VRIJE STEMMEN Churchill's triomftocht door Nederland DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 10 Mei 1946 2c JAARGANG NUMMER 45» Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur; J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt Te!. 2163. Gironummer 4Ï0357 Oniwerp-regeling voor een Nationalen omroep Het Comité, dat door de re geering zeer veelzijdig was mengesteld, om een regeling te ontwerpen voor een Natio naien Omroep, die aan alle rechtmatige verlangens zou voldoen, heeft dezer dagen een ontwerp gepubliceerd en ter openbare discussie gesteld. De bedoeling is, dat een wetsont werp dat deze zaak definitief zal regelen, eerst in de nieuw gekozen Kamers aan de orde zal worden gesteld, doch voor bereiding daartoe is zeker noodzakelijk, opdat zooveel mogelijk in eendracht 'n plan kan worden gemaakt, dat ge schikt is voor iedereen. Wy willen enkele principes nagaan, waarvan dit ontwerp uitgaat, met de wetenschap, dat het comité zelf niet meent hiermee een volledig radiosta tuut te hebben gegeven. Het is hiér enkel de vraag: zou de oplossing niet in deze rich ting kunnen gaan? Het comité denkt zich een publiekrechtelijk lichaam met wettelijk vastgesteld statuut. Dit lichaam zorgt voor heel ons radiobestel, voor de bin- nenlandsche programma's, met een zuiver objectieve berichten dienst, voor de streekuitzen- dlngen, de Rijks- en Wereld omroep, en voor de komende televisie-uitzendingen. Het be schikt daartoe over de noodige technische apparatuur, de zend installaties inbegrepen. Aan het hoofd staat een Be stuursraad, benoemd door een verantwoordelijken minister, op voordracht van den Radio- raad, die daarbij toeziet op des kundigheid, en vertegenwoor diging van de in het Neder- landsche volk bestaande gees telijke verscheidenheid. Deze Bestuursraad heeft geen bemoeienis met, den aard en den inhoud van de pro gramma's. De zorg voor de samenstel ling der programma's wordt opgedragen aan een Program maraad. De Bestuursraad be noemt deze. De toporganisa- ties uit de maatschappij verkrij gen het recht om een vertegen woordiger voor dezen raad voor te dragen. Zoo zal dit lichaam een breede vertegen woordiging moeten vormen van ons nationale leven in godsdienstig, maatschappelijk, cultureel en regionaal opzicht. De voorzitter ervan wordt benoemd door den verantwoor delijken minister, op voor dracht van den Radioraad. Kennis van en eerbied voor elkanders overtuiging moet door de uitzendingen worden gewekt en gesterkt. Om dit te bereiken zal door den Programmaraad voor elk onderdeel van de programma- stof worden aangesteld een Programma-commissie van des kundigen, in overleg met de daarvoor in aanmerking ko mende toporganen van het na tionale leven. Voor elke groepeering, die onder zulk een Programma commissie valt. wordt prakti sche autonomie gegarandeerd ten aanzien van het uitdragen van eigen levensbeschouwing. In de programma-commissie voor godsdienstige uitzendin gen zullen uitsluitend zitting hebben vertegenwoordigers der kerken, desgewenscht met ver- Plechtige bijeenkomst in de Ridderzaal TERWIJL Winston Churchill zich van Amsterdam oit per auto naar Den Haag begaf, verzamelden de inwo ners van de hofstad en de bezoekers uit verschillende deelen van het land zich op de trottoirs langs de route, waar langs de Britsche oud-premier zijn intocht zou maken. Omstreeks twaalf uur arriveerde de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, by het viaduct over den Bc- noordenhoutschenweg, aan de grens der gcmente. Daar, zoo ver buiten de stad, waren velen samengekomen, om van de begroeting tusschen Winston Churchill en den burgemeester getuige te zijn. Naarmate het vermoedelijke tijdstip van aan komst (half een) naderde, werd het drukker langs de wegen en dat demonstreerde zich zeer duidelijk, wanneer men van buitenaf de stad in kwam. Enthousiaste ontvangst In de binnenstad was het spoe dig heel kleurig van de zeer vele verschillende toiletten en costu- De zegswijze: „het was er zwart van de menschen" ging de zen dag zeker niet op. De kleu righeid domineerde: het geheel, met rondom vlaggen van verschil lende naties, gal een vroolijken aanblik zeer passend bij dezen, voor eiken Nederlander, zoo bij- zonderen dag. Nadat de Britsche ex-premier om ruim half één de grens was gepasseerd, begaf de stoet zich, onder begeleiding van politie in jeep en