VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOCE ZEELAND De Besprekingen worden hervat Wie gekozen werden Maandag 20 Mei 1946 UJAARGANG NUMMBË -W7 Alg. Leiding: B. G. IDoostewdel enS.L Boerma. HoofdredacteurJ. Koekebakker. Redactie eo Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2163. Giröttuimner -ileCtó* De geestesgesteldheid in Duitschland Nog altijd moeten wij hier den eersten Duitscher te genkomen, die niet scheldt op het voormalige naziregiem en nog altijd moe ten we hier van dag tot dag constateeren hoe diep de nazi geest in de harten der Duit schers geworteld is. Daten we nu eens niet zelf de harde fei ten constateeren, die na een jaar van strijd tegen de resten van het nazi-dom nog duidelijk zijn,- doch laten we daarover de Duitschers zelf aan het woord laten, die zooveel beter dan de buitenlanders in hun eigen krin gen gelegenheid hebben om de volksmeening te peilen. Daar is de Muenchener Neue Zei- tung, het grootste blad der Am. zone, die zich teweer gaat stel len tegen de „beroepsklagers", die door de straten van de Duit sche steden en dorpen trekken om defaitisme en wrok te zaai en en de schuld voor de steeds duidelijker wordende gevolgen der Duitsche nederlaag op de bezetters af te wentelen. Hoe de vrede er uit gezien zou hebben van hen, die de uit roeiing van geheele volken ge proclameerd hebben en een paar millioen moorden gedecre teerd hebben, daarover spreekt men in het geheel niet, aldus de schrijver. In Duitschland gaan thans vele menschen rond, die niet anders zijn dan hetzers der ver twijfeling en bewust of onbe wust nog een laatste ongeschre ven programmapunt der nazis vervullen - de chaos propagan distisch uit te buiten. Als de Amerikanen maar eens weg zijn. Hetzelfde artikel zegt ook, dat dreigingen van de soort als ,,als de Amerikanen maar eens >freg zijn" van de eene straat hoek naar de andere gecolpor teerd worden, terwijl iedere vriendschapsbetuiging der be zetters tegenover de bevolking zoodanig wordt uitgelegd, dat zij erop gericht is de Duitschers tot bondgenooten te maken in den komenden oorlog der drie grooten onderling. Er zijn nog altijd „bruine horden", die 't land rondtrekken en tegen grafzerken en monumenten te keer gaan als beeldenstormers. Tallooze boeren houden on danks de levensmiddel ennood hun voorraden achter. Professo ren, die Hitler-methoden aanbe volen hebben, zitten nog ach ter katheders. De nieuwe Bei- ersche zuiveringswetten drei gen hun effect te missen door stille sabotage eener bevolking, die nog niet met de nazis bre ken wil. Een Beiersche konings partij, wier troonpretendent SA-parades heeft afgenomen, predikt de verdrijving van ge vluchte Duitschers uit het land dat hun moet opnemen, dat al les zijn feiten, die door het blad der bezettingsautoriteiten onverbloemd worden gezegd. Het ergste daarbij is, zoo schrijft men verder, dat al deze hoogst bedenkelijke dingen hoe genaamd geen echo in de open bare meeningen gevonden heb ben. Een leeraar, die een brief aaD de redactie van het blad schreef, kon Russen, Polen en Tsjechen niet anders zien dan als „gesindel", waarmee Duitsch land niet tesamen in de organi satie der Vereenigde Volken zou kunnen gaan zitten. De Beier sche minister-president Dr. Hoegner, een gematigd socia list, deelde dezer dagen mede, dat de ondergedoken nazis hem oog lederen dag minstens een dreigbrief sturen. Geen |>elaagsielliag voor Democratie, in het land Wuerttemberg- Baden, waar de doorwerking der nazi-besmetting misschien bet best wordt gekarakteri- Nederlandsch Inau Reactie op de verkiezingen DE OFFICIEELE REACTIE op de verkiezingsuitslagen in Nederland beperkt zich in Indië in alle kringen tot uitingen van verrassing over het feit, dat de Partij van den Arbeid zich niet als de grootste party heeft kunnen handhaven, zulks tengevolge van het verlies aan zetels, dat zij, naar