Fransche gevallenen herdacht Vlïssingen Middelburg Tholen SPORT Olf. Publicaties Onthulling van een monument te Kapelle NADAT de Franscben gistermorgen In de R.K. Kerk een H. Mis hadden bijgewoond, vertrokken zij om 11 uur naar Kapelle, alwaar op de Alg. Begraafplaats een in drukwekkende plechtigheid plaats vond. By de aankomst der gasten, werd eerst een korte bidstond by de graven gehou den. Onder de aanwezigen merkten wij op de Fransche Mili taire attaché, de Fransche Ambassadeur Mr. Guérin, de Fran sche consul uit Rotterdam, Mr. Martin en de initiatiefneem ster Mevr. van 't Hof en echtgenoot, B. en W. der gemeente Kapelle en genoodigden. Als eerste spreker nam de heer H. K. Kramer, plv. voorzitter der Commissie Verzorging Oorlogsgra ven, het woord. Spr. riep de aanwezigen een har telijk welkom toe en zeide „Heden hebt U kunnen zien, dat al zijn UW mannen en jbngens ver van hun woonplaats op het veld van eer gevallen, in een land dat nun en u vreemd was en waar zij nie mand kenden en waar niemand hen leende, alles voor hen is ge daan wat gedaan kon worden om onze schuld tegenover hen en U eenlgszins te kunnen inlossen, cn dat het voor U een overtuiging mag zijn dat wij Zeeuwen weten wat onze plicht is. Spr. dankte voor de gedenkpen ning die de verzorgers der graven via Mevr. van 't Hof mochten ont vangen. Spr wees erop, dat hij den heer J. Mol, de voorzitter der commissie die in Sept. '43 door de Duitschers werd weggevoerd en töt op heden nog niet terugkeerde, moest ver vangen. Het gedenkteeken 'hier op gericht, zal volgens den heer Kra mer,*' voor het tegenwoordige ge slacht en voor hen die na ons ko men een herinnering zijn van den strijd en een teeken van medele ven der gansche burgerij. Na het schetsen van het ontstaan en de' werkzaamheden der commissie lot verzorging der oorlogsgraven ein digde spr. met de volgende woor den: Geachte Fransche families. Gij allen kunt zien dat wij Uw achtergebleven vaders, broeders, zonen of verloofden zoo goed als wij konden hebben verzorgd. Gij althans hebt de zekerheid dat Uw dierbaren hier rustig en vredig lig gen. U weet dat voor zijn ziele- rust alles is gedaan wat gedaan kor. worden, doch de vrouw die gij hier in ons midden ziet, om de plaats van haar man in te nemer is deze geruststelling nog niet ge gund, en wat dit beteekont weet gij beter dan wij. Geve God, dat ook zij spoedig iets van haar man verneemt of hem in levende lijve weer mag ontmoeten. Na de heer J. Balkenende, die mens het gemeentebestuur van Ka pelle het woord tot de gasten richt te en een mooie krans neerlegde sprak de heer Meurman, een ,Hol- lar.dsche oorlogsinvalide, namens dgn Bond van oorlogsinvaliden» an legde tevens een krans neer by her monument. Nadat de burgerij van Kapelle de gelegenheid was gegeven blöemen op de graven en hel monument te leggen, werd de plechtigheid be sloten. Hierna verzocht de heer Kramer den deken uit Goes, dr. Nieveen v Dijkuni. het onder leiding an den beeldhouwer p. Starreveld uit Amsterdam en Ir. p. j. -t Hoofd uit Goes, vervaardigde monument te onthullen. Deze