sanatogen De iiiegaliieit maakt zich meesier van 9 millioen bonkaarten EXTRA VLEESCHBON Stad en Land Vlissingen Mensch of Aap Jaretttang hebben de illegaal verschijnende bladen in Neder land regelmatig berichten op- genomen over overvallen op distributiekantoren, waarbij er dan eens enkele duizenden, en soms tientallen duizenden bon kaarten werden bemachtigd. Telkens kon ons volk zich verbazen over de brutale staal tjes, die door de „knoekploe gen" daarbij werden uitge haald. Deze tijd is voorbij. Toch worden wg ook nu van tijd tot tijd nog opgeschrikt door ont voeringen van opera-zangers e.d-, die men graag in de schoe nen van de vroegere verzets- menschen schuift, ofschoon het voldoende bekend is, dat zij, die in de bezetting hun leven waagden, tegenover deze prac- tijken afwijzend staan. Wat nu te denken van het feit, dat 9 millioen bonkaarten van de komende distributie periode werkelijk door de vroe Deze week zal een extra bon voor 100 gram vleesch worden aangewezen voor personen van s jaar en ouder. Op dezen bon mag reeds Donderdag a.s. gekocht worden. Oostenrijksche aanspraak afgewezen De conferentie der ministers ,van Buitenlandsche zaken heeft de aanspraak van Oostenrijk op den terugkeer vap Zuid-Tirool afgewezen. Er werd echter overeengeko men, dat, indien Oostenrijk een kleinere grenswijziging 2ou etechen, dit in overweging zou worden genomen. Sterk Cu> tsenuweeït met Sanatogen! Minder dan ooit'kunt U die vermoeidheid en neerslach tigheid juist nu'gebruiken. Doe er iets aan neem Sanatogen. Sanatogen versterkt het geheele gestel, gèeft werklust en een beter uithoudingsvermogen. - Talloos zijn degenen, die door Sanatogen hun levensvreugde hebben her wonnen en het warm aanbevclea. Neem óók Sanatogen. Uw apo theker of drogist heeft bet in voorraad. H*t sentmdttUnd rotsbtl gere verzetsmenschen zijn ver overd Zal de anarchie opt; aw ons land gaan beheerschen Het feit is minder ernstig 'dan het zich laat aanzien. De ne gen millioen bonkaarten zijn, na aan den achterkant te zijn bedrukt, op normale wijze in omloop gebracht. Alleen; die achterkant \/rjst ons nu op den plicht, dien wij hebben, om de slachtoffers van het onder- grondache verzet en hun na bestaanden bii te staan. De Stichting 1940—1945 wekt langs dezen weg alle Ne derlanders op om contribuant te worden. De sluis bij Terneuzen „Het Laatste Nieuws" wijdt een hoofdartikel aan de haven van Gent, die in April 1945 een record maakte van 346.940 ton meersom, waarbij het laatste hoogtepunt van 302.859 ton in de jaren 1929-1930 overschre den werd. Toen de geallieerde legers echter in het bezit kwamen van de Duitsche havens Bremen en Hamburg liep de scheepvaart beweging sterk achteruit. In September 1945 werd slechts 10.968 ton geregistreerd. Het blad klaagt dat de sluis bij Terneuzen te klein is voor de „Victory-ships", die 19 m breedte hebben. De verbetering van de toe gangspoort te Terneuzen is van vitaal belang voor Gent. Hoe wel er tusschen de Nederland- sche en Belgische regeeringen onderhandelingen dienaangaan de loopende zijn, kunnen deze nog lang duren. De sluis zou verbreed moe ten worden, evenals de vaargeul zoowel op Nederlandsch als op Belgisch gebied, bovendien zou den de bruggen door electrisehe veerponten vervangen worden. Het blad hoopt dat het vraag stuk van het tot stand komen van een nieuwe sluis te Ter neuzen weldra een bevredigen de oplossing zal krijgen. Moordcomplot tegen MacArthur Officieel is medegedeeld, dat hedenmorgen te Tokio een complot tot het vermoorden van generaal Douglas Mac Ar thur, den geallieerden opper bevelhebber in Japan, ontdekt is In de mededeeling is verklaard, dat het complot tot bedoeling had, Mac Arthur als bü toeval, om het leven te laten komen tUdens