Middelburg Prof. Gerbrandy over lie) beleid in Londen Vervolg van pagina 1 Onhoudbaar Langzamerhand werd de posi tie van'/den heer de Geer onhoud baar. Driemaal kwam hij in de vergadering van den ministerraad met een of anderen opzet, re- richt op 'het vinden van contact met den vijand. Als voorbeeld wordt afgedrukt, een eigenhandig door hem geschreven en getec- kend voorstel, dat is bewaard ge bleven; Het luidt als volgt: „Naar aanleiding van het be roep, door den Fuehrer van het Duitsche rijk in zijn RUbsdag- rede van 13 juli J.l. gedaan op redelük en gezond verstand ter beëindiging van den oorlog, ver zoekt de Nederlandsche regee ring te mogen vernemen, op welken grondslag (met name wat de positie van Nederland be treft) de Fuehrer zich voor stelt. dat op dit oogenblik vruchtbare besprekingen ter be vordering van den vrede zou den kunnen woTden geopend. (w.g.) de Geer." In zijn eerste onderhoud met mr. Churchill had hij al gesuggereerd een soort vrede van Amiens. De reactie laat zich denken. Onder de leden der Nederland sche kolonie in Engeland verloor do heer de Geer hoe langer hoe meer prestige. De ongerustheid var. H. M. de Koningin steeg. Te gen het einde van Augustus 1910 vroeg de heer de Geer ontslag, zonder dat deze aanvraag beti tel i kon worden als „vrijwillig Krachtens meerderheidsbesluit ging de ministerraad er toe over H M. de Koningin te verzoeken den heer de Geer niet los te la ten. ten einde niet naar buiten een demonstratie te geven van oneenigheid ln den boezem der regeering. In de daarop gevolgde kablnets formatie, die door H. M. de Ko ningin aan mij werd opgedragen, is de heer de Geer opzettelijk niet gevraagd, hoewel hij onomwon den te kennen gaf, dat hij gaar ne minister van Financiën wilde blijven. Na zijn aftreden leefde de heer de Geer vrij teruggetrok ken in Boxmoor buiten Londen tot aan zijn vertrek naar Lissa bon. Hem werd door H. M. de Koningin, op grond van zijn ver diensten in het verleden en omdat zijn houding toen nog niet aan oneervolle motieven scheen te moeten worden toegeschreven, krachtens eenstemmig besluit van den ministerraad, een hooge on derscheiding toegekend. Een opdracht De Ministerraad keurde goed, dat de heer de Geer een opdracht zou krijgen om in Nederlandsch- Ir.dië een onderzoek in te stellen, dat vooral op financieel gebied lag. Bij den heer de Geer was ze kere aarzeling te bespeuren om zich met de gedachte aan de voor bereiding tot zulk een reis ver trouwd te maken, doch anderzijds, Jaartallen MEI 1940-MEI 1945. Tussen de Nederlanders groeit begrip voor elkanders opvat ting. Alom verlangt men naar groter eenheid in verscheiden heid. na de bevrijding. 4 MSI 1945. Nederland vrij. De alge mene wens is: niet terug naar het oude! 23 JUNI 1945. Het kabinet van herstel en ver nieuwing, met prof. W. Scher- merhorn en W. Drees, „het kabinet der Illegaliteit" benoemd. 9 FEBRUARI 1946. De Partij van de Arbeid ge sticht. De politieke doorbraak is een feit. Katholieken, vrijzinnig-democraten, protes- tants-ch'ristelijkcn, sociaal-de mocraten, „politiek-daklozen" e.a. in één politieke partij. 17 MEI KAMERVERKIEZINGEN. Het volk van Nederland kiest de De Commissaris tier Koningin in Zeeland gehuldigd Ter gelegenheid van zijn zil veren jubileum is de Commis saris der Koningin in de pro vincie Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Donder dagmiddag in de Cotifrèrle- zaal van het Schuttershof te Middelburg op buitengewoon hartelijke wijze gehuldigd. Een groot aantal genoodig- den was aanwezig, toen de ju bilaris en zijn gezin in de met ontelbare bloemstukken versierde zaal hun entree maakten en als eerste spreker het oudste lid van Ged. Staten de heer J. M. van Bommel van Vloten het woord nam. Spr. gaf een overzicht van hetgeen Jhr. Quarles van Uf ford in den loop van zijn ambts periode voor Zeeland tot stand heeft gebracht op het- gebied van verkeersverbetering, elec- triciteit- en drinkwatervoor ziening, mode^niseering der provinciale vloot en de samen voeging van polders en water schappen. Bijzondere hulde bracht de heer Van Bommel van Vloten den Commissaris voor diens moedige houding