VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Dr. van Hook met adviseurs naar Singapore Prins en Prinses in Zwitserland Bi De Perzische kwestie Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en 8. L Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin,; Goes, Beestenmarkt 2 Te!, 3W3. Cöronummer fRSR Vrflfcg 24 Mei 1946 u turaun Nabetrachting IV. Verschrompeling der Antirevolutionnaire Party Zeker is, dat deze party geen winst boekte door de trouw van het protestantsche kerkvolk aan zijn vroegere organisaies. Integendeelde Anti Revo- lutionnairen boekten bij deze verkiezing een verlies van vier zetels. Zij daalden van 17 op 13 Kamerleden. Hun percen tage van het geheel der uit gebrachte stammen daalde van 16.4 tot 12.9 pet. Vanwaar deze nederlaag? Er zijn daarvoor verschillen de redenen aan te voeren, dunkt ons. le. Er was geen Colïjn die hen aanvoerde! Wel is de heer Schouten on getwijfeld een zeer bekwaam politicus. Doch Co lijn was méér! En dat zal de heer Schouten zelf geredelijk toegeven. Toen Colijn in '37 op het toppunt van zijn macht stond, en niemand eigenlijk een uit weg wist uit de talrijke bin nen- en buitenlandsche moei lijkheden, stond daar een ster ke man, rustig in het midden des volks en bood zich aan. de stuurman te blijver., clie in de tallooze gevaren op de brug wilde staan, om het schip van staat veilig door de branding te loodsen. Die figuur had iets biologee- rends. Men kon vele liberalen en andere vrijdenkers ontmoeten, die in dit geval er open voor uitkwamen: wij stemmen dit maal Colijn. Hij is Anti Revo- lutionnair. Maar hg is onze man omdat hij een krachtfi guur is. Op zijn vaste hand en zijn stuurmanswijsheid willen wij vertrouwen. Zoo klom de Anti Revoluti- onnaire Partij, die in 1925 13 zetels had, in 1929 tot 12 ze tels, in 1933 tot 14 zetels, in 1937 tot 17 zetels. Maar dit bleek een winst voor eens. 2e. De Anti Revolutionnaire Partij heeft in de oogen van het Ned. Herv. volksdeel steeds een gereformeerd cachet dragen. Dit was reeds zoo in de dagen van Abraham Kuy- per. Dit is sinds zoo gebleven. Toen de massa van het Ned. Herv. kerkvolk niet bleek te willen meegaan met de groep predikanten en politici, die zich bij de Partij van den Ar beid aansloten, kozen zij niet voor de Anti's. Zij wilden Her vormd blijven, en niet opgaan in het kielzog van de Gere formeerden. Ook van hier kwam dus voor de Anti Revolutionnaire Partij geen winst van beteekenls. 3e. De derde factor, die maakte dat deze partij ver be neden haar vroegeren stand bleef vinden wij in het vol gende. De bevolkingsaanwas zou doen vermoeden, dat ook de Anti's groote toename van stemmen zouden krijgen, door dat in hun kringen, evenals bij de Roomschen de groote ge zinnen worden gevonden. Dus veel nieuwe kiezers zijn ge kweekt in de laatste negen jaar! En de leeftQdsgrens is nog wel verlaagd! Waar zijn ze gebleven, die jonge, nieuwe menschen? Aan de partij zelve laten we over, te onderzoeken, waar Neaerlandsch Inaie NAAR verluidt zal Dr. van Moot vergesefd van cQn adviseurs, waaronder kolonel Abdoel Kadir en kapi tein Tahija, morgen naar Singapore vertrekken ten ein de besprekingen te voeren met lord Louis Mountbatten. Dr. van Mook heeft sinds December 1945 geen persoonlijk eon- tact met admiraal Mountbatten gehad. Registratie van Dienstplichtigen De Nederlandsch-Indische leger commandant heeft een besluit uit gevaardigd krachtens hetwelk alle mannen, die geboren zijn in de jaren 1923 tot en met 1927 en dienstplichtig zijn, zich moeten melden en zich aan een genees kundige keuring zullen hebben te onderwerpen. Een algemeene op roep zal voor het einde van deze maand plaats hebben. Contra-revolutie op Bali Onlangs is te Sangat op Bali door de bevolking een organisatie