op motoren, naar het Binnenhof. Op weg daarheen werd mr Churchill een zeer enthou siaste ontvangst bereid. Op het Binnenhof arriveerden inmiddels zeer vele hooge auto riteiten. Daar kwamen o.a. aan de minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, de Nederlandsche ambassadeur te Londen jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduy- nen. de Engelsche ambassadeur te Den Haag, sir Neville Bland met zijn echtgenoote, vele leden van het kabinet, prof. mr. P. S. Gerbrandy, die een ovatie ont ving, waarvoor, hij, zwaaiend met zijn hoogen hoed, dankte, mr. P. Dupuy, gezant van Canada. Tegen kwart over een kondigde een in de verte hoorbaar gejuicn de komst van den Britschen staats man aan. Voorafgegaan dooi een troom van rijkspolitie op moto- 'en en eenige auto's waar'n zich de hoofdcommissaris van politie te Den Haag met hooge function- narissen bevond, zwenkte een open auto van H. M. de Koningin, rr.et daarin rechtopstjarüe en wuivend den oud-premier van En geland het Binnenhof op. Het enthousiasme daar kende geen grenzen. Menigeen liep bij hot zien van den man, aan wien we zooveel te danken heboen, de tia deeling van den zendtijd op basis van getalsterkte. In de programma-commissie voor de maatschappelijke uit zendingen zullen zitting heb ben vertegenwoordigers van de erkende organisaties uit de maatschappij, met inbegrip van de politieke partijen. Als basis voor de verdeeling van den zendtijd zal kunnen wor den genomen het aantal zetels dat iedere partij in de Tweede Kamer heeft. Ten slotte vermelden we iog, dat er een Radio-Contro- le-Commissie zal worden Inge steld en dat de uitzendingen van thetischen aard moeten zijn, en niet in polemieken moeten vervallen. Voor het contact met de luisteraars wordt overwogen de oprichting van luisteraars-organisaties. De Nationale Omroep geeft een propagandablad uit. Van verschillende zijden is reeds instemming betuigd met de beginselen die aan dit ont werp ten grondslag liggen. Hoe in de nieuwe Kamer het oordeel zal luiden moet nog worden afgewacht. In eik ge val blijft de hoogst mogelijke eenheid in ons radiobestel ge- wenscht. Bed. nen over de wangen. Vooi'al fi guren uit voormalige «llegalitoit. die ook daar een plaats hadden gevonden, lieten zich niet onbe tuigd. Ir de auto zat de adjudant van H. M. de Koningin, toegevoegd aan Winston qfcurchill, kapitein- vlieger R J. ET M. van Zinnicq Bergmann. Kwart over een was het, toen Winston Churchill de auto ver liet Hij begaf zich naar de eer ste volgauto, waarin mevrouw Churchill en miss Mary Churchill der. tocht hadden meegemaakt. De familie Churchill begaf zich naar de plaats, waar Sir Neville Bland, jhr. Michiels van Verduy- nen en jhr. Snouck Hurgronje ge reed stonden den hoogen gast er zijn familie te ontvangen. Voor dien echter werd de menigte weer zoo geestdriftig, dat Churchill zich weer omdraaide, zijn zwarte gleufhoed op den knop van zijn wandelstok hing en de stok met den hoed erop in de lucht hief. Toen kende het applaus en het gejuich geen grenzen meer. Het gezelschap begaf zich daarna naar binnen. Dejeuner in de Treveszaal Omstreeks 1 uur waren alle gas ten, dte aan het door de regeermg aangeboden dejeuner zouden aan zitten in het gebouw aanwezig, waar ze ontvangen waren door den heer Mr. Spitzen, secretaris generaal van het departement van Energie en Verkeer. Zij verzamel der. zich in de aan de Treveszaal grenzende ontvangzaal om den heer Churchill, mevrouw en doeh ter op te wachten. Zoodra de hooge bezoekers de trappen bestegen hadden, begaf de heer Churchill zich naar een der op het Binnenhof uitziende vensters van de bovenhal om de juichende menigte te groeten. Daarna begaf hij zich naar het raam aan de andere zijde van net poortje om vervolgens lachende het V-teeken te maken. Ook me vrouw Churchill en haar dochter vertoonden zich aan het venster, terwijl de menigte in spreekkoor „Churchill Churchill Chur chill" aanhief. De hooge gasten voegden zich vervolgens bij het gezelschap en kort daarop begaf men zich naar de Treveszaal, waar het dejeuner werd gebruikt. In de zaal, waar een enkel bloemstuk prijkte, brandden open haardvuren. De tafel was getooid met een fraaie bloemenversiering. Tijdens den maaltijd werden geen redevoeringen gehouden; de minister-president prof. ir. Scher merhorn heeft een korte toast op den koning van Engeland uitge