Wat de bevolking van Peila voor Zeeland deed De Zeeuwsche VoSkshoogeschooi De denkbeeldige samenstelling van de Prov. Staten Welke gemeenten geholpen werden In ons vorig artikel zeiden wij, dat oom Dan aan den heer P. schreef, dat men aan den W. H. O. adressen van getrof fenen kon zenden. De heer P. begreep onmid dellijk het groote belang hier van voor de getroffen gemeen ten op Zuid-Beveland en- liet er geen gras over groeien. Zoo kon hij eenigen tijd la ter aan oom Dan in een brief het volgende meedeelen: Hier is een kort antwoord op uw schrijven, betreffende de hulp aan de getroffenen. Ik was zeer ingenomen met dat plan en ben direct aan het werk ge gaan. Eerst heb ik een briefje opgemaakt van den volgenden inhoud: Edelachtbare heer Burge meester, Gaarne eenige adressen en namen van menschen in Uw gemeente, die door oorlogsge weld dermate getroffen zijn, dat hulp noodzakelijk is. Ge vraagd wordt: uit hoeveel per sonen bestaat het gezin? De leeftijden van de kinderen en of het jongens of meisjes zijn. Ik mag deze adressen door geven aan een radio-station in de U. S. A., wat hiervoor een actie heeft ingezet Zooals reeds gezegd, schijnt de heer P. een rasechte Zeeuw te zijn, die öfc zaak onmiddel lijk stevig aanpakt en zorgt, dat er op korten termijn resul taten te zien zijn. Hij klopte bp de veiling aan. die hem een auto ter beschikking stelde en bezocht daar mede de volgen de gemeenten: 's-Gravenpolder, Hoedekens- kerke, Baarland, Borssele, Ou- delande, Nisse en Ellewouts- dijk. Dus de meest getroffen plaatsen. De burgemeesters begrepen ook dadelijk het- groote belang van een zoodanig contact en de heer P. mocht dan ook van deze zijde de grootst mogelij ke medewerking ontvangen. Zoo werd gestart en een groot aantal adressen verzon den. Wij zeiden echter reeds, dat de actie van W. H. O. ook Noorwegen gold en het is be grijpelijk dat deze het aantal aanvragen niet zoo gauw ver werken kon. Zoo wist oom Dan als ingewijde heel goed, dat daar het aantal adressen, dat op afwerking lag te wachten, zeer groot was. Daarom zocht oom Dan naar andere wegen en zoo schreef hij dan den heer P. het vol gende: Van de namen die U ons heeft gestuurd heb ik er nog geen enkele aan de W. H. O. doorgegeven, want ik hoorde over de radio, dat zij daar nog zooveel namen hebben, ook van Noorwegen, waar ook pakjes naar toe gestuurd wor den. Zoo willen wij probeeren of ons stadje Pella het niet zelf zou kunnen doen.' Er zijn ver scheidene vrouwenvereenigin- gen, die het hunne er toe zou den kunnen bijdragen en ook heb ik een artikel in de Pella Chronicle geplaatst voor de dorpjes en stadjes rond Pella. Inderdaad was er in de Pel la Chronicle een artikel ver schenen met als koppen: Vraag om hulp ontvangen van 146 gezinnen op een eiland in Holland. Stadgenooten worden gevraagd om geschenken pakjes met deeding en schoe nen te zenden aan daklooze personen. En zoo ging de bevolking van Pella aan het werk. 166 namen werden doorge geven van de genoemde dor pen en velen hebben reeds de jakjes ontvangen. .Dat mem in Pella het werk I secuur doet bewijst wel, dat de heer P. een brief ontving, waarin het volgende gevraagd wordt: „Wij zouden graag wat meer namen van Hoedekenskerke willen hebben. Dan zegt, dat hij niet zoo veel namen heeft van dat dorp je. Voor de andere adressen hebben wg zelf gezorgd hoor en niet aan de W. H. O. door gegeven, want hg dacht, dat het dan te lang zou duren. Stuur ons dus wat namen rrteer van Hoedekenskerke, want die kunnen we best heb ben". Zoo helpt Pella de getroffe nen van Zuid-Beveland. Dit is hetgeen enkele per