VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND CHURCHILL in het Amsterdamsche Stadhuis Er is iets niet in orde Maandag 13 Mei 1946 Sc JAARGANG NUMMER 461 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L Boerin*. Hoofdredacteur; J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2163. Gironummer 410357 Recht voor de slachtoffers van het verzet Nog steeds is er geen wetsontwerp in het staatsblad verschenen, dat aan de nagelaten betrekkingen van hen, die In den verzetsstrijd het leven lieten teii behoeve van nen die daardoor invalide werden gemaakt, een vol doende levensbestaan waarborgt, de vereffening dus van de eere schuld der dankbaarheid van het Nederlandsche volk. Er zijn al zooveel schoone, ware en ont roerende woorden gesproken ter Intentie van de beste zonen van onze natie, die hun leven offerden op het altaar des vaderlands, tot troost van hen en haar, die ach terbleven, er werden monumen ten opgericht of zij zullen opge richt worden, er werden bloemen eu kransen gelegd op de graven der slachtoffers, doch al deze be tuigingen van piëteit en medele ven kunnen den moreelen plient niet omzetten in ^en gewaarborgd recht, dat de nabestaanden en Invaiieden, voor zoover noodig, een veilig bestaan wordt verze kerd. En dat is noodzakelijk, net moet en zal geschieden 1 Van dien eisch was ook de groep „Voormalig Verzet 's-Gra- venhage" doordrongen, die er op aandrong, dat er spoedig wat ge daan zal worden, dat aan dien eisch tegemoet komt. En üe hoop op verwezenlijking- van desbetref fende plannen binnen afzienbaren tijd lijkt ons gelukkig niet onge grond, aangezien ons bij Informa tie bleek, dat een dergelijk wets ontwerp in ver gevorderd stadium van voorbereiding is. Het „Voor malig Verzet s-Gravenhage meent dat onder deze nieuwe wet allen zullen vallen, die door daad houding in den binnenlandschen verzetsstrijd zijn, gesneuveld, ge wond, verminkt en daardoor in val lede zijn geworden, in totaal ongeveer 4000 personen. Om de invaliede personen en de nagelaten betrekkingen van de ge sneuvelden op het veld van eèr verzorgen door een wettelijk ge waarborgde vaste uitkeering, zal jaarlijks een bedrag van rond 10 mlllioen gulden noodig zijn, een en ander op basis van d e b e- staande sociale wetge ving. Dit laatste houdt dus me de in, dat de pensioenen niet uni form zullen zijn, doch dat er ver schil wordt gemaakt ln verband met de Jaarloonen en Inkomsten Van de strijders in het verzet, on der beding dat voor niemand het maximum-pensioen hooger zijn dan f 4000 per jaar. Overigens zjjn we nog niet ingelicht over ae details van net wetsontwerp, dat t.z.t ln het parlement wel uitvoe rig behandeld zal worden en Waarover dan ongetwijfeld menig een zijn oordeel over de belang rijke kwestie zal kunnen uitspre ken Doch zonder twijfel zal het rechtsgevoel der natie door het resultaat van deze behandeling en de uitvoering der te verwachten wet in hooge mate bevredigd wor den Want zooals het tot dusverre gaat, is het totaal onbevredigend. Het particuliere initiatief moge dan nog zulke goede daden van gemeenschapszin ten gevolge heb ben gehad en ook de regeering door het beschikbaar stellen van belangrijke bedragen ..voor het fonds 1940'45 het hare bijgedra gen hebben ter leniging van den nood in vele gezinnen, dit blijft een vorm van filanthrople, die geen recht is en op den duur sterk zou verminderen. Het mag niet zoo zijn, dat nagelaten betrekkingen van hen, die eertijds rechtstreeks of Indirect den vijand steun hebben verleend er daarbij omkwamen, financieel wél* zijn gewaarborgd en zij. die hun ge liefde -betrekkingen ln den ver zetsstrijd zagen valler. of voor hur leven verminkt werden, de hand moeten uitstrekken naar aal moezen. Het ls zelfs ongehoord, dat de vrouwen en kinderen van de laatste categorie aangewezen zijn op den steun van de liefda digheid, gelijk deze zich te hun nen bate uit op bridge-drives, wol dadigheidsbals en -feestjes, col lectes enz. We willen van al deze gestes niets kwaads zeggen, doch er moet recht geschieden ter eere van hen. die Rauter en consorten overal den voet dwars zetten met inzet van hun