Een slachtoffer van N.S.B.-pradijken? Plannen voor den Wederhouw gereed De Friends Relief Service Tribunaal Goes Als eerste gedagvaarde kwam voor W van YVitzen- burg, vischhandelaar uit Goes, die zich in 1941 als symp. lid bij de N. S B. had aangesloten en dit drie maanden was ge bleven. Verd. beweerde by het verhoor dat nu volgde, slacht offer te zijn geworden van N. S. B.-praktgken, daar hij In volste vertrouwen een papier had geteekend, in de meening dat hg hierdoor uit Dultsch- land kon blijven. Wat was hij echter geschrokken toen het bleek dat hg zich „eraan" had geteekend! Toen de N. S. B.- kasslers bij hem kwamen om de rekening voor zijn lidmaat schap te innen, ging hij direct naar „Kootje Mop" en „smeet den rommel in dien vent zijn winkel". A. de Roo, of hij vond straf te hebben verdiend, antwoord de verd. ontkennend. Hierna traden nog twee ge tuigen a décharche voor het voetlicht, n.l. de heeren Luit. A. M. Duyvewaardt en C. No bels, te Goes, die beiden zeei gunstig luidende verklaringen aflegden. Ook Mr. Kuipers, die er in zijn betoog den nadruk op legde, dat verd. uit angst het bewuste papier had getee kend, las tal van gunstige ver klaringen voor. Verd. zond n.l. aan de Duitschers ontroofde visch aan jongens in Duitsch- land en menschen in concen tratiekampen. Ook gaf verd. groote bedragen aan onder- grondsche bewegingen. Verd. vroeg vervallenverkla ring van de beschuldiging. Hij was een paarden liefhebber Verder behandelde het Tri bunaal de zaak tegen Frans Adriaan Peman Kakebeeke, bedrijfsleider uit Kloetinge, die zich te verantwoorden had wegens symp. lidmaatschap der N. S. B. en omgang met Duiteche militairen. Verder verrichtte hg werkzaamheden als buurtboerenleiaer bg den Landstand en schreef Aus- weise. Deze verd, die, zooals Mr. Vlaming zeer terecht op merkte, in Goes als Duitsch- gezind bekend stond, verklaar de in een moeilijke positie te zgn geraakt destijds en hield zich verder tgdens het verhoor van den domme. Hg wist niets en deed niets. De verdediger, Mr. F. W. Adriaanse, wees er in zijn met geestigheden doorspekt betoog op, dat verd. als paardenlief hebber den Duitschen omgang had gezocht en bepleitte, verband met de drukke werk zaamheden op het bedrgf van verd.'s ouders, en de reeds 1% jaar durende interneering, di recte in vrijheid stelling. J. Peman Kakebeeke |ri over tactisch optreden der kampbewaking In de middagzitting behan delde het Tribunaal de zaak tegen Jan Ernst Peman Ka kebeeke, fruitteler uit Goes, die zich eveneens als zijn broer als sympaSiiseerend lid bij de N. S. B. had aangesloten, en omgang met N. S. B.ers en moffen had gezocht. Bg het verhoor deed werd. zich even onschuldig voor als zgn broer en verklaarde op de vraag van den voorzitter, dat hij nooit vergaderingen der N. S. B. had bezocht, doch wel eens een „feestje of zoo-Iets' had mee gemaakt. Wat be treft omgang met N. S. B.ers had hij aan Lenshoek geen he kel en over politiek werd nooit gepraat, zoo verklaarde hij; doch beweerde even later wel eens ov. een eventueele ca pitulatie der Duitschers te hebben gesproken. (Dit was dan zeker geen politiek!) Bij de verdere ondervraging kwam het thema op de be handeling in de kampen en dit was waarschijnlijk een gelief koosd onderwerp van verd., daar hg, indien Mr. Vlaming hem niet geremd had, een lang betoog over het tactisch of niet-tactisch optreden der be waking zou zgn gaan houden. Op de aanklacht, dat hij met Duitschers feestjes zou hebben gevierd tot diep inden nacht, antwoordde hij, dat dit onmogelgk kon, daar zyn ouders, die in hetzelfde huis woonden, als