Stichting Herstel Zeeland 1945 N.S.B. wilde baas zijn in eigen land TRBUNAAL GOES Gillette is er weer! „Holland-Week" te Zurich van 23 September-2 October Gezinshulp wordt onder de oogen gezien Het Bestuur der Stichting kwam in vergadering bijeen. Met instemming werd door het Bestuur kennis genomen van een schrijven van de ver- eeniglng van Oerlogsgedupeor- den op Zuid-Beveland, waarbij deze Vereeniging haar dank betuigde voor de door de Stich ting verleende bemiddeling bij het verleenen van een oorlogs- molestcrediet aan eenige mos selkweekers te Yerseke. Deze menschen ztjn hierdoor in staat gesteld, een belang rijke hoeveelheid voor uitzaai bestemde halfwas-mosselen te koopen en nog aan het eind van het jaar flinke quanta, voor export bestemde mosselen te leveren. De „Holland-Week" te Zurich In het communiqué der ver gadering van 22 Maart, j.l. werden mededeelingen gedaan omtrent een te organiseeren „Holland week" te Zurich. Thans is bericht ontvangen, dat deze „week" zal worden gehouden van 23 Sept tot 2 Oct. a-s. Bijz. voorziening op onderwijsgebied Van het College van Gedep. Staten werden eenige mede deelingen ontvangen inzake de bijzondere voorzieningen op het onderwijsgebied. Het voor stel van de Stichting, om jon gelui, in het bezit van 't eind diploma H. B. S. of Gymnasi um in één jaar tijd tot onder wijzer op te leiden, zou niet de instemming verkrijgen van den Hoofdinspecteur. Wel kon de Stichting in zooverre succes boeken, dat in het bezit van meergenoemde diploma's zijn- jonge menschen in de derde klas van een der bestaande kweekscholen kunnen worden geplaatst en zoodoende in twee jaar het onderwijzersdiploma kunnen behalen. Besloten werd tot de directeuren van de H. B. S. in Zeeland "^een schrijven te richten, waarin zal worden verzocht de leerlingen van hun onderwijsinstellingen met het bovenstaande in kennis te stel len en hen op te wekken zich voor de opleiding van onder- wzérs of onderwijzeres aan te melden. In bestudeering is nog het voorstel van den Hoofdinspec teur aan de Regeering om de jongelui bij het bezoeken var- een der kweekscholen te Mid delburg een tegemoetkoming te verstrekken in de te maken reis- of pensionkosten. Een gunstig onthaal vond bij den Hoofdinspecteur het voorstel van het Bestuur om de standplaatsaftrek voor on derwijzers te doen vervallen en aan het onderwijzend perso neel in de getroffen gemeenten een „smartegeld" toe te ken nen. Thans dient te worden afgewacht in hoeverre de Re geering aan het advies van den Hoofdinspecteur gevolg zal geven. Raad van Bijstand Door het Stichtingsbestuur werd besloten een Raad van Bijstand voor onder wijsaange legenheden in het leven te roe pen. In dezen Raad zijn be noemd Mr. W. F. E. Baron van der Feltz te Middelburg, namens het V. H. O.; dhr. A. Hoolhorst te Oostburg, namens het M. O.; Dr. K. Huizenga, te Middelburg, namens het kweekschoolonderwijs; dhr. Hf C. van Donk te Goes, namens het L. O.; dhr. C. A. Hartog te Haamstede, Bamens het land- en tuinbouwonderwijs; Dr. J. J. Westendorp Boerma te Zierikzee, namens het M. O.; dhr. P. A. Vermeulen te Waterlandkerkje, namens het L. O.; Mej G. G. Sikkens te Goes, namens het Landbouw- huishoudonderwijs; dhr. E. Harmsma te Terneuzen, na mens het Binnenvaartonder- wijs; dhr. P. Vijn te Nijmegen, namens het Scheepvaartonder wijs; dhr. J. H. Klarenbeek te Middelburg, namens het Nij verheidsonderwijs; Drs. H. Sinnema te Vlissingen, namens het M. O. en voorts een ver tegenwoordiger .van de