Mountbaiten over «Je rijst uit Java Kerknieuws Ned. Hervormde Kerk STAD EN LAND Goes Middelburg Vlissingen Z.-Vlaanderen Schouwen en Duiveland Nederlandsch Inaie Opperbevel der Ned. Landstrijdkrachten veranderd Admiraal lord lolis mountbaïten, die thans eea kort bexoek aas Delhi brengt, heeft, naar verluidt, aas de Britech-lsdische regeeftng medegedeeld, dat „in Java, aaoxieniyke hoeveelheden ryst voor invoer ter be schikking lagen," wel volgens de getroffen over eenkomst de Indonesiërs 1100 ton rijst naar Batavit hadden moeten brengen en hoewel de Engelschen hun wel 2000 ton kolen hadden geleverd, er niet meer dan 50 ton waren binnen gekomen. j De woordvoerder gaf verder nog bijzonderheden over de hinderlaag bij Pesing. die ge legd was in het gebied, dat de TJR.I. behoorde verlaten te heb ben. Als er geen T.R.I. aanwe zig was, waren er andere ge- Ofschoon geen moeilijkheden worden verwacht bij het ver krijgen vac de benoodigde scheepsruimte, is het toch on waarschijnlijk, dat er op tijd verschepingen, die zouden kun nen voorzien in het rijst tekort, dat men in Juni verwacht, naar Britsch-Indië zullen plaats vin den. Dr. van Mook heeft echter verklaard dat Java geen rijst- overschot heeft waardoor een export verantwoord zou zijn. Wijziging Opperbevel De voorlichtingsdienst van de Nederlandsche strijdkrachten meldt een wijziging in het com mando van de Nederlandsch-In dische Landstrijdkrachten, die met ingang van 1 Juni a.s. van kracht zal worden. De kolonel der Infanterie S. tie Waal zal benoemd worden tot opperbevelhebber van West Java, Djokjakarta en Soerakar- ta en de kolonel der Lucht macht C. Giebel tot opperbevel heber van Oost-Ja va, Bali Lombok. Dajaksche Trouw Een opmerkelijk bewijs van trouw en aanhankelijkheid le verden dezer dagen acht Dajaks van de Ketoengau, toen zij met hun Sampan voor het Land- schapsziekeühuis te Sintang legden en daar de moeder-over ste van de missie een groote kist en andere goederen kwa men terugbrengen, die zij hun even voor de komst van de Ja panners ter bewaring had toe vertrouwd. Naar zij mededeelden hadden zij uit vrees voor de vijandelij ke terreur diep in het oerbosch een hut gebouwd can bet hun toevertrouwde veilig te bewa ren. De kist bleek bij opening voor ongeveer f 4000 aan medicamen ten te bevatten terwijl onder de teruggegeven voorwerpen ook een microscoop en zelfs 100 oran je dasjes van de schoolkinderen die bij verjaardagen van het Koninklijk Huis voor den oor log dienst deden, werden aan getroffen. De assistent-resident van Sin- tang heeft de Dajaks in de voor galerij van zijn woning officieel toegesproken en bedankt. Vertrek Britscbe troepen Gisteren zijn weer 200 gein- terneerden per vliegtuig uit Soerakarta geevacueerd. Onder deze bevonden zich een aantal Europeesche Nederlanders, die uit hoofde van hun leeftijd voor den dienstplicht in aanmerking kunnen komen. Eveneens zijn gisteren weer 3000 man Engelsche troepen scheep gegaan met het doel Ja va te verlaten. De Evacuatie door Indonesiërs Een officieele Britsche mili taire woordvoerder, die com mentaar geleverd heeft op het feit. dat de Indonesiërs hun be lofte om per trein geinterneer-l oen uit het binnenland te eva- cueeren nog niet in daden had den omgezet, zeide o.a. cfót hij er bij de republikeinsche auto riteiten op had aangedrongen, dat zij zich aan hun afspraak zouden houden en de treinen zouden laten starten. In ditzelf de verband zeide de woordvoer der, dat SJahrir zich zeer hulp vaardig had getoond, maar dat generaal-majoor Soedihyo hem geen antwoord had kunnen ge ven op de vraag, waarom tot op heden nog niets was bereikt. Eveneens legde de woordvoer der er den nadruk op, dat, hoe- Je moet niet begeer en te zyn wat je niet bent. maar een voudig dag aan dag beproeven ven je plicht te doen. Want het is veel moeüyker een dag van het begin tot bet einde in echte opmerkzaamheid eaa waak- Huvnhekl door