Japa nneezen en De evacuaties der de geïnterneerden Open brief der E.V.C aan Minister Schermerhorn iwtt. ad xu. 4ó3 VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 Me< 1946 Een afscheidspreek Wij willen gaarne als hoofd artikeltje een enkel woord wy- den aan een klein geschriftje, dat dezer dagen verschenen is bfl De Goessche Boekhandel (W. van Klaveren) te Goes. Want dit boekje geeft een voortreffelijke samenvatting van de prediking, zooals die door een onlangs uit Goes ver trokken predikant eenige ja ren is gegeven. Wij bedoelen de gedrukte afscheidspreek die door Dr. W F. Dankbaar op Zondag 28 April 1946 in Goes werd gehouden, en die getiteld ia: „DE HEER IS GOED" welk woord te vinden is in het boek der Psalmen, Ps. 100 5. Na een inleiding verdeelt de prediker zijn onderwerp in drie gedeelten, daarbij gebruik makende van het vervolg van dit tekstwoord. Hy spreekt eerst over: „Dé Heer is goed". Dan over: „Zyn goedertierenheid is in eeuwig heid". Ten slotte over: „Gods getrouwheid is van geslacht tot geslacht". L De Heer is goed. In deze vier korte woordjes is het gan- sche Evangelie saamgevat, le zen we. En het betoog gaat voort: Wfl menschen tasten telkens mis, b$ de vraag wat goed is. En als we aan God denken meen en wij vaak: „Als ik het voor het zeg gen had, dan zou ik het heel anders en vast beter doen dan God". Maar dit is ongeloof, ge brek aan vertrouwen. Wat ter wereld goed genoemd mag worden, moet aan Hem wor den afgemeten. Hfcj is goed ln Zijn liefde, maar ook goed in Zijn toorn. O, wil niet wijzer zijn dan God! Gods goedheid is een verborgen goedheid en een dikwijls onbegrepen en on begrijpelijke goedheid, maar de Heer is goed. n. Zijn goedertierenheid is in der eeuwigheid. Gods goedertierenheid is de naar ons toegekeerde zijde van Ztjn goedheid, gaat de preek verder. God, de Hooge en Heilige, heeft het niet be neden Zich geacht om af te dalen naar al die menschen- kinderen van zeer bedenkelij ke en aanvechtbare kwalitei ten. De eenige kwaliteit die gfl voor God hebt, is een één met een minteeken er voor. Maar God heeft in Zijn goe dertierenheid dit minteeken veranderd in een plusteeken. Geworteld in de eeuwigheid. In het licht van Gods goe dertierenheid hebben w# altijd goeden moed. m. Gods getrouwheid is van geslacht tot geslacht. Dit woord zet de dingen in een wijd perspectief, zoo gaat het laatste deel der preek ver der. Wij rekenen met perso nen, maar God met generaties. Wy tellen onze dagen, maar God acht duizend jaren als de dag van gisteren. Zeker, God schenkt aandacht aan ieder mensch persoonlek en zelfs de haren van uw hoofd zijn alle geteld en minutieuzer kan het toch niet. Maar God doet méér: Hij neemt ons op in de lijn der geslachten en smeedt ons als een schakel in den keten, waarmede Hy -de eeu wen omspant. Deze gedachte werkt de spr. dan uit op zfln werk in de ge meente en op, de verhouding der generaties. De lezer vindt daaruit een treffend stukje on der het opschrift: „Overden king" in dit blad. Met dankbaarheid heeft de gemeente van Goes ongetwij feld dit laatste woord van haar predikant aanvaard. Het was ons een voorrecht enkele ge dachten daaruit in ruimer kring bekend te maken. Red, Nederlandsch Indie Activiteit van het Volksfront op Sumatra GISTERMIDDAG heeft een Britsche militaire woord voerder verklaard, dat gfedurende de laatste twaalf da gen 4.900 Japanneezen vanuit de haven van Tegal en 7.200 vanuit Probolinggo zfln geëvaoueerd. Pit beteekent een totaal van 12.100 of wel gemiddeld 1.000 per dag. Ongeveer 22.000 Japansche burgers hebben Java reeds ver laten, terwijl er nog 30.000 moet enworden geëvacueerd. In Midden-Java zijn geen Japanneezen meer aanwezig. In de maand Mei zullen 6.836 Japanneezen van Sumatra wor den geëvacueerd. Van de overige gebieden zijn tot nu toe 11.000 Japanneezen geëvacueerd. naar Manilla en Samar is vertrok ken, er in geslaagd e enlandings- schip, tanks, zes schepen voor transport van infanterie en 8 voor transport van tanks, zoomede 13 schepen voor transport van voer tuigen en personeel aan te koo- pen. Deze schepen zullen zoo spoe