lichtte in een treffende, in het Fransch uitgesproken rede de in het monument gebeitelde Woorden „Mort sur le champ d'lionneur, ils vivent dans Ja glolie de Christe" (gestorven op het veld van eer leven zy in de glorie van Christus) toe. Hierna spraken de Fransche Abbé en de Fransche ambassadeur Mr. Guérin, die beiden de gevallenen herdachten en de bevolking van Kapelle dankten voor alles wat zij voor de gevallenen en hun familie deden. Door de laatste werd een krans neergelegd. Parijsche conferentie wordt verdaagd De ministers van Buitenland- sche Zaken, die thans te Parijs bijeen zijn zijn overeengeko men de conferentie tot 15 Juni te verdagen Men zal dan weder om te Parijs bijeenkomen. De conferentie is overeenge komen het herziene wapenstil- standsverdrag met Italië, zooals voorgesteld door Byrnes, te on- derteekei.en. Voor de vredes conferentie is nog geen datum vastgesteld De ministers van Buiteniar.dsche Zaken zullen tij dene hun bijeenkomst van Juni beslissen wanneer de vre desconferentie gehouden zal worden Na lange discussies heeft de conferentie, geen overeenstem ming bereikt ten aanzien van het voorstel van Byrnes om het Oostenrijksche vraagstuk op de agenda tb plaatsen. De conferentie heeft nog geen beslissing genomen over de da tum van verdaging; vandaag om 11 uur zou wederom een infor- meele zitting worden gehouden ter bespreking van het Duit- sche probleem. De meeningen ;n deze loopen zeer uiteen, zoo dat het niet doenlijk is zich hieromtrent aan voorspellingen te wagen Stad en Land Goes Gemeenteraadsvergadering "Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad onder presi dium van burgemeester W. ~C. ten Kate, Afwezig waren de heeren R. Zuidema, M. J. Stoel Feuerstein en F. P. J. Polder man. Burgemeester ten Kate opende de vergadering en hij sprgk zijn vreugde er over uit dat hij zijn taak in de gemeen te weer mocht aanvaarden. Spr. hoopte op een goede sa menwerking met de leden van den raad. Hierna nam de eerste wet houder, dhr A. de Ftoo het woord en zegde zijn volle me dewerking en die der raad toe Na hét goedkeuren der no tulen en de ingekomen stuk ken kwam punt 3: wijziging der verordening gasthuis ter sprake. Dhr. J. Roose (Kath.) was het niet recht duidelijk, dat iemand bulten de gemeen te met het financieele beheer kon worden belast. Dhr. de Roo deelde mede, dat wel de gelijk iemand buiten de ge meente met deze functie kon worden belast daar het gast huis niet autonoom is en de gemeente zeggenschap in deze heeft. Dhr. Roose merkte hierna nog op, of het niet mogelijk zou zijn in verband met de on derzoekingen der laboratoria tot meer samenwerking te ko men tusschen het Katholieke ziekenhuis en het ziekenhuis op den Oostwal. Hierna kwam ter sprake het voorstel tot het nemen van een besluit als bedoeld ln art. 67, lid 2, sub f. 3 e van het amb tenarenreglement ten opzichte van de gemeente-vroedvrouw, hetwelk met algemeene stem men werd aangenomen. Het voorstel tot wijziging der verordening op het heffen van rechten wegens het gebruik der algemeene begraafplaats werd door B. en