men meent, aan de communisten heeft geleden. Met betrekking to de verkiezin gen en haar gevolgen voor de op lossing van de Indonesische kwes tie geven verantwoordelijke krin gen over 't algemeen er de voor keur aan af te wachten en te zien of de politiek van de huidige re geering zal worden gehandhaafd door de herbenoeming van Prof. Schermerhorn als minister-presi dent. Naar aanleiding van de stemming over de motie-van Poll neemt hier algemeen aan, dat de coalitie tusschen de Katholieken en de Partij van den Arbeid een groote kans heeft te worden ver wezenlijkt. Het bericht, dat de besprekin gen tusschen Dr. v. Mook en Sjah- rir worden hervat, wordt in de meeste kringen beschouwd als 'n vingerwijzing, dat, althans vc zoover het Nederlandsch-Indië be treft, de roerganger niet zal wor den vervangen. Men verwacht, dat de ontmoeting tusschen dr. van Mook en Sj altru in hoofdzaak een informatorisch karakter zal hebben. Sinds dr. v. Mook's vertrek uit Ned. Indië hebben beiden elkaar niet m ontmoet. Kabinets2iiting Dinsdag a.s. zal Sjahrlr naar Djokjakarta vertrekken, waar volledige kabinetszitting in Soe- karno's aanwezigheid zal wor den gehouden. Een der voornaam ste agendapunten zal zijn het rap port van de Indonesische delega tie, die onlangs Nederland- heeft bezocht. Onder vier oogen Het zal de eerste keer zijn dat er besprekingen van dergelijken aard zonder de aanwezigheid van eenigen Britsehen vertegenwoordi ger plaats vinden. Men heeft het gevoel, dat er aan beide zijden oprechte pogingen zullen worden gedaan om /over het huidige doo de punt heen te geraken. Gemeenschappelijk optreden? Indien een effectieve overeen komst tusschen de Nederlanders en de Republikeinen op Java kan worden gesloten dan zou er de mo gelijkheid bestaan van een ge meenschappelijke actie en waar nocdig militaire actie om te voorkomen, dat de onrust op Su- seerd door het feil, dat slechts dé helft der kiezers aan de laatste verkiezing deelnam, schijnt de onverschilligheid zucht, dal bij velen slechts de tegenover de maatregelen, waar mee de bezetting het leven weer in normale banen wil lei den, zoo ernstig te zijn, dat vrij wel de geheele pers van het land een campagne tegen do vroegere nazis heeft geopend. Toen in 117 dorpen een Paasch inzameling werd gehouden voor de kinderen, die nog nooit een ei hadden gezien gaven slechts 17 dorpen een bijdrage. Volgens de in het derde land der LJS-zone verschijnende Frankfurter Rundschau „spookt de mensch-vijandige aanmati ging van het rassisme nog altijd in de hoofden van vele landge nooten" en houden de „bastions van Pruissische bureaucratie, junkerdom en industriekapi taal" nog altijd stand. De Wiesbadener Kurier ver zocht, dat bij velen slechts de thans hongerige maag protes teert terwijl zelfs de dood van millioenen bij de meesten niet een protest van den geest tegen een systeem van bevolen moord kon oproepen". Ziedaar het geestelijke aan schijn van Duitschland, een jaar na de bezetting en gezien door Duitschers zelf. Het kostte ons geen moeite een kleine bloem lezing samen te stellen. Wij behoefden er slechts de kran ten van een enkelen dag voor door te nemen.. NIEUWE ONTMOETING Naar verluidt zou dr. v. Mook gisteren een ontmoeting met SJahrir hebben. Dit beteekent in feite de hervatting van de besprekingen tusschen de Ne derlanders' en de Indonesiërs. matra nog onrustbarender vor men aanneemt. Allereerst moet echter een gemeenschappelijke grondslag worden gevonden om over het doode punt heen te ge raken en tot een effectieve over eenstemming te komen. Er heerscht In Batavia een matig op timisme, dat dit in de naaste toe komst zal kunnen worden bereikt. Het rijstaanbod Sjahrir heeft Zaterdagavond ver klaard, dat de besprekingen met den Eritsch-Indischen ambtenaar Punjabi het stadium hadden be reikt, waarin het nu de taak van India was, om> zorg