VRIJE STEMMEN Onze Voedselpositie DAGBLAD VOOR ZEELAND Churchill komt per „Flying Dutchman" Mussert terechtgesteld De Minister antwoordt nuauuwt Als. Leiding: B. G. Kloosterziel en 8. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel, 2163. Gironummer fflBM Woensdag 8 Mei 1446 te JAARGANG De Protestantsche Unie Op Maandag 1 April werd te Amersfoort deze nieuwe po litieke partij* gesticht. Ver schillende groepen hadden tot de vorming meegewerkt, o.a. de Vrij Chr. Historischen en de Hervormd Geref. Staats party. In een tiental punten werd een beginselverklaring gepu bliceerd. Wij halen daaruit de volgende karakteristieke ge dachten: 1. Het Woord Gods ls het richtsnoer van de Overheid. 2. De^profetische taak van de kerk tegenover de overheid en volk moet worden er kend. 3. Het reformatorisch karak ter van Nederland blflve bewaard. Voorts noemen wij als pun ten van practische politiek: L Op bqbelschen grond wordt Iedere principieele antithe se tusschen mensch en mensch verworpen. 2. In eendracht moet het ge- beele volk den dienst Gods zoeken op alle cultuurge bied, ais onderwas, kunst, wetenschap, radio, sport. 3. Op grond van de in Chris tus bepaalde waarde van den mensch moet met kracht voor sociaal recht worden opgekomen, opdat ieder mensch naar lichaam en geest de ruimte hebbe om zich in het leven te ver heugen. A Het volk moet worden ge zien als een gemeenschap van workers. Alle tegen stellingen tusschen werk gevers en werknemers moe ten worden bestreden. De plicht tot en het recht op arbeid worde erkend. 5. Bp de taak der overheid op economisch terrein zij het algemeen belang de eenige maatstaf, te zamen met de erkenning van den mensch als persoonlijkheid. Er worde gewaakt tegen werk loosheid. Ziedaar zeer in het kort wat de Protestantsche Unie voor op stelt. Uitvoeriger toelich ting wordt binnenkort gepu bliceerd. De Unie neemt in sommige districten deel aón de verkie zingen voor de Tweede Kamer Op haar eandidatenlpsten ko men zeer bekende figuren voor, zoals J. M. Krijger, Mr. W. H. van Helsdingen, H. E. Gravemeyer, Ds. A. A. van Ruler. Het is, meenen wij, niet te verwachten, dat deze nieuw geboren partij in den politie leen wedstrijd, die in de eerste plaats tusschen de groote par tijen wordt gevoerd, aanmer kelijke successen zal behalen. Het grootste deel van ons volk zal zijn keuze wel heb ben bepaald, en hetzij katho liek, hetzij Antirevolutionnair, hetzij de Partij van den Arbeid of de Partij van de Vrijheid, hetzij Communistisch stem men. Om een belangrijken invloed te verkrijgen, zou ook meer propaganda moeten kunnen worden gevoerd, en zouden op zijn minst in Alle districten candidaten moeten zijn gesteld. Doch als nieuw symptoom van het - zoeken naar nieuwe oriëntatie op politiek gebied in de Protestansch Christelijke wereld is de oprichting dezer Unie uitermate belangwekkend Hier is een nieuw, frtóch ge lokt. Red. Vlissingsche padvindsters zuilen een hulde brengen WINSTON CHURCHILL, de groote Britsche staat»- man, hoopt heden, voor een bezoek van enkele da gen aan ons land, per vliegtuig te arrivceren. Dit be zoek wordt gebracht op uitnoodiging van H. M. de Koningin en van de Nederlandsche Regeering en tevens voor het in ontvangst nemen van het eere-doctoraat dat hem de Leid- sche Universiteit, bolwerk van ons geestelijk verzet, xal ver leen en. Een groot staatsmton Bij dit bezoek gaan onze ge dachten ongetwijfeld uit naar de bange oorlogsjaren, toen Chur chill als Brltsch premier, een wel zeer verantwoordelijke taak zich op de schouders zag gelegd. Im mers toen In LiWO de Duitsche le gers ons land en ook België en Frankrijk binnenrukten, word hij premier. In