Distributie en Constitutie Gehaakte hoed en tasch Mensch ol Aap Medische brief Wat zij, die dik worden van „water en lucht' kunnen doen om, met vele kilo's lichaamsge wicht, tevens het hon gergevoel en de moe heid kwijt te raken! Wat de distributie doet ls welgedaan, maarJa, over het algemeen is het wel goed, •de distributie van voedsel is zoo doelmatig mogelijk. Er is rekening gehouden met leef tijd, zwangerschap en lactatie- periode, alsmede met het ver richten van zwaar werk. Kleine verschillen worden wel in het gezin gecorrigeerd, de één eet eens meer van dit, de ander van dat. De meeste menschen zien er weer goed uit en voelen zich ook goed. Er ls echter één groep, die blijft klagen: „We krijgen wel veel te eten, maar er zit niets in". En dan bedoelt men, dat er geen vet genoeg in zit. De klagers zijn meestal dik. Velen waren zelfs verleden jaar nau welijks vermagerd, hoewel ze wel verslapt waren. Die menschen meestal vrouwen doen blijkbaar iets anders met hun voedsel, dan anderen. Ze vallen moeilijker af, komen sneller aan en ve len zijn altijd hongerig. Ze worden dik van ..water en lucht", beweren ze zelf steeds en ondanks alle spottende op merkingen van familie en vrienden, er is iets van waar. Dik worden beteekent vet ophoopen; in de eerste plaats in het onderhuidsche bind weefsel, verder rondom tal van inwendige organen, bijv. de nieren, darmen, het hart voor al. Hiervoor wordt vet uit het voedsel gebruikt, maar ook koolhydraten zetmeelstof- fén kunnen in het lichaam tot vet worden omgezet. Hierin ligt nu het verschil tuschen de dikke en de ma gere menschenkinderen. De mageren gebruiken de koolhy draten op en laten ze als wa ter en koolzuur weer uit het lichaam verdwijnen langs nie ren en longen. De dikkerds echter zetten elk korrertje koolhydraat om in vet, zoodat zij zelfs met een vetloos dieet nog dik blijven. Constitutietypen Men heeft hier te maken met twee verschillende constitutie typen en de distributie, die wel rekening houdt met het verrichten van zwaar werk, maar geen rekening heeft kun nen houden met al die consti tuties. Het zou ook wat te ver voeren van eiken Inwoner het stofwisselingstempo te bepa len en daarnaar de distributie te regelen. Men. mag ook ver wachten, dat de menschen zelf wat correctie op de voeding uitoefenen, nu dat weer mo gelijk is. Het is bepaald niet noodig, zelfs ongewenscht, dat de dik kerds hun heele broodrantsoen opeten, nog minder hun sui ker en him „snoepbon". Boo- nen, erwten, havermout en vermicelli zijn vrij, het zijn alle koolhydraten, waar de dikkerds dik van worden. En ze blijven hongerig, want er zit toch niets in het eten. Het vetransoen is werkelijk niet te hoog, dat zal niemand hinderen. En eiwit is er nog steeds te weinig, vooral gezien het absoluut tekort aan dit hoogs belangrijke voedingsbe standdeel dat er vorig jaar be stond. Eiwit toch is de bouwer van de celkernen, het allerbelang rijkste deel van onze weefsels. Eiwit doet echter nog iets meer, het helpt het tempo van de stofwisseling te regelen Veel eiwit versnelt dit tempo name lijk, het maakt dus slank, om dat het de verbranding van de koolhydraten bevordert. Het verdrijft bovendien het hon gergevoel beter dan de kool hydraten. Er is nu geen kunst aan het eiwitrantsoen uit te breiden door het eten van visch, veel visch, gekookt desnoods. Neen niet gebakken in olie of vet. Verder natuurlijk versche blad groenten, sla en radijs, weinig brood en dan liefst bruin en de dikke dames zullen met vele kilo's gewicht tevens him