te brengen dan een heel jaar In groote voor- i hoogvliegende plaa- MORGKNSTERN Beroepen te Biezelinge: F. L. van 't Hooft te IJzendyke; te Sluiskil (toez.): G. v. Moor- sel te Epgelen. Aangenomen naar Almelo (5e pred. pi.) toez.: A. J. Hovy te Hansweert. Bedankt voor Tholen (2e pred. pi.): P. Holst te St. Phi- lipsland. wapende mannen. Hij maakte bekend, dat 6 Nederlanders wa ren gedood of vermoord. Ten einde te verhinderen, dat ge wapende leden van de T.R.I., die als bewakers van RA.P.W.I. treinen optreden in Batavia komen, zijn de Nederlandsche troepen te Klender door Ghur- ka's vervangen. Veilin gs vereeniging Dinsdagmorgen heeft de vel- lingsvereen. „Zuid-Beveland" een vergadering gehouden in de Prins van Oranje. Na het openingswoord van den voorzitter, dhr. A. v. d. Have, werden de notulen ingekomen stukken en mede- deelingen voorgelezen en volg de het jaarverslag van den se cretaris. Hierna bracht de commissie tot nazien der rekening dienst jf.ar 1945'46 verslag uit en olgde de benoeming der com missie tot nazien der rekening dienstjaar 1946'47. Bg de vaststelling der per centages voor de te betalen provisife stelde het bestuur voor het aanstaande seizoen de navolgende provisie met inbe grip van omzetbelasting te heffen: aanvoer veiling, leden 5.pet., gasten 7 pet; monster veiling, leden 3 pet., gasten 5 pet. By de vaststelling contribu tie jaar 1946'47 werd beslo ten, dat de leden gelegenheid gegeven zal worden hun con tributie te voldoen op het kan toor der veiling, tot uiterlgk 31 Juli 1946. Daarna zal over het bedrag per post worden beschikt, met verhooging der incassokosten. Hierna volgde de verkiezing van 4 bestuursleden, wegens periodieke aftreding der hee- ren: A. v. d. Have, A. de Ja ger, M- Ngsten, J. D. Wouter- se. Dhrn. A. v. d. Have en M. Nijst en werden herkozen, ter wijl dhr.n J. A.van Oeveren en C. Sanderse de plaats innamen der beide anderen. Na uitloting van 10 obliga ties der 4 pet. leening werd overgegaan tot bespreking van den bouw van enkele paksta- tions te Oudelande en 's-Hee- renhoek. Besloten werd in beide plaat sen tot het bouwen der stati ons over te gaan. Hierop volgde een geani meerde rondvraag, waarna de vergadering werd gesloten. Commissie tot activeering van den Middenstand Uit de Middenstandsvereeni- gingen Handelsbelangen en de Hanze is een Commissie ge vormd die een plan uitwerkt om den Middenstand te ani- meeren zijn medewerking te verleenen in verband met de groote Landbouwtentoonstel ling op 4, 5 en 6 Juli a.s. In de Commissie hebben zit ting de heeren: H Verwer, voorzitter; S. W. Godfriedt, se cretaris; C. Merison, penning meester; M. Verbeem, Th. Bos J. Hollestelle, F. Thiery, D. Fa- bery' de Jonge, W. J. Domlni- cus. Gasuren Door de gasfabriek wordt op werkdagen gas geleverd van des morgens 7 uur tot 's mid dags 7 uur, doch op Zondagen zijn de gasuren van 11 tot 1 uur en van 5 tot 7 uur. Juist op Zondagen leveren de gas uren voor de huisvrouwen die voor het bereiden van warme maaltijden uitsluitend op gas zyn aangewezen, vele moeilgk- heden op. Wij vragen ons af, of het nu zoo dringend noodig is bg de vele moeilijkheden waarmee wg hier te kampen hebben nog deze te voegen, dat de huisvrouwen op Zondagen slechts aan vastgestelde kook- uren gebonden zijn. Ieder is toch aansprakelijk voor zgn eigen rantsoenlaat men aan elk persoonlijk overlaten op welke wijze hy zyn gaarant- soen.wil gebruiken. Gaarne geven wij de Directie van de Gasfabriek in overwe ging het aantal gasuren op Zondag uit te breiden. Brandweer wedstrij den. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de vrijwillige brandweer in het Hollandsch- Belgisch grensstadje Baarle- Nassau, word daar de geheele week gefeest. Er zullen als on derdeel van de feestelijkheden Zaterdag a.s. brandweerwedstrij den worden gehouden, waaraan vele 10 tallen ploegen uit Hol land en België zullen deelne men. Ook Zeeland is vertegen woordigd door Middelburg, Vlis singen en Kruiningen. Zaterdag morgen zal een opgepoetste Mid delburgsche ploeg van 9 man naar Baarle-Nassau vertrekken om de strijd aah te binden. Na een officieele ontvangst door den burgemeester zal er om 1.30 uur met de wedstrijden een aanvang worden gemaakt en gedurende de middaguren zal Baarle-Nas sau in de nattigheid zitten. Daarna zullen de prijzen een beker, zilveren en bronzen medailles en geld worden uit gereikt en we zullen maar af wachten of de Middelburgsche, of een van de Zeeuwen, die 's avonds laat t.erugkeeren een medaille bemachtigd zullen heb ben. Openbare vergadering. Als eerste in de rij belegde de Partij van de Arbeid Maan dagavond in de vrij goed bezoch le openbare na-verkiezingsver- gadering in het Schuttershof. Mevr. v. d. Broecke-de Man uit Aardenburg was door ziekte ver binderd te spreken. De andere sprekers waren: Mr. P. C. de Jonge, Middelburg, die na ope ning der vergadering terug blik te en de verkiezingsuitslag eenigszins teleurstellend noem de. Hij gaf een overzicht van zijn eigen politieke leven, dat hij als A. R. begon. Had echter nergens bevrediging gevonden totdat -de vernieuwing en door braak kwam in de vorm van de Partij van de Arbeid. De vrij heid van de Partij van de Vrij heid is een onding aldus spreker. L. P. van Oorschot uit Vlissingen zeide dat de partij van de Arbeid geen verschui ving is naar rechts, doch een verbreeding naar beide zijden. De jmensch is van nature goed, maar de omstandigheden maken hem anders. Daarom moeten we streven naar een hooger niveau. Geen antithese doch vrij 'neid, vrede en welvaart is wat we allen willen en noodig heb ben. Tenslotte sprak Ds. F. H. Breukelman uit Ritthem en hij beleed zijn geloof in Jezus Chris tus. Verder besprak hij van uit een Godsdienstig standpunt in prachtige bewoordingen de goede kwaliteiten van de Partij van de Arbeid, waarin hij voor alles zag het middel om ons te beschermen tegen de duistere machten, die ons aller bestaan bedreigen. Samenwerking is daarom geboden. Als eenige red ding voor West Europa ziet bij het democratisch-socialisme. Christelijk Militair Tehuis wordt weer in gebruik genomen Naar wij vernemen is men druk doende voorbereidingen te treffen tot het in gebruik ne men van het militair tehuis aan het Bellamypark voor de 7de Compagnie gezag^ roepen, welke hier eenige maanden zullen ver blijven. Het gebouw zelf waar in bovendien de apenbare lees zaal en bibliotheek is gevestigd, heeft voor den oorlog altijd dienst gedaan als tehuis voor de militairen. Tot voor kort heeft de distributiedienst in het gebouw gezeteld, die thans weer naar de Brouwenaarstraat is vertrokken zoodat het gebouw weer voor het oorspronkelijke doel beschikbaar komt. De ge heele inventaris is echter ver dwenen of vernield zoodat het inrichten uiteraard vele moei lijkheden zal kosten. Vermoedelijk zal het tot Au gustus dienst doen als tehuis voor de militairen en daar deze waarschijnlijk jji Augustus ver trekken zullen het dan disponi bel komen als tehuis voor ar beiders in de wederopbouw, on_- der auspiciën van het interker kelijk verzorgingscomité. DREISCHOR Gemeenteraad De tijdelijke raad kwam In openbare vergadering bgeen. De voorz., burg. Mol, open de de vergadering. Afwezig was dhr. Eijke, die wegens ziekte de vergadering niet kon bijwonen. De notulen der vorige ver gadering werden gelezen en overeenkomstig vastgesteld. Allereerst werd door den voorzitter mededeeling gedaan over de gymnastiekvereeniging „Jong Drei$chor" In verband met het gymnastieklokaal der O. L. school. B. en W. besloten geen antwoord te geven omdat dan de gymnastiekvereen. eer der op de hoogte zou zgn dan den Raad. Besloten werd een lokaal beschikbaar te stellen, waar onder leiding van dhr A. C. Priem te Zonnemaire een cursus landbouwadministratie gegeven zal worden. Van de schoolartsendienst in liquidatie over het