de donkerste uren en toen velen om hem heen wankelden of vielen, hield hij stand en overwon met taaie vasthoudendheid de te leurstellingen, die hij moest in- casseeren. Wij denken hierbij aan Duinkerken, Singapore, Tobroek en den slag om Engeland. Churchill wankelde nimmer, wees wel op den ernst der toe stand en liet toch altijd uitkomen dat de omstandigheden zoo ♦/aren dat er nog hoop was. Wanneer wij zijn stem mochten beluisteren vta de B.B.C. dan was dit het Juist wat ons sterkte in ons verzet en waaraan wij ons hebben vast geklampt. Zijn ideaal was: de overwinning ten koste van alles, aangezien er zonder overwinning voor ons volk en de volkeren der wereld geen leven mogelijk zou zijn. Hij heeft het nooit ontkend dat deze overwinning gepaard zou gaan met groote verliezen en dat het bloed en tranen zou kosten eer zij bevochten was. De overwin ning er en mede dank zij zijn Inspiratie zijn wij en gansch de wereld wederom vrij. Na den oorlog bleef hij niet lang meer de Britsche premier, maar zijn rol als staatsman ls hij blijven vervullen als leider der oppositie in het Britsche parle ment. En thans mogen wij hem bij zijn komst in ons land een harte lijk welkom toeroepen en hem hulde brengen voor al hetgeen hij ook voor ons land ln moeilijke uren gedaan heeft. De aanbieding van het eere-doctoraat is daar een zichtbaar bewijs van. Het bezoek aan ons tand Churchill zal vergezeld zijn van zijn echtgenoote en dochter en een klein gevolg, in totaal onge veer 7 personen. Op voorstel van H. M. Koningin Wilhelmina wordt niet recht streeks naar schiphol gevlogen, doch zal eerst een rondvlucht bo ven het zwaar beproefde Walche ren worden gemaakt, om den Britschen ex-premier een korte blik te gunnen in een der som berste bladzijden onzer bevrij dingsgeschiedenis. Onderweg zullen versche bloe men van nationalen bodem aan Mevrouw Churchill worden aan geboden, terwijl aan den ex-pre mier hoe zou het anders kun nen! sigaren van Nederlandsch fabrikaat zullen worden overhan digd. De familie Churchill, die om on geveer 4 uur op Schiphol wordt verwacht, zal daar worden ver welkomd door vertegenwoordi gers van H. M. de Koningin en de Regeering en op de grens van de Conferentie te Parijs deze week beëindigd Naar de .diplomatieke corres- "pondetn van de Daily Telegraph verneemt, zal de bijeenkomst van de ministers van Buiten- landscbe Zaken der Groote Vier te Parijs deze week afgeloopen zijn. De ministeiE zullen dan wederom misschien over twee maanuen bij te rl. omen. De Ame- rikaansche delegatie is zeer sterk de meening toegedaan, dat er geen voordeel gelegen kan zijn in het verlengen van de huidige conferentie. Volgens de Amerikanen zouden enkele dagen gewijd moeten worden aan een zeer vluchtige en alge- meene bespreking van de vredes verdragen met de Balkanlanden en Finland en eenige dagen aan een dergelijkebespreking van de toekomst van Duitschland. Men meent te weten, dat de ministers hiertoe besloten heb ben. gemeente Amsterdam door den waarnemend burgemeester van de hoofdstad, die het gezelschap zal vergezellen naar het Paleis op de Dam, waar de gasten zullen lo- geeren. Hier zal Churchill ont vangen worden door H. M. de Ko ningin. Donderdag 9 Mei zal een dé jeuner worden aangeboden in de Trèves-zaal op het Binnenhof te Den Haag. Des middags wordt een vereenigde zitting der Staten- Generaal gehouden, waar eerst de voorzitter Baroxj de Vos van Steen wijk en vervolgens de heer Churchill zullen spreken. Vrijdagmorgen volgt een pers conferentie te Amsterdam, terwijl Vrijdagmiddag de eerepromotie van den ex-premler in de Pieters kerk te Leiden zal plaats vinden. In de Britsche Ambassade te Den Haag wordt de Familie Churchill een diner aangeboden. 