bracht. Aan de lunch waren o.a. voorts genoodigd sir Neville Bland, Britsch ambassadeur. Lady Bland, de leden van den ministerraad, prof. L. S. Gerbrandy, oud minis ter-president, prof. P. J. M. Aal- berse, oud lid van den Raad van State, minister van Staat; jhr. mr Fr. Beelaerts van Blokland, vice- pres. Raad van State; mr. J. R. H. van Schaick, voorzitter Twee de Kamer; jhr. mr. E. F. M. Mi chiels van Verduynen, Nederl. am bassadeur te Londen; P. Dupuy, Canadeesch gezant. Churchill in de Ridderzaal Even voor half vier verliet Churchill in gezelschap van den aan hem toegevoegden adjudant van H. M. de Koningin, kapitein vlieger R. «5. E. M. Zinnicq Berg mann de Treveszaal. HU begaf zich r.aar den ingang van .de Ridderzaal, waar hij het opge stelde Waektdetachement 's-Cra venhage onder luide toejuichin gen van een talrijk publiek in specteerde. Daarna besteeg Churchill de trap van de Ridderzaal, en op dat oogenblilc kwamen naderbij zijn vrouw, zijn dochter, de Engelsche ambassadeur, de Canadeesche ge zant en de Nederlandsche ambas sadeur, in Londen. Om precies half vier ging Chur chili de Ridderzaal binnen. Een gejuich op het Binnenhof kondigde precies half vier de komst van de familie Churchill aan. Allen verhieven zich van hun zetels toen de geëerde gasten begeleid door de commissie van in- en uitgeleide, de zaal binnen traden. De heer Weiter geleidde' den hoogen Engelschen gast, de heer Wendelaar mevrouw Chur chill en de heer van der Goes Naters miss Churchill. Terwijl het gezelschap zich naar het podium begaf, klonk een hartelijk applaus dat weldra overging in luide toe juichingen. wagrvoor de Britsche staatsman buigend dankte. De fa milie was gezeten op de eerste rij. Officieel welkom Namens de Nederlandsche Volks vertegenwoordiging heeft de voor zitter van de Eerste Kamer, mr. Baron W. L. de Vos van Steen- wijk, den hoogen gast welkom ge- heeten. Keert de Marine naar Viissingea terug 1 Ais wij de geruchten mogen gelooven, bestaat de kans dat de Marine, op korten termijn naar Vlissingen te rug komt. Van betrouwbare zijde, werd ons n.l. medege deeld, dat nog steeds pogin gen aangewend worden op 't Departement van Marine die moeten leiden tot terugkeer der Marine. In dit verband wordt er zelfs beweerd dal Engeland de promotor tot de mogelijke terugkeer zou zijn. Op het baleon van het Koninklijk Paleis op den Dam te Am sterdam nemen H. M. de Koningin en Winston Churchill de enthousiaste toejuichingen der menigte in ontvangst. Na zijn aankomst per K.b-J/L- vliegtuig op Schiphol werd Chur chili verwelkomd door den schout-bij-nacht Rost van Ton- ningen. chef van het militaire cabinet van H. M. de Koningin. Voor den krijgsraad vrijgesproken De Kriigsraad te 's Graven- hage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een inspecteur van politie, die lid was geweest van de Binnenlandsche Strijd krachten en als zoodanig op het politiebureau te Amstelveen den NSB politieagent G. van den Berg had doodgeschoten. Tegen den inspecteur had de auditeur-militair gevangenis straf met aftrek vair het voor arrest geeischt. De Krijgsraad sprak beklaagde thans vrij. Wij zien in U, aldus Baron de Vos van Steenwijk, den grooten staatsman, aan wien na Gode -- niet alleen Nederland, maar het geheel beschaafd Europa, ja de gansche wereld, dank verschul digd is, dat tenslotte de onai'han kelijkheid en de vrijheid der vol ken bewaard is gebleven. Na een korten terugblik op den achter ons liggenden oorlog, be sloot de heer de Vos van Steen- wijk: Thans zal Europa zich moeten aangorden om zijne beschaving, op het christendom gegrondvest, te redden. Ook ten dien aanzien hebben, evenals in den oorlog, het En gelsche volk en de Nederlandsche natie eene gelijke, gemeenschappe lijke roeping. Moge het u gegeven worden, naar Gods bestel en onder Zijn zegen welhaast, ook daaraan Uwe beste krachten te wijden. Dan kunnen wij in vol vertrou wer. op den Heere der Heirscha- ren de toekomst rustig tegemoet treden. Waar het mij bekend is, dat U bereid is in deze historische zaal het woord te voeren, voegt net mij verder te zwijgen, om het U met groote erkentelijkheid te ver leenen. Vervolg op pagina 2 HET WEER Licht bewolkt weer met fris- sche wind tusschen Noord en Noord-Oost. Zon onder 20.16, op 4^6 Maan op 12.46, onder 3J8. Volle Maan: 16 April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1