die zich tegen de revolutie richt, het leven geroepen. Het doel het eiland te zuiveren rustverstoorders en veiligheid en welvaart te herstellen. Deze organisatie heeft vertak kingen in verschillende andere plaatsen en beschikt over een corps tot het bewaren van den vre de en over een politiemacht. Gevechten op Sumatra Volgens de republikeinsche pers op Sumatra heeft in de Residentie Tapanoeli (Sumatra's Westkust) een gevecht plaats gevonden, toen Republikeinen van de Oostkust trachtten de plaatselijke autoritei ten ten val te brengen. De Repu blikeinsche regeering kwam tus- schenbeide en in het daarop vol gende gevecht werden 3 mannen van de Oostkust gedood en 47 ge wond, terwijl aan de zijde var Westkust 4 man sneuvelden een niet nader aangeduid aantal werd gewond. 9Volgens de berichten zijn in Ta- roetoeng, een der belangrijkste plaatsen van Tapanoeli, vele per sonen van de Oostkust afkomstig gearresteerd. Het bestuur van Medan Nederlanders uit Oost-Europa Naar wij vernemen, zijn uit Oost-Europa via Oostenrijk in, Brussel aangekomen omstreeks 500 Nederlanders, die binnen en kele dagen in Nederland zullen aankomen. De prijzen in België België zal op het oogenblik wel het eenige land ter wereld zijn. waar een artikel, op de zwarte markt gekocht minder kan kosten dan wanneer het op de bon te gen den oïficieelen prijs wordt aangeschaft. In sommige streken van België halen de stedelingen hun vleesch direct bij den boer tegen prijzen, welke varieeren tusschen den oïficieelen klein handelsprijs en vijf-en-dertig procent daarbeneden. Zelfs de stad in de slagerswinkels, er soms slechts een klein ver schil tusschen de zwarte en de officieele prijzen. De slagers ge bruiken dit verschijnsel als argu ment bij hun aandringen op het vrijgeven van den handel. De vleeschproductie in België wordt op het oogenblik geschat op 65 procent van het vooroor- logsch peil. De boeren geven slechts een gedeelte van het door hun gelókte vee officieel aan en ontduiken door hun clan destiene fokkerij zoowel de vee voeder-beschikkingen als de be lastingen. Bovendien tiert er een zwarte markt in fokvergun ningen en dergelijke papieren. ze zijü gebleven. Ons dunkt niet twijfelach tig, dat een deel van het jon- geslacht nieuwe wegen heeft willen gaan. Maar wij kunnen ons ver gissen. (Slot volgt.) Red. voorstel om de stad tn twee dee- len te splitsen, waarvan er een onder geallieerd gezag zou staan, verworpen. Voorts heeft de ge meenteraad het voorstel der ge allieerden besproken om „stadsraad" te vormen, bestaande uit Indonesiërs, Nederlanders, Chi neezen en Britten. Men was be reid dit voorstel te aanvaarden, Indien de Nederlanders van dezen raad zouden worden uitgesloten en een Indonesische meerderheid zou worden gegarandeerd. Boven-' dien werd als voorwaarde gesteld, dat alle openbare gebouwen aan de Indonesiërs zouden worden overgedragen. De Nw. Holland gedebarkeerd Het repatrieeringsschip „Nieuw Holland" kwam gistermorgen om half 11 voor de kade te Am sterdam, waar de debarkatie om 11.15 uur begon. Van de 1063 passagiers zijn er 28 ziek, doch zij lijden niet aan ernstige ziek ten. De debarkatie had een vlot verloop. Eerste Retourvlucht over den Oceaan klonken gistermid dag op Schiphol de Nederland sche en Amerikaansche volks liederen en een groot aantal be langstellenden was getuige van de aankomst van het eerste re tourvliegtuig in de Dinsdag ge opende vaste Noord-Atlantische K.LM. luchtlijn Amsterdam- New York. Precies 12.20 uur zette gezag voerder Georges de ..Flying Dutchman" PJi.T.A.S. (die bin nenkort „Schiedam" zal worden gedoopt) op den Nederlandschen grond. Onder de 41 passagiers waren 7 journalisten en de heer A. van de Hoek, horticulturist van Rockefeller Centre, die voor H. M. de Koningin eenige zeldza me orchideen heeft meegebracht Vliegveld in Z.