vereen, voor Nederl. Gemeenten. Organisatie Gezinshulp Heden~zullen een aantal ver tegenwoordigers van Volks herstel, U. V. V., Kruisveree- nigingen en andere, op sociaal terrein werkzame organen in vergadering bijeenkomen om de mogelijkheden van de orga nisatie der gezinshulp onder oogen te zien. Daarbij zal de samenstelling van een propa- gandafolder worden besproken Men hoopt dezen folder in grooten getale in de''provincie te verspreiden orrt oölc op de ze wijze jonge meisjes en vrou wen op te wekken zich aan te melden voor het mooie werk, dat op het oogenblik eenigs- zins in discrediet schijnt te zijn geraakt. 1 Noodherstel - Definitief Herste De Directeur van het Bu reau Midden-Zeeland deelde de vergadering mede, dat hij een onderhoud heeft gehad met het hoofd van het Streekbu- reau Walcheren over de kwes tie Noodherstel-Definitief her stel. Van die zijde werd toege zegd het Noodherstel voor Middelburg te handhaven, on der voorbehoud echter, dat in de gevallen, waarin definitief herstel het noodherstel zou be naderen, onmiddellijk tot de finitief herstel zal worden over gegaan. Door de' handhaving van het noodherstel zal in be langrijke mate kuftnen wor de tegemoet gekomen aan de in Middelburg levende verlan gens, om tot snelle uitbreiding der woonruimte te komen. Te meer is dit van belang, daar in Vlissingen het definitief herstel doorgaat en hierdoor vele Vlissingers gedwongen zijn in Middelburg nog eenigen tyd woonruimte in beslag te nemen. Verder werd, in overleg met het hoofd van het Streekbu- reau overeengekomen, dat bij het bepalen der- rangorde van den definitieven herbouw der bedrijfspanden in Middelburg, advies zal worden uitgebracht door het Stichtingsbestuur, i.e. na gepleegd overleg met den Raad van Bijstand voor Handel en Nijverheid. Dorpsvergadering Tenslotte werd medegedeeld dat ïn overleg met de diensten van den Wederopbouw, Land- bouwherstel en Wederopbouw boerderijen, in navolging van Zeeuwsch-Vlaanderen ook Midden-Zeeland, z.g. „Dorps vergaderingen" zullen worden belegd., De bedoeling zal zijn om in iedere getroffen gemeen te, met name de meer afgele gen plaatsen, een bijeenkomst te beleggen met de oorlogsge dupeerden. Den aanwezigen zal, na een inleiding van den vertegenwoordiger van een der genoemde diensten, gelegen heid worden geboden, vragen te stellen. Tribunaal Middelburg Na jaren van scheerellende komt Giliette ons bevrijden I Qdlette Standard lOct. p.mesie. In de op Woensdag 23 Mei gehouden zitting van het Tri- unaal deed dit de volgende uitspraken: G. Callaert, onderwijzer te Goes. Beschuldiging vervallen verklaard. Jac. W. Geluk, fruitteler te Wolfaartsdijk, 3 mnd. int. verb, verkl. van vermogen tot een bedrag van f 5000, verb, verkl. radioTtoestel, ontz. uit rechten. Leendert Polderman, parle vinker uit Hansweert, besch. vervallen verklaard, daar hij reeds 7 mnd. in intetneering heeft doorgebracht. Mar. Schrijver, timmerman aannemer te Goes, M. A. de Ruyterlaan, verb, verkl. ver- mogent ot f 2000, ontz. uit rechten. Jos. Wattez, Goes, zonder beroep, 3 mnd. intern., onz. uit rechten. Matth. v. d. Velde, koopman te Kloetinge, ontz. rechten. Jac. v. d. Linde, bakker, Voorstad, Goes, ontz. rechten. Rolina Maria Wilkens Wierds- ma, Aagtekerke, 3 j. int., ver beurd verkl. helft v. h. vermo gen, ontz. rechten. J. H. W. Kuntzel, controleur prijsbeheersching, Goes, 6 mnd intern., ontz. uit rechten. Op denzelfden datum ver schenen voor het Tribunaal te Goe3 de volgende personen: Jan Ernst