VRUE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Extremisten terroriseeren Bandoeng Dto«d*g 21 Mei 1946 SeJAARGANG NUMMER 4Sé Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en 8. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Adinin.: Goes, t Tel. 3163. Gtromimaer ««W NABETRACHTING Nu de cijfers en de namen Van gekozenen bij den laatsten verkiezingsstrijd gepubliceerd rijn geworden, komt een mensch er onwillekeurig toe, over deze gegevens eens na te denken, en zich af te vragen wat de beteekenis is van deze beslissing die ons Nederland- sche volk heeft genomen. Het allereerste en natuurlijke gevolg volgens parlementaire zede is geweest, dat ons mini sterie zijn ontslag aan de Ko ningin heeft aangeboden, eE dat de Koningin dit in over weging heeft genomen, met 't verzoek, voorshani^ de staats zaken te blijven behartigen. Wat hieruit dan verder moet voortvloeien moet nog worden afgewacht. Na raadpleging van ha^ir ge wone raadslieden zal de Ko ningin wellicht den leider van de sterkste partij in het par lement de opdracht geven een geheel nieuw kabinet samen te stellen. Hoe dit er zal komen uit te zien, is nog geheel in den schoot der toekomst ver borgen. Maar het is wellicht interessant voor onze lezers, om naar aanleiding van het resultaat der verkiezingen en kele gedachten uit te spreken en kort toe te lichten, die bij ons zijn gerezen. Wij willen dan kort de vol gende vijf punten noemen: 1. De triomf der Bisschoppen. 2. Zwenking naar links. 3. Mislukking Van de door braak. 4. Verschrompeling der Anti- rev.olutionnaire Partij. 5. De winst voor twee kleine 'partijen. Wij beginnen met 1. 1. De triomf der Bisschoppen Dit resultaat is het meest verrassende en diepst ingrij pende gevolg van de gehou den stemming. Toen na den oorlog enkele leidende figuren uit het katho lieke leven overgingen naar de Partij van den Arbeid, wist niemand welke gevolgen dit zou hebben voor de Katholieke Staatspartij, die zich omzetten ging in de Katholieke Volks partij. Zouden veel Roomschen het voorbeeld van hun leiders vol gen? De geestelijkheid, en speci aal de Bisschoppen rieden ten slotte de geloovigen aan, het vaandel der afzonderlijke ka tholieke actie getrouw te blij ven, al werd een andersden kende katholiek niet brj voor baat uitgesloten buiten de ge meenschap der kerk. In een discussie in de bladen werd wel duidelijk door de kerke lijke overheid- tegenover b.v. Geert Ruygers, hoofdbestuur der van de Partij van den Ar beid, uitgesproken, dat zijn houding allemfinst op instem ming bij de Kerk kon rekenen. Doch wat de praktijk nu zou leeren De praktijk heeft geleerd, dat de Bisschoppen over de geheele linie gewonnen heb ben. Over het geheel genomen zijn de Katholieke stemmer, gegaan naar de Katholieke Volkspartij, die mee daardoor nog een zetel in de Kamer heeft gewonnen. Het kerkelijk gezag heeft ge triomfeerd. Aaneen gesloten heeft de katholieke Volksgroep zich geschaard achter het bis schoppelijke vaandel, en aan eengesloten treedt deze partij de arena van het parlement Nederlandsch Inaie ZESTIG huizen van een kampong in het Westelijk deel van Midden-Bandoeng zijn Donderdagavond j.l. door ex tremisten in brand gestoken. tJit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de extremisten, die eind Maart van plan wa ren brand te stichten, doch toen hierin niet geslaagd waren, hun plan om Bandoeng in de asch te leggenn, niet willen opgeven. Wegens gebrek aan personeel is de opsporing van ontvoerde Ban- doengsche ingezetenen, welke werd uitgevoerd door den Neder- landschen kapitein G. S. Vrijburg en zijn staf,- gestaakt. De vermoe delijke verblijfplaats van verschel dene kleine groepen van de ont voerden is bekend, maar hun lot is even onzeker als dat van de ontelbare anderen, die verdwenen zijn. Tusschen de 800 en 1000 personen werden van October tot December van het vorig jaar ontvoerd. On- gevec. 