-Vlaanderen Te Philippine in Zeeland is een bespreking gehouden met den Commissaris der Koningin deze provincie, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford en een aantal vooraanstaande figuren uit West-Zeeuwsch Vlaanderen, over een vliegveld op Zeeuwsch Vlaanderen. Zooals eerder ge meld, bestonden er plannen dit vliegveld bij Axel in te rich ten. Officieel einde van het Staatsbezoek IJ PRACHTIG weer maakte) Prinses Juliana en Prins Bernhard gistermorgen de omgeving van Bern een autotocht, die bijna drie uur duur de Het was een rit, die over mat loofbosschen bedekte heuvelen er langs vruchtbare, groene dalar ging. Onderiveg werd herhaalde lijk stilgehouden opdat men van het vaak unieke uitzicht kon ge nieten. Zum Loewen In een klein plaatsje, op 10 km. van Bern. gebruikte het Prinse lijk Paar het middagmaal met den bondspresident Kobelt en den bondsraad von Steiger, in een lan delijk restaurant genaamd „zum Loewen". Voor den ingang estaurant stond een groepje Nederlandsche kinderen opgesteld Aan de Prinses werd een mooie ruiker aangeboden. Geruimen tijd onderhielden de Prinses en Prins zich met deze kinderen, die voornamelijk uit Delft en omstre ken kwamen. Tijdens het middagmaal zong een dameszangkoor, in het fraaie Bern sche costuum gestoken, dialectlie deren. Een ..Laendlerkapelle" zorgde met vroolijke wijsjes en welluidende „Jodelsolo's" voor de muzikale omlijsting. Uii Bern vertrokken NEDERLAND heeft drie da gen tang in het centrum der belangstelling gestaan in Zwitserland. De Zwitsersche bladen hebben gedurende het verbl(jf van Prinses Juliana en Prins Bernhard veel aandacht aan het Nederlandsche staatsbe zoek besteed. Steeds kwam in warme bewoor dingen de vriendschap, die de kleine landen verbindt, in hun ai tikelen en beschouwingen tot ui ting Men was verrast door den grooten eenvoud, waarmede het Prinselijk paar zich tijdens het verblijf in Zwitserland omgaf. Kenmerkend hiervoor is het oor deel van een vooraanstaand Fransch-Zvvitersch blad. dat schreef: „Het Nederlandsche Prin selijke Paar is heel wat gemakke lijker te benaderen dan menig ambtpersoon in Zwitserland Afscheid van den Bondsraad Gistermorgen om even over acht verlieten Prinses Juliana en Prins Bernhard het „Lohn"'. Bondsraad Petit Pierre nam afscheid van net Prinselijke Paar en wenschte hun mede namens de zwitsersche regeering een behouden thuis komst toe. Prinses Juliana en Prins Bernhard betuigden aan den hun hartelijkea dank voor de buitengewoon sympathie ke ontvangst en de groote harte lijkheid waarmede regeering en volk hun tijdens het bezoek had den omgeven. Naar Genève Vervolgens vertrok het Prinse lijk Paar in gezelschap van den chef protocol, den heer Cuttat naar Genève, teneinde een bezoek aan het Internationale Rcode Kruis te brengen, en tevens het bureau te bezoeken, dat de be langen der krijgsgevangenen be hartigt. Het Prinselijk paar zou omstreeks drie uur in den namiddag per vliegtuig van het vliegveld Coin- trin bij Genève den terugtocht naar Nederland aanvaarden. Terug op Soestdijk Gisteravond om 18.39 uur zijn H.K.H. Prinses Juliana en Prins i Soestdijk Hare Majesteit ontvangt Fractie-Voorzitten HJtf. de Koningin heeft gis teren in verband met de ka binetsvorming de heereo Prof. Mr. C. P. M. Eomme. voorzitter van de fractie der Katholieke Volkspartij. Jhr. Mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van d<? fractie van de Partij vac den Arbeid; J. Schouten,, voorzitter van de Anti-Re- volutionnaire fractie; G. Wa genaar, voorzitter van de Communistische fractie, in de Tweede Kamer der Sta ten Generaal ter bespreking op Paleis Soestdijk ontvan gen. Engeland en Egypie Onderhandelingen