Vërrassende overwinning van het Nederlandsch Elftal Bèlgie met 6-3 Yérslagen AAN alle gevoelens van onzekerheid, die zelden vöór den klassieken strijd HollandBelgië zoo sterk op den voor grond traden als de laatste weken is een einde geko men en wel op een onverdachte tnaar niet minder duidelijke 'wijze, doordat onze nationale ploeg Zondagmiddag in het Olympisch Stadion t« Amsterdam het Belgisch elftal op over tuigende wijze den voet dwars zette en met 63 de tweede na-oorlogsche overwinning uit het vuur sleepte. Zonder dat de onzen aanspraak kunnen maken op een zege behaald door brillant voetbal is deze sportgebeurtenis een niet te onderschatten voortzetting geworden van een rijke traditie, welke niet na zal laten een stim^leerende werking nlt te oefenen op den toekomstigen bouw vah het Nederland- sche voetbai en als zoodanig beschouwd mag worden als een evenement dat tot volle tevredenheid aanleiding geeft. Na een weinig hoopvol begin*hard zich bij de Koningin voeg- de Belgen namen reeds nauwelijks drie minuten de lei ding zag het er naar uit, dat zij, die een normale nederlaag voor Nederland als een logisch resultaat van deze ontmoeting zagen, gelijk zouden krijgen en toen wij na met de rust met 2 1 te hebben voorgestaan, deze voorsprong omgezet zagen in 2—3 voor onze tegenstanders, daalde eerlijk gezegd het ver trouwen, dat wij stelden in de kwaliteiten van onze Oranje-elf aanmerkelijk. Want het was juist in deze periode, dat de Roode Duivels met degelijk aan valsspel onze veste belaagde en forsche schoten Kraak op den proef stelden. Tenslotte werden we in onze verwachtingen niet bedrogen want het Nederlandsch elftal gaf heelemaal geen blijk van een moreele inzinking en tponde zelfs voor de tweede keer dat het in staat was op te tornen tegen een achterstand, waarvan iedereen op dat moment een demoraliseerende werking ver wachtte. Integendeel, met veel enthousiasme en groot elan werd er verder gespeeld. Het werd weliswaar geen voetbal van de bovenste plank, dat uit deze transformatie werd gebo ren, maar met eenvoudig spel en vooral nuchter trokken onze jongens ten aanval en zij be reikten hierdoor de stellige ze kerheid, dat zij wellicht als ploeg in haar geheel, in homoge niteit, de minderen waren, doch individueel en in deze periode technisch niet behoefden onder te doen, ja zelfs vaak den toon aangaven. Hiertegen was de spelwijze der Belgen, die in star doorgevoerde W-formatie speelden, op den duur niet be stand en zij zouden het dan ook niet verder brengen dan deze drie doelpunten, met dat groo- te verschil, dat door meerdere schotvaardigheid en vooral groo tere doortastendheid voor het doel, onze voorhoede hierna nog vies maal het net deed tril len, waardoor het lot van de Belgen bezegeld was en de rest van den speeltijd, op enkele vinnige aanvallen na, duidelijk den stempel van een verloren partij droeg. Het waren merkwaardige staaltjes van zelfbeheersching ea herstel. Tweemaal een ach terstand te moeten inhalen te gen een elftal, dat al bij voor baat als overwinnaar gedood verfd is, getuigt van geestdrift en zelfvertrouwen. De geladenheid en de vecht lust van de elf Oranjemannen bleken niet alleen het antwoord te zijn op alle tevoren gedane voorspellingen, doch tevens een goede kern voor den bouw en de verbetering van het Neder landsch Bittal. Een super-ploeg, zocals uit den tijd 1934 en later, hebben we nog niet, maar de kwaliteiten hiervoor zijn onge twijfeld aanwezig. E&n speciale verrassing Naast de groote verrassing van den middag, de overwinning was er nog een zeer speciale verrassing, ni. toen H. M. de Koningin met Haar gevolg en kele minuten voor de rust onder gejuich en gejubel op de eere tribune verscheen en zich naast den minister-president in de eere-loge zette en het gejubel herhaalde zich toen tijdens de tweede helft H. K. H. Prinses den. De wedstrijd Nadat de elftallen