jaar 1945 kan een exploitatie-tegoed van f 8.93 tegemoet worden gezien. Van een werkcommissie, welke op initiatief van den S. D. K. B. in overleg met an dere sportvereenigingen is op- ericht is een schrijven inge komen met verzoek te willen bevorderen, dat ook in deze gemeente een sportterrein in gericht wordt Daar in het uit breidingsplan dezer gemeente ook den aanleg van een sport terrein is opgenomen, is reeds aan dit onderwerp aandacht geschonken. In het bouwplan 1946 is ^an deze gemeente toegewezen het bouwen van één woning. Door B. en W is gemeend dat aan bod aan te nemen en reeds is door het streekbureau voor den wederopbouw Noord-Zee land aan den architect Wesse- lo opdracht gegeven een plan voor den bouw uit te werken. Hierna werden door B. en W. verschillende voorstellen gedaan, waarvan we noemen: Adhaesie te betuigen aan 't verzoek van de gemeente Stan- RENESSE Kleuterschool De door den Raad in zrjD vergadering van 2 Febr. 1940 in het leven geroepen Com missie tot oprichting van eer- kleuterschool voor kinderer van 4 tot 6 jaar, belegde eer openbare vergadering in ho tel Prummel. De voorz. der comm., dhr W. v. Klooster, gaf een uiteen zetting van de vele voorberei dende werkzaamheden, weei op de groote belangstelling en zette in een helder en duide- lgk betoog doel en streven der kleuterschool uiteen. Spr. vertrouwde erop, dat reeds op 1 Sept. a.s. met het onderwys begonnen kan worden, hetgeen dhr Haringman later sterk be twijfelde. De secrataris, dhr J. W. d« Jonge, las daarna de begroo ting voor. Dhrn. Ir. Koets, W. v. Wa\j- tendonk en H. J. Hoogerwerf, civiel ingenieur en architecten te Amsterdam, hadden belan geloos een plan opgemaakt en een der heeren gaf omtrent den bouw nadere toelichting, mede aan de hand van teeke- ning en model. Het geheel gaf een weiverzorgden indruk Na de pauze voerde aller eerst dhr. Stevense het woord, in tegenstelling met dhr. De Jonge, die van meening was, dat niet voldoende steun van officieele instanties verkregen zal worden. Hg wees er verder op, dat gezien het groote belang voor de gemeente, als nog geprobeerd moet worden langs diplomatleken weg steun te verkrijgen. Daarna voerden dhrn. Da Ruyter en Berrevoets 't woord. Uit de vergadering stelde men voor de commissie tot be stuur te promoveeren, totdat de school er staat, waarmede de vergadering instemde. Na een onderbreking deelde de voorz. mede, dat de com missie haar taak als ge-eindigd beschouwde en de plannen b(j den Raad zal indienen. Eindelgk werd besloten de Stichting in het leven te roe pen en de commissie nogmaals tot voorloop ig bestuur te be noemen. Dhr. de Noorjer stelde voor dat het bestuur de plannen bg den Raad zal indienen, die dan verder beslissen moet, hoe tot verwerkelijking te komen. Spr. beschouwde dit feiteiyk als de eigenlijke opdracht der commissie (thans voorl. be stuur). Men had dit de verga dering reeds direct kunnen mededeelen en wilde spgkers met koppen slaan, hetgeen nu mislukt is. Evenwel was dit de beste oplossing en men ging er mee accoord. daard-Buiten gericht aan de Tweede Kamer om te bevor deren, dat de geleden oorlogs schade wordt vergoed op ba sis van de werkelijke kosten van herstel. Een proef te nemen met het ophalen van vuilnis op lederen Vrijdag; bg voldoening hier van een geregelden ophaal dienst in te stellen. Al de voorstellen werden z h. st. aangenomen. De voorzitter deelde mede, datdoor den Centralen Dienst in Noord-Zeeland een begroo ting is gemaakt van de her- stellings- en vernieuwingskos- ten der kadebeschoeiing gan de haven. Van het begrootte be drag zal ongeveer 75 pet. door het„Ryk vergoed worden. De begrooting van 1944 werd gewijzigd, waardoor de onvoor ziene uitgaven verhoogd wor den met f 4084.71. Na de rondvraag, waarin eenige minder belangrijke on derwerpen werden besproken, sloot de voorz. de vergadering.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4