gedurende de bezetting. Namens Ged. Staten bood spr. een door Pol Dom ge schilderd portret van Jhr. Mr. Quarles van Ufford aan. Voorts huldigde spreker den jubilaris om de voortreffelijke wijze, waarop hij als chef van het provinciaal personeel op trad en waarop hij na de be vrijding wederom voor de be langen van Zeeland op de bres heeft gestaan. Hierna bracht de griffier der Staten, D'r. B. D. H. Teile gen. den Cdmmissaris dank voor de prettige samenwer king met het personeel van de griffié en van andere pro vinciale diensten. Spr. bood als huldeblijk vijf 17de eeuwsche vazen van Delftsch blauw aan. Namens de P. Z. E. M. hul digde Mr. Dr. R. W. Graaf van Lijnden de Commissaris voor hetgeen deze voor de electri- citeitsvoorzïening deed. Namens de Zeeuwsche ge meenten en de Ned. Vereen, van gemeenten sprak de wnd burgemeester van Middelburg Audiêniie De gewone audiötie van den Commissar's der Koningin in Zeeland op Donderdag 9 Mei a.s. zal niet doorgaan. moest voor hem ln die reis een zekere aantrekkelijkheid liggen, wij', xn Nederlandscn-lndië iwee zijner kinderen woonden. De heer de Geer stemde er ln. toe zulk een opdracht uit te voeren. Op zijn verzoek werd hem nu de medewerking verleend tot het verkrijgen van een doorreisvisum naar Lissabon met het oog op zijn reis naar Nederlandsch-mdië. In Lissabon zou de te volgen route naoer worden vastgesteld. De of- ficieele opdracht zou hem worden toegezonden. Op 5 November 1910 vertrok de heer de Geer per vliegtuig naar Lissabon. Ai spoedig kwamen berichten uit Lissabon, die twijfel deden rij zen of de heer de Geer zijn woord zou houden. Met het oog hierop heb ik, ongerust geworden, reeds vrij spoedig een ontwerp-radiore- devoerlng gereed gemaakt, welke zou kunnen dienen, indien de heer de Geer zijn woord zou bre ken, afzwenken naar Zwitserland of erger nog naar Nederland en aldus zijn vroegere ambtgenooten in den steek zou laten, eerlijk ge zegd bedriegen. De vlucht In Februari 1941 kwam plotse ling de Boston-zender ln Amerika met het voor de regeering in Lon den afschuwelijke nieuws, dat de- heer de Geer. oud-mlnister-pre- sident, naar Nederland was terug gekeerd. Gewaarschuwd door den heer Pelt, leider van den regee- riugsvoorlichtingsdlenst, heb ik terstond mijn November-ontwerp- radlorede rnet dezen besproken en na overleg met enkele terstond bereikbare ambtgenooten den heer Pel» gemachtigd dit ontwerp, voor zoover noodig gewijzigd, voor de microfoon als regeeïingsverkia- ring te doen uitgaan. Daar zulks nog precies op lijd kon geschie den, hield de Nederlandsche re- geering de positie zeer behoorlijk in de hand en was het nadeel te genover het .buitenland tot een minimum gereduceerd. Het Ne derlandsche volk heeft voorts een zeer gezonde reactie getoond door da daad van den heer de Geer als desertie, zoo niet erger, te brand merken. (Wordt vervolgd in het nummer van Woensdag a.s.). NIEUWSFLITSEN VICTOR EMANUEL AFGETREDEN? Naar het Fransche persbu reau AFP meldt zou Koning Victor Emanuel van Italië be sloten hebben afstand te doen van den troon en zich naar Por tugal begeven. De acte van af treding zou gisteravond worden onderteekend. IN BELGIE ZOMERTIJD Op het Belgische ministerie van Binnenlandsche zaken is verklaard, dat de dubbele zo mertijd in België weldra zal in gaan. SPANJE LEVERT DUITSCHE BEZITTINGEN UIT Het Spaansche kabinet heeft besloten alle Duitsche bezittin gen van openbaar of officieel karakter, welke zich in Spanje bevinden, aan de geallieerde controlecommissie over te dra gen. Deze mededeeling is afkom stig van den minister van na tionale opvoeding seenor Jose Ibanez Martin. LIJKROOF MUSSOLINI OPGEHELDERD? Het hoofd van de Milaansche politie heeft verklaard zijn be lofte, heden een verklaring te zullen publiceeren over het on derzoek inza"ke de verdwijning van Mussolini's lijk, niet te kunnen inlossen, daar nieuwe belangrijke ontwikkelingen zich hebben voorgedaan. Volgens de „Giornale d'Italia" gelooft de politie, dat het ge- heele complot werd georgani seerd door een zekeren kolonei Jean Pollini, den vroeger en re gionalen leider der nazistisch- fascistische republiek, tegen