VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Offiesëele uitstag der Verkiezingen voor de Tweede Kamer Veranderingen in het Republikeinsche kabinet Zaterdag 25 Mei Ï946 2c JAARGANG Kl)MM£R 45* Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boer ma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 lei. 2163. fflfowamaw 43S3& Nabetrachting v. (Slot.) De winst voor twee kleine partüen We bedoelen de Christelijk- Historische Unie en de Partij van de Vrijheid. De Staatkundig Gerefor meerde Partij kunnen wij in dit vei'band laten rusten. Deze kleine, fel principieele groep, heeft zich volkomen gehand haafd, ondanks de desavouee ring die aan haar hoofd, Ds. Kersten, is ten deel gevallen, toen hij uit de Kamer werd uitgezuiverd wegens zijn hou ding tegen de bezettende macht. De Staatkundig Gereformeer den, bekend om hun vader- landsche trouw, en hun oranje gezindheid, hebben ondanks de afglijding" van hun voorman volkomen" hun positie in hel Parlement gehandhaafd. Thans onder leiding van Ds. P. Zandt, treden zij weer met twee man de Kamer in. Soms zal hun stem den doorslag kunnen geven! Over de Bellamy-partij en de Protestantsche Unie be hoeven wij niet meer te Spre ken, want deze hebben geen van beiden den kiesdeeler ge haald en vallen dus uit in den politieken strijd van de eerste vier jaar. Maar de twee andere kleine partijen verdienen een korte beschouwing'. De Christelijk Historische Unie Onder leiding van den heer Tilanus ging deze" zeer geha vende partij wellicht wat schroomvallig ten strijde. Acht zetels hadden ze in '37 behaald Wat zou het uittreden van zooveel bekende groote man nen hun kosten? En ziedaar de verrassende stembus: acht zetels behielden ze ook in het nu gekozen par lement! Zelfs gingen ze in percenten nog iets vooruit. In '37 ver kregen ze 7.5 pet. In '46 iets meer: 7.9 pet. Dus niets verloren Zelfs eenige winst? Waardoor Het antwoord gaven we reeds in ander verband: Het Ned. Herv. kerkvolk bleef het oude vaandel trouw. Dit feit moet worden aan vaard, en daarmee moet re kening worden gehouden. Gelukkig is het program Unie in zijn nieuwe formatie tot een zeer vooruitstrevende politiek bereid. Hieruit kan nog wel iets goeds voortkomen. De Partij van de Vrijheid Ten slotte een enkel woord over deze partij, - die de op volgster is van den ouden Vrijheidsbond. Misschien had niemand veel verwachting van hun succes. En ziedaar de stembus die sprak: van vier kwamen zrj op zes zetels. Dus een aanwas van 50 pet. Percentsgewijze van het to taal der uitgebrachte stem men: in '37 bereiken ze 3.9 pet In '46 hadden ze 6.4 pet. Waaraan heeft deze groep zijn winst te danken? In vroeger tijd waren ze steeds^ achteruit geloopen. In 1913 waren er nog 31 libera len in de Kamer; in '18 en '22 slonk dit aantal tot 10, in '25 tot 9, in '29 tot 8, in '33 tot 7 eri in '37 tot 4. Men zou zeggen: in 1946 wordt dit tot nul. Hm vertrek van de Flying Dutchman „Rotterdam" het vliegveld Schiphol naar New York. De loting thans bekend IN de gisteren te Den Haag gehouden openbare zitting van het centraal stembureau heeft de .voorzitter mededeeling gedaan van het op 17 Mei j.l. by de verkiezingen voor de Tweede Kamer in totaal uitgebrachte aantal geldige stem men, alsmede van de totalen van de verschillende partijen. 4.760.711 geldige stemmen Het totaal der uitgebrachte gel dige stemmen bedroeg: 4.760.711, waarvan de Partij van den Arbeid 1.347.940, de Katholieke Volkspartij 1.466.582, de Anti-Revo lutionaire Partij 614.201, de Christe lijke Historische Unie 373.217, Partij van de Vrijheid 305.287, C.