sonen met initiatief en door zettingsvermogen, maar bo venal met een warm hart be reikten. Laten we besluiten met nog een stukje uit een brief van Pella aan te halen: „Oom Dan ontving uw brief met de adressen die hij noodtg had. Er wordt hieT hard ge werkt en de heele bevolking van Pella helpt! Moeder en Mia zijn naar Des Moines geweest, 45 mijl ver der, om een hoop kleeren en andere dingen te koopen, die verstuurd zullen worden! Zoo werkt Pella voor ons. De studenten en de Varsity Het dagelijksch bestuur der algemeene senaten vergadering van de erkende corpora, onder wiens auspiciën, de Varsity werd gehouden, deelt ons het volgen de mede „De algemeene Senaten ver gadering wenscht hierbij zonder eenig voorbehoud haar afkeu ring uit te spreken over het ge drag van die leden van het Leid sche Studenten corps en het Delftsch Studenten corps, die door hun onverantwoordelijk op treden schade hebben toege bracht aan den extra-trein, die hen van Den Haag naar Utrecht vervoerde. Zij acht deze, in on bezonnen uitgelatenheid, toege brachte vernielingen in dezen tijd van moeizaam wederop bouw ontoelaatbaar, en weet, dat deze meening door de door haar vertegenwoordigde corpo ra wordt gedeeld. De leiding van de beide bovengenoemde corpora heeft terstond een on derzoek ingesteld en zal niet aarzelen, waar noodig, strenge maatregelen tegen de schuldigen te nemen". Dank Pellanen voor wat gij deed en nog doet! Nogmaals, laten wij niet ver geten een bedankje aan hen, die stuurden te zenden. Tot slot nog een verzoekje: Ons blad zou het ten zeerste op prijs stellen wanneer zij, die reeds een pakje ontvingen, dit even aan ons lieten weten. Bij voorbaat dank. Wij stellen ons voor In een van onze volgende nummers een vertaling op te nemen van Ijiet artikel dat Oom Dan in de Pella Chronicle schreef. Op een bijeenkoqast van Zeeuwsche leden van de lande lijke vereeniging tot stichting van Volkshoogescholen is be sloten, ook in Zeeland voorbe reidingen te treffen voor de oprichting van een volkshoo- geschool. Er zullen een aantal bijeenkomsten worden belegd met als sprekers Dr. H. D. de Vries en Mr. Reilingh, O. V. L. Guermonprez, leider van de V. H. S. in Bergen, t Deze bijeenkomsten worden gehouden op Maandag 27 Mei in Terneuzen en Zlerikzee, en Dinsdag 28 Mei in Goes en Middelburg. Wie van het Volkshooge- schoolwerk op de hoogte wil komen en wie dit werk tevens wil sjteunen en daardoor mede wil werken a&n den geestelij ken opbouw van ons volk, vrage inlichtingen of geve zich op als lid der Vereeniging tot Stiehting van Volkshooge scholen aan een der volgende adressen: Mevr. A Bouwman-Grutte- rink, Zonnebloemstraat 25, te Goes; J. J Lucieer, Teerpak- huizenstraat 2, Middelburg; C. Burger, landbouwer, Mossel- bank, Wilhelminadorp; L. F. du Bois, Schoollaan 6, Terneu zen; Z. C. Salomé, Torendijk 321, Kortgene; C. O. J. Hen- drikse, Kraanplein D 475, Zie- rikzee; Mej. T. Noom, Dijk- zicht, Scherpenisse; J. A. Scheele, A 52, IJzendgke; L. W. de Bree, Ledelplein 13, te Oostburg; Mevr. L. N. Ver hulst-Verburg, B 389, I" mper- land; Mej. P C. G. van Leeu wen, Dam 10, Middelburg; Mr A. C. van Epenhuysen, Mid delburg. De contributie bedraagt per jaar f 2.50 of meer. Daar alle uitgaven uit particuliere bij dragen moeten worden bestre den en de cursusgelden altijd zoo laag mogelijk gehouden worden, teneinde voor niemand op financieele gronden deelna me onmogelijk te maken, zijn er heel wat bijdragen noodig, om het werk te kunnen voort zetten en uit te breiden. Wie dus meer kan missen geve*zich op voor een hoogere contribu tie of een gift