VRIJE SIEUMEX DAGBLAD VOOR ZEELAND «The Flying Dutchman» naar New-York Hei Prinselijk Paar in Zwitserland Woeft«sag 22 Mei 194o 2« JAARGANG NÜMMH löa Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. HoofdredacteurJ. Koekebakker. Redactie en Ad min.: Goes, Beestenmarkt 2 Vei. fötiS. Giromanroer Nabetrachting Zwenking naar links Er is door sommigen gezin speeld op een nederlaag van de linksche groepeeringen, die Wö de laatste verkiezingen zou zqn geleden. Dit is meenen w$ niet ge heel juist. Wat toch is het geval? In de Kamer, die in 1937 was gekozen, hadden de soci aal-democraten 23 zetels, de Vrgzlnnig-Democraten 6 teis, de Christen-Democraten 2 zetels, en de Communisten 8 zetels. Welgeteld te zamen 34 zetels. In de Kamer, die thans is gekozen, heeft de Partij van den Arbeid 29 zetels, en de Communistische partij 10 ze tels. Te zamen dus 39 zetels De linksche groepen zijn dus met 5 zetels vooruit gegaan. In percenten uitgedrukt be haalden de genoemde groepen ta 1937 een percentage van 33.S pet., terwijl ze in 1946 een percentage van 38.9 konden bereiken. Deze feiten beteekenen een resolute zwenking naar links. Waar kwam deze vandaan? Het blijkt allereerst, dat de rood-stemmende kiezers zich met 5.6 pet. hebben vermeer derd. Naast den natuurlijken aan was door het hoogere bevol kingscijfer is hier mee te tel len wat er door de oprichting van de Partij van den Arbeid aan kiezers uit ander milieu Is bijgekomen. Vrijzinnig Demo craten en Christen Democra ten hebben zich erbij gevoegd en eenlingen uit de Rechtsch- Chrtstelijke wereld en uit de Katholieke wereld sloten zich hierbij aan. Anderzijds hebben nieuwe groepen uit de arbeiderswereld voor het eerst van hun leven wellicht rood gestemd. Maar kenmerkend is de verdeeling der linksche stem men over de twee partijen, die beide voorstanders zeggen te zijn van een socialistische sa menleving. De verdeeling der linksche stemmen Terwijl voorheen de S. D. A. P. 23 zetels bezette, en de communisten 3 zetels, hebben de laatsten er thans 10, tegen P. v. d. A. 29. Dat beteekent: de Communisten zijn omhoog gegaan van 11.5 pet. der geza menlijke roode stemmen, tot 25.5 pet. der gezamenlijke roo de stemmen. De onafwendbare conclusie hieruit is, dat aanmerkelijke deelen der arbeidende klasse, zich van de vroegere S. D. A. P. hebben afgewend en zijn overgegaan tot de C. P. N. Waarom hebben zij dat ge daan? TALLOZEN waren er gistermiddag op Schiphol getuige van, toen om 14.10 uur het eerste ELL.M.-viiegtuig om hoog ging, om den vasten, voorloopig JS x 's weekschen Nederl&ndschen luchtdienst AmsterdamNew Vork een feit te maken. Ook Z. Exc. ir. T. S. van Schaik, minister van Ver- beer en Energie, was met zijn eehtgenoote tegenwoordig. Hans Martin spreekt De passagiers, voor het mee- rendeel gasten van de K.L.M., vereenigden zich in de repatri anten loods. Daar nam de heer Hans Martin namens de direc tie van de K.L.M. afscheid van de reizigers, na eraan te heb ben berinnerd, welk een gewich tig oogenblik ons land beleefde en er zijn groote voldoening over te hebben uitgesproken, dat dit doel eindelijk werd be reikt in weerwil van de ontzag lijke vraagstukken, die om op lossing vroegen en de remming, die de nu reeds 3 maanden durende staking beteekent voor den opbouw van de wereldlucht haven. Herinneringen van Evert van Dijk Voor de Flying Dutchman, de fraaie D.C. 4, die op de neus boven het Rotterdamsche wa pen den naam draagt, die mr. vergezeld door mr. P. J. Mijk- senaar, hoofd van het gemeen telijk bureau voor pers en pro paganda. Voorts mr. J. van Til burg, plaatsvervangend burge meester van Rotterdam, eenige autoriteiten van de Nederland- sche Luchtvaart, buitenland- sche