leven. Daarvoor kan een wettelijk vastgelegd offer niet spoedig groot genoeg zijn. Mijnwerkers in Amerika John I.ewis, de leider van de mijnwerkers ln de Vereenigde Staten, heeft den 400.000 mijnwer kers order gegeven weer aan het werk te gaan tot 25 Mei aanstaan de- HET was precies twaalf uur toen Zaterdag op de binnen plaats van het Amsterdamsche stadhuis de tonen van Britsche volkslied klonken, gespeeld door de stalmu- ziek van het Amstèrdamsohe Politiemuziekcorps, waarme de Churchill op het stadhuis werd verwelkomd. Aan den in gang van het gebouw stond de waarnemend burgemeester, wethouder B. C. Franke, geflankeerd door zgn beide boden in hun plechtige uniform met hun fteek en staf. Burgemeester Franke verwelkom de zijn hoogen gast en Mevrouw en Miss Churchill en leidde het gezelschap naar de hall, waar de wethouders der gemeente aan Churchill werden voorgesteld twee koeriersters van de B. Mevrouw en Miss Churchill bloe men aanboden. Daarna begaf het heele gezelschap zich naar de fees telijk versierde raadszaal waar de gemeenteraad en talrijke ge- noodigden bijeen waren gekomen. Nadat Churchill had plaats ge nomen, trad burgemeester Franke naar voren, om den gast toe te spreken. Rede wnd. burgem. Franke Het gemeentebestuur van Am sterdam acht het een groote eer U mijnheer. Churchill, in zijn mid den te mogen ontvangen. Wij hee- ten U hier welkom in de raads zaal van de Nederlandsche hoofd stad, als een van de grootste drie staatslieden, die de Vereenigcte Naties in den gruwelijksten van alle oorlogen naar de overwinning hebben geleid. Na deze enkele woorden inleiding wil ik het thans aan den heer Schokking, wethouder van Amsterdam, overlaten, om ietwat uitvoeriger uiting te geven aan de bewondering, die de Neder landsche hoofdstad voor u koes tert. Het woord is thans aan den heer Schokking. Rede weth. Schokking Voor de meesten van dei landers, is de eerste wereld oorlog een veldslag ln de verte geweest. De burgers van Amster dam, zakenlieden, beoefenaars der vrije beroepen en arbeiders, kon den niet zien, wat voor hen in hei vooruitzicht lag, toen de Duitschers op dien verschrlkkelij ken dag, nu bijna zes jaar gele den, onze stad binnenrukten. De eersten die op groote schaal moes ten lijden, waren onze Joodsche burgers. Voor den oorlog maak ten de Joden een tiende deel van de bevolking uit. Van het oor spronkelijke aantal van 90.000 zijn 'T 12.000 over. De organisatie van de verzetsbe weging was bijzonder moeilijk. Er waren, twee methoden van verzet, door sabotage en stakingen cp groote schaal of door zorgvuldig georganiseerde kleine groepen die voor een bepaald doei werkten. Belde methoden werden gebruikt. Teneinde succes in dit opzicht te hebben was het in de eerste plaats noodzakelijk een duidelijk in zicht te hebben van de zaak waar vcor wij streden. De tekst van de opera moest worden geschreven voor zij kon worden opgevoerd. U mijnheer Churchill hebt voor dien tekst gezorgd. Uw woorden en toe spraken hebben ons den weg ge wezen. Nooit hebben de Duit schers ons het luisteren kunnen verhinderen. Zelfs toen alle radio toestellen officieel waren Ingele verd waren de straten merkwaar dig leeg als een toespraak van den heer Churchill werd aange kondigd. De oorlog is nu voorbij. Amster dam heeft een jaar herstel harde vexnieuwingsarMid achter zich. Toen Mr. Schokking Churchill de gouden medaille en de oorkon de overhandigde speelde het po litiemuziekcorps het Wilhelmus. Mr Churchill nam hierna op zijn eigen zoo gemoedelijke wijze het woord om te bedanken voor de eer die hem werd aangedaan, zoo zeide hij, door in deze trotsc'ne stad, die beroemd is over de heele wereld, als cultuurcentrum, als centrum der zeevaart en voor zijn geest van onafhankelijkheid, te worden ontvangen. Het was niet mijn eerste bezoek aan Am sterdam, maar ik zal dit bezoek nimmer vergeten en de gouden medaille, die U mij hebt gegeven, zal in mijn familie bewaard blij ven als een kostbaar souvenir. Gouden medaille Amsterdam Is U zeer veel ver schuldigd en wU zouden onze dankbaarheid en bewondering in een blfjvenden vorm tot nit- drukking willen brengen. Wfl kennen hier