opgeschort Het Egyptische publiek heeft bij verrassing vernomen van be richten, volgens welke de onder handelingen tusschen Egypte en Engeland over de herziening van het verdrag van 1936 zijn opgeschort. Wel wordt het con tact tusschen beide fegeeringen in stand gehouden. De Egyptische pers werpt de schuld van de opschorting der onderhandelingen op de in het Britsche ontwerp-verdrag om schreven voorwaarden. Men noemt dit ontwerp „moeilijk te verteren". Het verschil van mee nxng zou voornamelijk voort vloeien uit de Britsche aanspra ken op gebruik van Egyptisch grondgebied in geval van oor- logschdreiging, en anderzijds uit het Egyptische verlangen, dat de evacuatie der Britsche troe pen binnen een jaar tijds vol tooid za! zijn. Burgemeester promoveert Gisteren promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, tot doctor in de rechtsgeleerd heid. mr. Claudius Anton i ui Prinsen, burgemeester van Roo sendaal op een proefschrift ge titeld: „De Burgemeester". Bernhard na een zeer gunstige vlucht van ongeveer twee en eau half uur op Soesterberg geland. Omstreeks vier uur was de terug tocht vanaf het vliegveld Coin- trü bij Genève aanvaard. Ook ditmaal bestuurde de Prins het toestel weer zelf. De Prins en de Prinses hebben zich na aankomst onmiddellijk naar het palels co begeven. Veiligheidsra aa Gespannen atmosfeer De gisteren gehouden verga dering van den veiligheidsraad verliep in 'n gespannen atmos feer. De Russische afgevaardig de. Gromyko. was niet aanwezig. Behandeld werd wederom de Perzische kwestie. De voorzitter las een telegram van Soeltaneh voor, dat door den Perz. ambassadeur- te Washington, Hoessein Ala, aan den raad was overhandigd en waarin mededee- ling wordt gedaan van de onder zoekingen van een Perz. commis sie in Azerbeidsjan en waarin ge looi wordt gehecht aan „betrouw bare plaatselijke bewoners" inza ke de verklaring, dat de Russische -troepen de provincie op 6 Mei hadden verlaten. Dr. van Kleffens, de Ned. afge vaardigde, stelde voor den Przi- schen vertegenwoordiger. Hoes sein Ala. aan de besprekingen deej te laten nemen, teneinde .sommige der vragen, die door de leden waren gesteld, op te helde ren". Ala nam vervolgens aan de tafel plaats. Deze beschreef Soeltaneh's tele gram als „niet 3fdoend" en deelde der. raad mede, dat „de sovjet troepen langen tijd na den zesden Mei Azerbeidsjan werkelijk had den verlaten". Op een vraag van Dr. Lange, of het intrekken van de Perzische klacht betreffende de ontruiming nog van kracht was, of dat Perzië de klacht wederom aan den raad voorlegde, antwoordde Ala, dat de moeilijkheden in Azerbeidsjan het gevolg waren van vroegere in menging. Een vijandelijk leger van opstandelingen, geschapen on der toezicht van de sovjet-troepen verhinderde de strijdmacht van de Perz. regeering Azerbeidsjan bin nen te trekken, aldus Ala. Hij zelde voorts, dat de sovjet ambassadeur te Teheran had ge tracht Soeltaneh over te halen in te stemmen met hetgeen de op standelingen wenschten. Ala noem de dit inmenging in de binnen- landsehe aangelegenheden van Per zië en zeide, dat hij den raad niet kon mededeelen, of de inmenging in Azerbeidsjan heeft opgehou den. „daar wij in dal gebied geen gezag hebben". Een Ned. voorstel om de bespre king voor een korten tijd te ver dagen, waarbij de leden het recht zouden hebben de kwestie op ei ken willekeurigen tijd op te wer pen, werd afgewezen. HET WEER VRIJ WARM Overdag over 't geheel zonnig weer. In den namiddag kan hier en daar een onweersbui verwacht worden. In de N.-pro vincies tijdel. nog vrij kracht! ge O-wind, overigens meest matige wind uit N.O. richting Zon onder 20.39, op 4.33. Maan op 2.21, onder 12.08. Laatste kwartier: Hedea.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1