wien reeds een bevel tot in hechtenisneming is uitgevaar digd en die zich vermoedelijk in Rome schuil houdt. Men zegt, dat hij door den priester Pionv bino, txaalmoezenier bij een fascistisch eskader, werd gehol pen. Volgens het rapport, aldus de politie, werd de roof door vier personen ten uitvoer ge bracht. Mr. A. J. van der Weel, onder het aanbieden van een 17de eeuwsche Zeeuwsche kast. Tenslotte sprak namens de polders en waterschap pen van Zeeland H. A. A. oaron Collot d' Escury, die de vele bemoeienissen van den ju bilaris op waterstaatkundig ebied in herinnering bracht en zijn woorden eveneens ver gezeld deed gaan van eenige fraaie geschenken. Het antwoord van den Commissaris De Commissaris der Konin- ging heeft in welgekozen be woordingen de verschillende sprekers dank gebracht, ver klarende, dat wat hij voor Zee land heeft weten te bereiken voor het grootste deel moet worden toegeschreven aan zijn medewerkers. Spr. verklaarde, nu het einde van zijn loopbaan in zicht komt, met verdubbel de energie al zijn kracht te willen inzetten voor het her stel en den wederopbloei van dit zoo zwaar getroffen ge west. Na afloop van deze offict- eele huldiging was er voor de vertegenwoordigers van veree- nigingen en corporaties, als mede voor particulieren gele genheid den commissaris ge luk te wenschen, waarvan door honderden gebruik werd ge maakt. Woensdag is de maandelijk- sche vergadering van commis sarissen der Koningin ln Ne derland, die steeds in Den Haag wordt gehouden, ter ge legenheid van dit jubileum on der voorzitterschap van den minister van Binnenlandsche Zaken, in Middelburg gehou den. Nederland herdenkt de bevrijding Vervolg van pagina J Herdenkingsplechtigheid te Vught VRIJDAGMIDDAG vond bij een eenvoudig, houten kruis, opgericht op het executieveld van het voor malige Duitsche concentratie kamp te Vught, een plechtige hcioenking van de gevallenen in ce jaren 19401945 plaats. De- zo herdenkingsplechtigheid droeg door de aanwezigheid van H.M. de Koningin, Minister Beel, de Commissarissen der Koningin in de Provincies Gelderland,. Lim burg en Brabant, en tal van an dere geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleeders, be nevens nabestaanden van slacht offers uit het geheele land, een nationaal karakter. mens de Regeering, en vele een voudige bloemenruikers bij net kruis waren gelegd, kwam H. M. de Koningin op het terrein aan. Tei wijl gemengde koren „Wilt he der. nu treden" zongen, schreed onze Landsvrouwe naar de kleine vlakte Vbor het kruis. Daar aan gekomen, nam zij een enormen Krans van haar adjudant over, en torschte deze zelf mee toen zij, terwijl haar gevolg achterbleef, alleen de laatste tientallen meters aflegde. Toen zij den krans aan den voet van het kruis had neer gelegd, bleef onze Vorstin in go- dachten verzonken op deze plaats staan. Met Haar herdacht de me nigte gedurende een minuut stilte de gevallenen. Daarna sprak de Koningin een rede uit, waarin zij na woorden van dankbaarheid en hulde aan alle strijders voor on ze vrijheid, zeide: „Allen, die wij herdenken, waren zich bewust, dn zij vielen voor een goede zaax, voor de hoogste goecieren der menschheid, voor een betere we reld, waarin deze goederen toets steen en maatstaf zouden zijn vooi het leven van menschen en volkeren. Mochten allen, die over het heengaan van een, die hun dierbaar is, treuren, in die ge dachte troost vinden." Onze Ko ningin wees op de beteekenis voor ons volk van het verzet, waarin de overtuiging, dat het ging om waarden, hooger zelfs dan het le- ven, den mensch boven zich zei ven uitgeheven heeft. Die geest moet worden uitgedragen, zoodat geleidelijk de maatschappij er van doordrongen zal zijn, en opgehe ven tot hooger plan. In dit ver band legde ae Koningin den na druk op de behoefte van den mensch en van de gemeenschap aar een geestelijken grondslag, waarop een betere wereld kan werden .opgebouwd. Zij vervolgde: „Als vanzelf gaan onze gedachten daarbij uit naar Christus, die ais grondlegger van dit fundament de wereld de oplossing geeft van het diepste vraagstuk, waarvoor zij geplaatst wordt. Ik weet, dat ve len, die een