VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Versnelde evacuatie der geïnterneerden Rotterdamsch enthousiasme rondom CHURCHILL Dinsdag 14 Mei 1946. UJAARGANG HUMMER WX Als. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteurj. Koekebakker. Redactie en Ad min.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 216S, Gironummer 41035V Doe open de stembus Het volk staat er voor Zoo zong men in de oude ar beidersbeweging vóórdat het algemeen kiesrecht werd inge voerd. In de vervolgwoorden, die de oudste medestrijders dier beweging zich ook nog wel zullen herinneren, klonk een zeer heftige bedreiging voor het geval de toenmalige regeerders aan dezen in hun oog billijken eiseh niet spoedig Zouden voldoen: „Doe het gauw of de boel gaat ka pot!" Wij huidige Nederlanders zfln dezen strijd om de eerste volksrechten reeds lang ver geten, en wij vinden het de doodgewoonste zaak van de wereld, dat iedereen natuurlijk meestemmen mag, die aan de leeftijdseischen meedoet, niet uit het kiesrecht is ont zet. En zoo zal dan deze week de stembus opengaan voor alle klesgerechigden, dat is prak tisch het geheele volk. Wat zal uit die stembus voortkomen Het is onzen lezers bekend, dat ons blad geen partijblad wil, noch mag zijn, omdat het volgens de reeds aanstonds uit gestippelde beginselen die het leiden, buiten kerkverband of partyverbondenheid op den grondslag der Christelijke waarheden den herbouw en vernieuwing wil dienen, die Hare Majesteit de Koningin in haar installatierede bij het op treden van het huidige mini sterie heeft ingeluid. Wg zullen dus aan onze le zers geen advies geven om trent de uit te brengen stem, en zg zullen daarop ook niet gesteld zgn. Wij Nederlanders zijn onafhankelijk denkende menschen, en kiezen zelf naar eigen inzicht. Het is onze stel lige overtuiging, dat zoowat ledereen in ons volk thans al weet wat hij of zij stemmen wil. De onzekeren zgn dunkt ons een verdwijnende minder heid. Wij verschillen daarin van meening met een schrijver van een korte predicatie in een ander Zeeuwsch blad, die als zijn ervaring geeft: „Het is bepaald opvallend, dat alle mogelijke menschen eerlijk bekennen, dat zij het nog niet weten, of dat zij het nu veel moeilijker vinden dan voorheen om hun stem uit te brengen". Wg nemen aan, dat dit in bepaalde kringen zoo zal zijn. Doch de groote massa van ons volk weet het, meen en wij, al drommels goed wat het in het stemhokje a.s. Vrijdag moet doen! Wat zal dan het resultaat zgn? Het geheim wordt eerst Vrijdagavond en Zaterdagmor gen ontsluierd. Doch enkele verwachtingen kunnen wij hier wel uitspre ken. De 'twee grootste partijen zullen ongetwijfeld samen een aanzienlijke meerderheid ver krijgen. Indien zij dit zullen willen, zullen zij een ministe rie kunnen vormen, ongeveer gelijk aan het tegenwoordige, met vermoedelijk ten deele an dere personen, doch sturend in eenzelfde richting. Indien Roomsch Katholieken Antirevolutionnairen en Chris telijk Historischen te zamen een voldoende meerderheid zouden kunnen vormen, is het niet ondenkbaar, dat het plan der Katholieke Volksparty om met de partg van den Ar beid samen te gaan, wordt op Nederlandsch Itidu Commando over Oost-Java in Nederlandsdie handen -jr-! EN OFFICIEEL Britsch communiqué heeft verklaard, H dat vanaf 20 Mei uit de binnenlanden van Java per week 1000 geïnterneerden naar de geallieerde zone overgebracht zullen worden. Het communiqué noemde deze regeling een „aanvullende maatregel die de evacuatie van geïnterneerden moet bespoedigen". De evacuatie door de lucht, over zee en per spoor zal worden voortgeset. pen verleendhebben tijden» moeilijke dagen in October en November jd. en tijdens de daar opvolgende periode van wederop bouw. Eenige eenheden van de E« Britsch-Indische