dig mogelijk naar Nederlandsch- Indië overgebracht worden. Zes groepen officieren van de Konink ljjke Mariniers zijn tezamen met technisch en lager personeel naar Manilla vertrokken om deze sche pen over te nemen. De grootste en beste van de schepen die voor landing van tanks worden bin nenkort te Manilla verwacht, ge laden met materiaal voor de Bll- UtontinmaatschappU. Litteratuur over de Japansche bezetting Het eerstè Nederlandsche boek over de Japansche bezet ting zal eind Mei verschijnen titel luidt: JBlnnen Ja- Het totaal aantal der geïnterneer den, die nog uit het binnenland Java moeten komen, bedraagt 36.000. De woordvoerder zeide eveneens, dat Sjahrir persoonlijk stappen bij di* T.R.I. heeft ondernomen, ten einde de twee Japanneezen en de drie Indonesiërs, die wegens moord op de drie Australiërs zijn gearresteerd, voor een verhoor1 naar'de Engelschen te zenden. De woordvoerder legde er even eens deri nadruk op, dat de toe stand op Bali nog ln het geheel n*et is gestabiliseerd, hetgeen niet te wijten zou zijn aan de bevol king van Bali, maar aan de infil tratie vanuit Java. De overige buitengewesten waren rustig en hij voegde er aan toe, dat het Nederlandsche geld daar vrij circuleerde. Het Volksfront Sprekend over de politiek van het „Volksfront" op Sumatra hebben politieke waarnemers te Medan verklaard, dat deze politiek doet denken aan de figuur uit een van de stukken van Moliere, die min zaam een vriend omhelst tenein de dezen te wurgen. Leden van het „Volksfront" hebben trouw betuigd aan de regeering-Sjahrir. Doch tegelijkertijd nemen zij maat regelen om hun macht ten koste van de republikelnsche autoritei ten uit te breiden. Het „Volks front" heeft decreten uitgevaar digd tot ontbinding van de „repu- blikeinsche arbeiders organisatie", waarna een nleuwarb eldersfront opgericht is onder leiding van den beruchten communist Abdoelka- rlm. Intusschen klaagt de Indone sische pers over het feit, daa tal rijke „generaals" op Sumatra hun eigen legertjes hebben. Men dringt aan op samensmelting van a ldeze legers. De Chineesche gemeente heeft een voorstel van het „Volksfront" welke ontbinding van het chinee sche veiligheids corps inhield, ver worpen zoolang de Indonesiërs niet in staat zijn het leven en de eigendommen van de Chineezen veilig te stellen. Britsche vliegtuigen bij evacuatie Utt oföcieele bron wordt verno men, dat Britsche vliegtuigen zul len deelnemen aan de evacuatie van de geïnterneerden uit het bin nenland van Java. Volgens een schema, dat met ingang van 20 Mei zal worden uitgevoerd en gel den zal gedurende twee weken of langer, zullen twee Dakota's drie maal per dag tusschen Soerakarta en Semarang vliegen, terwijl de vierde en laatste vlucht naar Ba tavia zal gaan. Dit zal dagelijks plaats vinden met uitzondering van Zaterdag en Zondag. Overname schepen Volgens den Nederlandschen Ma rinevoorlichtingsdienst is een aan- koepcommissio,' welke onlangs Dislributienieuwtjes Twee liter petroleum op de bon nen 281 en 782. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede. dat gedurende het tijdvak van 19 Mei t.m. 18 Juni a.s. op de bonnen 281 en 782 der bonkaarten K 606 liter petroleum beschikbaar wordt gesteld. In verband met de bevoorrading van den han del is hel mogelijk dat de pe troleum niet overal onmiddel lijk verkrijgbaar is. Voorinleve ring der bonnen is evenwel niet toegestaan. Inaportcigaretten op T 35 cn X 35. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat zij, die op de bonnen T35 en X35 nog geen importsigaretten hebben kun nen koopen, deze bonnen Of Maandag 20 of Dinsdag 21' Mei a.s. bij een detaillist in tabaks- artikelen kunnen inleveren te gen ontvangstbewijs. Zoodra de detaillist op deze bonnen is be voorraad zal de aflevering der sigaretten plaats hebben. De E.V.C. en de dreigende bakkersstaking In verband met de in een deel der pers verschenen berichten betreffende het bakkerij-con flict deelde het hoofdbestuur der E.V.C., bedrijfsgroep voe ding- en genotmiddelen het vol gende mede: In de desbetreffende bericht gevingen wordt de meening ge suggereerd, dat