11 Mei zal de heer Churchill de gouden medaille der stad Amster dam in ontvangst nemen ln de raadzaal van het stadhuis, waar na het gezelschap zich per boot naar het receptiehuis der stad Am sterdam aan de Amstel begeeft., alwaar een dejeuner zal worden aangeboden. Zondag 12 Mei wonen de Engcl- sche gasten een zelldemonstratie op het IJ bij. Maandag 13 Mei brengt de ex- premler een bezoek aan Rotter dam, waar hij officieel door het gemeentepestuur zal worden ont vangen; deze plechtigheid wordt gevolgd door een dejeuner, even eens in het Raadhuis. Indien de tijd het toelaat tal nog een -ond- vaart door de havens worden ge maakt. Des middags vertrekt de Familie Churchill weer per vlieg tuig naar Engeland. Huldeblijk Vlissingsche padvindsters Naar wi) vernemen zullen he denmiddag de padvindsters Chur chill een hulde brengen op het badstrand. ZU zullen zich daar opstellen in de vorm van een V waar de woorden „Thank You" onder gevormd zullen worden. Churchill wordt tusschen 3.15 uur en 3.45 uur boven Walcheren ver wacht. Op het strand zullen alleen de padvindsters toegelaten worden. Stichting Nieuw Walcheren zendt telegram Nu het programma van de reis van Churchill naar Neder land niet een bezoek aan Zee land vermeldt, heeft de stich ting „Nieuw Walcheren" op 4 dezer het navolgende tele gram verzonden: Rt. Hon. Winston Churchill, London. Population of sunken but recovering Island Walcheren, sacrificed for the unlocking1 of Antwerp and thus for the liberation of Europe from ger- man nazl-barbarism, ls han kering after coming of the great allied war-leader and therefore most urgently in vites the Rt, Hon. WiDSton Churchill to visit the Island. Population earnestly craving to demonstrate feelings of gratitude to your Exellency. Foundation „New-Walcheren": Verhagen, Flushing, chairman. VTOom, Middleburg, secretary. De vertaling van dit tele gram luidt: Rt. Winston Churchill, Lon den. Bevolking van het tot zin ken gebrachte, doch herrijzend Walcheren opgeofferd aan de ontsluiting van Antwerpen en daardoor aan de bevrijding van Europa van het Duitsche nazi barbarisme, ziet reikhalzend uit naar de komst van den grooten geallieerden oorlogs- leider en noodigt daarom den Rt. Hon. Winston Churchill met grooten aandrang uit tot een bezoek aan het eiland. Be volking zeer verlangend ge voelens van dank aan Uwe Excellentie te demonstreeren. Stichting „Nieuw-Walcheren": Verhagen, Vlissingen, voorz. Vrpon, Middelburg, secr. Petroleum voor Vacantie Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat personen, die hun vacantie buiten gaan doorbrengen en die voor het bereiden van maaltijden zijn aan gewezen op petroleum zich tot de hieronder genoemde instanties kunnen wenden. Zij die gebruik maken van kampeer-terreinen of van speciaal daarvoor be stemde zomerhui.-jei ol bunga lows. tot den A.N.W.B. Zij, die de beschikking heb ben over een gedeelte van een woning of een geheel e woning met afzonderlijke keuken dan wel een boot met slaapaccomo- datie, tot den Distributiedienst der gemeente waar men tijde lijk gaat verblijven (watertoeris ten. tot den Distributiedienst der gemeente waar men woont). In gevallen van woningruil wordt geen petroleum verstrekt Betrokkenen dienen deze aan gelegenheid dan onderling te regelen. In een vergadering ln Den Burg op Texel heeft minister Mansholt medegedeeld, dat het misschien noodig zal zijn het broodrantsoen te verlagen tot 2100 gram per week. In dit geval zou de regeering er evenwel naar streven de rant soenen van andere levens middelen zooals suiker ea vleesch eenigszins te verhoo- gen. Het tekort aan vet ls zoo erg, dat gevreesd moet wor den, dat de distributie van .et niet op hetzelfde peil gehand haafd zal kannen blijven. Motie van Poll aangenomen Naw wij vernemen heeft de Tweede Kamer, gistermid dag de motie van Poll (R.