divisie, welke nog achtergebleven waren, zijn thans uit Soerabaja vertrokken en slechts een aantal kleine een heden van de R.A.F. en de Brit- sche Marine zullen aldaar nog voor korten tijd gelegerd blijven. Fusie militaire organisatie'# Naar wij vernemen ontving het Ministerie van Voorlichting van het hoofdkwartier van de Islamie tischë Legerunie vSn de Indonesi sche Republiek telegrafisch een mededeeling aangaande een fusie van de republikeinsche Islamieti- sche militaire organisaties. Het doel der fusie is: de verdediging van de onafhankelijkheid van In donesië en den Islam. Het communiqué voegt er aan toe, dat „de besprekingen aantoonen, dat de Indonesische autorttelten zich ten volle bewust zijn van het belang, dat de geallieerden aan een snelle oplossing van deze taak welke hun door de Vereenigde Volkeren is opgelegd, hechten, en gevoerd werden in een geest van „goodwill". Deze besprekingen hadden plaats te Soerakarta waarheen een ge zelschap van géallieerde officieren zich per vliegtuig heeft begeven. Oost-Java De commandant van de 5e Britsch Indische divisie te Soerabaja, ge- neraal-majoor G. K. Bourne, heeft het commando over Oost-Java aat den Nederlandschen kolonel Giebel overgedragen. Voor zijn vertrek heeft generaal Bourne in een proclomatie de be woners van Soerabaja bedankt voor den hulp, welken zij de troe- De havenstaking in Amsterdam De burgemeester van Amster dam vestigt de aandacht van alle havenarbeiders op het feit, dat de nog steeds voortdurende staking groot nadeel met zich brengt voor de Amsterdamscne haven in zijn geheel en in het bijzonder voor al diegenen, die voor hun bestaan op het haven bedrijf zijn aangewezen. Er liggen verschillende sche pen in de haven met ladingen levensmiddelen, die voor de Ne derlandsche bevolking ten zeer ste noodig zijn, en die thans niet gelost worden. Andere schepen, die voor het repatri- eeren van Nederlanders uit Indië dringend noodig zijn, kun nen niet uitvaren. Verschillen de schepen worden daarnaast naar andere havens gedirigeerd De huidige toestand mag in het algemeen belang niet lan ger voortduren. De burgemeester doet een ernstig beroep op de havenar beiders om het werk te hervat ten, en vertrouwt dat hieraan ten spoedigste gevolg zal wor den gegeven. Graaf de Marchant êp' krijgt 15 jaar De Limburgsche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof heeft arrest gewezen tegen M. V. fi. H. J. M. Graaf de Marchant et d' Ansembourg, voormalig com missaris der provincie Limburg, ex-districtsleider der N.S.B. in die provincie, ex-bijzondere ge machtigde van Mussert en ex- hoofdraadsheer der N.S.B. Het Hof achtte de Marchant et d' Ansembourg schuldig aan het voortgezette misdrijf van opzettelijke hulpverleening aan den vijand ia tijd van oorlog. Het veroordeelde hèm tot vijf tien jaar gevangenissraf met levenslange ontzetting uit beide kiesrechten en met recht van cassatie. Er was tegen hem de dood straf geëischt. De Marine naar Vlissingen terug Eenige dagen geleden namen wij een bericht op waarin wjj uitdrukking gaven aan de hardnekkige geruchten, die in onze provincie momenteel de ronde doen en volgens welke de Mafine op korten termijn naar Vlissingen zon terugkee- ren. In dit verband werd En geland als promotor genoemd. Thans heeft ook „Trouw" dit bericht gelanceerd. Gisteravond hebben wij ons met een telegram tot den Mi nister van Marine gewend, waarin wij bevestiging van de loopende geruchten hebben gevraagd. Wij hopen het antwoord spoe dig te verwachten en zien Uit met belangstelling tegemoet. Prof. Schrieke Prof. Mr. J. J. Schrieke, oud secretaris-generaal van het de partement van Justitie, die wegens hulpverleening aan den vijand door het bijzonder ge- rectshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot de doodstraf, zal op 12 Juni a.s. terecht staan voor der Bijzonderen Baad van Cassatie. stal gezet, en de oude antithe se-politiek zou herleven. Een andere mogelijkheid, die in België en Frankrijk verwe zenlijkt is, dat de Partg van den Arbeid en de Communis tische Partij tezamen een meerderheid zouden vormen, en dan te zamen ook zouden wenschen te regeeren, achten wij in Nederland voorshands uitgesloten. Primo, omdat de ze partgen, naar wij verwach ten, nog wel samen geen meer derheid zullen verkrijgen. Se- cundo, en dat doet de deur toe, omdat er in de Partij van den Arbeid niet de minste ge neigdheid bestaat, om 't voor beeld van België en Frankrijk te volgen. Blijft du3 de hooge waar schijnlijkheid, dat de twee gTootste partijen wederom te zamen het regeerkasteel zul len bezetten. In afwachting van de be- ssing willen wg over dezen verkiezingsstrijd in een vol gend artikel nog iets zeggen, Red. HET BEZOEK von Winston Churchill aan Rotterdam is een ware triomftocht geworden. Niet alleen half Rot terdam was op de been om den groote onder de grooten te aanschouwen, maar van heinde en ver scheen alles wat zich dezen dag vrQ had kunnen maken voor dit hooge bezoek naar Rotterdam te zijn gekomen. Zoo kon het gebeuren, dat men langs den weg het sappige Brabantsch kon beluisteren om even later verrast te zjjn door Limburgsch of Zeeuwsch dialect. Precies om kwart over twaalf ar- ten van het continent van Europa beheerschte en zich gereed maak te voor den sprong op Engeland, den strijd had opgegeven? Maar wat ons tot dankbaarheid stemt, stemt ons tevens tot groote bewondering. Bewondering voor uw vasthoudendheid, uw vastbe radenheid, uw stellige overtuiging dat na een langen weg van bloed, zweet eri tranen, de overwinning zou zijn aan de rechtvaardige zaak, die Engeland voorstond. Lid van den Raad Toen wil voor de vraag stonden, op welke wfjze wij het best uit drukking konden geven aan de gevoelens, die ons tegenover U bezielen, hebben wü gemeend, niet beter te kunnen doen dan U het eerelidmaatschap aan te bieden van den Raad van Rot terdam. De Raad heeft op voor stel van Burgemeester en Wet houders in besloten vergadering op Donderdag 2 Mei daartoe be sloten met algemeene stemmen. Ik moge hem thans uitnoodigen dit besluit door een hartelijk applaus in het openbaar te be vestigen. r wDe leden van den raad mogen als Engelsche gezant sir Neville Bland teeken hunner waardigheid een had gevoegd, het raadhuis binnen, eenvoudigen zilveren penning dra C-. r\..ri sen aan een lint .n de kleuren der Rede burgemeester oud stad. wy hebben voor ons eere- In de Rotterdamsche Raadzaal werd Winston Churchill toegespro ken door den Burgemeester, Mr. P. J. Oud, die er in zijn rede op wees, dat Engeland en Nederland samen in den loop der eeuwen steeds bolwerken voor de demo cratie en voor de vrijheid zijn ge weest. Hij illustreerde zijn betoog met voorbeelden uit de geschiede nis. van onzen tachtigjarigen vrij heidsstrijd af tot den gemeen- schappelijken oorlog tegen het na- tionaal-soclalisme. Dankbaarheid en bewondering De gevoelens, die ons tegenover U, mr. Churchill bezielen, zou Ik wülen samenvatten in tw^e woor den: dankbaarheid en bewonde ring. Dankbaarheid, omdat wij weten, dat wij aan U meer dan aan iemand anders hebben te dan ken, dat wij weder van den Duit- §cben overweldiger zijn verlost. Wat zou er van ons geworden zijn Indien gij in dien zomer van l»», toen Hitier geheel het We»- Dr. J.H. Carp krijgt12 jaar De Adv. Fisc. bij den bijzou- deren Raad van Cassatie, mt. Langemeyer concludeerde «i'- teren tot vernietiging van de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhsge, w aarbij de voormalige presi dent van het Vredesgerechtshot, dr. J. H. Carp veroordeeld is tot 18 jaar