zakenlieden, Zweedsche, Deensche, Zwitsersche, Engel- sche en Nederlandsche journa listen, in totaal 36 passagiers. Geschenken voor New-York In het vliegtuig werd o.a. me degevoerd een schilderij, voor stellend het stadhuis op den Dam van Jacob van Campen, dat de wnd. burgemeester van Amsterdam zal aanbieden aan den burgemeester van New York William O'Dwyer. Het schilderij, dat geruimen tijd op het Amsterdamsche stad huis hing, geeft een beeld van het Damplein in de I7e eeuw, zooals men dit van verschillen de schilderijen kent. Het is van' de hand van den schilder van der Ulft van Gorcum en g teerd 1663. Tevens bevindt zich aan boord een fotografische reproductie van het testament van Pieter Stuyvesant, den laatsten Hol- landschen gouverneur-generaal van Nieuw-Nederland, een his torische figuur voor wien te New York groote belangstelling bestaat. Dit document zal ter beschik king worden gesteld van het Historisch Museum te New York. Mr. Mijksenaar zal bovendien aan mr. William G. O'Dwyer. Mayor of New York, bij het di ner, hedenavond, aanbieden een exemplaar van A. B Weekly News, het periodiek van de onlangs te Amsterdam gestichte American Business men's Club. Geen uur, nadat de „Rotter dam" zijn historische vlucht be gon, startte van Schiphol het flagschip van de American Over seas Airways, dat even een tus- schenlanding had gemaakt op de retuorvlucht van de eerste trip dezer mij: New York-Ber- lijn. J. Oud vorige week bij den plechtigen doop het toestel gaf .Rotterdam", kwam de com mandant, Evert van Dijk, nog even aan de microfoon. De eer ste pilqot verbelde iets over zijn in 1930 met Kingsford Smith uit gevoerde oceaanvlucht, die een pioniersdaad was. Een vlucht zonder blindvlieg- en andere in trumenten, die nu deze vlucht, in tegenstelling met die v^n 16 jaar geleden, zonder gevaar ma ken. Van Dijk betreurde het, dat directeur Plesman, die voor her stel van gezondheid in het bui tenland vertoeft, bij deze be kroning van zijn werkzaamheid in deze richting niet aanwezig kon zijn. De motoren raasden Om twee uur bevonden alle reizigers zich aan boord. Het Amsterdamsche Politie muziekkorps speelde de Ne derlandsche en Amerikaan- sche Volksliederen. Het lui de gejuich ging onder in het geraas der motoren, die inmiddels de propellers hun sidderende cirkels deden schrijven en die even later The Flying Dutchman „Rot terdam" als eerste K.L.M.- machine over de Noord-At lantische route naar de nieu we wereld zouden voeren en hedenochtend om 10 uur plaatselijken tijd, op New York's vliegveld Laguardia, zullen brengen. Do passagiers, Aan boord van het eerste K. L.M.-vliegtuig, dat op 21 Mei jj. in den regelmatigen dienst van de K.L.M. Amsterdam-New York is vertrokken, bevond zich als vertegenwoordiger van de gemeente Amsterdam de wet houder mr. W. F. Schokking, Een officieel bezoek omgeven met gemoedelijkheid NA op het vliegveld bij Genève afscheid te hebben ge nomen van de autoriteiten die het Prinselijk Paar had den ontvangen, stapte de Prinses, vergezeld van Bonds raad Petitpierre en den Nederlandsohen gezant J. B. Bosch Ridder van Rosenthal om tien voor half twaalf in een don kerblauwe limousine. Naast den chauffeur reed de staatsbode mede, die met zijn prachtigen steek en schilderachtige klee- djj een middeleeuwschen indruk maakte. In de tweede auto nam Prins Bernhard plaats in gezelschap van den chef van het Protocol, de heer Cuttat, alsmede de eehtgenoote van den Neder landschen gezant. Het gaat hier zeker niet om de bewuste aanhangers der vroegere S. D A. P. Die zullen het oude vaandel w'el trouw zfln gebleven. Maar de groote massa der medestemmers heeft rich ten deele tot de radicale gToep gewend, omdat rij niet voldoende vertrouwen