrijke stijging te zien hebben gege ven. Tengevolge van schaarschte aan goederen is intusschen voor velen het verzorgings-ni- veau thans nog aanzienlijk la ger dan vóór den oorlog. Dit zal slechts kunnen verbeteren als onze productie in omvang toeneemt. Voorts wordt in het artikel nog melding gemaakt van de statistiek der arbeidsgeschil len. Uit deze statistiek blijkt, dat het aarftal arbeidsgeschil len he vorige jaar kleiner was dan gemiddeld in de jaren 1933 tot en met 1939. Het aantal verloren arbeidsdagen was 160.000, terwijl in de jaren na den eersten wereldoorlog dit aantal meer dan 10 maal zoo hoog was. Ook in vergelijking met het buitenland, waar ln verschillende landen omvang rijke stakingen zijn uitgebro ken, is het Nederlandsche cij fer niet ongunstig, al ontbre ken ook hier ernstige conflic ten niet. Voor wat betreft de sociale verzekering zegt „Commen taar", dat in afwachting van een herziening, waarvan de bedoeling is de arbeidsverzeke- ring te doen uitgroeien tot 'n algemeene volksverzekering, de Regeering in verband met de stijging der loonen, na een voorstel van de Stichting van den Arbeid, een wetsontwerp bij de Tweede Kamer heeft in gediend met de bedoeling de loongrens van f 3000 in de Ziektewet en de Invaliditeits wet met 25 pet., dus tot 3750 gld. te verhoogen. Na een beschouwing over den toestand van de volksge zondheid wordt dan voorts nog herinnerd aan een onlangs ge nomen initiatief van den Mi nister van Sociale Zaken tot het instellen van een raad voor herstel van 'ar beid ge schiktheid voor minder vali den, met de bedoeling de we deropneming van minder va lide arbeidskrachten in het be drijfsleven te bevorderen. oogd wordt te komen tot het stichten van speciale centra, waar, met behulp van moderne methoden, de oorlogsinvaliden en ook slachtoffers van arbeids en verkeersongevallen en per sonen met aangeboren gebr ken, zulien worden opgeleid. Teneinde voor deze minder valide arbeidskrachten ook 'n plaats in het bedrijfsleven te verzekeren, zal een speciale commissie den wettelijken grondslag van hun positie voorbereiden. In genoemden raad is de Stichting van den Arbeid mede vertegenwoor digd. Tot zoover enkele punten van actueel belang, waarop in „Commentaar" nog eens de aandacht wordt gevestigd. f 20 per jaar betaalt, krijgt ieder een schat van kostelijke bijdragen geregeld in huls, ter bestudeering en desgewenscht ter exerpeering. Men overwege dit eens. De redactie-namen staan in voor eerste klas gehalte: N- A. Donkersloot, ST. P. B. de Josselin de Jong, O. Noorder- bos, H. J. Pos, H. M. vatt Randwijk, Jan Romein. De richting? Een „sociaal humanisme, dat ter vernieu wing onzer beschaving „tel kens terug wil gaan tot de bronnen ln het verleden die haar voeden". Of, zooals Próf. Donkersloot het uitdrukt in zijn studie: „de Noodtoestand van den Geest": „Het Chris tendom, de krachtigste ons be kende uitdrukking van hetgeen den mensch waardig is en van hetgeen hij waard is, zoowel dus van zijn roeping als van zijn tekort, van den aan hen gestelden oppersten eisch als van zijn om erbarming vra gend falen". En de inhoud? Korte historische, psycholo gische, litteraire studiën, alle geschreven met het doel, tot wederopbouw te strekken. Veel reminiscenzen aan oor- logs- en bezettingstijd natuur lijk in deze eerste nummers. Zoo treffen wij eerbiedige ge dachteniswoorden aan Pater Titus Brandsma, aan Emanuël Querido, aan Lèonard Polak, aan Marsman, aan W. A. Bon- ger, aan Menno ten Braak, aan Johan Brouwer. En voorts veel gedichten. Ontroerend dikwijls. Tech nisch goed altoos. Zeer ver maakte ons een vers van Prof. Geyl, waarin hij Napoleon en Hitler in de hel laat kibbelen, wie er wel het ergst verloor! En van een vers, door J C. van Schagen vertaald uit het Engelsch van Joseph Campbell nemen wij tot slot de eerste ondeugende strophe over: DE AMBTENAAR De palisander stoel, 't Bureau met stukken overdekt, 't Vermoeid, gewichtig air, Wat doen z' er eigenlek toe? De spade van den boer, die 't land omspit, Is waardiger voor Gods gestreng gelaat. Dan gansch dit apparaat. Met al je diep gepeins Kun jjj geen blaadje laten groeien, maat! P.S. Hier niet boos om wor den. Ootmoed siert den mensch Maar laten velen onzer „De Nieuwe Stem" gaan lezen. Ook innerlijk bouwt dit tijdschrift mede aan de herrijzenis van ons vaderland en van ons zelf. Red. Een Fransch journalist over Walcheren ,,Een kalm en sterk ras" De Fransche journalisten, die een bezoek gebracht heb ben aan ons land, uiten in hun bladen eenparig bewondering voor het hier verrichte herstel. Vooral heeft het hen getroffen wat tot stand is gebracht op t gebied van de geldsaneering, dé voedselvoorziening en den wederopbouw. „Walcheren door arbeid gered". Dit zet., de „Populaire" bo ven zijn "artikel en het blad vervolgt: Dit oude, Noordelijke ras, kalm en sterk, heeft altijd vertrouwen in zijn lot gehad. Eeuwen lang moet het zich meten met de zee. En weer heeft het dien strijd aangebonden, dien ongelijken stryd, waarin het land zal ze gevieren, in wellicht den mooi- sten dien d« arbeiders ooit hebben gevoerd. i

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3