bet instituut van het eereburgerschap voor iemand, die zich bijzonder voor de stad onderscheiden heeft, niet, en wij hopen, dat U ons wilt toestaan om aan onze eigen tradities vast te houden. Wij ver zoeken U daarom ons toe te staan U het hoogste eerbewijs dat wij kannen toekennen, geven: de gouden medaille van de stad Amsterdam. Ditzelfde eerbewijs werd ln dit eerste vredesjaar eenmaal eerder toegekend, namelijk aan generaal Eisenhower als teeken van onze dankbaarheid voor de bevrijding. In dien tijd, ln Juni, waren wij zeozeer beroofd van onze bezittin gen dat wij het goud voor het ma ken van de medaille niet konden opbrengen. Wij moesten aan gene raal Eisenhower alleen de bij be- hoerende oorkönde overhandigen eu konden eerst een maand later voldoende goud bij elkaar bren gen voor de medaille zelve. Wij beschouwen het als een symbool van ons herstel van het laatste jaar, dat ditmaal eep dergelijke procedure niet noodig is. Uit naam van alle burgers van Amsterdam, de hoofdstad van Ne dei land verzoeken wij U deze medaille als teeken van onze groo te en blijvende dankbaarheid er bewondering te willen aanvaar den, met de verzekering, dat onze stad met uw groote volk en met onze geallieerden ln een vredige wereld wil samenwerken. (Vervolg op pag 2) Poolsche censuur Naar de waarnemend minister var. buitenlandsche zaken, Ache- son te Washington mededeelde, is het censureeren van een bericht aar, een Amerikaansch persbureau oorzaak van het opschorten /an de Amerikaansche credieten aan Polen. Het betrof een politieke rede van den Pool Banczijk, en de weigering van de Poolsche re geering om deze rede naar het buitenland te doen seinen werd ln de Vereenigde Staten beschouwd ais een mogelijke schending van de belofte van Polen om vrije verkiezingen te houden: Deze be lofte was de voorwaarde voor het verleenen van credieten tot een bedrag van 90 millloen dollar, al dus Acheson, Russische vierling De Russische boerenvoruw Var- vara Bolotaeva uit Staliniri in Georgië heeft het leven geschon ken aan een vierling, twee jon gens en twee meisjes. Moeder en kinderen maken het goed. De uitlevering van Degrelle De Belgische regeering heeft bij de commissie van onderzoek inzake de Spaansche kwestie, opgericht door den Veiligheids raad van de V. N., een klacht ingediend, waarin de grieven van België jegens de Spaansche regeering worden uiteengezet. Het gaat hier om de weigering van deze laatste om Degrelle uit te leveren. Degrelle behoeft in deze Zaak n et geraadpleegt te worden en zijn beweringen zijn dus zonder eenige waarde. Aardbeien naar Engeland Zaterdag zijn vijf ton pas ge plukte Nederlandsche aar ri-l cn, met twee toestellen van de K.L.M. naar Croydon overge bracht. Zij zullen in Covent Carden worden verkocht. Italiaansche oorlogsvloot De commissie van maritieme des kundigen is bij haar bespreking over de verdeeling der Italiaan sche vloot overeengekomen Italië 45 oorlogsschepen, waaronder 2 oude slagschepen en 4 kruisers te laten behouden. Met betrekking tot de twee mo derne slagschepen „Italië" en „Vittoria Veneto" waren de mee ning enverdeeld: zoowel Engeland Amerika als Rusland eischen deze schepen op. Troonsbestijging van Umberto II Zaterdag heeft markies Pas- quala Diana, de Italiaansche ambassadeur bij ^cn H. Stoel, den Paus het document over handigd, waarin de nieuwe ko ning officieel den Paus in ken nis stelt van zijn troonsbestij ging onder den naam Umberto II. Op de Piazza Del Popoio is door 70.000 menschen een enor me antimonacchistische betoo ging gehouden. De bijeenkomst duurde een uur en werd beslo ten met een grooten optocht naar het Viminale, den zetel van den minister president. Alle republikeinschgezinde partijen, onder wie ook de katholieke Chr. Democratische partijen na men hieraan deel. Holland-Belgie 6-3 De wedstrijd HollandBelgië, gisteren te Amsterdam ge speeld werd door het Neder- landsch Elftal met 63 gewon-* nen. H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. tt. H. Prins Bernhard, woonden een gedeelte van den wedstrijd bij. Onder de talrijke autoriteiten bevonden zich ook de minister president