W. in verband met een ingekomen schreven terug genomen. Wat betreft het voorstel tot vaststelling eener verordening regelende de bestrijding van wandgedierte, hier werd aan genomen dat de woningen wel ke een huurwaarde beneden f 5 bezitten, gecontroleerd zul len worden. Dhr. Ph. Haverhoek (P. v. d. A.) vond, dat deze verorde ning evengoed voor alle wo ningen kon worden aangeno men. In verband met de vele werkzaamheden werd echter besloten het op het bepaalde bedrag te houden. Als onderwijzer aan de O. L. school A werd met alge meene stemmen benoemd dhr. J. J. Kok te dezer stede. By de rondvraag wees dhr. Haverhoek op de wenscheiyic- heid van het plaatsen van vaarschuWingsborden by de 'penbare lagere school aan de v. d. Spieghelstraat in verband Feestavond buurtvereeniging Paul Krugerstraat en omgeving Woensdagavond, hield de buurt vereeniging Paul Krugerstraat en omgeving een feestavond in de Scheldezaal. De voorzitter de heer C. Geervliet zette in het korte voorwoord het doel der vereeniging uiteen. Het pro gramma dat afgewerkt werd bestond uit tooneel, declamatie en zang. Bij de talrijke leden viel de avond, die besloten werd met een bal met mede werking van de Babyton-band zeer in de cmaak en kan zeker geslaagd genoemd worden. Herstel Geref. kerk Met ingang van 15 Mei zyn de werkzaamheden voor het herstel van de Geref. kerk be gonnen. .Als architect is aan gesteld het Bur. Trappenbrug, dat momenteel bc~!g is met de werkzaamheden vah voorberei denden aard. Om de Koningsmacht Gedurende drie dagen speelt het Middelburgsch Dilettanten Tooneel een stuk van Maurtis Wagenvoort: „Oranje Comedie in drie bedrijven" met boven- staanden titel. Wy zagen de eerste uitvoering. Voor een stampvolle schouw burg bracht dit begaafde ge zelschap de geschiedenis van Stadhouder Willem III met zijn vrouw Mary, prinses van Engeland, die te zanten den Koningstroon in haar geboor teland beklommen. Het stuk, dat in de bijfiguren vele zwak ke kanten vertoont, geeft de hoofdpersonen voortreffelijk ge typeerd weer. Doch deze ver tooning was voor ons Zeeu wen juist hierom een groot succes, omdat dit gezelschap, dat er imee zijn twintigjarig bestaan vierde, tot onzen trots toonde, volkomen voor zyn taak berekend te zijn. De regie, in de handen van den heer P. Blaauw, had er iets heel goeds van gemaakt. Het décor was aardig. Kap- werk en costumes waren ver zorgd. De signaal-afdeel ing- van Achilles deed best mede, achter de schermen. Maar het voornaamste was: De spelers deden de personen van dit historische stuk allen voor ons léven. Wy zouden ze allemaal moeten noemen. Dus liever niemand. Prachtig ge daan, Middelburgers! En: tot weerziens THOLEN Veerdienst gesloten Wegens reparatie aan den veerpont zal de veerdienst over de Eendracht Zaterdag 18 Mei a.s. va^v.m. 6 tot n.m. 5 uur gesloten zyn. V eilingberichten Veilingsverecn. „Zuld-Bcveland", Goes Veiling van Woensdag 15 Mei 1946 Kropsla 1. f 3.50—f 6.50 per 100 stuks. Idem 11. 