100 verblijven in verschil lende kampen in Priangan. Ver der zijn er dozijnen plaatsen waar massagraven zijn ontdekt. Tot op heden zijn ongeveer 50 lijken ge vonden. Hr. Ms, Jacob v. Heemskerk in actie De voorlichtingsdienst van Nederlandsche Marine deelt mede, dat een landingsafdeeling van Hr. M?. ..Jacob van Heemskerck" on langs een grooi dorp op een eiland in de Javazee heeft doorzocht, waarbij een aantal extremisten werd gearresteerd, 't Dorpshoofd was de aanvoerder van een bende terroristen, die haar werk maakte van hel verspreiden van propa- ganda-materiaal, dat van Java werd ontvangen. Voor dit werk ■werden zij beloond met voedsel voorraden. Deze voorraden wer den echter niet onder de bevol king verdeeld, doch ten eigen bate verkocht. Het rijstaanbod van Sjahrir Dc minister van voedselvoorzie ning van Bombay, Dinkar Desai, zal per vliegtuig naar Java ver trekken ten einde met Sjahrir over het aanbod van 500.000 ton rijst te spreken, zoo wordt mede gedeeld. Gisteren hebben admiraal Lord Mountbatten en Pandit Jawakar- worden belast. Engelsche sla vernietigd Volgens de Daily Sketen zou tnen in Engeland genoodzaakt geweest zijn bij Castle Horneck (Graafschap Cornwall) een par tij sla, ter waarde van twee duizend pond sterling, onder, te spitten, daar de Engelsche markt aldus het blad, overstroomd wordt met Nederlandsche pro ducten. zoodat de binnenland- sche teelers een afzet voor hun waar kunnen vinden. internationale koehandel De New-York-Times heeil een telegram uit Rome gepubliceerd volgens hetwelk de door de con. ferentie van ministers van Bui ten! andsche Zaken opgestelde nieuwe modus-vivendi voor Ita lië geheime clausules zou be vatten. Volgens hoogst betrouw bare inlichtingen, aldus zegt het telegram, zouden deze clausules een groote mate van controle over den Italiaansche handel ir Britsche handen laten. De Rus sen i ouden ter compensatie, ten minste de mondelinge toezegging hebben verkregen, dat zij njke voordeelen in Roemenië en Bulgarije zullen verwerven. De overeenkomst zou min of meer het uitrangeeren van Ameri- kaunsche en Britsche belangen in den Balkan beteekenen en a. - in Amerika en Italië allicht roote verontwaardiging wek ken, aldüs voegt het telegran} er aan toe. binnen. Nu dient worden afge wacht, wat erk omtrent de vei der tv .,lg"en politiek zal beslissen. Laat ons hopen, dat deze be slissing zal vallen in vooruit- strevenden geest! Red. Wordt vervolgd.) lal Nehroe, de nieuwe voorzitter van het congres, besloten, dat de heer Desai met deze taak zou wordenbelast. Onderscheidingen verleend De gouden medaille van de Or de van Oranje Nassau is overhan digd aan den opperconstabel van de Nederlandsche Marine, Prins, bij wijze van erkentelijkheid voor de door hem tijdens zijn krijgs gevangenschap gegeven leiding. Het bronzen kruis is verleend aan kwartiermeester H. Heyne- mann en mllitiematroos F. L. J. van Aken. Zij slaagden erin om tijdens den Japanschen aanval in de baai van Batavia in Februari 1942 een der aanvallende vliegtui gen neer te schieten. Verwarde toesfand in Perzië Radio-Trebis heeft nader ge meld. dat de eerste aanval van Perzische regeeringstroepen. wel ke Zaterdagavond te 17 uur werd begonnen, is gevolgd door twee nieuwe aanvallen in het gebied van Sag'nez in Perzisch Koerdistan. De democraten zou den de aanvallers hebben terug geslagen, onder toebrenging van verliezen en 37 krijgsgevange nen gemaakt hebben. De radio voegde er aantoe dat het vaderland in gevaar ver keerde en dat allen zich gereed moesten houden om voor hun vrijheid te strijden. De plotselinge aanval heeft; in militaire kringen te Tebris verbazing gewekt, gezien de re cente verklaringen van Ghavam es Soeltaneh waaruit men meen de te kunnen opmaken, dat een regeling van de kwestie zonder bloedvergieten alsnog tot stand zou kunnen komen. Men vraagt zich af, of het bevel