12 Mei Moederdag* Koos Vorrink Zeeuwsche Landbouw Maatschappij Churchill's triomliocht door Nederland Vervolg van pagina 1 CHURCHILL SPREEKT Na deze welkomstrede begaf de beer "Ohurchill zich naar het spreekgestoelte, dat zich op het podium bevond. Zijn verschijning voor de microfoon gaf aanleiding tot luide toejuichingen. Temidden van onze volksverte genwoordiging nam toen de mnn, die ons met zijn bemoedi gende woorden vanuit Londen In bezettingstijd vaak hielp, het moede hoofd niet te laten zak ken, het woord. Winston Churchill merkte op, dat het voor hem een groote eer was ln onze volksvertegenwoordi ging te mogen spreken. Hij sprak zijn bewondering uit voor de vor deringen, die hier sinds de verdrij ving der Dultschers zijn gemaakt. De stabiliteit van de Nederland sche constitutie, gebaseerd op de vereenlging van Kroon en Volk, is een voorbeeld voor vele lan den. De groote Engelsche staats man wees op de overeenkomst van de Jaren van den laatsten oor log met den 80-jarigen oorlog, waarin Nederland en Engeland als de eerste kampioenen der Vrij heid waren vereenigd. Voortgaan de. sprak hij over Koning Willem III die onze beide landen aanvoer de tegen de tyranie van Lodewijk XIV en over John Churchill, die opperbevelhebber was van de ie-' gers van de belde landen. Aan de vergadering van de beide kamers betuigde hij nogmaals zijn dank baarheid en die van zijn familie voor de hem ten geschenke ge geven 613 brieven, die deze John Churchill heeft geschreven aan den Raadspensionaris tijdens de tien jaren der Groote Alliantie, die hij geleld en met een overwin ning bekroond heeft. Hulde aan het verzet Vervolgens zeide Churchill, wil ik hulde brengen aan het deel dat Nederland gedragen heeft in de omverwerping van Hitler's af schuwelijke tyranie. Nadat uw troepen en uw waterlinie dooi den onverhoedschen verraderlij ken aanval waren overweldigd, had het Nederlandsche volk niet langer de kracht om georganiseer de legerscharen te velde te hand haven. De krachtdadigheid en karakter vastheid die tijdens de grimmi ge jaren van buitenlandsche on derdrukking aan den dag wer den gelegd, vormden echter een definitieve factor voor den uit- eindelUken val van het nazidom, en de verzetsbeweging, waar voor zoovele duizenden vader landers hun leven hebben gege ven, heeft een zelfs nog belang rijker rol gespeeld. Alle eer aan hen, die hun le ren voor de goede zaak hebben gegeven. Moge hun nagedachtenis de eenheid van alle goede Neder landers versterken. Textielkaarten voor a.s. moeders In het vervolg zal aan a.s, moeders een tertielkaart wor den uitgereikt. De uitreiking zal geschieden tegelijk met de derde vtrstrekking van extra rantsoenen voedingsmiddelen, Zij, die reeds meer dan drie verstrekkingen extra rantsoe nen hebben ontvangen, zullen bij de eerstvolgende verstrek king deze textielkaart ontvan gen. Er wordt op gewezen dat, indien een babypakket wordt aangevraagd 40 punten van de ze kaart, waarvan 10 punten geldig zijn. noodig zijn. Indien men dus voor een babypakket in aanmerking wilt komen, moe ten 40 punten gereserveerd blij ven. Er zal nog nader worden bekend gemaakt, wanneer aan vragen voor babypakketten weer kunnen worden ingediend. Rechten der kleine landen Churchill achtte het hie -l., .i eerste plicht, de heiligheid der rechten van de kleine landen vast te leggen. Het is de plicht der groote mogendheden ervoor te zorgen, dat hun gelijke rechten strikt worden nageleefd. Het Is de plicht van de Vereenigde Na ties, die rechten internationaal te sanctioneeren en tevens toe te zien, dat de macht van het recht uiteindelijk t'.oor de macht van het geweld zal worden beschermd. Het Nationalisme Over het nationalisme zeide Churchill, dat het daar waar net de ongebreidelde zucht beteekent om de voox-naamste in de wereld te zijn, een gevaar en een kwaad is. Waar nationalisme echter lief de voor traditie en beschaving, liefde voor het land en bereidheid om ervoor te sterven, waar het beteekent de geleidelijke opbouw door de eeuwen heen van een so ciaal geheel, dat nationaal ln aan zien staat, daar is het de eerste van alle deugden. Het is inder daad de peiler voor een vooruit strevende en gelukkige volken familie. Sommigen van onze oppervlak kige denkers