aan den minister-president waren voor gesteld en de volksliederen had den geklonken, trapten de Bel gen. die den toss verloren, af en het begin was voor Neder land weinig bemoedigend. Na een goed opgezetten aanval be machtigde de Belgische midden voor De Cleyn, die de beste man uit de voorhoede was, den bal en voor dat iemand er erg in had loste hij van ver een hard en goed gericht schot, een lage schuiver, die Kraak eenigszins verraste (0-1). Na een periode van gelijk opgaanden strijd kwam Nederland in de meer derheid en de meeste kansen waren voor de onzen. Wel on dernamen de Belgen enkele gevaarlijke aanvallen, maar de afwerking in de voorhoede was niet best en verder dan een paar verre schoten brachten zij het n.ct Het was echter eerst na 27 minuten, dat de Oranje-voor ho-de succes had, toen Roozen een bal half raakte, waardoor het leer van een Belgischen schoen terugstuitte voor de voeten van Wilkes, die onhoud baar inschoot (1-1). Hierna ont stonden er gevaarlijke momen ten voor beide doelen. Kraak werkte een kogel van De Cleyn over de lat, toen de achterhoe de voor vermeend buitenspel bleef staan. Roozen Elf minuten voor de rust werd het Nederiandsche overwicht beloond met een tweede doel punt En goede samenwerking turschen Wilkes en Roozen, deed den bal bij Smit belanden, die toegesneld was. Met een strak schot in den linkerhoek bezorg de hij ons de leiding. (2-1) De Oranje-elf bleven tot aan de rust in de meerderheid en zij begonnen de tweede helft dan ook met een verdienden voor sprong. Na de hervatting toon den de Belgen zich feller, hun voorhoede trok geweldig van leer en de onzen werden merk baar in de verdediging gedron gen. Op den linkervleugel ging het na het uitvallen van Smit, die kort voor de rust 'drerd vervan gen door Drager, beter, vooral Rijvers ondervond nu meer stéun. We bleven echter onder hoogen druk en toen Paauwe een hoekschop ónzuiver onder schepte, maakte Coppens van dit ongelukje gebruik om ge lijk te maken (2-2). Het doelpunt waarmede de Belgen negen minuten later a Z. S. Pries Bern- weer de leiding namen was van Wilkes prima kwaliteit. Uit een prach- tigen omhaal doelpuntte De Cleyn onhoudbaar voor Kraak (2-3). Hierna werkten de Oranje mannen zich los uit den gevaar lijk wordenden greep der Bel gen. Geestdrieftig trokken zij ten aanval. Het spelpeil verbe terde zienderoogen. Toen Wil kes ongeveer vier minuten na het derde Belgische doelpunt op rechts er van door ging en hoog voorzette behoefde Drager er slechts zijn hoofd onder te zet ten en andermaal maakte Ne derland gelijk (3-3). Zes minuten later was het Keesje Rijvers, die een terug- springenden bal, na een snelle reactie, ineens inschoot (4-3). Weinige oogenblikken later trok de actieve Wilkes er weer tusschen uit en hij besloot zijn ren met een ver maar ongeloofe lijk hard en zuiver scfiot (5—3) De Belgen gaven zich toeri reeds gewonnen. Daenen werd geblesseerd en vervangen door Meert van Anderlecht. De mid denlinie der onzen bleef stuwen vooral Bas Paauwe zette zijn beste beentje voor. Uit een han dige schijnbeweging van Rijvers, die den bal daardoor prachtig liet gaan voor Drager werd het zesde doelpunt geboren. Drager zette snel voor en Wilkes was er als de kippen bij (ü-3). In de laatste minuten kwamen de Belgen nog even opzetten maar wernen weer op eigen helft teruggeurOLgen. Juist toen DrMgef een hoekschop zou ne men floot de scheidsrechter, die verdienstelijk hooi, het einde waardoor Nederland een ver diende overwinP:ng had behaald De spelers Bij de Belgen waren Ver cam men, die Roozen bewaakte, De Cleyn en Pannaye de besten. De overigen bleven, de een meer de ander minder onder de maat. Paverick "had weinig vat op den zwervenden Rijvers en kon na de rust zijn vleugel niet hou den. Daenen deed goede dingen maar maakte ook fouten. De Oranje-ploeg heeft een goeden indruk achtergelaten. De beste