felle anti's dit nooit zouden hebben toegela ten. Ook Mr. F W. Adriaanse wees in zgn betoog hierop verzocht rekening te houden met het feit, dat verd. als ploegbaas by het spitten, waar toe hij door zgn medespitters was gekozen, nooit iemand prest had te werken en dit zelf ook niet had gedaan. Wgzende op de lange inter neering,* bepleitte verdediger clementie. De liefde, die tot domme daden verlokte Als volgende gedagvaarde verscheen Martina Verschuure kantoorbediende, wonende te •Heer Arendskerke. Deze jonge dame sloot zich bg de N. S. B. aan als symp. lid in 1941, werd lid van den N. V. D. en Arbeidsfront en had om gang met Duitschers. Op de vraag van Mr. Vla ming, bg wie zg zich als lid had opgegeven, antwoordde verd., dat ze dit bij „dhr. Vis ser" had gedaan. De opmerking van den voor zitter: „Dus bg Ko Mop" ver oorzaakte bij het publiek eeni- ge hilariteit, doch toen ze even later beweerde, door haar kerkgehootschap nooit tegen de Duitschers te zijn gewaar schuwd, klonk een veront-l waardigd onderdrukt: ;,'tls wèl waar!" gefluister van de publieke tribune. Op de beschuldiging van Mr Vlaming, dat ze door haar toe doen 'n buurman naarDuitsch- land had gestuurd, antwoordde ze dit niet meer te weten. Wel gaf ze volmondig toe straf te hebben verdiend. In zgn verdediging wees Mr F. W. Adriaanse op den nog jeugdigen leefijd van verd., die slechts een verhouding had met één soldaat en door deze liefde tot domme daden was verleid. Verdediger Jas een gunstig luidende verklaring voor van verd.'s vroegeren col lega, dien zij, als ze had ge wild, iederen dag had kunnen aanbrengen wegens bespotting van de Duitschers en N. S. B. ers. Wgzende op het feit, dat zij ook volgens verklaring van dhr. Zuidweg, deze zgn zoon hielp onderduiken, bepleitte verd. uiterste clementie. Het Tribunaal bepaalde de uitspraak in alle bovengenoem de gevallen op 31 Mei a.s. UITSPBAKEN. In de op Donderdag gehouden .zitting deed het Tribunaal de volgende uitspraken: Dirk Sinke, veekoopman Waar de, verb, verklaring van een be drag van f500. D. C. Dekker, chauffeur te Nisse, 1 jaar intern, ontz. uit rechten. Maatje Wilhelmina v. Doorn, Ellewoutsdijk, verb, verkl. van f 1000 ontz. uit rechten. Mar. Walhout, landarb. te Bors- sele. lll» jaar interneering, ontz. rechten. Marina Anthoinette Vermeu len, zonder beroep uit Wolp- haarsdijk, ontzetting uit rechten Corn. Mijnsbergen, werkman Kloetinge, ontz. uit rechten. Joh. de Witte, groentenkoop- man te Goes, verb, verkl. van f5000 ontzetting uit rechten. Jac. Wagenaar, landarbeider Arendskerke, ontz. uit rechten. Mar. El. Geertruida Fokke plv. directrice distributiedienst te Goes, beschuldiging verval len verklaard. Vergadering van de Vereenfging „Handelsbelang" Woensdagavond hield de Ver. Handelsbelang een alge- meene ledenvergadering in de Confrèrïezaal van het Schut tershof. De voorz., dhr. L. A. Siofkoper, opende de goed be zochte vergadering met eenige woorden van dank aan den nieuwen secretaris, dhr. C. W. D'huy, voor zgn welwillend heid om de bestuursfunctie te aanvaarden. Een aantal nieuwe leden werd vervolgens by acclama tie aangenomen en verder deel de de voorzitter mede, dat ook de vereen, het belang van hot behoud der Marine in Vlissin- gen erkent, waarom een adres aan den minister van Marine werd verzonden. Tegen de vor ming van inkoopcentrales van ambtenaren neemt de vereen stelling, daar de goederenvoor ziening door de winkeliers en handelslieden dient te geschie den. Daarna huldigde de voorzit ter met enkele woorden aanbieding van een bloemen- beid 'steunt van die officieele