VRIJE STEMMEN De Dageraad der Vrijheid DAGBLAD VOOR ZEELAND DENK OM 11 uur Vrijdag 3 Mel 1946 Ai». Leiding: B. G. Kloostersdel euS.L Boerma. Hoofdredacteur. J. Koekebakker. Redactie en Admin.: GOes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 410357 NUMMER 454 k JAARGANG Na een jaar bevrijding 4 Mei 1946. Vandaag voor een jaar werd geheel Nederland vrfl. De druk van een meedoogenJoo- zen bezetter werd van ons volk afgenomen. Wij adem den v/eer ruim op: die gebon denheid door wreede, vreemde heerschersmacht is voorbij! Nu, na een jaar, gedenken wij wat voorbijging. De ellende, de verwoesting, de geestelijke knechting, de rampzalige verwildering der oorlogsjaren rijzen weer voor ons op. Hoe verschrikkelijk is dat alles geweest! Zij hebben allen te zamen een berooid en ontworteld volk achtergelaten. Wij herdenken de offers die zijn gebracht. De vele duizenden, die in de worsteling met den verdruk ker het leven hebben gegeven. De andere duizenden, die in het illegale verzet den hoog- sten prijs hebben betaald, om dat hun vaderlandsch geweten hen daartoe drong. De tal- loozen, die ten gevolge van de terreurdaden van den vijand zijn omgekomen. Een onafzien bare schaar van slachtoffers staat weer voor ons geestes oog. En zij zien ons aan. Wat vragen zij ons? De hoop leefde in hun har ten: eens komt Nederland weer vrij! W ij zullen dan dien dag der bevrijding niet meer zien. Maar hij komt, die groote dag. En een vrij volk zal er weer wonen in onze va- derlandsche gouwen. Het vertrouwen, dat leefde in hun zielen: Dat bevrijde volk zal opstaan tot een nieuw vrij leven. Allen zullen samen blijven staan rondom het ééne vaandel: één volk, §en rijk, saamhoorigheid aan de wet, die allen binden zal. Het alge- mee'ne volksbelang zal het doet van allen zijn. Omdat van Hooger Hand aan dit ons volk een opdracht is geschonken. Uitverkoren door die Hoogere Leiding om in eendracht en offervaardigheid samen te bou wen aan een nieuwe wereld, waarin allen het goed zullen hebben en allen hun plicht zul len doen. Het geloof dat hen voort stuwde op hun offerweg: dit volk is ons offer waard. Zij zullen allen ons offer geden ken, en zich wijden aan de nieuwe taak: één sociaal en Chirstelijk Nederland, waarin alle geestelijke overtuigingen vrij zullen zgn, waardoor alle volksgenooten zullen worden verzorgd, in welke nooden ook des levens, waaraan alle land- genooten zich met inspanning van alle krachten zullen wij den. Zóó zal onze geest, die ons tot het hoogste offer bezielde, voortleven in hun midden. Wij zullen niet te vergeefs gestor ven zijn. En nu wij. Staan wp niet allen met schaamte voor hun geestes oog? O zeker,, wij hebben wellicht het goede gewild. Wij waren geen zwarte handelaars, geen bedriegelijke administrateurs, die zich bevoordeelden aan de goederen, die voor noodlijden den waren bestemd. Wij wa ren geen misdadigers, die voor deel trokken van den ramp spoed van anderen. Maar hebben wjj met zui ver blazoen ons leven geleefd heel dit jaar dat ligt tusschen Eindelijk brak de dag aan waarin alle offers hun bekroning vonden WIJ ZIJN WEER VRIJ! Dat was de blijde mare, die het vorig jaar op 5 Mei, alom gehoord werd. Verlost van het juk, dat den wreden overweldiger ons op legde en waaronder ons volk welhaast vflf jaren heeft moe ten leven. Ons land was toen niet langer meer het tooneel van een strijd, die, door zijn totalitair karakter, speciaal van de burgerbevolking ontzaggelijke offers gevraagd heeft. uur 's avonds op straat te begeven, dromden de menschen samen en bespraken het belang _ai thans op 5 Mei 1946 her denkt geheel ons volk in dank baarheid dezen dag, die van historische beteekenis was. Wij zien nog even terug en reali- seeren ons hetgeen wij in die jaren hebben medegemaakt. De Zuidelijke provincies, die reeds eerder 'bevrijd waren, hebben met spanning naar het Westen gekeken. De berichten die door kwamen waren schaarsch, maar toch wisten ook zij hoe het daar voorstond Honger werd er in ernstige mate geleden. Vele dui zenden zijn daadoor omgekomen en hebben het licht der bevrij ding niet meer mogen aanschou wen. Razzia's, deportaties, ex- cecuties en roof'door den geha- ten vijand waren aan de orde van den dag. Ook hierdoor zijn velen het slachtoffer geworden. En temidden van al die ellen de kwamen eerst de voedsel- bombardementen, die een golf van vreugde veroorzaakten en daarna de zoo begeerde bevrij ding van het laatste deel van