voor het stich tingsfonds voor de Zeeuwsche Volkshoogeschool. Zuivering overheids personeel Nu de werkzaamheden op het gebied van de zuivering van het overheidspersoneel in groote lijnen haar eindstadium bereiken, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken beslo ten zoo spoedig mogelgk over te gaan tot liquidatie van het Cenraal orgaan op de zuive ring van het overheidsperso neel. Het ligt in de bedoeling uiterlijk 15 Juni a.s. met de liquidatie een begin te doen maken. Benoemingen Bij Kon. Besluit is benoemd tot controleur van den arbeid in tijdelijken dienst J. Diele- man, die tewerk is gesteld in het 2de district der Arbeids inspectie, ter standplaats Hon tenisse. Bij beschikking van den Mi nister van Landbouw, Vissche- en Voedselvoorziening is, voor het tijdvak van 19 Jan. 1946 tot 1 Oct. 1946 benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijlcslandbouwwintersohool te Schoondijke A. P. de Roo te Groede. J. C. E. Baron van Lijnden "f" Op 58-jarigen leeftijd is te 's-Gra- venhage plotseling overleden Ba ron van Lynden, oud-hoofd van den Rijksgebouwendienst en vice-, voorzitter van het Ned. Roode Kruis. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 22 Mei a.s. te 14 uur op de Algemeene Begraaf plaats van de Kerkhoflaan. Jan Carel Elias baron van Lynden werd 23 October 1887 te Breda geboren. Hij studeerde aan het Kon. Instituut voor de Marine te Den Helder en werd in 1910 luite- nant-ter-zee tweede klasse 1911 verliet hij den marinedienst en bekleedde vervolgens verschil lende functies in het industrieele leven. Intusschen was Baron van L. in staatsdienst getreden. In 1924 werd htj administrateur en trad op als hoofd van den Rijksgebouwen dienst. Met ingang van 1 Januari 1946 benoemde H.M. de Koningin Baron van Lynden tot grootmee ster van haar Huls. Ook in het publieke leven nam Baron van Lynden een vooraan staande plaats In. Een gevaarlijk werkje De Engelsche stad Coventry heeft Zaterdag jj. de uitvoe ring van een gevaarlijk karwei beleefd, een herinnering aan de Duitsche luchtaanvallen van. 1S40-1941. Nadat namelijk een niet-ontplofte bom, welke bij de gasfabriek was ingeslagen, uit zijn kuil was verwijderd, begon het detonatie-uurwerk in het vernietigings-apparaat te tikken In verband met de aanwezig heid van vele gasleidingen in den grond ter plaatse leek het onverantwoord de bom aldaar tot ontploffing te brengen. De tikkende bom werd dus op een vrachtwagen geladen en door de straten vervoerd naar een drie kilometer verder gele gen plek. Een politie-atou met luidspreker ging het gevaarlij ke vrachtje vooruit om waar schuwingen te doen hooren en het drukke spitsuur-verkeer op een afstand te houden. Ter be stemder plaatse werd de bom op deskundige wijze tot ontplof fing gebracht. Hetgeen echter niet zonder glasschade voor na bijgelegen huizen kon geschie- Ontslag en benoeming Bij Kon. Besluit is met in gang van 19 Juli 1946 de vice- admiraal M. J. van Laer eer vol ontheven van de betrek king van inspecteur-generaal op het Loodswezen, de beton ning, de bebdkening en de ver lichting, tevens Nederlandsch Permanent Commissaris voor het gemeenschappelijk toe zicht op de betonning, bebake- ning en het loodswezen op de Schelde, terwijl met ingang van 1 April 1946 de bovenbe doelde betrekking is overge dragen aan den kapitein ter zee D. C. M. Hetterschij. Besirijding corruptie ambtenaren Vanwege de departementen van Justitie en van Binnenland sche Zaken is het volgende on der de aandacht gebracht van de overheidsinstanties in den lande. Het heeft de opmerkzaam heid van den minister van