gevangenisstraf, en t.rt veroordeeling van den requi- rant tot een gevangenisstraf van 12 jaar. Tegen schoolverzuim Om aan het veelvuldig school verzuim van leerlingen der la gere school paal en perk te stellen, heeft de inspecteur van het lager onderwijs op de, door de w>-t aan den kantonrechter verleende bevoegdheid gewezen, om bij herhaaldelijk en langdu- rig ongemotiveerd schoolver zuim de betreffende leerlingen onder den voogdijraad te stel len. Tiveerde de eeregast aan de grens van de gemeente, waar het reeds zwart zag van menschen, die niet ophielden met juichen en wulven met hoeden en vlaggetjes. Nadat burgemeester Oud den grooten man welkom had geheeten, begon de zegetocht naar 't raadhuis. Ge ëscorteerd door politie, werd door een dichte haag van menschen, naar de Coolsingel gereden. Recht opstaande in zijn auto nam Chur chill de hulde der Rotterdammers in ontvangst. Voor het Raadhuis op den Cool singel was een enorme menigte samengestroomd, velen van Brit- sche of Nederlandsche vlaggetjes voorzien en bijna iedereen met oranje getooid. Waar nog hulzen staan had men zelfs de daken be zet en geen lantaarnpaal bleef vel lig voor de Jeugd, die meermalen in een klit van drie bovenin zat. Nadat Churchill met vrouw en dochter uitgestapt was en joviaal de menigte had gegroet, inspec teerde hij den eerewacht van Ma riniers, welke voor het bordes van het raadhuis stond opgesteld. Tenslotte ging het hooge gezel schap waarbij zich inmiddels 1e deze penning laten slaan goud. De moge V verzoeken mij wel te wülen toestaan, dat lk 'J nu dezen penning omhang. Zij moge U een herinnering blijven aar uw bezoek aan deze stad. Gij hebt den naam van onze stad meermalen ln uw radioredevoe ringen genoemd. Zij behoort tot de steden, wier namen gij ver- klaardet nimmer te zullen verge ten. Wij zyn U daarvoor dankbaar Het is ons een groot genoegen en een groote eer U voortaan te mo gen beschouwen als behoorende tot onzen gemeenteraad. Gij zult stellig in de geschiedboeken van onze stad biyven vermeld als het meest Illustere lid, dat ooit ln de vergadering van dezen raad werd geïnstalleerd. HOLLANDSCHE NIEUWE De eerste logger met nieuwe Hollandsche haring „de Kat wijk 18" is gisteravond IJmui- den binnen geloopen. De staking in Rotterdam Hoewel er Zaterdagavond door de drie samenwerkende bonden van transportarbeiders besloten was. het werk te her vatten. stelt de E.V.C. zich op het standpunt, dat er van beëin digen der staking geen sprake omdat er van haar kant geen besluit in die richting ge nomen werd. Gisterochtend was de situatie aldus, dat eenige honderden havenarbeiders zich naar hun werk wilden bege ven, maar volgens mededeeling van Scheepsvaartvereeniging Zuid heeft dit niet het effect gehad, dat men er van ver wacht had. Inderdaad hebben zich bij eenige bedrijven werk willigen gemeld, de E.V.C., al dus de Scheepvaartvereèniging Zuid had eenige honderden vrou wen van leden opgeroepen, om rond de haven post te vatten en zij hebben vooral op Katen- drecht op krachtdadige wijze de werkwilligen belemmerd bij de hervatting van het werk. Toch heeft de E.V.C. niet kun nen beletten, vervolgde hij. dat het geheele graanbedrijf weer op toeren is. Wat de vrijwilligers betreft: hun aantal was aanvankelijk minder dan verleden week, om dat zij door het radiobericht» dat sprak van een opheffing der staking, van meening waren, dat hun hulp niet meer noodig was, zoodra zij echter gewaar werden, dat de arbeid nog niet algemeen werd hervat, zijn ztj zich weer gaan melden. HET WEER Matige aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Noord en Noord-Oost. Hier en daar een buitje. Vrij koud. Zon onder 20.24, op 4.48. Maan op 18.39, onder 4.34. Volle Maan: 16 Mei.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1