de Eenheids Vakcentrale een ultimatum heeft gesteld, waarbij geëischt werd: invoering van een vacan- tie van 12 werkdagen en toeken ning van vacantietoeslag. Dit is niet juist. De E.V.C. heeft geen ultima tum gesteld, maar de gewone weg van overleg bewandeld en bij de desbetreffende instanties haar voorstellen ingediend. De onderhandelingen duren nog voort. pansch prikkeldraad". Het is geschreven door 'Willem Brandt, het pseudoniem van W. S. B. Klooster, redacteur van de De- licourant. De uitgever is van Kampen te Amsterdam. Het boek bevat 100 gedichten, ge schreven tijdens de gevangen schap van den auteur op Suma tra. Van den .zelfden schrijver zal later in dit jaar een pitge- breide reportage over de veld tocht op N. Sumatra en de be zetting verschijnen onder den titel „De Gele Terreur". Er zul len ook twee dicht-bundels over hem uitkomen. Een hier van behandelt den chaos ln Ne- derlandsch-Indië na de Japan sche capitulatie. OVERDENKING Van geslacht tot geslacht God werkt in het eens ga» slacht andere dan in het an dere. Het eene geslacht hoort Zijn stem ook anders dan het andere en legt den nadruk el ders. Wij moeten er voor wa ken, dat dit niet leidt tot ver vreemding en geschil tusschea de generaties. Dat kan in de- zen tijd van velerlei heroriën» tepring op kerkelijk en staat kundig terrein gemakkelijk ge schieden. De eene generatie beluistert nieuwe eischen en ziet andere mogelijkheden, waarvan een vorig geslacht minder vervuld was. Laat ons daarby elkander vasthouden! Laat de jongere generatie niet meenen, dat zrj nu pas historie begint te maken. En laat het oudere geslacht niet laatdunkend of achterdochtig staan tegenover hen, die nieu we wegen zoeken. Wij hebben te bedenken, dat Gods getrouw held is van geslacht tot ge slacht. Het is dezelfde God, die ieder geslacht roept tot Zijn dienst, maar niet ieder geslacht op dezelfde wijze. Zijn werk in 'de wereld is als een breede ri vier,. waarin een hoofdstroom en nevenstroomen zijn, maar samen zoeken zij één richting en monden uit in den oceaan der eeuwigheid Gy generatie van thans, wees bereid Uw Heer te die nen met blijdschap. Laat het dein zijn als ln den honderd- sten Psalm: Gij gansche aar de, juicht den Heer. Dient den Heer met blijdschap Dr. W. F. DANKBAAR. IN EEN OPEN brief richtte de E.V.C. zich tot min Scber merhorn ia antwoord zijn radiotoespraak. Hieraan ontlccnen wij: Excellentie, Het spijt ons, dat wij, met betrekking tot het laatste woord, hetwelk U in deze re- geeringsperiode tot het Neder landsche volk via de radio richtte, moeten herinneren aan de eerste woorden, welke U verleden jaar in uw regeerings- verklaring bezigde, toen heette het: „De werkers van hoog tot laag, zullen, zoowel in de open bare bedrijven als in particu liere ondernemingen, bij het be drijf worden betrokken, op een wijze, die hen doet gevoelen, clat met hun rechten, belangen en gevoelens rekening wordt ge houden, maar dat ze dan ook mede verantwoordelijk zijn, en dat de goede vervulling van hun taak een maatschappelijke plicht is. Indien deze woorden van een doode letter tot levende werke lijkheid ware verheven, zou er thans geen xeeli eden conüi ct zijn. Met de „rechten", belangen en gevoelens" van de Necler- landsbe zeelieden, is na de be vrijding op geen enkele wijze rekening gehouden. En zij ko- meD hiervoor toch wel in de eerste plaats in aanmerking. Alvorens op 4 April de zee lieden genoodzaakt werden op nieuwe loon- en arbeidsvoor waarden te monsteren, is hun stem niet gehoord. Een tweetal vergaderingen van de oude organisaties, waar slechts 225 van de 8000 zeeliden aanwezig konden zijn, kunnen wij als zoodanig niet aanvaar den. Deze handelswijze doet ons onwillekeurig terugdenken aan de vijf oorlogsjaren en het toen heerschende regime. Dit is geen rekening houden mei. de gevoelens van dit deel der Nederlandsche bevolking. Herhaaldelijk is, reeds maan den. vóór het conflict, door de E.V.C. gepoogd, aan de onder handelingen deel te nemen doch zonder resultaat. Eens erkende U in een ra diorede, dat de arbeidende be volking bij het hanteeren van het stakingswapen