te dragen voor de verschaffing van de noodige transportmiddelen en de ruilgoe- deren voor de 500.000 ton rijst, wel de republikeinen aan India had den aangeboden. Voorzoover het van de Indone siërs afhing, kon de eerste ver scheping in de tweede helft van Juni plaats hebben. De geheele aflevering van de 500.000 ton rijst zou zich over vijf maanden uit strekken, wanneer men van een basis van 100.000 ton per maand j uitging. Men had de Brilsch-Indiërs ge vraagd te betalen in textiel, doch mer zou ook gaarne vrachtauto's en de lichters, welke voor het rijst transport gebruikt waren, als ge deeltelijke betaling aceepteeren. Gen. von Frijtag Drabbe De marine voorlichtingsdienst meldt: De commandant van het korps Mariniers, generaal-majoor H. F. M. A. von Frijtag Drabbe. zal Dinsdag 21 Mei 1946 per vliegtuig naai- Indie vertrekken, voor het voeren van besprekingen en het inspecteeren van de late mari niers brigade. De generaal zal vergezeld worden door den hoofdofficier van administratie der 2e klasse J. K. Leyen en zijn adjudant, den ka pitein der Mariniers J. E. Bo- delman. loch ooriog tusschen Perzië en Azerbeidsjan? Radio Tebris meldde Zondag avond dat Perzische troepen Azerbeidsjan hebben aangeval len. De, aanval werd ingezet van uit het Zuid-Westen, uit de streek der Koerden rondom het meer van Oermia. In Tebris is de staat van beleg afgekondigd. Er is een militaire regeering gevormd en elkeen die zich na 11 uur des avonds op straat ver toont wordt neergeschoten. Havenstaking duurt voort Het noofdbestuur der E.V.C. deelt het A.N.P. mede: Zaterdagavond is er contact opgenomen tusschen minister president Schermerhom eener- zijds en de E.V.C. anderzijds. In verband hiermede deelt de leiding der E.V.C. mede. dat de staking der Nederlandsche zee lieden en de daaruit voortvloei ende havenstakingen, onvermin derd zullen voortduren en dat Maandagmorgen in Rotterdam en Amsterdam vergaderingen met de zeelieden zullen worden belegd, waarin de situatie zal worden besproken. Er zijn bereids troepen op weg naar Rotterdam en Amsterdam ten einde de vrijwilligers 200 noodig tegen molestatie te be schermen. REDE VAN FRANCO In een toespraak tot mijnwer kers te Oviedo beeft generaal Franco critiek geleverd op de internationale vrijmetselarij en op de inmenging van Sow jet- Rusland in de binnenlandsche aangelegenheden van andere Staten. „Ik hoop, dat de slagzin „voor Spanje, tegen het com munisme" zal doordringen tot het oor van de wereld", zeide hij. „De Burgeroorlog was geen strijd van Spanjaarden tegen Spanjaarden, doch de overwin ning van Spanje op zijn vijan den." „Sommige landen", aldus zeide hij nog onder meer, „ver heugen zich in een hoogeren le venstandaard dan Spanje, door dat zij beschikken over Kolo niën, waar inboorlingen in het zweet huns aanschijns werken ten gerieve van de aristocratie." Stalin doei niet mee Van officieele zijde wordt ver nomen, dat Stalin geen gevolg heeft kunnen geven aan het verzoek van president Truman, inhoudende, dat de Sowjet- Unie zou samenwerken met Groot-Brittannië en de V. S. bij de bestrijding van de wereld- hongersnood. Daar de Sowjet- Unie reeds door andere verplich tingen gebonden is, moest de Sow jet-regeering afwijzend be schikken. Van Acker en de zwarte markt De Belgische eerste-minister. van Acker, heeft in de eerste mededeeling over zijn „oorlog" tegen de zwarte markt en hooge prijzen gezegd, dat escadrons gendarmes langs de Belgische grenzen patrouilleeren, ter be strijding van den handel in con trabande. Zwarthandelaars zul len, aldus van Acker, in plaats van te worden beboet, zooals Het Kabinet-Schermerhorn demissionair Zaterdag hebben de minis tère hun portefeuilles ter beschikking van de Konin gin gesteld. De Koningin heeft deze ter beschikking stelling in over weging genomen en den ministers verzocht inmiddels al datgene te