tot den aan val wel door Ghavam is gege ven, of dat het initiatief 'hier toe misschien van andere zijde afkomstig is. Padegan, de secretaris-gene raal van de democratische be weging is tot gouverneur te Te bris benoemd. De Perzische ministerraad heeft beraadslaagd naar aanlei ding van de berichten over aanvallen van regeeringstroe pen op Azerbeidsjaansch gebied Men besloot rapport van gene raal Poerzand den commandant van de regeeringstroepen aan de Azerbeidsjaansche grens af te wachten. Verschillende leden van het kabinet drongen er bij Ghavam es Soeltaneh op aan. dat hij zou aftreden, gezien de mislukking van zijn politiek. De minister-president, weigerde ech ter. diplomatieke kringen men van meening, dat er zich geen georganiseerde eenheden van het Roode Leger meer Azerbeidsjan bevinden. Nieuwe voorstellen E.V.C. Driehonderd Amsterdams che zeelieden, waaronder een deel der bemanning van de dezer dagen binnengeloopen „Oranje' vergaderden in de hoofdstad. De vergadering was uitgeschre ven door de afdeeling transport van de E.V.C. Het hoofdbestuur van de E.V.C.-transport heeft een drieledig voorstel geformu leerd. Zoo spoedig mogelijk zal een samenkomst worden belegd waarop de aanwezige koopvaar- dijbemanningen zich kunnen uit spreken voor of tegen monste ren. De voorwaarden, in het voor stel neergelegd, zijn: Het werk wordt hervat op de nieuwe con dities mits a. Na hervatting geen rancune maatregelen zullen worden ge nomen, alle zeelieden op hun oude plaatsen terugkeeren ei voor degenen die dit niet kun nen (omdat hun schip intus- schen is uitgevaren) een wacht geldregeling wordt getroffen. b. Na hervatting de E.V.C. af gevaardigden in de contact commissie worden opgenomen, die de onderhandelingen over loon en arbeidsvoorwaarden her opent. c. De landelijke afdeeling transport van de E.V.C. in nieuwe C.A.O. wordt opgeno men. De Rotterdamsche staking In verband met 'de staking de haven zijn Zondagmiddag 500 marechaussees te Rotterdam ge arriveerd, gewapend met onge veer 50 pantserwagens en trucks teneinde indien noodig de orde te kunnen handhaven. Er werd gisteren bovendien nog een groot contingent troepen ver wacht. De manschappen zullen het werk in de'haven voorzoo ver noodig overnemen. Intus- schen is de situatie nog weinig veranderd. De in de haven aan wezige schepen wordep door vrijwilligers gelost en geladen. Soldaten in Amsterdam aangekomen Reeds meer dan een maand duurt de staking in de Amster- damsche haven en aan de kade van de diverse maatschappijen ligt een twaalftal schepen lossing te wachten. Slechts op enkele wordt werkt, doch het getal vrijwilli gers (studenten voornamelijk) is te gering om de lossing in vol doend tempo te doen geschieden. Zooals de minister-president in zijn laatste radioboodschap heeft aangekondigd, zullen mi litairen met die lossingswerk zaamheden worden belast als de huïp van vrijwilligers onvol doende nlijkt. Circa 1000 militairen uit ver schillende, voor het meerendeel uit de Oostelijke en Noordelijke gebieden van ons land, zijn het havengebied aangekomen, ongewapend. Met de bewakings taak worden uitsluitend de po- litie-apparaten belast. De manschappen zijn op een van de schepen van, de K.N.4.M. gelegerd. Men is doende voor hen recreatie-mogelijkheden arrangeeren. Behalve de vrijwilligers heb ben zich gistermorgen een 100- tal vaste havenarbeiders gemeld mede waardoor het werk in de haven vanochtend weder voor twee derde doorgang kon vinden Wat de arbeidsprestatie der vrij willigers betreft, deze wordt voldoende getypeerd door het feit, dat studenten, die eind vo rige week verschillende visch- booten losten, dit in opvallend korteren tijd deden, dan waarin beroepswerkkrachten dit plegen te doen. Het aantal vrijwilligers, dat thans in de Amsterdamsche ha ven werkzaam is. bedraagt on geveer vier honderd. Noodlottig vuurtje Een driejarig meisje om het