of van onze valsche leiders en er zijn er velen rie den ten dage veroordeelen na tionalisme als een obsessie uit een afgedane wereld en trachten ons allen te verlagen tot één uniform patroon, met niets dan materieele voldoeningen als oogmerk. Ofwel doen zij de edele gevoelens van vaderlandsliefde omslaan ln de afschuwelijke agressieve expansie van het afgedane imperialisme. Hot lot van Europa Na te hebben gewezen op de *.ra gedie van Europa, op welks con tinent tweemaal in ons leven alles omver werd geworpen, wees spre ker erop. dat, indien niet Euro pa's kinderen van vroeger tijden over den Atlantlschen Oceaan met krachtige en reddende armen wa ren teruggekeerd, wellicht alle volken van Europa gestort zouden zijn in den bangen nacht van het totalitaire nazi-despotisme. Aan Groot Brittannië viel de fiere maar ontzagwekkende verantwoor delijkheid ten deel de vlag der vrijheid in de oude wereld te la ten blijven wapperen totdat de krachten van de nieuwe wereld waren gearriveerd. „Doch nu is de tornado voor bij Het gedonder der kanonnen heeft opgehouden, de terreur uit de lucht is uitgeraasd, de onder drukkers zijn uitgeworpen en ver slagen. Het moge zijn dat wij ge wond en verarmd zijn. Wij leven nog en zijn vrij. De toekomst ligt voor ons, wij kunnen er iets van maken of wij kunnen haar beder ven (applaus). Wij staan tegenover twee voor name taken. De welvaart van Europa moet herleven en de Euro peesche beschaving moet weer oprijzen uit de chaos en het bloéd bad. waarin zij was gedompeld. Tegelijkertijd moeten wij alle maatregelen nemen voor de vei ligheid van de wereld teneinde te verhinderen, dat wij opnieuw door ramp zouden worden getrof fen. In deze beide taken heeft Ne derland een belangrijk aandeel. Het herstel en de wederopbouw van Europa, physlek en moreel, wordt bezield en geleid door de verwante opvattingen van vrij heid cn democratie. Veiligheidsorganisatie Laten wU ons bezinnen op on ze andere groote taak: het bou wen van een wereldomvattende veiligheidsorganisatie, waarbij alle volkeren, groote eix kleine een groot en diepgaand belang hebben. Hoe meer de groote mo gondheden van thans tezamen gebonden zijn met banden van trouw en kracht, des te doel treffender zullen de waarborgen tegen den oorlog zUn, en des te grooter de veiligheid van staten volkeren. Het is natuurlijk duidelijk, dat de aangelegenheden ln Groot-Brlttan nië en het Britsche gemeenebest steeds meer verweven worden met de aangelegenheden van de Vereenigde Staten van Amerika en dat een onderling ten grond slag liggende eenheid van gedach te en overtuiging groeiende tusschen de volkeren van de F.n gelsch sprekende wereld. Voor de geheele wereld kan een dergelijke breede en fundamenteele synthe se niets dan voordeel beteekenen. Wij hopen, dat de westelijke en oostelijke democratieën in Euro pa in steeds hechter vriendschap zullen optrekken. Zooals ik vo rig jaar te Brussel zeide, zei 'k geen reden, waarom nl<et tenslotte onder hoede van een wereldorga nisatie, de Vereenigde Staten Europa zouden verrijzen, zoowel van Oost- als van West-Europa, welke vereenigde staten het con tinent zouden kunnen vereenigen op een wijze, welke nooit gekend is sedert den val van het Romein sche rijk en ln welke geheel haar bevolking zou kunnen tezamen wonen ln voorspoed, rechtvaardig held en vrede. vraagt ontslag als regeerings gemachtigde DE Regeeringsvoorlich- tingsdienst deelt ous mede: De beschuldigingen, gericht tegen den heer J. J. Vorrink, regeeringsgemachtigde in al gemcenen dienst bij het Mi nisterie voor Algemeene oor logvoering van het Konink rijk cn tevens voorzitter van de Partij van de Arbeid, in verband met de zaak Arnold Meijer, hebben den heer Vor rink aanleiding gegeven tot een krachtig openbaar ver weer, waarin bet beleid van de bijzondere rechtspleging ter zake in het geding is ge komen. De regeering heeft het vol ste vertrouwen, zoowel in den heer Vorrink, als in het beleid van het directoraat- generaal voor de bijzondere rechtspleging, maar heeft in de discussie, die is ontstaan, aanleiding gevonden haar standpnnt ter zake van de vereenigbaarheid van de amb telijke en de politieke func tie de heer Vorrink tot nog toe heeft bekleed, te herzien. Zij erkent de