VRIJE STEMMEN Nederland herdenkt de bevrijding DAGBLAD VOOR ZEELAND Oe Prof. Gerbrandy over het beleid in Londen Maandag 6 Mei 1946 UJAARGANG NUMMER 456 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 410357 Onovertroffen gemeenschapszin in de hoofdstad EEN MINUUT is het jachtige stadsleven van Amsterdam tot volslagen stilstand gekomen toen Zaterdagmorgen om klokslag 11 uur de straatlantaarns met hun lampen daartoe het sein gaven. Met een voor Nederland tot dusverre zeker onovertroffen gemeenschapszin hield een ieder halt op de plaats waarop hjj stond, gingen de hoeden af en ston den de militairen in de houding. Eén minnut gedacht de geheele hoofdstad hen die voor onze bevrijding xijn gevallen. Velen voelden een machtige ontroering. De aanblik die de hoofdstad des middags bood was een waar unieke: in alle deelen van de stad kon men in de straten, waarin dikwijls huis aan huis dé vlaggen waren uitgestoken, parades van allerlei aard voor bij zien trekken. Daar waren kinderoptochten met praalwa gens, voorafgegaan door harmo niecorpsen, georganiseerd door het Amsterdamsche speeltuin verbond. Overal hadden de buurtvereenigingen kinderfees ten georganiseerd, op vier pun ten in de stad voerde de tooneel groep „De Keten" het wagens- spel van Ben Albach, „De Drie Burgers" op, twee Lunaparken werden opengesteld. Er waren concerten en filmvoorstellingen in de open lucht. Zoo vierden die Amsterdam mers den eersten verjaardag von onze bevrijding, die zich geen plaats hadden kunnen be machtigen in het Olympisch Sta dion, waar 55.000 toeschouwers het grootsche „Spel der Bevrij ding' aanschouwden. Eenige mnuten na tweeen vlo gen twaalf Lancaster-vliegtui gen van de R.A.F. in formatie laag over de huizen, als symbo lische groet van onze bevrijders, het spel der bevrijding MEDE als een vervolg op het bevrijdingsspel het vorige jaar in het Stadion te Amsterdam opge voerd, werd ook dit jaar, en wel Zaterdagmiddag, in een grootsch geheel de bevrij ding uitgebeeld. Dat het een vervolg was, bleek wel hier uit, dat men niet weer den geheelen oorlog in beeld bracht, maar alleen het laat ste jaar, de bevrijding en den heropbouw ua&raan dan een hulde en een maanwoord voor de toekomst werden vast geknoopt. Weer 50.0C0 toeschouwers uadden het Stadion gevuld en onder de eeregasten bevonden zich Prinses Jnliana, Prins Bern- hard, de Prinsesjes Beatrix en Irene. A. den Doolaard, de schrijver van „Het spel der Bevrijding" naar ideëen van Carel Briels, zegde met duidelijke stem de dikwijls beeldende tekst, die op het wijde veld in bewogen vor men werd omgezet. Weer was hier de landkaart van Neder land uitgeteekend en voltrok zich het geweldige drama, waar van wij getuige zijn geweest. Geallieerde legers verdreven de Duitschers, Nederland werd vrij, de vlaggen gaan in top, de be volking keert terug en gaat aan den opbouw. Dit laatste werd verzinnebeeld ln het herstel van een gebroken brug, den bouw van een huis. den aanleg van een stuk dijk op Walcheren spoormannen zetten een sein paal in elkaar. Kortom heel Ne derland ging weer aan den slag. Een treffend moment was de opkomst van talrijke kin deren in rood wit blauwe of oranje jurkjes, en een zeer groot militair défüé van Land-Lucht vaart en Marine troepen, Mar- va's en de Marinekapel en de Koninklijke Militaire Kapel, stukken geschut en pantserwa gens. Een polderwerker uit Wal cheren legde namens allen een bloemstuk bij het symbolische graf, dat in het midden van het veld opgericht was, ter nage dachtenis van hen, die vielen Het spel sloot met een vlaggen- parade te paard met de vlaggen van de 42 Vereenigde Volkeren, het gebed van Roosevelt tot be houd van den vrede en het Wil helmus. Herhaaldelijk appalus toonde bewondering en het me deleven van de duizenden toe schouwers. Niet minder dan 5000 mdedewerkers hebben on der opperleiding van Carel Briels dit spel weer tot een groot succes gemaakt. Het was dik wijls een bont geheel mede door allerlei provinciale kleederdrach ten en de vendelzwaaiers