Peman Kakebee- ke, landbouwer-fruitkeeker te Goes, thans kamp Ellewouts- dijlc. Hij was symp. lid van de N. S. B. en had omgang met Duitschers en N. S. B.ers. Raadsman Mr. F. W. Adri- aanse te Middelburg Frans Adriaan Peman Ka- kebeeke, bedrijfsleider te Goes, thans kamp Ellewoutsdijk. Hij was syrnp. lid N. S. B., had: omgang met leden wehrmacht, was boerenleider, van den Land stand en verstrekte Ausweise. Raadsman Mr. F. W. Adri- aanse te Middelburg Martina Verschuure, kan toorbediende te 's-H. H.kinde- ren, thans kamp Groede. Was van 1941 symp. lid N. S. B., lid N. V. D. en N. A. F., en had omgang met leden van de Wehrmacht. Raadsman: Mr. F. W. Adri- aanse te Middelburg. Willem van Witzenburg, vischhandelaar te Goes, Hij v as symp. lid N. S. B. in 1941. Raadsman: Mr. A. H. Kui pers te Middelburg. Catharina Maria Overbeeke, zonder beroep, te 's-Graven- polder. Is reeds 14 Febr. 1946 ge dagvaard geweest Raadsman Mr. F. W. Adri- aanse te Middelburg Op deze zaken komen wij in ons volgend nummer uitvoeri ger terug. 20 Mei hield het Tribunaal in Middelburg wederom zitting Behandeld werden de vol gende zaken: Daniel Huiszoon, 35 jaar, visscher te Arnemuiden, was lid van de N. S. B. en N. V. D., deed dienst bij de Landwacht Nederland en deed mee aan huiszoekingen. Hij was ten be hoeve van de Duitsche Wehr macht werkzaam geweest en had zich in het algemeen als een ijverig en fanatiek N. S. B.er gedragen. Besch. bekende het hem ten laste gelegde, maar verklaarde uit financi- eele overwegingen bij de Land wacht te zyn geweest. Verder meende hy, dat de N. S. B. so ciale verbetering zou brengen en dat het Nat. Soc. beoogde „baas te worden in eigen land'" Hoewel verd., Mr. A. H. Kuipers verklaarde dat besch. ook in zijn oogen verkeerd had gehandeld, vroeg hrj toch re kening te willen houden met de moeilijke financiëele om standigheden, waarin besch. en zijn gezin destijds hadden verkeerd. Bekend arts voor het 'Tribunaal Vervolgens hoorde Anthony C. H. de Nooyer, 33 jaar, arts te Middelburg, een reeks be schuldigingen tegen zich uiten, waarvan de voornaamste wel was, dat hij keuringen had verricht ten bate van de Duit sche oorlogsvoering en voor de Landwacht Nederland. In een langdurig verhoor werd het edrag van besch. aan een nauwgezet onderzoek onder worpen. Het Tribunaal legde een aantal getuigen verklarin gen van diverse geneesheeren in Middelburg voor, die de hou ding van besch. vooral inzake de keuring, afkeurden. In zijn verweer verklaarde besch. zijn vriendschappelijken omgang met den N. S. B.er Welleman uit het feit, dat Welleman, zoo wel zyn directen chef als zijn patient was. Den N. S. B, groet zou hij nooit gebracht hebben; misschien wel eens zijn hand opgestoken met een gewoontegebaar om bonjour te zeggen. Ver-der begrijpt be sch. niet, hoe het komt,, dat geneesheeren, die langer en meer gekeurd hebben dan hij, hun practijken nog steeds on gehinderd uitoefenen. Het ver keerde van zijn werk als keu rend arts heeft hij destijds niet gezien, daar hij, waar dat mo gelijk was, steeds heeft afge keurd en zoodoende heeft trachten -te voorkomen, dat ar beiders de streep overgingen. Volgens de gegevens zou er slechts een zesde van de door hem gekeurde personen in Duitschland zijn te werk ge steld. Het heele verweer, zoo wel als de daarop volgende verdediging, was zeer goed ge documenteerd. Mr. F. W. Adri- aanse noemde besch. van na- tuure argeloos, slap en naief, waardoor hij tot keuring ge komen is. Het brengen van den