- K.), met 45 tegen 26 stem men aangenomen. Exfra Vleeschbon Op 9 Mei zal voor de leeftijd! groepen boven 4 jaar een extra bon voor 190 gram vleesch per persoon worden aangewezen. Hei oliebunkersiation ie Vlissingen Het meerschip van het olie- bunkerstation te Vlissingen, dat in October 1944 door de Duit- schtrs tot zinken werd ge bracht, is thans weer gelicht. Namens den minister van Ju stitie wordt medegedeeld, dat het doodvonnis tegen Ir. A. A. Mussert, wiens gratieverzoek door H.M. de Koningin werd afgewezen, gisteren in den vroegen ochtend is voltrokken. Schepen verlaten Rotterdam ongelost Vijf Engelsche schep'en, die reeds in de Rotterdamsche ha- vbn liggen, wegens de staking zullen met hun lading naar Duitschland vertrekken. De schepen „Cromarthyfirth", „Sincerity" en de „Mons" gaan met aardappelen naar Emden. De schepen „Inverbank" en de „Port Perrot" gaan met graan naar Hamburg. Het Zweedsche s.s. „Norman- de", dat stukgoederen moest laden en lossen, is naar* Ant werpen vertrokken. Het moest vanwege de staking te Rotter dam tien ton stukgoederen la- Indie in de Kamer Geen macht - geen verantwoordelijkheid DE Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, de heer Logemaan komt hierna aan het woord. Op politiek terrein heeft de heer van Mook niet alleen gestaan, er is geen kwestie van dat hy alleen geregeerd heeft. De taak van den luitenant-Gouverneur-Gcneraal was zoo zwaar, dat hij zich niet geheel aan het burgerlijk bestaan kon wjjden. Spreker durft dat zeggen voordat de heer van Mook het zelf gezegd heeft. Voor het politieke beleid ls overigens de ge- heele Nederlandsche regeering verantwoordelijk. De heer Mook voerde tenslotte het beleid, dat de Nederlandsche re geering wenschte. Het was niet eenvoudig voor de Indische regeering om een be trouwbaar beeld te krijgen van de ondergrondsche beweging in In- dië en wat daar aan vast zit. De tegenstelling tusschen de ex- geinterneerden en de regeering bestaat. Het is onwaarheid, dat het be vel van Mountbatten, dat de ge- interneerden in de kampen moes ten blijven, de instemming van de Brisbane-regeering had. Wel heeft zij zich onmiddellijk ach ter het bevel geschaard. Als dat nu eens niet gedaan was, wat zou er dan gebeurd zijn? Dat valt niet te zeggen. In zeer ruime mate is gebruik gemaakt van de krachten, die uit de kampen kwamen. Kolonel As jes heeft spreker verklaard, dat het onmogelijk was ze direct ln te schakelen; stuk.voor stuk zijn ze afgeknapt. De Brisbane-regeering zou zoo weinig van Indië geweten heb ben. Dat erkent spreker. Hij betoogt voorts, dat de regeering bitter weinig kens heeft gehad welken weg iQ sou cm. Kr ls geen sprake van, dat de rege*« ring gepoogd heeft een bepaal* de politiek te volgen. Getracht ls erkenning te verwerven vu» Britsche en Indische zijde. Er was geen andere politiek te voe ren; men had anders kunnen spTeken, maar niet anders kun nen handelen. In de kampen had men plannen gereed; de regeering kwam en deze legde ze terzijde. Spreker bo toogt, dat de regeering niet an ders kon doen. De plannen der kampen waren ingesteld op her stel van het Nederlandsche be wind. Ook Brisbane had zijn plan nen, die zijn ook niet uitgevoerd. HET WEER Noordelijke wind. Toenemende bewolking met later plaatse lijk eenige buien. Lagere tem peraturen. Zon onder "20.13, op 4.59. Maan op 10.13, onder 2.11. Eerste Kwartier: 9 Mal.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1