van talrijke gilden uit het zuiden des lands. Een groot koor, sa mengetrokken uit verschillende zangvereenigingen, heeft onder leiding van Joep Schreurs, den tekst afgewisseld met toepasse lijke liederen. De residentie in feesttooi VERAL in de residen tie is de bevrijding op waardige en tevens feestelijke wijze herdacht. Het begon reeds in de och tenduren, toen omstreeks 10 unr door de hoogste klassen van de scholen in het Benoor denhoutkwartier in het Ro sarium bij het monument voor Koningin Emma een vrijheidsboom geplant werd. Om 11 uur klonken eenige da verende explosies, die het in gaan van de minuut stilte aan kondigden. Terstond verstomde ieder gerucht, auto's stopten, wielrijders stapten af, voetgan gers bleven ter plaatse staan. Nadat enkele knalpatronen het verstrijken van den tijd van stilte hadden aangegeven, zon gen honderden stemmen het Wil helmus. Des middags stroomde'het pu bliek in groote drommen naar de binnenstad waar de drukte omstreeks 3 uur haar hoogte punt bereikte. Tallooze draai orgels, orkestjes en muziekkorp sen verhoogden met hun klan ken de feestvreugde. Overal droegen vrouwen en meisjes de Hooge onderscheiding voor Prof. Gerbrandy BIJ gelegenheid van een bij zondere ministerraad in het departement van Justitie waarbij de oud-minister-presi dent Prof. Mr. P. S. Gerbrandy aanwezig was, hield de voorzit ter van den ministerraad Prof. Ir W. Schermerhorn een toe spraak. Minister Schermerhorn memoreerde de beteekenis van de door de regeering Gerbiandy weder opgenomen diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan en de Sowjet-Unie. Ten slotte deelde de minister president mede dat H. M. de Koningin Prof. Gerbrandy be giftigd had met het Groot kruis van de Orde van den Nedcrlandschen Leeuw. Het Grootkruis van den Ne- derlandschen Leeuw is de hoog ste Nederlandsche civiele onder scheiding. Zij kan echter ook aan militairen gegeven worden. Generaal Snijders was ermee be giftigd. Prins Beernhard bezit het Grootkruis en voorts zijn er, buiten Prof. Gerbrandy, nog twee dragers, ni. oud-Gouver neur-Generaal Tjarda van Star kenborgh Stachouwer en de voorzitter der Eerste Kamer Mr. W. L. baron Vos van Steen- wijk. nationale feestrok en waren voorts fleurig uitgedost met oranje en rood-wit en blauw. Om 3 uur klonk vanaf het toren tje van de regeeringsgebouwen aan het Buitenhof het Wilhel mus en voorts werken van Mo zart, Palestrina, Gabrieli en an deren. Ook elders in de stad hadden festiviteiten plaats. Op het A.D.O.-veld werd een feestelijke bijeenkomst gehou den van alle plaatselijke jeugd organisaties. In de binnenstad waren des avonds de lichten aangegaan. Overal brandden de oranjelamp jes op het Lange en Korte Voor hout, langs den Vijverberg, voor het Koninklijk Paleis en op vele andere plaatsen. Tallooze winkels hadden voor het eerst na vele jaren hun neonlichten en lichtreclames weer ontstoken, zoodat de resi dentie hiermee een vooroor- logsch aanzien kreeg. Daarnaast stonden vele bekende gebouwen en monumenten te baden floodlight. Vervolg, op pagina E,V.C. tegen vernietiging van groente Het hoofdbestuur van de Een heidsvakcentrale heeft een tele gram gezonden aan den minis ter-president en den burgemees ter van Haarlem, waarin het protesteert tegen vernietiging van groente, zooals in Haarlem zou geschied zijn. Het verzoekt onmiddellijk ingrijpen en ver klaart zich bereid kostelooze uitdeeling te organiseeren. De Tromp weer thuis Om kwart voor negen voer Vrijdagmorgen H. M. S. Tromp, na sinds 1939 niet meer in Ne derland te zijn geweest, de groote sluis van IJmuiden bin nen. Het oorlogsschip zag er - in zijn oorlogskleur schitte rend uit. De flottilleleider, die van Gibraltar kwam, was na de vele avonturen tijdens den oor log goed gerepareerd. In de haven stonden duizen den menschen de „Tromp" op te wachten en luidt schalde hun gejuich over het water. Mededeelingen Op onze kantoren te Goes, Middelburg:, Vlissingen, Tholen Zierikzee en Wissenkerke ligt de pasagierslijst van het m.s. „Sommelsdijk" ter inzage. Op 14 Mei vertrokken, zal het vermoedelijk 9 Mei in Am sterdam aankomen. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Tholen Zierikzee en Wissekerke, even als op de plaatselijke Roode Kruisbureau's, ligt ter inzage: de lijst van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden. Minder brood in Belgie Vanaf 10 Mei zal het broodrant soen ln België van 400 gram op 350 gram teruggebracht worden. Byrnes en Bevin bijeen Nadat op verzoek van minis ter Byrnes de bijeenkomst der vier ministers van Buitenland- sche Zaken Zondagmiddag was uitgesteld, heeft Byrnes zijn Eritschen ambtgenoot Bevin verzocht tot een onderhoud in zijn hotel. Dit onderhoud heeft ruim een uur geduurd. Bevin weigerde na afloop de journa listen te woord te staan. Zon dagavond was Byrnes door Mo- lotof uitgenoodigd op het diner. De bedenkelijke houding van oud-minister de Geer THANS is aan de Staten-Generaal toegezonden ,l»et rap port, door Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, op verzoek van de regeering samengesteld met betrekking tot het in Londen gedurende de oorlogsjaren gevoerde beleid. Blijkens zijn inleiding bedoelde Prof. Gerbandy niet een be schrijving te geven van al de hoofdwerkzaamheden -der re- goering in Londen maar in korte trekken een beeld te schetsen van het gevoerde beleid, door o.a. over belangrijke regeeringsdaden enkele mededeelingen te doen, welke -gedu rende den oorlog niet konden worden verstrekt. Het vertrek der Regeering Op den dag van den Inval, Mei 1940, besloot het kabinet in zijn met spoed bijeengeroepen vergadering, de ministers Boitenlandscbe Zaken en van Koloniën, de heeren van Klef- fens en Weiter, af te vaardigen naar Londen (en Parijs) om het noodige contact met de verbon den regeering(en) op te nemen. De heer v. Klelfens was vice- president van den ministerraad, zoodat het geven van leiding in deze moeilijke dagen op den heer de Geer alleen rustte. Het liet zich spoedig aanzien, dat de strijd niet lang kon worden volgehouden. Op Zaterdag 11 Mei 1940 nam het kabinet het besluit H. M. de Koningin te raden, we gens het toen reeds voor Den Haag dreigende gevaar, maatrege len te nemen, ten einde de resi dentie te verlaten en zich, indien mogelijk, naar Zeeuwsch-Vlaande ren of anders naar Engeland begeven. Voorbereidingen getroffen. Over wat het kabinet te doen stond, wanneer de vijand verder opdrong, was geen beslissing ge nomen. De op Zondag 12 Mei 19-10 in den laten namiddag verkregen inlichtingen, het opdringen van pantserafdeelingen in de richting Rotterdam en Den Haag, maakten duidelijk, dat een beslissing niet zeer lang kon worden uitgesteld. De heer de Geer was Vrijdag avond en Zaterdagavond telkens naar zijn woning vertrokken, ten einde 's nachts thuis te zijn, de meeste andere ministers bleven permanent ln het gebouw van het ministerie van Economische Za ken, ten einde op alles voorbe reid te zijn. Op Zondagavond 12 Mei 1940 was de heer de Geer, ondanks sterken aandrang, op hem uitgeoefend, niet bereid met de andere ministers ln het ge bouw aan het Bezuidenhout te blijven, maar verliet ais tevoren zijn collega's, ten einde thuis te zijn De toestand kritiek In den nacht van Zondag op Maandag (13 Mei 1940) werden de leden van het kabinet door generaal Winkelman en diens chef-staf, generaal v. Voorst tot Voorst, gewaarschuwd, dat de toestand kritiek werd, zoodat het kabinet van oordeel was, dat het onverantwoord was het vertrek van H. M. de Koningin, gen van 10 tot 14 Mei 1940 was langer uit te stellen. In den niet krachtig. loop van de terstond bfjeengi roepi vergadering van den mi nisterraad, waarb(j inmiddels de heer de Geer, haastig van zijn woning weggeroepen, zich had gevoegd, werd later in den och tend de mededeeling ontvangen, dat H. M. de Koningin tot ver trek had besloten, hetgeen door het kabinet met instemming werd vernbmen. In de vergadering, die in den loop van den nacht en den ochtend gehouden werd, werd geen for- meele kabinetsbeslissing