moeheid èn hun hongergevoel kwijt raken. S. JOLES, Arts. De Man en de Vrouw Wat eenig'e jaren geleden nog voor scherts werd gehouden, is thans een feit geworden: de so ciale gelijkstelling van man en vrouw heeft zich in Amerika gansch en al voltrokken. In Chi cago werd onlangs aan een 25-tal willekeurige uit vele duizenden gekozen jonge dames de vraag voorgelegd: wat is uw ideaal van een modernen echtgenoot? Zestien van de ondervraagden antwoord den: De man, die mij het beste eten kan geven. De mecningen van de overige negen waren ver deeld. Het heeft de aandacht ge trokken, dat niet een van haar een danser tot uitverkorene ver klaarde. Alle 25 wisten wel den dans op prijs te stellen, maar pre fereerden toch goed eten boven der. charleston. Bij allen viel een groote tegenzin ten opzichte van huishoudelijk werk te bespeuren. Eer. der dames zou bij voorkeur een kok willen trouwen. Deze zou haar dan eiken dag, als zij van hel teaën terug kwam, een heer lijk maal kunnen voorzetten. Conclusie: de mannen, die na ons komen, krijgen vermoedelijk een schort voor. Zoodra d© zonnige dagen me- nigvuldiger worden, gaan we meer aandacht aan de details besteden, die onze voorjaars- costuums op de meest geschikte wijze zullen completeeren. N.. we gebonden zijn ten opzichte van de aanschaffing van tex tielproducten, zullen we onzen toevlucht tot allerlei kleinig heden moeten nemen, die aan onze keeding zoo'n persoonlijk cachet kunnen verleenen. Bij voorbeeld een gehaakte hoed, met aan de achterzijde een grof net. eveneens gehaakt, links pompon of toef bloemen als versiering. De tasch completeert het ge heel. D hoed. Met vrij grove wol en een naald 3lh wordt een leengte lossen gehaakt van 55 c.M. of zoowel i^ieer of min der dan de omtrek van he; hoofd dit noodig maakt. Slui-' ten met een halve vaste. Dc vasten, die gehaakt worden voor de hoed. werkt men over een dun koord, waardoor het geheel aanmerkelijk steviger wordt. (Zie werkproef I) Op da lossen 1 toer vasten haken. 2 en 3e toer zonder meerderen. 4e Toer: op iedere 4e vaste 2 st. haken en op dit aantal 10 toeren werken. 15e Toer: op iedere 4e vaste 1 steek meerderen. 16c Toer: zonder meerderen; 17e als 15e Toer; 18e en 19e zonder meerderen. Sluiten met een halve vaste. Voor de bol 1 toer vasten op de lossen haken, waarmee de rand van het hoedje is begon nen. wederom over een dun koord of touw. Tweede en derde toer zonder meerderen, daarna op iederen 4en steek 2 vasten haken en veWolgens 10 toeren op dit aantal vasten. 15e Toer: iedere 4e vasté minderen door Werkproef I. 1 vaste van voorgaanden toer over te slaan. 16e Toer: zonder minderen haken. 17e Toer: iede re vierde vaste minderen. 18e en 19en Toer zonder minderen haken, doch het koord stevig aantrekken. Bol sluiten. Net. 28 Steken opzetten on boogjes haken: 3 lossen, 1 vas te. Herhalen Volgende toeren den vasten steek in middelsten j steek boogjes (zie werkproef 2). Alleen het bovenste lusje opne men; niet om het boogje wer ken. Haken totdat men een hoogte heeft van 25 c.M., daarna aan beide kanten een boogje min deren, totdat men 35 c.M. heeft. Het geminderde deel wordt fean den binnenkant van den Hoed genaaid, terwijl men door de boogjes van het afhangende net een dun elastiek haalt. De tasch. Met een haak- naald 3Vï wordt lossen gehaakt tot een lengte van 25 c.M.. Daarop werkt men weer over een koordje vasten in heen en weergaande toeren. 9 Toeren vasten haken en wel zeó, dat men in de vier hoeken van den te vormen rechthoek meerdert door 4 vasten in één hoeksteek te haken. 