2.00—3.50. Bloemkool IA 56.00 —68.00. Idem I. 36.00—62.00. Idem II, 28.00—40.00. Idem 111, 16.00—18.00. Al les per 100 stuks. Rabarber 16.00—23.00 per 100 kg. Groene Sjalotten 12.00—15.00 Pootuien 16.00. Spinazie 14.00—31.00 en Stoofsla 10.00 per 100 kg. Wortelen 37 gulden per 100 bos. Veilingsver. Kapellc-Biezelinge en Omg. Kleine Veiling van 15 Mei Rabarber 6; 2—8 '/iet. per bos. Prei 30 ct. per bos. Ramenas 3.20—4.10 per 100 bos. Radijs 2.20—2.60 per 100 bos. Kropsla 4.10 per 100 stuks. met het drukke verkeer. Hy werd hierin gesteund door dhr. M. Franken (P. v. d. Vryh.), die voorstelde, daar de bestel de borden nog niet aanwezig waren, alvast noodborden te plaatsen. Ook wees dhr. Fran ken op de wenschelykheld tot het plaatsen van straatnaam borden. Zooals dhr. De Roo mededeelde, staan deze echter reeds op de begrooting ver meld. Hierna sloot burg. Ten Kate de vergadering. In memoriam G. A. Hamelink Geertruides Adrianus Hame link overleed op 10 Mei j.l. te Terneuzen. Een man, die zyn beste Krachten gegeven heeft aan de Zeeuwsche voetbal sport is met hem heengegaan. Wie als voetballiefhebber hem niet gekend heeft, stond niet met beide beenen in de voetbalc: ganisaties. Hy toch was één van de meest beken de en populaire figuren in de voetbalsport en vooral de voet balvereeniging „Terneuzen' Oost Zeeuwsch Vlaanderen heb ben heel veel aan hem te dan ken. Oorspronkelyk consul van den Zeeuwschen Voetbalbond, werd hij op 26 Aug. 1933 uit vier eandidaten gekozen tot bestuurslid en is dit tot zyn dood gebleven. Hij had het voornemen op grond van zijn 66-jarigen leef- Lyd dit jaar den fakkel aan een jongere over te dragen. Ongetwijfeld zou hem een da verend afscheid bereid zyn. Helaas werd het een stil af scheid, waarbij, nadat hij door leden van de V.V. „Terneu- zeiï" ten grave ^dragen was, slechts de voorzitter van de V.V. „Terneuzen" en de heer Imanse, namens de afd. Zee land, van den K. N. V. B., in sobere woorden een schitteren de voetballoopbaan konden in herinnering brengen. Een joviale persoonlykheid, ongekunsteld, eenvoudig, maar een man, die durfde zeggen, hoe de zalven stonden; een ech te, eerlijke Zeeuw. Hij wist met een kwinkslag moeilijke situaties op een on- novolgbare manier te redden. Welk voetbalbestuurder her innert zich niet zijn sappige debatten op de vergaderingen van Afdeeling TV. Trudes, zooals we hem allen kenden, was naast een enthou siast werker ook een goed vriend, op wien men bouwen kon. Voetballend Zeeland heeft veel in hem verloren. Dankbaar gedenken wy zyn opgewekte, vriendely'ke per soonlijkheid en zijn nuttigen, onbaatzuehtigen arbeid in het belang van de Zeeuwsche sport Moge zijn sportieve geest in onze rijen voortleven. Hij ruste in vrede. K.N.VA., AFDEELING ZEELAND WIJZIGINGEN WEDSTRIJDPROGRAMMA ZATERDAG 18 MEI. Uitgesteld Hon- tenisSe IIIKoewacht III. Ingel.: Axel III Hoatenissc III, 7 uur. ZONDAG 19 MEI. Afgelost Axel IIISteen III. ZATERDAG 25 MEI. Aanvangsuur Kattcndijke IRillaod-Uath 1, 3 uur. We- mcldlnge 1—-Krabbctidijke 1. terrein Kat tcndijke, S uur. K.N.V.B., AFDBELING ZEELAND WEDSTRIJDPROGRAMMA ZONDAG 26 «MEI le KLASSE A.: 4721 Zcelandia 11- Cortgenc I (terrein Meelfabriek). A. I. Hubregsen. le KLASSE B.: 4722 Kwadendamme I- E.M.M. II. J. J. Schipper. KLASSE C.t 4723 Rapenburg I- Axcl II. C. Leunis. 