-omuiüii._L.ociie r-ariij Nederland (de Waarheid) 502.963, de Protes tantsche Unie 32.020, de Staatkun dig Gereformeerde Partij 101.759, de Nederlandsche Bellamy Partij 11.205 en de groep Rodrigues Lo pez 5.537 stemmen verkregen. - De zetels Na de eerste verdeeling van de zetels en de toewijzing van Prinses Juliana naar Brabani H. K. H. Prinses Juliana heeft het voornemen om het onlangs uitgestelde bezoek aan Brabant thans te laten doorgaan op 28 Mei a.s. H. K. H. zal een bezoek bren gen aan het land van Heusden en Altena. West Brabant en aan het nieuwe sanatorium De K.okkenberg te Tilburg. Zij zal hierbij de volgende route ne men: Andel. Veen, Wijk, Gen- deren, Eethen, Meeuwen, Dus- sen Hank, Geertruidenberg, Made, Moerdijk, Standdaarbui- ten, Tilburg. Bovendien zal de Prinses een vergadering van Brabants Volks herstel bijwonen. En ziedaar: zij komen op 6! Dit is blijkbaar naast de Communisten de Komende partij! Misschien haar anti pode? In elk geval: zij heeft een goede kans, soms op de wip te kunnen zitten. Moge het bewaarheid worden, dat zij dan steeds den vooruitgang dienen zal. Het vrij maken van allen, die onder de nooden van deze maatschappij in de ver drukking zijn geraakt. Want dit doel staat voor ons boven alles. Sociale hulp aan allen, die in nood en onvrij heid moeten leven! Wij wachten nu de beslissing van Hare Majesteit en van den door Haar aangewezen kabi netsformateur. Red. restzetels verwierven de Partij van den Arbeid 29, de Katholieke Volkspartij 32, de Anti-Revolutio naire Partij 13, de Christelijke His torische Unie 8, de Partij van de Vrijheid 6, de Communistische 'Par tij Nederland (de Waarheid) 10, en de Staatkundig Gereformeerde Partij 2 zetels. Gekozen werden verklaard de 79 candidaten, waarvan de namen reeds eerder zijn gepubliceerd. De loting Na loting werden gekozen ver klaard voor de Partij van de Ar beid: C. J. van Lienden te Eind hoven en. J. G. Suurhoff te Am sterdam, voor de Partij van de Vrijheid: F. den Hartog te Hoog- blckland, voor de Anti-Revolutio naire Partij: Mr. a. B. Roosjen te Amsterdam, H. J. W. A. Meyerink te Arnhem, Mr. J. Terpstra te 's Gravenhage, A. Stapelkamp te U- trecht, c. v. d. Heuvel te Leiden, Mr. J. Algera te Leeuwarden, Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot te Aer- denhout, C. smeènk te Arnhem, Dr. E. P. Verkerk te Boskoop, C. v. d. Zaal te Ulrum en Ds. J. Fokkema te Delft. Van de lijst de Communistische Partij Nederland (de Waarheid) werden na loting gekozen ver klaard: A. C. Koenen te Amster dam. B. J. Stokvis te Amsterdam, H. C. Spijkers te Tilburg, J. Haken te Groningen, J. Hoogcar- spe! te Rotterdam, Mevr. W. van den Muyzenberg, geboren Willem- se te Amsterdam en A. D. Sehoo- nenberg te Amsterdam. De „Johan de Witt" naar Amsterdam Omstreeks 16 Juni wordt in de hoofdstad verwacht het s.s. „Johan de "Witt" met 1140 evacues. IS HET CIJFER Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat in den Loop van de maand Juni voor een schoenenbon in aanmer king komen zij, wier stam- kaartnummer op een 6 (zes) eindigt, voor zoover aan hen sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen werd uitge reikt. De plaatselijke distribu tiediensten zullen na 1 Juni a.s. bekend maken, op welke dagen men de bonnen kan af halen. De eerste bananen aangekomen Het eerste schip met bananen n.l. het Noossche motorschip „Duala" is gistermorgen inder daad te Rotterdam gearriveerd. Het heeft ligplaats genomen in