ons vaderland. Wij. die zelf de bevrijding in het Westen hebben me degemaakt, waren diep ont roerd toen wij op dien gedenk- waardigen Vrijdagavond van den 4en Mei 1945 om 9.15 uur over de zender „Herrijzend Ne derland" het bericht vernamen van de capitulatie van alle Duit sche strijdkrachten en dat op Zaterdagmorgen 5 Mei 1945 de wapens neergelegd zouden wor den. Een zucht van verlichting ging door de bevolking in het Westen des lands, bij het ver nemen van deze heugelijke tij ding. Na de moeilijke en zware maanden was nu het moment der bevrijding aangebroken. Wij waren weer vrij! In de huizen kon men niet langer blijven en ondanks het nog geldende verbod om zich rijke bericht. Men kon het haast niet gelooven. Het kwam zoo onverwachts! Hier en daar zagen we de na tionale driekleur uitsteken. Het oranje ging op de borst. Aan dit vroegtijdige vreugde-betoon werd spoedig een einde ge maakt. De „Grune Polizei" ruk te uit en lostte waarschuwings schoten, terwijl men hier en daar met machinegeweren op de weerlooze bevolking schoot. In de vroege ochtenduren van den 5en Mei bevond zich reeds een uitbundige menigte in de straten van dorp en stad. De vlaggen werden practisch huis aan huis uitgestoken en het Oranje sierde de borst. De illegale pers verscheen voor het eerst, legaal en bracht de laat ste berichten over de capitula tie, en de besprekingen die daaromtrent in tegenwoordig heid van Prins Bernhard door Generaal Faulkes met Generaal Blaskowitz te Wageningen ge voerd werden. De Nederlandsche Binnen- toen en nu? Wij willen feest vieren, ter herdenking van den grooten zegen die ons is geworden toen de overweldiger den aftocht moest blazen. Maar hebben wij niet allen het besef, dat wij dezen groo ten zegen niet hebben ver diend? en nog erger: dat wij in het verloopen jaar ons de zen zegen niet waardig hebben getoond Hier is maar één conclusie mogelijk. In ootmoed ons bulgen over ons tekort, over het tekort van ons volk. Welk een lage twisten, welk een kleinmoedig heid, welk een bedenken van eigen voordeel alleen, welk een gemor, welk een gepruttel, en ontevredenheid. En dan, onder het geestes oog van de helden, die ons zijn voorgegaan, getrouw tot in den dood: het vaste besluit, dat wij onder Gods zegen wil len trachten, het tweede be- vrijdingsjaar dat nu begint, meer waardig te maken aan hun nagedachtenis. De dooden roepen ons. Wij levenden willen leven en wer ken voor hun ideaal. Red. Overdenking Christen zijn, beduidt niet: Het een of ander dogma aan genomen hebben: maar zijn le ven plaatsen onder de heer schappij van een ander leven, het leven van Christus, en, wan neer dit eenmaal is geschied, voortaan slechts het eigene le ven, leven in uitwerking van de ons van ginds toestroomende kracht. Franz Rozenzweig. Een Britsch soldaat bij het met tulpen bedekte graf van een sol daat der Airborne divisie, die viel bij den slag om Arnhem landsche Strijdkrachten versche nen in de straten. Hier en daar kwam het nog tot schermutse lingen. Toen de bevrijders het weste lijk deel van ons land binnen trokken heerschte er overal een Morgenochtend om 11 uur precies, zal - zoo is de wensch van onze Regeering - iedereen, waar hij zich ook bevindt, een minuut stilte in acht nemen. Dan herdenken wij, in eerbiedig zwijgen, allen die hun le ven gaven voor het Vaderland, in den strijd tegen onzen bezetter. Neurenberg Verdere verklaring van Schacht Op den derden dag van zijn hooi gaf Schacht te kennen, dat de geallieerden Duitschland het Sudetenland op een presenteer blaadje hebben aangeboden. Toen Hitier vreesde, dat de herbewa pening vertraagd zou worden door een politiek van zuinigheid, ont nam hij de Reichsbank haar zelf standigheid. Het desbetreffende decreet is een half Jaar lang ge heim gehouden. Schacht verzekerde, dat zijn po litiek van zuinigheid de dekman tel vormde voor zijn pogingen om de bewapening tegen te werken. „Als ik Hitler zou hebben gezegd, dat ik hem geen geld kon geven, omdat hij oorlog wenschte, dan zou ik nu hier niet staan." Op de vraag, of hij nooit geschenken in geld had ontvangen, antwoordde Schacht, dat hij nimmer iets had gekregen, behalve een schilderij ter gelegenheid van zijn zestigste Jaar. Het schilderij was, naar het heette, een vervalschlng en stuur d- het terug. Van de stichting van concentratie kampen had Schacht gehoord, maar van slechte behandeling ln die kampen wist hij niets. In 1939 adviseerde Schacht Tsjang-Kai- Sjek het vol te houden tegen Ja pan, daar de V.S. economisch ster ker stonden dan eerstgenoemd land Zijn houding samenvattend zei Schacht ,dat naar zijn mee ning Duitschlands krachten ontoe reikend waren tot het voeren van een oorlog en toen deze eenmaal begonnen was, deed hij alles wat hij kon om hem te bekorten. Voor Funk en Ribbentrop zette ntj zijn denkbeelden uiteen. De biljetten van f 100.