4724 Sluiskil II— Corn Boys II, J. P. Hermans. 4725 Hulst II Hontenlsse 1. A. Stevens. 4726 Vo gelwaarde 1—Terneuicn III, Jos. Valke. le KLASSE D.: 4727 Cadzand I-Zuid- zandc I. A. I. Jansen. 4728 Hoofdplaat 11IJzendijke II. H. Hamclink. 4729 Schoon J ij ke II-D.S.W. I, A. J. Zuijd- eg. 4730 Sasput ISluis l, P._ Mcsu. le ivLASSE E.; 4731 Burgh 11Schou- en II, J. Berman. 2e KLASSE A.i 4732 Luctor II—Lewe- dorpsche Boys 1. H. van lwaarden. 4733 Vlissingcn IVHansweertsche Boys II (terrein Hansw. Boys). H. C. Dubbcl- 2e KLASSE B.: Hontenlsse II—Koe wacht II. 3 uur. Hulst III—Rapenburg II, Uil hei Radioprogramma Zaterdag HILVERSUM I, 301.S M. 7.00 U. Nieuws en Gym.; 7.30 Gra.mm.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gramni.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Tenor en pia 10.45 Contmubedr.; 11.45 Krijgs g«-v.; 12.00 Dansorkest; 12.35 Eday Walls; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13-30 Vandeville-orkest; 14.00 Buitenl. weekoverz.; 14.15 Trio; 14.45 Boek- bespr.; 15.00 Phll. orkest; 16.00 afcw leisene les; 16.15 Men vraagt ','fn wij draaien; 16.45 Sport; 17.00 «v.J»'C 17.30 Ciay; 18.00 Nieuws; 18.30 Neü Strijdkr.; 19.00 Vrouwenkoor; i'.20 Soc. belastingpolitlek: 19.30 Bijbel vertaling; 20.00 Nieuws; 20.05 Oor logsdocumentatie; 20.10 Promenade oikest; 20.30 BinnenL poL week- overz.; 21.10 Klankbeelden uit de illegaliteit; 21.40 Orgel en zang; 22.00 Gevarieerd programma; 23 00 Nieuws; 2b.)5 HILVER V fvT .X 7.30 tt. Xvlorgengeucu, ...w Gramm.; 10";. Voor de vrouw; 10.30 Gramm.; - Ziekenbezoek; 11.45 Viooirècital; ir.30 Joan Laneê; 13.45 ToOneelkJj- ker, 14.15 Engelsche les; 15.00 Voor de jeugd; 16.00 Pianorecital; 16.30 Herinneringen Maquisard; 17.00 Kiosk; 17.15 Gramm.; 17.45 Sport; 16.0C Orgel; 18.30 Rijk overzee; 19.- Nieuws; 19.20 Jonge Kunstenaars; 19.40 Journ. weekoverz.; 20.05 Licht baken; 20.30 Te deum; 20.50 Van deville-orkest en koor; 21.35 Puzz les. 22.00 Nieuws; 22.15 Avondge bed; 22.30 Selecta; 22.45 Slagwoor den van onzen tijd; 23.15 Gramm. De Inspecteur. Hoofd van den Plantcn- ziektenkundigen Dienst, N. van Poeieren, deelde ons het volgende mede Op verschillende plaatsen worden tbaaa in meer of minder ernstige mate. Colora dokevers gevonden. Ook zijn reeds eitjes afgezet. De bestrijding vaa den Coloradokever oc: thans beginnen. Afgezien van alle verder te nemen aatrcgelcn, dient iedere teler thans het volgende te doen. 1. Geregeld en nauwkeurig ïijn aardnp- pelgewassen en plaatsen waar aardap- pelopslag voorkomt of kan voorkomen nagaan. 2. Iedere kever te vangen en direct on schadelijk te maken (art. 3 van het Coloradokevcrbesluit 1941). Ook el- hoopjes moeten direct vernietigd wor- Wij vestigen tevens de aandacht op de binnenkort vanwege' de Burgemeesters of ficieel bekend te maken regelingen inzake de bcspuiting van bet aardappclgewas. De controle op de naleving van een goede besttijding zal spoedig een aan vang nemen. Vanaf heden luidt het de vies Bestrijdt den kever met alle mid delen. waarover U kunt beschikken. 