genomen tot een collectief verplaatsen van het kabinet, in de voortgezette vergadering te Hoek van Holland werd, nadat met name de heer Dijxhoorn den heer de Geer op de noodzaak daarvan had gewezen, zulk een beslissing wel genomen en alle ministers hebben zich aar deze beslissing gevoegd. H. M. de Koningin vertrok )n den loop van Maandagochtend i3 Mei 1940 naar Hoek van Holland en in den loop van den dag met een torpedojager naar Engeland. Het vertrek van het kabinet vond in den avond van dien dag plaats. Naar mijn meening is ook ach teraf de Juistheid der beslissing var» de regeering, zich naar Lon den te verplaatsen, bevestigd. Al lee! op deze wijze is het gelukt: a. zorg te dragen, dat geen der hoogste gezagsdragers werd ge vangen genomen, hetgeen de vjjand zeker zon hebben uitge buit; b. den strijd als bondgenoot In de rU der Vereenigde Volken voort te zetten; c. het opperbestuur over de Overzeesche Gebledsdeelen in handen te houden; d. steun en leiding te geven aan het volk in bezet gebied. Ten einde tegenover het Neder landsche volk den schijn zelfs te vermijden, alsof de leden der re geering zich persoonlijk in vei ligheid stelden, werd van elk plan, gezinsleden mede te nemen, welbewust afgezien. De beteekenis van de daad van Koningin en Kabinet kan, wan neer men let op wat aan andere staten (België en Frankrijk b.v.) in den oorlog wedervoer, niet spoedig te hoog worden aangesla gen Het heengaan van minister de Geer De leiding door den heer de Geer gegeven in de moeilijke da- In Londen manifesteerde zich spoedig een onduidelijke hou ding, die naar later bleek neigde tot een compromis met den vijand, zoodat de ambtgenooten, die hem afmaten naar zijn staat kundige loopbaan en groote tech nische kennis, in hun vertrouwen werden geschokt. Drie voorvallen mogen dit verloop illustreeren. Eerste voorval: In verband met de overgave door Winkelman was het noodig. een communique uit te geven, dat voor de pers in het buitenland goede voorlichting gaf en de stelllngname in Neder land als doorvechtende natie dui delijk stelde. Het was niet moge lijk den heer de Geer te krijgen tot de goedkeuring van een com munique, dat dit doorvechten dui delijk stelde. Tweede voorval: Het werd gewenseht geoordeeld de heer de Geer achtte zulks zelf ook gewenseht dat de minis ter-president een radiorede hield. Het is, ondanks de grootste moei te, aan niemand onzeT, noch aan den aangewezen leider van -len regeeringsvoorliehtingsdienst, ge lukt, van den Inhoud van deze rede voor de uitzending kennis te nemen, hoewel de heer de Geer zulks toegezegd had. Uiteraard was deze eerste rede van het t.l- lergrootste belang voor het aan zien van het Rijk. Met allerlei lis tigheden is het den heer de Geer gelukt met een van Nederland- schf zijde niet goedgekeurden tekst voor de microfoon te ko men. De indruk van de rede in Engeland was miserabel. Derde voorval: Een der eerste zaken, welke de regeering had ter hand te nemen, was de regeling, nu vervat ln het besluit I. 1940. De tekst van de zijde van justitie met groote zorg op gesteld werd door den heer de Geer telkens weer sterk gecriti- seerd. Totdat het eindelijk geluk te het met hem eens te worden. Toen het echter er op aankwam, de voordracht aan de Koningin te teekenen weigerde de heer de Geer, voorgevende, dat hij ln het besluit een aantasting van de rechten van Nederlanders zag. DU argument was in strijd met den opzet van het besluit, het welk juist het tegendeel wilde, in strijd met de andere te verwach ten maatregelen in het buitenland met name in de Vereenigde Sta ten van Noord Amerika; het be sluit was een conservatoire maat regel in het belang van het Ne- derlandsch deviezenbezit. Vervolg op pagina 1 HET WEER Aanvankelijk nog krachtige Noordelijke wind. Later op den dag geleidelijk iets af nemend. Wisselende bewolking met hier en daar nog een paar buien. Guur weer. Zon onder 20.12, op 5.01. Maan op 9.00, onder 1,24. Eerste Kwartier: 8 Mei.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1