bezwaren, aan de dubbele positie van den heer Vorrink verbonden, te hebben onderschat. Laatst genoemde heeft op grond daarvan besloten zijn ont slag te vragen als regee ringsgemachtigde ln alge- mecnen dienst. Het beleid van Ir. S. L. Louwes Tentoonstelling ie Goes Ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de Z.L.M. dat weliswaar in 1943 had die nen te worden herdacht, maar door de oorlogsomstandighe den .tot dit jaar werd uitge steld, zal de Minister van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening, de heer S. L. Mansholt, op 4 Juli a.s. te Goes de algemeene ledenvergade ring der Maatschappij bijwo nen en a'laar het woord voe ren. Op 5 Juli d.a.v. zal Zijne Exc. de landbouwtentoonstel ling. openen. Ter gelegenheid van de vie ring van het jubileum van de Z. L. M. zal het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, met een groote collectieve inzending, waarin aan alle afdeelingen en diensten, welke voor Zee land van belang zijn, aandacht is geschonken, van zijn tegen woordigheid doen blijken. De inzending geschiedt on der het motto: „Het Ministe rie van Landbouw is bij U". De geheele collectieve inzen ding wordt ondergebracht in een tent van 500 m2; er wordt naar gestreefd een zoo duide lijk mogelijk beeld te geven zonder een overdaad van inge wikkelde grafieken, voorstel lingen e.d. De conclusie van de op ver zoek van Ir. L. S. Louwes door den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning bij beschikking van 17 Augustus 1945 in het leven ge roepen commissie voor het in stellen van een onderzoek naar het door Ir. Louwes, directeur- generaal van de Voedselvoor ziening tijdens de bezetting ge voerde beleid, is als volgt: De commissie komt tot de slotsom dat Ir. Louwes een bij voortdu ring op de belangen der Neder landsche bevolking gericht be leid ter zake van de levensmid delenvoorziening heeft gevoerd en dat hij daarbij groote diens ten aan den lande heeft bewe zen. Zij is van oordeel, dat zijn aanblijven tot het laatste in 's lands belang is geweest. De commissie voegt aan haar con clusie toe, dat hoewel zij som mige handelingen van den heer Louwes niet goedkeurt, zulks der commissie geen aanleiding geeft wijziging te brengen in haar slotsom. De minister heeft naar aan leiding van het rapport Ir. Lou wes schriftelijk zijn dank be tuigd voor de zoo gewichtige diensten den lande ondèr zoo moeilijke omstandigheden be wezen. De minister is van mee ning dat het Nederlandsche volk en de regeering Ir Louwes grooten dank verschuldigd zijn. Telegram van Churchill „All good wishes to gallant Walcheren". De voorzitter van de stich ting „Nieuw Walcheren" ont ving j.l. Dinsdag in antwoord op het eerder gepubliceerde te legram der stichting van den heer Churchill het volgende telegram: „All good wishes to gallant Walcheren". (w. g.) Winston Churchill. (Vert. Beste wenschen voor het dappere Walcheren.) Waar dit telegram noch een aanvaarding van de ultnoo- diging, noch afwijzing daar van inhoudt, vraagt men zich in kringen van „Nieuw Wal cheren" af, of de definitieve beslissing wellicht tijdens het oezoek van den heer Churchill aan ons land zal worden geno men, dan wel of het program geen enkele mogelijkheid tot uitbreiding toelaat. Terzake wordt evenwel alsnog gepoogd Inlichtingen te verkrijgen van officieele Nederlandsche zijde. Urgenfieprogram wegenbouw Naar aanleiding van een adres aan den minister van Openbare Werken en Wederopbouw in zake aanleg, verbetering en al- werking van rijkswegen en bruggen ontving de K.N.A-C. bericht, dat het in de bedoeling ligt, binnen afzienbaren tijd te komen tot vaststelling van een nieuw urgentie-programma voor de voortzetting van den bouw van het rijkswegenplan, inge schakeld in een algemeen plan voor de geheele bouwnijverheid waarbij gelet zal worden op de beschikbare material, arbeids krachten en fondsen. Met de door de K.N.A.C. ge uite wenschen ten aanzien van het urgentieplan zal zooveel mogelijk rekening worden ge houden. DE AMERIKAANSCHE PAKKETTEN Truman stelt er 100 beschikbaar Président Truman stelde aan generaal W. N. Haskell, direc teur van de Coöperatieve of American Remittances te Euro pa (C.AJt.E.) een cheque ter beschikking voldoende voor den aankoop van 100 