leven gekomen, haar twee zusjes zwaar gewond: dit waren de noodlottige gevolgen van een ontploffing in den tuin van de familie de B. te Lunteren. De vader, die in zijn tuin wat afval verbrandde, had zich juist even in huis begeven, toen een luide knal weerklonk. Hij haastte zich naar buiten, waar hij zijn drie dochtertjes, die met andere kinderen bij het vuurtje hadden staan kijken, rnet bloeden de verwondingen op den grond zag liggen. De kinderen werden overgebracht naar het gemeente ziekenhuis te Arnhem, waar de driejarige Marletje spoedig over leed Voor haar belde zwaarge wonde zusjes bestaat nog kans op behoud. De andere kinderen wer den slechts licht gewond. De aard van het voorwerp, dat de ontplof fing veroorzaakte, is niet bekend. Mededeelimj Op onze kantoren te Goes, Middelburg-, Vlissingen, Tholen Zierikzee en Wissenkerke ligt de passagerslijst van het m.s. „Nieuw Holland" ter inzage. Op 22 April te Bangkok ver trokken, zal het vermoedelijk 24 Mei aankomen. Het Prinselijk Paar in Zwitserland Gistermorgen omstreeks acht uur zijn H.H. K.K. Prinses Juliana en Prins Bemhard met klein gevolg naar Zwitserland ver trokken in een Dakota-toestel dat door Prins Bernhard zelf werd bestuurd. BH lichtbewolkten hemel landde te 10 uur 53 het Dakota-vliegtuig op het vliegveld Cointrin bij Ge- nève. De Prins en Prinses wer den verwelkomd door den Zwit- serschen minister v. buitenland sche zaken, dr. Max Petitpierro, gezantschapsraad dr. Outtet, den chef van het protocol, door den Geneefschen „Staatsratpraesi- dent" Perreard, den Nederland- schen gezant J. J. B. Bosch. Kid der van Rosenthal en den Ne- derlandschen consul-generaal J. C. van Notten. Nadat het Prinselijk Paar zich met eenige autoriteiten had onder houden, begaf het gezelschap zich naar een met bloemen versierde hangar, waar een ververschlng werd gepresenteerd. Het Prinse lijk paar reed vervolgens, vooraf gegaan door Zwitsersche militaire auto's, via Lausanne naar Bern. In Gempenach werd geluncht. Hiei bood eeri groep meisjes uit Murten, in nationale kleeder dracht, den hoogen gasten bloe men aan. De meisjes brachten ook verschillende liederen te gehoore. Een aardige bijzonderheid i3 dat Prinses Juliana het burgerrecht van dit Kanton bezit. Dit is een erfelijk recht, dat op 30 October 1815 reeds verleend was aan Fre deric Francois, den eersten groot hertog van Mecklenburg-schwe- rin. Het gezelschap werd in den na middag op „Lohn" bij Kehrsatx verwacht. Het Prinselijk paar zal hier, op uitnoodiging van de re geering, met zijn gevolg tijdelijk verblijf houden. Gistermiddag te kwart over vier werden.de Prina en de Prinses officieel door de ge zamenlijke regeering ontvangen in de raadszaal van het bondsgebouw In Bern wordt ter gelegenheid deze ontvangst feestelijk ge vlagd. Wapenstilstand in China? Volgens het Chineesche pers bureau „Central News" hebben de communistische troepen in c'.e provincie Sjantoeng de vol lende vier voorstellen der Chi neesche regeering aanvaard: 1. De communisten zullen on middellijk de vijandelijkheden staken. 2. Zij zullen alle plaatsen, die zij op de regeeringstroepen heb ben veroverd, ontruimen en zich op hun uitgangsbasis terug trekken. 3. De herstelwerkzaamheden aan de spoorwegen zullen on middellijk een aanvang nemen. Alle door de communisten gevangen genomen manschappen der regeeringstroepen zullen on middellijk in vrijheid worden gesteld. Deze voorstellen waren door de commissie van onderzoek, die 18 Mei per vliegtuig de voor- ncamste gevechtscentra hebben bezocht, namen: de regeering overgebracht. Men hoopt, aldus Central News", dat de gevech ten binnenkort zullen ophouden. HET WEER ip Half tot zwaar bewolkt, regen of onweerebuien. Iets koeler dan gisteren, zwakke wind. Zon onder 20.36, op 4.38. Maan op 0.50, onder 8.25. Laatste Kwartier: 24 Mei.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1