een van de weinige middelen gebruikte, welke haar was gegeven in den strijd om haar bestaan. Thans dreigt U zelfs met in schakeling van het leger om de werkende bevolking dit laat ste middel te ontnemen. Op deze wijze is bet niet de E.V.C., welke een machtsstrijd voert, maar de regeering wel ke met geweld een democra tisch recht vertrapt. Toen U de nieuwe loon-re geling voor de zeelieden gun stig noemde, deed U er goed aan, ook de regeling van vóór den oorlog bekend te maken. Het loon bedroeg toen, vol gens Uw eigen beweering, f 90 per maand. Hiervan moest dan een uit-elkaar-gerukt gezin rondkomen. Dit hebben de Nederlandsche zeelieden niet vergeten. Beter ware geweest, wanneer U tevens van de gelegenheid gebruik had gemaakt om de ge- heele sociale positie der zeelie den uiteen te zetten, alsook de verzorging van de nagelaten be trekkingen van hen, die voor de bevrijding van ons vader land vielen. Het moet Uwe Excellentie toch bekend zijn, dat op dit oogenbiik een oorlogsweduwe belangrijk minder krijgt, dan vrouwen, wier mannen N.S.B.- er waren en thans in kampen zijn opgesloten. De zeeliden, alsook de overi ge deel en der noch thans wer kende bevolking, zijn zich be wust. dat, wanneer telkens zonder hen, over hen, wordt be slist, de tijd zeer nabij is, dat de Nederlandsche ?eman zijn gezin weer van f f per maand moet onderhouden Uw vrees voor - gevolgen dat ,de Nederlsn. ne reeders en eigenaars van xiavenbedrij ven bij voortduring van het con filet hun bestaan elders zullen zoeken, is volkomen ongegrond. Indien de regeering slechts zorgt, dat de havenbedrijven en schepen hier blijven, kunnen, wat ons betreft, de „vuige ka pitalisten" Uw woorden Ex cellentie naar elders imi- greeren. Havens, schepen, arbeiders en een regeering, welke deze arbei ders goed gezind is, is alles, wat we noodlg hebben. Ook wij zijn doordrongen yan het feit, dat bij voortduring van het conflict de voedselpositie m gevaar komt. Het conflict kan echter reeds morgen beëindigd zijn. Brengt slechts de woor- Bloedige botsingen in Napels Uit Napels wordt vernomen, dn* daar gisteravond 28 menschen ge wond zijn toen aanhangers van het koningschap trachtten het communistische hoofdkwartier t« bestormen, waar zij met handgra naten werden ontvangen. Er werd eenige uren zwaar gevochten. Veranderingen in Turkije De Turksche regeering heeft gis teren aan de nationale vergade ring een wetsontwerp voorgelegd tot wijziging van de kieswet, waar bij het directe algemeene kies recht wordt Ingevoerd. Den oppo sitiepartijen zal tevens het recht worden verschaft om de stemming te controleeren. Voorts heeft de Turksche regeering besloten de bestaande beperkingen in de vrij heid van het volk, zooals .ta.v. de pers, de bevoegdheden der po litiek en het recht van vergade ren enz. af te schaffen. Als gevolg van dit besluit wordt verwacht, dat de partijen der op positie aan een komende verkie zing zullen kunnen deelnemen. den tot werkelijkheid uit de re geerings verklaring van 27 Juni 1945, welke wij reeds citeerden, de rechten, belangen, gevoelen* der werkers, betreffende. Stelt de zeelieden in da gele genheid voorloopig te monste ren op de oude voorwaarden van voor 4 April 1949. Daarna kun en in gezamenlijk overleg met alle betrokken partijen de hieuwe arbeidsverhoudingen voor de zeelieden worden vast gesteld. Doet Uw regeering dit, dan wordt ze niet door het slijk gesleurd, zooals U meent, maar toont ze, zich bewust te zijn van haar verantwoordelijkheids gevoel jegens land en volk. Gaat Uw regeering echter over tot het gebruiken van ge weld. dan is zij het, die de hoog ste waarden der Nederlandsche arbeidersklasse, vrijheid en de mocratie, waarvoor zoovelen oo. zer zijn gevallen, door het slijk sleurt. De mogelijke gevolgen hier van, komen dan op rekening van de regeering. Wij hopen echter dat h«4 nuchtere verstand bij de regee- ring het laatste woord heeft ia- plaats dat ze zifch laat leiden door het drijven van reactio naire werkgevers. Namens het hoofdbestuur der E.V.C. S. Blokstn. voorzitter.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3