10e Toer: 3 vasten iA hoek steek. 11e Toer: 5 vasten in één steek. 10e en 11e toer herha len t.m. 17en toer. In den 18en toer beginnen met het afronden van den overslag. Beide Hoeken van dit deel zonder meerderen haken. 19e Toer: 3 meerderin gen in de hoeken. 20e Toer niet meerderen. 21e: 3 st. jn de hoe ken meerderen, terwijl het in gehaakte koord goed wordt aan gehaald, teneinde de ronde hoeken te krijgen. In het midden van den 2ïen toer aan de zijde van den over slag een lus haken bestaande uit zes lossen, waarin over De Fransche vrouw wil geea krullen meer Als protest tegen de hooge kappersprijzen na de devaluatie van den trance heeft de Fran sche vrouw besloten haar kap sel te vereenvoudigen, geen krullen meer, geen dure ondu latie. Zij kamt het haar aan alle kanten strak naar boven en bindt er dan een elastiekje of koordje omheen. Vervolgens vormt zij van den pluim boven op het hoofd een artistieken knoedel. Maakt zij groot toilet dan worden langs den onder kant van den knoedel wel flu- weelen of zijden strikjes ge legd of er wordt een breeden fluweelen of zijden band om heen gebonden. Nuttige wenken Wie af en toe eens wat brillan tine op het haar wil doen om het betei in model te houden en het toch graag niet al te vet wil ma ken, moet liet er op doen over een netje heen. De brillantine komt dan alleen maar oan de op pervlakte van het haar. Schoenborstels kan men retnl- gei door zé over een lossen turf te wrijven. Melkflesscben worden goed schoon, wanneer men ze omspoelt met kookwater van aardappelen. Wanneer u er last van hebt, dat flensjes aan de pan blijven han gen, moet u door de bloem wat custard# of maizena roeren. Men krijgt uitstekende lijm* door een blaadje witte gelatine op te lossen In l'/s lepel azijn. Verwarm deze azijn tot het een lijmige massa ls geworden en bestrijk net te lijmen voorwerp ermee. Glas, steen, houtwerk, zelfs In warm water laat het, na op deze ma nier gelijmd te zijn, niet los. Als men een velours hoed oo- ven den stoom van water met azijn houdt, irischt de kleur meer op, dan wanneer men hem boven gewone stoom "houdt. Werkproef II. het koordje zes vasten wor den gehaakt Voor het zijstukje haakt men 33 lossen, waarop men 7 toeren halve stokjes werkt, waarvoor men bij iedere toer beide lus sen van het halve st. van den voorgaanden toer opneemt. Het stukje voor den anderen zij kant wordt' op dezelfde wijze gehaakt. Alle gehaakte deelen onder een vochtige doek opstrijken, daarna de zijstukken met de tasch verbinden. Tegenover den lus een rierknoop opnaaien. De voering wordt aan alle kanten 1 c.M. grooter geknipt dan de tasch terwijl men er aan de eene zijde een grooten zak opstikt, voor verschillende bescheiden, die met een druk knoop wordt gesloten. Aan den anderen kant komt een klein zakje voor het spiegeltje. Ook in de voering worden zijstukken ingestikjfc, daarna wordt zij met onzichtbare steekjes in de tasch genaaid Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG Vrij naar het Engelsch door D.A.O. 19 De kamer was eigenlijk slechts een cel; de muren wa- waren geheel naakt en het ver trek werd verlicht door een klein venster bij het dak. tvoor zien van ijzeren tralies. De deur was zorgvuldig op slot gedaan, een bewijs voor de waarde van het. dier en de vrees, dat de eigenaar het zou verliezen. Het verlies van de vrijheid is dik wijls den prijs, die men -be taalt om roem te verwerven. Al was het geen kooi, het verblijf van de gorilla was feitelijk een gevangenis. Toch, hoewel