blijven ver richten, wat zij in het lands belang noodig achten. Briefpost en Deviezen In verband met de deviezen bepalingen zullen met ingang van 20 Mei a.s. alle. voor het buitenland bestemde brieven (ook aangeteekende), die meer wegen dan twintig gram, ge opend aan een postinrichting met uitzondering van de post agentschappen in de steden, moeten worden aangeboden. Sluiting van deze stukken moet in tegenwoordigheid van den loket-ambtenaar plaats vin den. Neurenberg Seyss ruilt met von Papen De verdediging van Seyss Inquart is geplaatst voor die van von Papen. Hierdoor zal de verdediging van Seyss ongeveer een week eerder plaats vinden. Zaterdagmorgen heeft de Ame- rikaansche aanklager Dodd be zwaar gemaakt tegen de toela ting van zeventien documenten die alle betrekking hadden op Oostenrijk. Tegen de documen ten van Seyss Inquart, die be trekking hadden op Nederland is in eerste instantie geen bezwaar gemaakt. tot nog toe, tot gevangenisstraf van 10 maanden tot 5 jam- kun nen worden veroordeeld. Partij van den Arbeid: W. Scher merhorn, J. M. Willems, A. M. Joekes, C. J. A. M. ten Hagen, van der Goes van Naters, J. H. Seeps, L. A. Donker, H.van Sleen, J. Schilthuis, G. E. van Walsum, R. v. dr Brug, W. Drees, J. H A. Logemann, J. E. Stokvis. J A. W Burger, T. A. J. W. Scho rer, J. J. Vorrink, E. Kupers, N. S. C. Tendeloo, S. L. Mans- holt, J. N. Palar, E. A. Ver meer, P. Lieftinck, H. J. v. d Born, H. Vos, J. Tuin, G. v. d. Leeuw. Kath. Volkspartij: F. v. Vliet, J H. Maarseveen. L. J. M Beel, F. G. C. J. M. Teulings, M. J M. van Poll, E. M. J. A Sassen J. M. Zegers, Chr. Mol, F. J. M. Smits van Ooyen, P. J. S. Serra rens, W. L. P. M. de Kort, J. G. Stokman, Chr. G. Matser, H. Ruyter, E. G. M. Roolvink, J. R. H. van Schaik, L. G. Korten- horst, W. J. Andriessen, A. M. Lucas, Th. D. J. M. Koersen-, F. J. H. Bach, C. P. M. Homme, M. P. van der Weijden, J. Groen Azn., W. Steinmetz, A J. J. M. Mes, Th. S. J. Hooij, W. J. Droe sen, G. A. M. J. Ruys de Bee- renbrouck, J. H. Maenen, J. M. Peters, H. M. J. Dassen. Anti-Revolutionaire PartijJ. Schouten, Mr. J. A. de Wilde, Mr. A. B. Roosjen, H. J. W. A. Meijerink, Mr. J. Terpstra, C. van den Heuvel, A. Stapel kamp, C. Smeenk, Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, Mr. J. Algera Mr. Dr. E. P. Verkerk, Ds. C. van der Zaal, Ds. J. Fokkema. Christ. Hist. Unie: H. W. Ti- lanus, Dr. J. J. R. Smal, J. de Ruiter, Tj. Krol, Mr. H. K. J. Beermnk, Jhvr. Mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, Mr. W. F. E. Baron van der Feltz, H. Kikkert. Partij v. d. Vrijheid: mvr. A. For tanier de Wit, S, B. Bierma, H. A. Korthals, A. H. W. Hack®, G. Vonk. Staatkundig Geref. Partij: üs. P. Zandt, Ir. C. N. van Dis. Communistische Partij Neder land (de Waarheid): G. Wage naar, S. de Groot, C. Borst, A. C. Koenen, B. J. Stokvis, J. Hoogcarspel, W. van den Muij- zenberg-Willemse, J. H. C. Spij kers, J. Haken. Het tiende lid wordt door hel lot beslist. Door loting zullen de overige kamerleden van de partijen worden aangewezen. De denkbeeldige samenstelling van de Eerste Kamer De verkiezingsdienst van het A.N.P. heeft berekend de denk beeldige samenstelling van de Eerste Kamer (welke als verge lijking zal kunnen dienen voor de komende Statenverkiezin gen) waarvoor eerst de uitsla gen der Kamerverkiezingen wer den herleid tot Statenverkiezin gen. Op de basis dezer herleide cijfers zou de Eerste Kamer dan als volgt worden samengesteld; Partij van den Arbeid 15 zetels. Katholieke Volkspartij 15, Anti Rev. Partij 8, Chr. Hist. Unie 5, Partij van de Vrijheid S, Com munisten 4. HET WEER Des ochtends geheel bedekt; later brekende bewolking. Geen regen van beteekenis, iets wanner dan gisteren- Zwakke wind. Zon onder 20.33, op 4.39. Maan op 0.03, onder 7,27. Laatste Kwartier: M Mei.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1