prof. ir. W. Scher- Twee Amerikaansche soldaten vermoord Twee Amerikaansche soldaten zijn Vrijdagavond in het Noor delijk deel van Neurenberg door onbekenden doodgeschoten Zij reden in een jeep tezamen met twee dames en een man toen schoten van het trottior werden gelost, die hen in de borst troffen. De drie andere passa giers werden niet getroffen, doch zijn zijn volgens officieeie mededeeling der politie tot dus verre onbekend gebleven Ver ondersteld wordt, dat de dames van Amerikaansche nationali teit waren. Het Grieksche Plebisciet Naar we vernemen, zal het plebis ciet over de Grieksche Konings kwestie waarschijnlijk in Septem ber van dit Jaar worden gehou den De Britsche regeering zal, me', de Vereenigde Staten, waar nemers zenden, aldus Reuter. Amerika leent 3.7 milliard aan Engeland Dc senaat van de Vereenigde Sta ten heeft gisteravond met 4>l te gen 34 stemmen het wetsvoorstel tol het verstrekken van een lee ning van 3.748 millioen ric.lur aan Groot-Brittannië goedgekeurd. Nederlandsch Indie VOLGENS een bericht van den Aneta-correspondent Robert Kiek zou blijkens mededeelingen van Britsche officieren, die Sjahrir op zyn reis naar Soerakarta per vliegtuig hebben vergezeld en vervolgens weer zjjn terugge keerd, „niet alles in orde" zyn by de Indonesische republi keinen. Tpen Sjahrir te Soerakarta arriveerde, verwachtte hy in staat te zullen zyn een kabinetszitting met Soekarno te kun nen arrangeeren, Hy vernam echter, dat Soekarno gelijk dit ook eenige maanden geleden het geval is geweest in gezelschap van Sjarifoedin, den Indonesischen minister van defensie, voor den duur van een week was vertrokken voor een reis door Java, o.m. om een militaire academie te Tegal te openen. Kartasasmita gearresteerd Volgens een ander bericht van Robert Kiek zou Sjahrir bij zijn aankomst in Soerakarta tevens vernomen hebben, dat de In donesische generaal-majoor Di- di Kartassasmita, oemmandant \an de TRI op West-Java, door zijn eigen stafchef, Soedibyo. was gevangen genomen. Sjah- deed onverwijld de noodige stappen en slaagde erin Kartassa smita weer in vrijheid te stel len. Gisteren is laatstgenoemde in Batavia gearriveerd, om al daar met het geallieerde hoofd kwartier besprekingen te voe ren. Na beëindiging van deze besprekingen aldus de cor respondent wilde Kartasas mita zich per trein naar Djog- jakarta begeven, doch hij werd nu door Nederlandsche militai ren, die een station aan de lijn Batavia DojgjakaVa bewaakten, gearresteerd. De verwachting is evenwel, dat Kartasasmita weer in vrijheid zal worden gesteld, onder pressie van Britsche zij de. Hij zou zich echter 'in be narde positie bevinden door on- eenigheid met Soedibyo op het stuk van de evacuatie. De on- eenigheid zou gelegen zijn in de vraag, bij wie van beiden de bevoegdheid berust voor het nemen van beslissingen. Scholen te Batavia heropend Blijkens een bericht in het te Eatavia verscMijnende „Dag blad" heeft met eenige plech tigheid de heropening plaats ge had van de thans gecentralieer de gouvernements-H.B.S. en Van de H.B.S. van de Carpen- tier-Alting-Stichting. benevens van het C.A.S.-Lyceuih, in de voormalige Lighthartschool aan den Tegalweg. Razzia's te Batavia Volgens het „Dagblad" zijn onlangs in het centrum vau Batavia verscheidene razzia's gehouden. Hierbij werd een groote voorraad goederen tot een waarde van 1 millioen in Nederlandsch-Indische guldens ontdekt. De pakhuizen waren tot den nok toe gevuld met goederen, in hoofdzaak kantoorbehoeften. De gedetineerden op Onrust Volgens den Nederlandsch-In- dischen regeeringsvoorlichtings- dienst is het voor onderzoek van 140 personen, die op On rust in preventieve hechtenis werden gehouden, zoo ver ge vorderd, dat hun vrijlating op korten termijn verwacht kan worden. Binnenkort zal een complete lijst van deze 140 per sonen gepubliceerd worden. HET WEER Bewolkt weer met zwakke wind. Plaatselijk regen met m den namiddag of avond kans op onweer, vooral in Zeeland, Brabant en Limburg. Weinig verandering in temperatuur. Zon onder 20.23, op 4.50. Maan op 17.30, onder 4.19. Volle maan: 16 Mei.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1