2c KLASSE C.: 4738 Sluis II-Oost- burg II. A. S. Commclin. 2e KLASSE D.: 4739 VlissiOgen V- Patrijzen 111 (terrein Patrijzen). A. J. Pictcrs. 4740 Zeeuwen IVKwadcndatn- mè III (terrein Kwadendamme), P. Sin- ke'. 12.30 uur. HEMELVAARTSDAG, 30 MEI ZATERDAGCOMP. le KLASSE. 4741 De Bevelanders I—Wissenkerke I, A. J. Pieters. 4742 Rilland-Bath IKrabben- dijke I. P. A. Kakcbeeke. 4743 Wcmel- dinge IKattendljke I. M. A Luyk. ter rein Katfendljke. ZATERDAGCOMP. 2e KLASSE. 4744. De Ondervakgroep Automoblelrepara- tiebcdrijf maakt bekend, dat van 5 tot en met 9 Augustus 1946 gelegenheid zal ge geven worden tot het afleggen van exa- ens als '2de monteur en 1ste monteur. Zij vestigt er dc aandacht op, dat sinda korten tijd het vak ,eneratoren en Tankgas" uit de examencischea is ge schrapt. Bovendien is de mogelijkheid geopend a het examen in gedeeltca af te leggen. De examenvakken zlja n.l. fa drie groe pen gesplitst. Dc 1ste groep omvat alle practljkvak- ;n. De 2de groep omvat de belangrijk ste theoretische vakken (zooals motoren- kefinls, kennis vnn het chassis, cv.), en de 3de groep omvat de theoretische hulp vakken. Desgewenscht kan men zich voor 1 groep laten Inschrijven en na ecni- gen, tijd examen afleggen ln dc andere grocp(en). Slaagt men voor een deel van het examen, dan wordt hiervoor de de Examencommissie een bewijsstuk afgege ven. Dexe bewijsstukken zijc 3 jaar gel dig. De aandacht wordt er op gevestigd, dat monteurs, geboren vóór 1 Januari 1910 ln de gelegenheid worden gesteld, een zoogenaamd practijkexamen voor le monttur af te leggen, waarbij alleen dc practijkvakken geëxamineerd worden. Inschrijfformulieren voor de examens kunnen worden aangevraagd bij het Se cretariaat der Ondervakgroep Automobiel reparatiebedrijf. Sarphatistraat 26. Amster dam-C. se. 4745 Krabbendijke II—Nicuwdorp II A. J. Zuidweg. 4746 's H. Arendskexke II—Rilland-Bath II, D. Kooman. ZONDAGCOMPETITIE Je KLASSE A.: 4747 Hansweertsche Boys I—Cortgene I. A. Fellus. Je KLASSE B.: 4748 E.M.M. li— Kwadendamme I (v. Ntspenplcin). 4.30 uur. C. J. dc Groot. le KLASSE C.: 4749 Axel U-Vogel waarde I, W. A. Rlemens. 4750 Honte nlsse 1—Rapenburg 1, B. v. d. Plassc. 4751 Koewacht I—Hulst II, J. P. Her- 4752 Sluiskil II—Steen II. J. ■Schccle. 4753 Tcrneuten III—Corn Boys J. F. Goosscns. le KLASSE D.: 4754 Cadzand 1—Hoofd plaat 11, Cl. van Vooren, 4755 Sluis 1— D.S.W. I.. A. 1. Jansen. le KLASSE E.: 4756 Schouwen It— Schouwen 1. A. Th. v. d. Weele, 2e KLASSE B.: 4757 Hontenlsse II- Kóewacht II. H. Hamclink. 4.30 uur. 475S Rapenburg II-Axel III. 12.30 uur, J. Schauwaert. 4749 Steen III—Vogel waarde 11, C. Leunis. 4760 Hontenissc III—Koewacht III, 12.30 uur, A. Stevens. 2e KLASSE D.: 4761 Patrijzen Ill-De Zeeuwen IV. H. van lwaarden. 4762 Vllssingeii V—Kwadendamme III (terrein Kwadendamme), J. C. Zufjdweg. Indien plot anders vermeld, vangen de Yerseke III—Arnemuidea I, 1"L Alewijo- wedstrijden aan on half drie.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3