meer had, sinds de oprichting van de Partij van den Arbeid, op de revolutionneerende kracht der nieuwe formatie. De communisten boekten al dus de groote winst. Zij komen inplaats van met drie, met tien menschen terug in de Kamer. In de Amsterdamsche haven De situatie in de haven van Amsterdam was gisteren onge wijzigd, d.w.z. de arbeid, welke voor twee derde was hervat vindt voortgang. Alle schepen welke thans in de haven liggen worden gelost. In geringe mate is hierbij de hulp van militairen ingeroepen. Moeilijkheden ox ongeregeldheden doen zich niet voor. De oproep van de Revo- lutionnaire Communistische Par tij tot een algemeene werksta king heeft nergens gehoor ge vonden. Wij hopen maar, dat him op treden daar meer constructief dan destructief zal zijn! (Wordt vervolgd-) Red. Brandweer in actie In snelle vaart ging de stoet uitslepend door militaire motor rijders geëscorteerd vervolgens buiten Genève om langs het thans leegstaande Volkenbondsgebouw, in de richting Lausanne teneinde over Murten naar Gempenach te rijden. Tal van pittoreske stadjes en dorpen werden gepasseerd, velen de stoet door hartelijk te wuiven en door bloemen te strooien, hartelijk begroetten. De verkeersregeling was onder weg tot in de puntjes verzorgd. Bij alle kruispunten en zijwegen :tond een gemoedelijke gendarme opgesteld, teneinde het verkeer te regelen. In een klein dorp bleek blijkbaar niet over een ge meentepolitie te beschikken. Mar tiaal stond hier de brandweer met prachtig gepoetste helmen bij de zijwegen en bij bochten... ,,2um Kantonschild" Even over half twee werd Gem penach bereikt, een klein plaatsje op 25 K.M. afstand van Bern, waar in een eeuwenoude herberg „zum Kantonschild" de lunch werd ge bruikt. Zeer spontaan en harte lijk was hier de begroeting zijde der bevolking. Een groep schoolkinderen, gekleed ln de lan delijke fraaie costuums van het kanton Fribourg, zongen het Prin selijk Paar toe. Door een aller liefst klein meisje werd aan de Prinses bloemen aangeboden. De hartelijke handdruk die de peu ter van de Prinses in ontvangst mocht nemen, maakte haar zoo verlegen, dat zij vervolgens hard wegholde.... Voor den ingang stonden een aantal Nederlandsche studenten uit Nijmegen, die als gast van de Universiteit te Fribourg studee- ren. opgesteld. Geruimen tijd on derhield de Prinses zich met en kele studenten. Het slot „Lohn" Na het nuttigen van de lunch reed de stoet naar Kehrsatz, een plaatsje even buiten Bern gelegen waar men voor vier uur aankwam In de door den Bondsraad ter be schikking gestelde villa „Lohn" zal het Prinselijk Paar de dagen dat het in Bern zal blijven, doorbren-, wogen woorden den oprechten gen. Het is een fraai landhuis in dank van het Nederlandsche volk ouöerwetschen stijl met een prach voor al hetgeen Zwitserland voor tig park en een uniek uitzicht op Nederland heeft gedaan en nog de stad Bern en omgeving. doet. Naar Bern Geëscorteerd door 'n colonne mi litaire motorrijders reed het Prin selijk Paar vervolgens naar Bern, teneinde in het bondspaleis door den voltalligen bondsraad te wor den ontvangen. De stad was fees telijk versierd. Van tal van ge bouwen hingen vlaggen. Vlak voor het bondspaleis hing een reusachtige Nederlandsche vlag. Langs de straten, waarlangs de, auto's reden, stond een dichte me nigte, die de officleele bezoekers hartelijk toejuichte. In een open limousine kwam het Prinselijk Paar voor het bondspa leis aangereden. Bij het verlaten van de auto's speelde een mili taire kapel het Wilhelmus. De voor het paleis opgestelde eere- wacht werd door de Prinses en den Prins geïnspecteerd. De Prins droeg het generaalsuniform van het Nederlandsche Leger, terwijl de Prinses in een licht grijs