speler van het veld was ongetwijfeld Wilkes. De Rotterdammer maakte drie doel punten, waarvan zijn tweede op werkelijk indrukwekkende wij ze. Hollem&n was snel en ac tief, doch komt nog techniek te kort. Smit stond volkomen vreemd op den vleugel en dat was merkbaar. Hij maakte ech ter een goed doelpunt. Roozen had een ondankbare taak, daar hij werd geschaduwd door Ver cammen. De binnenspelers kon den zich hierdoor echter beter Er komen weer perronkaartjes De lang verwachte perron kaartjes zullen binnenkort weer verkrijgbaar worden ge steld, waarmee een eind zal kómen aan het euvel, dat men om op het perron te komen een kaartje moest nemen naar de dichtsbijzrjnde bestemming. De nieuwe perronkaartjes zullen niet den vorm hebben van een gewoon spoorweg kaartje, doch de gelijkenis ver toonen met de entreebiljetten die door bioscopen, theaters, e.d. worden gebruikt. De kaart jes zullen niet op alle stations tegelijk beschikbaar worden gesteld, maar geleidelijk, naar mate de drukker de biljetten aflevert, zullen de stations be voorraad worden. Het eerste station zal over 3 weken met de uitgifte beginnen. Op en kele stations, ml. die, welke door de oorlogshandelingen bij zonder zwaar geteisterd zfln, zal het verstrekken van-per ronkaartjes nog eenigen tijd moeten worden uitgesteld. De prijs van het perron- kaarje zal voortaan f0.10 be dragen. Autoverkeer met België Naar aanleiding van het be richt dat voor België geen in ternationale rij- en wagenbe- wijzen meer noodig zijn, deelt de K. N. A. C. mede, dat deze Impaling reeds sedert 1935 van kracht is. Men houde er ech ter rekening mede, dat dit sl- leen voor personenauto's geldt, en dus niet voor vrachiauto- mobielen en touringcars. Onderhandelingen met Azerbeidzjan mislukt Radio Tebri* heeft medege deeld, dat de onderhandeiinge-. tu?sriien de Perzische regeeriiig en de delegatie van de Nouiue lijke Ferzische provincie Azer- beidjan zijn mislukt. Inmiddels is tevens bekend gemaakt, dat het Roode leger nu alle deelen van Azerbeids- jan heeft verlaten, terwijl alle kazernes en kampementen door het Perzische leger zijn over genomen. bewegen. Keesje Rijvers stelde niet teleur maar werd gehandi capt voor de rust doordat hij weinig of geen steun kreeg van Smit. Na de rust ging het aan merkelijk beter. Zijn geweldige activiteit en zijn vechtlust de den hem zijn plaats ten volle waard zijn. Hij maakte boven dien een prachtig doelpunt in een belangrijke periode van den strijd. Drëger paste zich uitstekend aan bij de rest, het doelpunt waarmede hij gelijk maakte was een juweel. Voortreffelijk was het spel der middenlinie, vooral van Paauwe en Kuppen. Met de Vroet hebben zij bergen werk vanzet, zoowel aanvallend als verdedigend. Van de beide backs was Potharst de beste. Van der Linden was niet vrij van slordigheden en kleine fout jes. Kraak had in de eerste helft wein% te doen, na de rust destemeer en toeh toonde hij zijn kunnen. DE OPSTELLINGEN NEDERLAND: Kraak Potharst v. d. Linden Paauwe Kuppen De Vroet Holleman Wilkes Roozen Rijvers Smit Scheidsrechter Scez (Frankrijk) Mermans Chaves Decleyn Coppens Lamberechts Devos Vercammen Puttaert Pannaye Paverick Daenen BELGIE %*fc opstelling voor 30 Mei Voor de return-wedstrijd op 30 Mei te Antwerpen is het Ne- delandsch elftal op dezelfde wijze samengesteld als gistei'en het in Amsterdam speelde, met dien verstande dat Dreeger op gesteld is in de plaats van Kick Smit. Churchill iR het Amsterdamsche stadhuis (Vervolg van pag. 1) Lunch aan don Amste! DE zaal in de Ned. Herv. Diaconie aan den Amstel, waar Zaterdagmiddag flci Amsterdarnsch gemeente bestuur Churchill een lunch aanbood, was onder leiding vat. Jhr. D. C. Roëll, hoofddirecteur van het rijksmuseum, herscha pen en gebracht in de sfeer die daar geheerscht moet hebben it 1814 toen de burgemeesteren. van Amsterdam een groot bal heb ben aangeboden aan den