stedelijke en provinciale in stanties, zoowel als van de in het leven geroepen stichtin gen, die alles doen om Wal cheren er boven op te krijgen. Vervolgens was het woord aan dhr. Abspoel, die mede aan de hand van enkele licht beelden het doel en de wer king van de Stichting Her bouw Walcheren uiteenzette. Hg deelde mede, dat de plan nen van den wederopbouw kant en klaar liggen. Na het beantwoorden van eenige vragen kwam Ir. Ger- ber aan het woord. Hy deelde mede, dat men bg den weder opbouw met vele moMijkhe- den heeft te kampen, waar van die van gebrek aan ma teriaal en werklieden wel de ergste zgn. Ook het bepalen van de rangorde der te her bouwen objecten in verband met de urgentie daarvan is 'n probleem, dat nogal wat stof heeft doen opwaaien. Over dit punt ontstonden langdurige mand het lid, den heer Neder- debatten, waarin verscheidene veen, die z'n 30-jarig bestuurs jubileum vierde. Intusschen waren de spre kers van den avond, dhrn. B. J. M. A. Abs»oel, directeur Stichting Herbouw Walcheren en Ir. J. Gerber, Hoofd van het Streekbureau Walcheren, gearriveerd. Zg werden toen, evenals het Statenlid Mr. W. F. E. baron van der Feltz, welkom geheeten. De voorzitter memoreerde dan de activiteit der vereen, om den wederopbouw en het herstel van Middelburg te be spoedigen. Uitdrukkelijk zeide hy, dat de vereen, niet wil do- mineeren, doch alleen den ar- Wat verrichtte zij op Walcheren Zoo men weet heeft „The Friends Relief Service" op Walcheren zeer nuttig en ook mooi werk verricht. Het besluit om Walcheren te helpen werd op 1 October 1945 genomen. Een en ander ging echter niet zoo vlot en zoo kwam het' dat het team eerst den 15den Januari 1945 te Middelburg arriveerde. Het team bestond uit Hol- landsche menschen, uit Leiden afkomstig, en bestond uit een zuster, sociaal werker, assi stente, kindermeisje, chauf feur, mecanicien en een tim merman. De leider van dit wel zeer heterogene gezelschap arri veerde pp 7 December. Aller eerst werd contact gehaakt met de verschillende instanties alsmede ook met Dr. Oussoren Het tëam had voor het een en ander gezorgd. Zoo waren er 178 balen met kleeren, 36 lasten schoeisel met een to taal gewicht van 13.5 ton en dit alles moest zoo snel mo gelijk worden verdeeld. Dat er gewerkt werd, be- wgst wel het feit, dat reeds drie dagen na de aankomst van de ploeg, met distribuee- ren kon worden begonnen. In de dorpen werd gedistri bueerd door de plaatselg'ke HARK. In Middelburg ge schiedde dit door de kerken en de liefdadigheidsinstellingen, terwgl in Vlissingen het Bu reau van Sociale Zaken zich met deze taak belastte. Natuurlijk kon aan alle a&n vragen niet direct voldaan worden. Zoo vormde de Wal- chersche kleederdracht wel 'n apart probleem. Ondanks critiek toch waardeering. Ondanks alle critiek die men kon vernemen, waarbij ook veel onredelgk gemopper was (is het niet beschamend, dat men blgkbaar in het buiten land meer zicht en bewondering heeft op en voor al hetgeen in ons laud reeds is gepresteerd, dan wij Hollanders zelf?) was er gelukkig aan den anderen kant ook blijk van dankbaar heid. Dit bewijst wel het groote aantal brieven dat werd ont vangen. Ook hebben vele ge vers in Engeland een schrijven gekregen waarin voor hetgeen werd geschonken dank werd gebracht. Ook Amerika had een steen tje bijgedragen; n.l. 120 balen en 20 kisten met een totaal van 10 ton. Gezien den grooten nood is het begrijpelijk, dat dit alles slechts een droppel op de be faamde gloeiende plaat betee- kende. Verdeeling van het voedsel Aan voedsel en zeep werd ongeveer 22 ton verdeeld, w.o. volle