- De directie van de Nederlandsche Bank N.V. maakt bekend, dat in den druk der voorzijde van bankbiljetten van f 100.model 1945, waarvan een schrijven werd gepubliceerd in de Nederlandsche staatscourant van 26 September 1945, no. 76, een kleine wijziging is aangebracht. Terwijl op de biljetten der eerste 24 series (AA tot en met AY) de handteekening „Trip" los staat van het woord „President", loopt in alle volgende series de letter „P" van deze handteeke ning met het ondereinde tusschen de letters „D" en „E" van presi dent door, zulks om te bereiken dat het nummer steeds duidelijk vrij van blijft van de handteeke ning. Belgie en de Tolunie De heer de Schrijver, leider vsn de Christelijke Volkspartij, ver klaarde in de Kamer, dat nij hoopte, dat de tolunie, waardoor de Belgische markt aanzienlijk zal worden uitgebreid, spoedig 'n voldongen feit zal worden. Hij sprak den wensch uit, dat minister Spaak de Kalmer in ken nis zou stellen van den Inhoud der Haagsche besprekingen. Belgisch-Nederlandsche onderhandelingen De Belgisch-Nederlandsche finan- cieele en economische onderhan delingen zijn Dinsdag jl. te Brus sel begonnen. De Nederlandsche Delegatie staat onder de leiding van den heer Spierenburg, de Belgische onder die van den heer Suetens, gevol machtigd minister en directeur- generaal van buitenlandschen nan del bij het ministerie van Buiten- landsche zaken. uitbundige vreugde. Eerst toen gevoelden we ons recht vrij. De vrijheid was herwonnen en geen vreemde dwingeland kon ons meer wetten voorschrijven. Nederland en Oranje waren weer één. Dankbaarheid ver vulde de harten en te midden van de uitbundige feest en naast de uitbundige feest vreugde, zonderde men zich een oogenblik af in de bedehuizen, waar men God dankte voor de verlossingen die Hij ons volk geschonken had. Wij waren vrij! Naast uitbun dige vreugde heerschte er toch ook droefheid. Droefheid om hen die van ons gingen, in de zen strijd voor vrijheid en recht. In stilte herdachten wij hen. die in dezen gigantischen strijd op het slagveld in militair te nue en in het vaderland als strijders zonder uniform geval len zijn. Zij hadden hun leven gegeven, opdat wij vrij zouden zijn. En ook nu, nu wij de bevrij ding van ons vaderland gaan herdenken, gaan onze gedach ten in de allereerste plaats uit naar hen die vielen. Stil zijn we, en eerbiedig brengen we hulde aan deze dappere helden. Dankbaarheid zijn wij hen en hun nagelaten betrekkingen ver schuldigd. Wij hebben een eere schuld in te lossen en moeten dit als een eereplicht beschou wen. Doen wij dat? Het Neder landsche volk beleefde toen de totale bevrijding van haar dier bare vaderland met de Oranjes in haar midden. Wij staan gereed om met ge heel ons volk dit grpote feit te herdenken. Laat er vreugde en dankbaar heid in onze harten zijn, welke zich zal uiten in een waardige viering van dezen dag Onze driekleur zal wapperen, want er is feest in Nederland. In de kerken zullen duizenden bijeenkomen en het danklied zal omhoog rijzen. Wij zullen zingen het lied van vertrouwen, dat ons in benarde en moeilijke tijden tot steun en sterkte is geweest en dat ons kracht gegeven heeft: „Mijn schild ende betrouwen, Zijt Gij, o God mün Heer". Bericht Op den Nationalen Feest dag zal ons blad niet ver schijnen, in verband waar mede wij nu met 8 pagina's uitkomen. De Palestijnsche kwestie Naar van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, heeft Bevin aan Byrnes te Parijs een nota overhandigd, waarin in lichtingen worden verzocht over de mate, waarin de Vereenigde Staten aan Groot-Brittannië hulp zouden verleenen bij het ten uit voer brengen van de voorstellen va- de commissie voor onderzoek naar het Palestijnsche vraagstuk. HET WEER Weinig verandering. Zwakke tot matige wind tusschen Oost en Noord-Oost. Geen regen. In de noordelijke provincies in de nacht en ochtend tijdelijk ne vel of mist. Overdag vrij veel bewolking. Overige deelen van het land op de meeste plaat sen zonneschijn.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1