touve- reinen Prins Willem van Oranje om de bevrijding van het Fran- sche juk te vieren. De tafel werd geopend met een toast, die mr. Churchill ultbrach: op H, M. de Koningin, gevolge, door een toast, van wethouder mr W. F. Schokking op den Koning van Engeland. Na dit dejeuner geschiedde eer. handeling die als de heele omge ving aan de achttiende eeuw ne Innerde. Twee boden van het stadhuis die voortdurend achter den zetej van Winston Churchill bleven op gesteld, gaven dezen de gelegen heid tot handwasschlng met een zilveren schaal en schenkkruik, een werkstuk van Jan Lutma, die bij gelegenheid van de inwijdin. van het Amsterdamsche Stadhuis in 1655 voor het eerst werden ge bruikt. Tocht op het L!' Nog nooit heeft het IJ den aai I blik geboden die het met de vele) duizenden bood, die op schepen, kaden en alle in de haven uitste-. kende, ook maar de geringste, plaats biedende punten, hadden ingenomen om getuige te zijn van den tocht die „the Big One" maakte in het havencomplex. Aan boord van „de Geulstroom" hadden H. M. de Koningin en mr( Churchill op de achtersteven plaats genomen. Het was een klei renfeest, dat "geen der ooggetui-' gen ooit uit de herinnering zal' verliezen. Eenige groote salonpa- sagierschepen maakten zelfs zoo veel slagzij, dat minder deskund: ge toeschouwers hun vrees nie konden verbergen voor de moge lijkheid van kapseizen. Uit de naaste omgeving van de1 Britschen staatsman vernamen w nog, dat deze zich spontaan ha uitgelaten in dezen geest, dat li bij zijn vele bezoeken aan Euro- peesche staten na de bevochtei i bevrijding nog nergens die dank bare spontaniteit en imponeeren- de hartelijkheid had aangetroffen als juist in Nederland, dat men hem wel eens voorgesteld had als zoo nuchter en lauw. De Zondag op Soestdijk LANGS den weg, welke Chur chili gistermiddag volgde om zich naar het Paleis Soestdük te begeven, was het op vele punten zeer druK. Allerwegen heerschte groot en thousiasme toen de stoet pas seerde. Op den rijksweg nabij Hotel Jan Tabak, op de grens van de gemeente Bussum en Naarden, had zich een enorme menigte verzameld, welke btj de komst van Churchill het politie- cordon verbrak en den rijksweg opdrong, zoodat van het houden van een redevoering door den burgemeester van Naarden, den heer J. E. Boddens Hosang, niets kon komen. De burgemeester bood Churchill namens de Inwo ners van Naarden een kruik oude Hollandsche Jenever aan. Met een breeden glunderen glim lach aanvaardde Churchill het ge schenk en dankte den burgemees ter en diens collega van Bussum met een stevigen handdruk. Een huiselijk tafereeltje Om vijf minuten voor eenen kwa men de auto's in zeer langzaam tempo op den weg voor het Pa leis aanrijden. Z. K. H. Prins Bernhard trad op het linkerbor des naar bulten, terwijl de drie Prinsesjes, gekleed iri roze jurk jes, voor het venster in de hall stenden uit te kijken naar den be roemden gast op het Prinselijk paleis. Zoodra de auto van Chur chill was voorgereden, kwam ook H K. H. Prinses Juliana naar bul ten om het kleine gezelschap te verwelkomen. Daarna ging men het palies binnen, waar het Prin selijk Paar zijn gasten aan een de jeuner vereenigde. Na den maaltijd begaf het ge zelschap zich naar het park ach ter het paleis, waar de Prlnseèjes Irene en Beatrix, bij wie 2lch later ook Prinses Margriet voegde met Churchill aan de hand naar den grooten vijver wandelden. Eenige oogenblikken later kwa men ook Prinses Juliana, die een gre en tollet droeg, en Prins Bern hard. die in de generaalsuniform van de Kon. Luchtmacht was ge kleed, bij het vroolljke groepje, dat zich nu naar een anderen kant van den vijver begaf, waar een legertje persfotografen hun werk konden doen. Kort daarna aanvaardde de familie Churchill den terugtocht ^naar Amsterdam, hartelijk uitgeleide gedaan door h«t Prinselijk gezlr-

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4