melk-poeder, suiker, rijst havermout, chocolade, cacao, ovolmatine, kaneel, levertraan, enz. Tevoren was advies in gewonnen bij het Ned. Roode Kruis. Bij de verdeeling werd door de HARK geholpen, ter wijl ook doctoren en verpleeg sters het hunne hiertoe bij droegen. Medisch en sociaal werk Ook het medische en sociale team heeft prachtig werk ver richt. Zoo kwam er nogal wat schurft voor. Alleen in Middel burg werden in drie weken tijds al 300 gevallen behandeld. Het mag gelukkig genoemd wotden, dat men zich niet door valsche schaamte liet weerhou den zich onder behandeling te stellen. Ook daar waar besmettelijke ziekten heerschten werd hulp verleend. De medicamenten ontving men uit Engeland, evenals de verschillende huishoudelijke ar tikelen noodig voor het reini gen van de huizen, waarin de ze ziekten plaats hadden. Hierbij werd men weer ge holpen door het Ned. Roode Kruis en Sociale Zaken Middelburg. Deze instanties hadden o.a. lijsten opgesteld, waarop vermeld stond alles wat aan medicamenten drin gend noodig was. Via de „Friends Relief Ser vice" /werden de lijsten naar de Engelschen en Amerikanen ge zonden, die voor de rest zorg den. Andere werkzaamheden Behalve al het hier boven genoemde, werd ook nog con tact gezocht met verschillen de colleges, scholen, jeugd clubs, padvinderg, enz. Een mooi resultaat hiervan is, dat b.v. verschillende padvinders met Engelsche vrienden cor respondeer en. Een aardige bijzonderheid in dit verband is, dat een oude dame van 80 jaar in briefwis seling is getreden met een En- gelschman van 88. Vérvolgens is ook hulp ver leden hun grieven t.o.v. den wederopbouw een voorrang kwestie naar voren brachten. O.a. gaven zg te kennen het niet eens te kunnen zijn met de uitbreiding van het nood- pand van de fa. Vroom en Dreesman, zoolang er nog panden zijn, die sinds 1942 half afgebouwd staan weg te rotten. Dhr. Henning legde 'n groot aantal foto's over om een en ander duidelgk te ma ken. De diverse betoogen von den heftigen bijval en zoo uu en dan werd Ir. Gerber het vuur wel na aan de schenen gelegd. Echter aldus dhr. Gerber men mag persoon lijke of groepsbelangen niet stellen boven het algemeen be lang en de beoordeeling der randorde. Hg zeide verder al het mogelgke te zullen doen om een snellen opbouw te be vorderen. Met eenige citaten uit ge dichten over Walcheren en dankzegging aan de sprekers sloot de voorzitter ten slotte de vergadering, echter niet voordat hij er nogmaals op gewezen had, dat de herbouw van Walcheren en in het bij zonder van Middelburg het be lang is van iedereen en van den winkelstand in het bgzon- der. leend aan de V.V.V., terwyi contact werd gezocht en ver kregen met de Deensche vrij willigers op Souburg. Ook de timmerman van het team kon hier de handen uit de mouwen steken Het Deensche kinder meisje vond een dankbare taak in Middelburg. Het team heeft voorts de kleuterschool te Serooskerke helpen oprichten. De timmerman moest hier weer ,ten tooneele verschijnen om de noodige meubelen te vervaardigen, waarbij hij flink geholpen werd door de pad vinders. De „Friends Relief Service" heeft haar dank betuigd aan de verschillende instanties en officieele personen voor hun medewerking, w.o, de Commis saris der Koningin, de Bur gemeester van Middelburg, Vlissingen en de dorpen, de Directeuren van de Bureaux van Sociale Zaken, de Hark en Het Roode Kruis. Zij heeft voorts haar blijd schap uitgedrukt over het feit dat zij heeft mogen meewer ken de bewoners van ons ge teisterde gebied te helpen en te steunen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4