cos- tuum met een zwarte mantel was gekleed. Vergezeld van den Ne- derlandschen gezant en den chef van het protocol betraden de Prin ses en de Prins om half vijf het bondspaleis. Officieele ontvangst ln de groote bondszaal werd het Prinselijk Paar door den Bonds president Kobelt ontvangen en aan de leden van den Bondsraad voorgesteld. Hierna hield de pre sident de volgende toespraak: „Mevrouw, ik ben bijzonder ver heugd, U en Uw echtgenoot ln ons midden te mogen begroeten. De Bondsraad en het Zwitsersche volk zijn zeer gevoelig voor Uwe beminnelijke geste en -heeten U in ons midden hartelijk welkom." Vervolgens onderhield het Prin selijk Paar zich eenigen tijd met de aanwezigen. Even voor vijf ver lieten de Prinses en de Prrns het palels. Nadat de militaire kapel het Zwitsersche volkslied ten ge- hoore had gebracht namen zij in hun auto plaats, die hen naar Kehrsatz terugbracht. Dank aan het Ned. Volk Tegen half zes ontvingen de Prinses en de Prins de vertegen woordigers van de Zwitsersche eri de buitenlandsche pers. De Prinses vertolkte daarbij in be- Mededeeling Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Tholen en Zierikzee. ligt een lijst van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden ter inzage. De Kabinetscrisis H. M. de Koningin zal zich heden 22 Mei naar Soestdijk begeven ten einde aldaar op Donderdag a-s. een begin te maken met de besprekingen met verschillende politieke leiders in verband met de kabinetscrisis. E.V.C. tegen algemeene staking Het bestuur der E.V.C. deelt mede: Het is bekend, dat in Amsterdam en Rotterdam ma nifesten zijn aangeplakt van de Rev. Comm. Partij, welke op roepen tot een algemeene werk staking. Naar aanleiding hiervan doet de E.V.C. een dringend beroep op alle werkers van Nederland geen gehoor te geven aan deze provocaties. Tot nu toe heeft de E.V.C. ge heel zelfstandig elke actie ge voerd. Zij is vastbesloten dit ook in de toekomst te blijven doen. Engelsche mijnen genationaliseerd Wet aangenomen •Het Lagerhuis heeft de wet op de nationalisatie van de steen koolmijnen in derde lezing met tegen 143 stemmen aange nomen. De wet gaat nu naar het Hoogerhuis. Shin well, de minister voo* brandstof en energie, zeide, dat iiidien Engeland zijn plaats in den industrieel en wedloop wil de behouden, het wellicht nog drastischer reorganisatieprojec ten zou moeten aanvaarden. 4.T.S.-ers lossen schepen Maandag zijn leerlingen der hoogste klassen van de M.T.S. te Eindhoven en Tilburg naar Rotterdam vertrokken, om daar gedurende eenige dagen behulp zaam te zijn bij het lossen van schepen. Verrassingen uit Duitschland Eenige weken geleden zijn ia Duitschland it.000 teekenlngen van den electrischen bovenbouw en het electrisch rollend materiaal der N.S. gevonden en'aan de N.S. teruggestuurd en Donderdagavond 1.1. zijn in Roermonfe twee treinen aangekomen met een groote hoe veelheid el ec tri sche -bovenbouw en ondersta ti ons installaties, waar onder de volledige doch ten deele beschadigde inventaris van het be langrijke onderstation Uitgeest. Al deze spoorwegeigendommen zijn zijn bij Innsbrück ln Franseh-be zet-Oostenrijk ontdekt. Het mate riaal ls bijzonder welkom ta ver band met de hereleetrificatle van ons spoorwegnet. 's Avonds was het Prinselijk Paar de gast van den Bondsraad, die ter hunnen eere in het hotel Bellevue te Bern een banket aan boden, waar naast tal van Zwit sersche, ook Nederlandsche genoo digöen aanzaten. HET WEER Wisselende bewolking. Over wegend droog, zelfde tempera tuur als gisteren. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Zon onder 20.38, op KM. Maan op 1.27, onder 1».*L l.aatate Kwartier: 2M Met.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1