de Jobshaven bij de loodsen van de firma Muller en Co. Met de lossing van de 27.000 bossen bananen is reeds een aanvang gemaakt Het deel, dat voor Zwitserland bestemd is, wordt per speciale trein vervoerd. Naar wij vernemen wordt bin nen afzienbaren tijd een grooter schip met bananen te Rotter dam verwacht. Neaerlandsch Indie GISTEREN heeft Sjahrir op een persconferentie ver klaard, dat zijn terugkeer naar Djokjakarta in verband stond met twee of drie veranderingen in het republi keinsche kabinet, en wellicbt meer. Hij zeide verder, dat hy de „uiterste" voorstellen van Dr. van Mook aan Soekarno en het kabinet heeft voorgelegd en dat deze daar in studie zy'n genomen. Ook maakte hij melding van een „verschil in zienswyze"' tusschen de leden van het kabinet te Djokjakarta en die te Batavia. De Groote Oost De Vereeniging van de Groote Oost heeft tijdens een onlangs ge houden vergadering een motie aan genomen, waarin er bij de Neder landsche regeerLng op wordt aan gedrongen om aan de Groote Oost denzelfden wettelijken status te verleenen als het rijk in Europa, binnen het Koninkrijk der Neder landen en wel op de volgende grondslagen: a. Dezelfde status als is beraamd met betrekking tot Suriname en Curacao. b. Burgerschapsrechten voor de authochthone bevolking van de Groote Oost, alsmede voor de In do-Europeanen en de Nederlan ders. die m Nederlandsch-Indië geboren zijn. Ter verklaring wordt er op ge wezen, dat een groot deel van de bevolking van de Groote Oost niet wenscht te worden opgenomen In een Indonesisch gemeenbest ep dienovereenkomstig niet „Indono- sisch" genoemd wil worden. Japanners ontruimen Nw. Guinea Ongeveer 3300 Japanneezen, die thans in Manokwari en Hollandia vertoeven, zullen niet worden ge- evacueerd, doch zullen achterblij ven ten einde het land In gereed heid voor ontginning te brengen. Ofschoon eenerzijds het vertrek der Japanneezen zeer welkom zou zijn wegens gebrek aan voedsel en hun anti-Nederlandsche propagan da is men hier tot het inzicht ge komen, dat zij voor de herstel werkzaamheden, die in dit veel belovende deel van Nederlandsch- Indië nog moet worden verricht, rtiec gemist kunnen worden. Republikeinsch dagblad in het Nederlandsch Het republikeinsche ministerie van voorlichting heeft een nieuw, in het Nederlandsch gesteid blad onder den naam' „Het Nieuws blad" in het licht gegeven. Volgens een hoofdartikel in het eerste nummer richt dit blad zich direct tot de Nederlanders, dit voor de eerste maal in Indië Ko men en eveneens tot de Indo- Europeanen. Het hoofdartikel legt er den na- -druk op, dat de Indonesiërs met erkenning van de republiek geenszins den wensch koesteren zich te ontdoen van de diensten der Nederlanders en haalt in dit verband het manifest van i vember 1945 aan, waarin wordt' gezegd, dat voor de wederopbouw van Indonesië een groote behoef te bestaat aan „buitenlandseh ta lent" en dat er ruime werkgele genheid bestaat, „speciaal voor de Nederlanders." In de havens van Rotterdam en Amsterdam worden de schepen "thans door vrijwilligers en ook door militairen gelost. Onze foto toont het lossen van ijzeren platen aan boord van het Engelsche mjs. „Quintis" aan de Bomeokade te Amsterdam. HET WEER VRIJ WARM Weersverwachting medege deeld door het K.N.M.I. te De Bildt: Zonnig weer met mati ge Noord-oostelijke wind. Zon onder 26.40, op 4.32. Maan op 2.41, onder 13.18. Zondags: Zon onder 20.42, op 4.31. Maan op 2.59, onder 14.38. Nieuwe maan: 30 Mei. Q

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1