uitweg zoeken uit den nood van onzen tijd zich naast de oude bekende voorstel ling van Christus, Hem zien in dit nieuwe licht. Iedereen is de mo gelijkheid gegeven, den weg te vinden van de zienlijke naar de onzienlijke wereld. Het is als. In de gelijkenis van het begraven ta lent, dat geen rente opbracht, en het andere, waarmede gewoekerd wordt. „Wij willen, dat gij rnet ons zijt". Deze wensch van hen, die hun dierbaren moeten missen, zal voor ons allen ln vervulling gaan, Indien wij dat talent gebrui ken ter voortzetting van wat zij begonnen". Mannenkoren zetten hierna het Ecce quomodo moritur van Haen- dcl in, en tot slot van de plech tigheid speelde een militaire ka- psi het Wilhelmus, dat door allen werd meegezongen. STAD EN LAND Goes Bevrijdingsfeesten In het licht van de vroolijke lentezon heeft Goes Zaterdag feest gevierd, 's Morgens om 11 uur luidde de klok van het stad huis en nam ieder de 2 min. stilte in acht om diegene die tijdens de duistere bezettings jaren voor ons Vaderland vie len te herdenken, 's Middags werd een zeer afwisselend pro gramma afgewerkt door ver schillende muziek en jeugd- vereenigingen. Na een schaak spel met bontgekleedde levende stukken gaven de jeugdvereeni gingen achtereenvolgens volks dansen, gymnastiek, rijdansen en rythmische oefeningen ten beste. De padvinders gaven de monstraties van hun kunnen o.a. door het bouwen van een 81/* meter hooge uitkijktoren. Op de muziektent speelde Ho sanna. Eubhonia en het tam- zon in Uw huis. Al moet U zich nu nog behelpen met een paar kamers, toch kunt U daarin de gezellige zonnige sfeer niet missen. Met Blok's meubelen brengt U licht en zonnigheid in Uw hufs Nog net als vroeger ;s het Blok's meubileering overal waardeering alle inlichtingen geeft Fa. H. Blok Zonen KAPELLE (Z.-B.) Telef. 200 (K 1102) boeTS en pijperkorps Excelsior maakte een rondgang door de stad. Tusschen half acht en halt negen werd op verschillende punten in de stad stemmige muziek ten. gehoore gebracht waaraan ook het Leger des Heils hun medewerking ver leende. 's Avonds werd de op de Markt bijeengekomen massa feestgangers toegesproken door den burgemeester en de voor zitter der Oranjevereeniging. Intusschen werden eenige door de jeugd vervaardigde gedich ten over de bezetting voorgedra gen door de jeugdige dichters en dichteressen waarvoor men prijzen uitreikte. Hierna zong men gezamenlijk het Wilhelmus. Van 9 tot 10 uur speelde Eupho nia marschen en vaderlandsche liederen en werden eenige ko mische filmpjes geprojecteerd Op een doek dat aan de voor zijde van het stadhuis bevestigd was. Tot slot werden een paar populaire jaszplaten gedraaid, waarna een ieder voldaan huis waarts keerde. Herdenking der bevrijding van Middelburg De herdenking der bevrijding in Middelburg bracht vele dui zenden menschen op de been. Stralend scheen de zon uit de heldere blauwe hemel. Van vele huizen en officieele gebou wen wapperde de nationale driekleur in een frissche voor jaarswind. Om ongeveer 2 uur begonnen de feestelijkheden die georganiseerd waren door de vereeniging „Uit het volk, voor het volk". Op de Markt waren een 25 tal feestelijk ver sierde wagens met paarden op gesteld die aan de ringrijderij zouden deelnemen. Door de ge heele stad waren de ringen op gehangen en drie uur lang draafden de 25 paarden kris kras door de Middelburgsche straten. Ondertusschen speel den diverse muziekcorpsen op de Markt, het Molenwater, de Dam en de Turfkaai. Van 5 tot 6 werd door tamboers, hoorn blazers en pijpers gezamelijk een marsch door de stad ge maakt. 's Avonds om 9 uur werd het vreugdevuur op de Havendijk ontstoken, onder luid gejoel der duizenden die zich zoowel aan de Havendijk als aan de overzijde hadden opgesteld. Daarna stonden de diverse muziekcorpsen weer ge reed om, belicht door fakkels een voor een naar de Markt te vertrekken. Vele winkeliers hadden hunne etalages verlicht. Op de Markt zelf waren schijn werpers opgesteld die tot laat in den avond muzikanten en luis teraars bijlichtten. Overver moeid en verwaaid keerde daar na iedereen naar huis terug.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4