Hitlergroet achtte hij niet: bewezen, terwijl verder den omgang met één N. S. B.er niet als maatgevend kon wor den beschouwd. Ten slotte meende Mr Adriaanse, dat het zonde zou zijn, dat alleen door een slappe houding een jong, krachtig en kundig arts voor de gemeenschap verloren zou gaan. Hij vraagt of de lange tijd, die besch. geïnterneerd is. geen straf genoeg is en pleit in ieder geval voor onmiddel lijke invrijheidstelling, in af wachting van de uitspraak, welk verzoek door het Tribu naal werd ingewilligd. Zyn vrouw krygt de schuld Johannes A. Hooftman, 56 jaar, fabrieksarbeider te Mid delburg, zou zich bij het N. A. F. aangesloten hebben en di verse vergaderingen en caba retvoorstellingen van N. S. B.- instellingen hebben bijgewoond Hij ontkende persoonlijk con tact te hebben gehad met de Duitschers of N. S. B.-ers. Er kwamen er wel aan de deur, maar alijd als hij niet thuis was. Op de vraag hoe het kwam, dat hjj extra kolen ont ving, antwoordde besch., dat de kolen op de stoep stonden, toen hij thuis kwam. Om te bewijzen, dat hij tegen de N. S. B was, haalde besch. een handgemeen aan, dat hy ge had zou hebben met zijn zoon, omdat hij in Duitschen mili- litairen dienst wilde en later ook bij de Waffen S.S. kwam. In zijn verweer wees besch. er verder op, dat hy meerdere malen oneenigheid thuis had gehad en, om erger te voor komen, zijn heil buitenshuis zocht, zoodat hij eenige voor stellingen van het N. A. F. had bijgewoond. Zijn verd., Mr. Kuipers, meende, dat de vrouw in dit geval in tegenstelling tot de meeste andere gevallen de voornaamste oorzaak van al het kwaad was en dat het initiatief tot het verkeerde handelen niet van besch. was uitgegaan. Willem Marinissen, 39 jaar, landbouwer te St. Laurens, had zich begin 1941 bi; de N. S. B. aangesloten, omdat de middelen van bestaan onvol doende waren. Hij had zich laten bepraten en verklaarde, het aanmeldingsformulier voor de grap ingevuld te hebben. Zijn verdediger, Mr. P. Adri aanse, merkte op, dat het hier een plicht geval" betrof en vroeg, mede in verband met zijn 12 kinderen, uiterste cle mentie. Blaas van de Kettery, 38 j., garnalen visscher te Arnemui den, had zich sinds 1940 reeds aangesloten by de N S. B. en zeide niet geweten te hebben, wat het was. Op de vraag van he Tribunaal, of hy ingezien had,dat hij een fout had be gaan, antwoordde besch. „van ges". Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. Uitspraken j De beschuldigingen tegen mej. Louisa A. Scheers, zonder beroep, en Cornelis Jellema, kapper, beide te Middelburg, warden vervallen verklaard.' De tarwe tot 90 pCt. uiigemalen Met ingang van 20 Mei j.l. is de uitmaling van tarwe voor broodbloem verhoogd tot 90%. Deze maatregel, die o.a. ook reeds in Engeland is getroffen, heeft tot doel meer broodbloem uit de tarwe te halen, waar door de brood-voorziening gun stig wordt beïnvloed. Het brood zal iets donkerder van kleur zijn, wat evenwel op de kwali teit vrijwel geen invloed heeft. Voetbal. Ingez. Mededeeling VROUWEN DIE PIJN LIJDEN worden oud vóór hun tijd. Tegen Rheumatische pijnen kunt ge U wapenen. Met de dagelijk,sche dosis Kruschen. Dat is bewezen over de geheele wereld. Kruschen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden, brengt deze organen tot krachtiger actie en de pijnverwekkende zuren verdwij nen vanzelf langs natuurlijken weg. Bij Apoth. en Drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland).

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4