schaarsch gemeubeld, verhief deze op 'n cel gelijkende kamer het dier tot de waardigheid van de mensch. Er was een echt bed met al wat er bijhoorde; op een kleine tafel stond een waschstel; er was ook een stoel en zelfs een'tafel, waarop wat fruit stond, een waterka raf en een glas. De gorilla waf alleen in zftn vertrek. En nu komen we aan hetgeen een toeschouwer niet weinig zou hebben verbaasd. Het is logisch te verwachten dat het dier, onder dwang ge traind de menschelijke beve len op te volgen, In de een zaamheid onmiddellijk zou terug keeren tot zijn primitie ve gewoonten zich in één woord zou gedragen als een aap. Niets er van. De gorilla zat op de stoel, het hoofd on dersteund door een der lange, griezelig behaarde armen. Hij scheen in gepeins verzonken. Het geweldige lichaam, be dekt met ruw, zwart haar, scheen zich blijkbaar gemak kelijk te bewegen in het col- bertcostuum dat hij zoowel in zijn vrijen tijd als op het too- neel droeg. Het hoofd was langwerpig ovaal, het voor hoofd brjna kegelvormig, de jukbeenderen staken sterk vooruit. De hals was omgeven door een slap boord. De hou ding van het geheele lichaam geleek opvallend op die van eei* mensch, maar buitenge woner was nog de uitdruk king der oogen; ze waren niet alleen helder en verstandig, ze waren in hooge mate neer slachtig. In hun diepten las men wanhoop en smart. Hg keek verstrooid om zich heen, zooals een mensch kijkt wanneer hij In gepeins is. Maar nu en dan werd zijn blik vast en richtte zich op zrjn lompen, harigen poot, die op de tafel lag. Dan ging hem een rilling door de leden van het hoofd tot' de voeten; een uitdrukking van afgrijzen kwam in zijn oogen en met 'n krampachtige beweging druk te hij het hoofd tuschen de han den, kreunde luid en lang en op deerniswekkende wijze, daarmee zijn diepe ellende te kennen gevende. Na zulke uitingen van wan hoop stond hjj dan plotseling 'P en maakte wilde gebaren, terwijl zijn oogen rolden tn de oogkassen. Zelfs dan gedroeg 'lij zich als een mensch. Inplaats van op handen en voeten te loopen of 't lichaam naar voren te doen overhellen zoals apen doen, strekte hij zich In zijn volle lengte uit. Na eiken aanval, hetzij dat hij uitgeput of gekalmeerd was, zonk hij weer op zijn stoel neer en hervatte zijn gepeins. Het geluid van een sleutel, lie omgedraaid werd in het :lot, wekte hem daaruit. Hij vestigde zijn oogen op de open gaande deur. Een man ver scheen op den drempel, die be minnelijk lachte. „Hallo, meneer Charlie! Hoe gaat het een goeie zin ja?" Het was de baas van de go rilla, Joe Gregory. Hij was goochelaar geweest, ruw en lomp van aard en in weerwil van zijn prachtige, nieuwe be trekking kon hij niet breken met twee van zrjn geliefkoos de gewoonten uit zijn armoe- digen tijd nog altijd pruim de hij tabak en na elke voor stelling bedronk hij zich. Voor de gorilla, de oorzaak van zijn fortuin, voelde hfl niet slechts een begin van ge negenheid, die een dresseur koestert voor het dier, dat hij getraind heeft en zijn lot deelt, maar, geïnspireerd door de rijk dommen, die in zijn beurs vloeiden, gevoelde hij er ach ting en eerbied voor. Over het geheel genomen was hij niet slecht van aard. Als hij nuchter was, z^u hij geen vlieg kwaad doen en hij schikte zich gewillig naar wat hij noemde de „luimen" van zijn pupil. Ze begrepen elkaar volko men. Hun vriend&hap grond de zich op de onderdanige ge dweeheid van den een en de bewilliging van den ander. (wordt vervolgd).

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6