voedselge- schenkpakketten, die ter ver deeling naar 10 Europeesche re- geeringshoofden zullen worden gezonden. Na overhandiging van de che que, zeide president Truman: „De Amerikaansche regeering doet naar best om de huidige voedselcrisis in Europa mede op te lossen. De UNRRA werkt speciaal voor dit doel. Doch in- dividueele Amerikanen en groe pen van ons kunnen pakketten naar vrienden en verwanten zenden ter verdeeling wanneer de hongersnood al te nijpend wordt De Coöperatieve for American Remittances to Euro pe zal de werkzaamheden van de ÜNRRA aanvullen en treedt op als bemiddelingsorgaan voor het geheele land om hongeren den ih Europa van Voedsel te voorzien, voldoende voor drie of vier weken. Ik dring er bij de Amerikanen op aan om ge bruik te maken van deze orga nisatie." Elk C.A.R.E.-pakket bevat 30 pond speciaal geselecteerd voed sel, 45.000 calorieën, voldoende vior de voeding van een per soon gedurende ongeveer drie weken. Vrij van rechten Woensdag 1 Mei vond op het departement van Euitenlandsche Zaken te Den Haag de onder- teekening plaats van een con tract voor den invoer in Neder land, vrij vam «echten, van ge- In elke inzending wordt als centraal punt datgene ge bracht, wat voor Zeeland op dat oogenblik van het meeste gewicht is. Daarnaast wordt een kort over zicht van de ver dere taken van elke afdeeling of dienst gegeven. Het Ministerie van Land bouw, Visscherij of Voedsel voorziening verleent voorts zijn medewerking door het be schikbaar stellen van twee ge luidsfilms met vertoonings- apparatuur voor geluidssmal film. De eerste film is de Hol- landsche versie van de onder leiding van de Afd. Voorlich ting van het Ministerie ver vaardigde film: „Farmers Fight for the Future", welke de schade, door inundaties en oorlogshandelingen in den Ne- derlandschen landbouw toege bracht, in beeld brengt. Er komt een aantal zeer belang wekkende opnamen van Wal cheren in deze film voor, waar door zij in het bijzonder voor Zeeland aan waarde wint. De tweede is een gespeelde documentaire film onder den titel: „De bonte moet eruit", eveneens onder leiding van ge noemde afd. Voorlichting en in samenwerking met den Vee- artsenijkundigen dienst ver vaardigd ten dienste van de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Daarnaast zal nog een der de korte film worden vertoond Het Ministerie heeft zich niet alleen bereid verklaard in Zee land met een zeer uitgebreide inzending te verschijnen, doch heeft tevens volledig begrip voor de moeilijkheden, die het zwaar geteisterde Zeeland cloor materiaal gebrek, geïso leerde positie en andere oor zaken, aan het organiseeren van een zoo omvangrijke ten toonstelling verbonden zijn. Vandaar, dat het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening het bestuur van de Z. L. M. en het Ten- toonstellingsbestuur bij deze aak alle medewerking ver leent. De afd. voorlichting van het Ministerie heeft de leiding en organisatie van het departe mentale gedeelte der tentoon stelling in handen In verband met het 100-jarlg bestaan der Z. L. M. doet de Vereen, voor Vreemdelingen verkeer in Zuid- en Noord-Be veland nog een beroep op de bevolking van Goes om de tentoonstelling, aan deze her denking verbonden, te helpen slagen, door de bezoekers, die onmogelijk allen in hotels on dergebracht kunnen worden voor 2 of meer dagen als GASTEN in huis te nemen, e.v. tegen betaling. Burgerij van Goes, toont Uw ronde Zeeuwche aard nu in gastvrijheid Het aftreden van Victor Emmanuel De Italiaansche vice-premier Pietro Nenni heeft aan de pers meegedeeld, dat Koning Victor Emmanuel vermoedelijk binnen kort zal aftreden, doch dat dit een interne aangelegenheid is van de dynastie van Savoye, die pas van kracht wordt na het referendum van 2 Juni a.s. schenkpakketten uit Amerika, afkomstig van de C(ooperative for A(merican R(emittances) to E(urope), inc. Van Nederland sche zijde werd het contract ge- teekend door den minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. H. j. van Roijen en van Ameri- kaaneche zijde door den verte genwoordiger van C A R.E., den heer Arne M. Togorsen. De Amerikaansche ambassadeur. Dr. Stanley K. Hornbeck was bij de onderteekening aanwezig.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4