Ju stitie getrokken, dat ondanks de vele aanhoudende klachten over ambtelijke corruptie het aantal gevallen van omkooplng van ambtenaren, dat de justi tie ter 'oore komt, relatief ge ring blijft. Voorbarig zou het zijn, hieruit de conclusie te trekken, dat de klachten fei telijken grond missen. Het is mogelijk, dat de alge meene verslapping van het normatieve besef tengevolge van den oorlog ook van in vloed is geweest op de ambte naren; op het oude ambtena rencorps wellicht minder dan op hen, die in de laatste jaren in openbaren dienst zijn getre den. In elk geval valt moeilijk te ontkennen, dat vertrouwen van de bevolking in de ambtena ren is verzwakt. Waarschijnlijk is de verkla ring van het geringe aantal zaken van ambtelijke corrup tie, bij de justitie aanhangig gemaakt, hierin gelegen, dat de omkoopers zelf strafbaar zijn en dus zeker zullen zwij gen en ook het publiek weinig geneigd blijkt te zijn deze fei ten bij de politie aan te geven. Art. 162 van het Wetboek van Strafvordering verplicht alle openbare colleges en amb tenaren tot onverwijlde aan gifte bij de justitie van alle strafbare feiten, waarvan zij in de uitoefening van hun be diening kennis bekomen. Het is dus niet mogelgk, dat geval len van ambtelijke corruptie door den betrokken dienst af gedaan wordt. Vordering van Landbouwgronden Van Rijkswege is in het le ven. geroepen de Stichting tot Beheeren van Landbouwgron den". Deze stichting heeft ten doel het beheeren, herstellen en verbetering van landbouw gronden en opstallen, voorzoo ver èn gedurende den tijd, dat deze als gevolg van de oorlogs omstandigheden of ten be hoeve van het herstel of de verbetering van hun normale bestemming zijn of worden onttrokken, en voorts het be heeren van gronden om te voorkomen, dat deze een be stemming zouden krijgen in strijd met 't algemeen belang. Ter bereiking van dit doel is de voorzitter der Stichting gemachtigd landbouwgronden voor de Stichting te vorderen. In het bijzonder is hier ge dacht aan terreinen, wtfke tij dens de bezetting als vlieg veld zijn gebruikt. Amerikaansche spoorwegstaking uitgesteld De Amerikaansche spoorweg staking is uitgesteld tot 23 Mei. De verkiezingsdienst van het A. N. P. lieeft in den nanacht der verkiezingen de denkbeel dige samenstelling van de Prov. Staten berekend (welke cijfers zouden de Provinciale Staten van Zeeland het vol gende beeld opleveren: Zeeland als vergelijking zal kunnen partö' v. d. Arbeid dienen voor de komende Sta tenverkiezingen) waarvoor eerst de uitslagen der Kamer verkiezingen worden herleid tot statenverkiezingen. Op de basis dezer herleide Kath. Volkspartij Anti Rev. Partij Chr. Hist. Unie Partij v. d. Vrijheid Comm. partij Ned. Staatk. Ger. Partg 11 zetels 9 7 7 3 1 4 Op de basis van de uitslagen over alle provincies zou de denk beeldige samenstelling van de Eerste Kamer geweest zijn Friesl. Brab. Gelderl. Totalen Aantal gekozenen inZuid Noord Limb. Drenthe in de Katholieke Volkspartij Holl. Holl. Zeel. Overijssel Eerste Utrecht Gron. Kamer 4 4 3 4 15 2 2 8 3 15 3 2 1 2 8 1 1 1 2 5 1 1 0 1 3 1 2 0 1 4 12 12 13 13 50 Communistische Partij Totalen Generaal In de provincie Zuid-Holland is bij deze berekening aangenomen dat de Staatk. Geref. Partij zal stemmen op de Anti-Revolutionnai- ren, daar anders de Communisten met den zetel zouden gaan strij ken. In de provincies Brabant, Limburg, Zeeland en Utrecht is aangenomen, dat de Communisten op de Partij van den Arbeid zullen stemmen, daar anders de Kath. Volkspartij een zetel meer zou verwerven.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4