de communistische parade, welke morgen gehouden zou worden. FILMNIEUWS GOES Grand Theater De film „Nieuws met spoed" met den acrobaat, filmheld Talmadge is ongetwijfeld voor het publiek dat van sensatie houd bezienswaardig. Er be staat in de filmwereld even wel ook nog zoo iets als het betere genre, met een minimum aan struikroovers en moorde naars. Het is te betreuren dat er niet meer films varv een be ter gehalte op het witte doek verschijnen. Doodstraf geëischt togen De Marcbant et d'Ansemburg Voor de Limburgsohe Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch stond gis termiddag terecht de voormali ge gevolmachtigde van Mus- sert en ex-commissaris der pro vincie Limburg, M. V. E. N. J. M. Graaf de Merchant et d' Ansembourg. De advocaat-fiscaal eisehte de doodstraf met ontzetting uit het actief en passief kiesrecht voor het leven. In de middagzitting kwam de verdediger Mr. van Noppen aan het woord. Uitspraak, over 14 dagen.' Haagsche Zakenlieden bezochten Walcheren In ons nummer van 25 April j.l komt een bericht voor ou der bovenstaanden titel. Volledigheidshalve vermel den wjj nog de volledige na men en titulatuur van de daar in genoemde personen: J. L. Verhagen, voorz. Stich ting „Nieuw Walcheren"; Mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen; Ir. J. Gerber, hoofd van het Streekbureau Wal cheren; A. Smit, directeur van de Kon. Mg. „De Schelde". Tam optreden tegen Spanje DE Veiligheidsraad heeft gis teravond om 8 uur zijn be sprekingen over de Spaan- sche kwestie hervat. De voorzitter stelde onmiddellijke stemming over het Australische voorstel voor. Gromyko kondigde toen aan, dat hij zich van stemming over de Spaansehe kwestie zou onthou den. HU zeide vervolgens, dat de be sprekingen van den raad ten volle hadden bevestigd, dat iiet regiem van Franco een ernstige bedreiging is voor den interna tionalen vrede. „Het aannemen van dit voorstel beteekent, dat de Veiligheidsraad, in plaats van het nemen van doelmati ge maatregelen, uitstel en geen actie zoekt in de kwestie van Spaansehe fascisme. De Sovjet- Unie blUft zich ronduit tegen dit voorstel verzetten", aldus Gro myko. De raad nam vervolgens het Aus tralische voorstel aan met tien stemmen voor en een onthouding V3n Gromyko. Arbeid broodbakkerijen op den Nationalen Feestdag De Minister van Sociale Zaken heeft op 10 April j.l. een beschik kina gemaakt voor den arbeid in broodbakkerijen in verband met de viering van den nationalen feestdag op Zaterdag 4 Mei a.s. Thans is deze beschikking vervan gen door een nieuwe, in deze nieu We beschikking wordt bepaald, dac in verband met de viering van den nationalen feestdag in brcodbakkerijen door hoofden of bestuurders en door bakkersgezel len in den nacht van Donderdag *2 op Vrijdag 3 Mei a.s. te i2 uur en op Maandag 6 Mei a.s. te drie uur des voormiddags met den bak kersarbeid mag worden aangevan gen RALPH INGERSOLL, de schrij ver van het boek „Top Secret", beweert, dat de Amerikaansche luchtmacht reeds in staat is tot een ,Atoom-blitz" tegen de Snwjet-Ume. Dit is de reden, waarom de Sowjet-Unie de Ver eenigde- Staten vreest. GOES Herdenking der gevallenen van Mei 1940 Op het bureau van de Ge- zagstroepen te Goes deelde men ons het volgende mede over de herdenking van de in Mei 1940 gevallen leden van de Kon. Landmacht. Deze her denking zal plaats vinden op 14 Mei a.s. en wel de eerste op de Grebbeberg en de twee de op de begraafplaats achter het station te Middelburg. De regeling luidt als volgt: 1. Bij de plechtigheid op het kerkhof op de Grebbeberg kunnen aanwezig zijn twee nabestaanden van ieder der mi litairen, die op dit kerkhof begraven zijn alsmede oorlogs invaliden, die aan den strijd in de Grebbelinle deelnamen, dan wel nabjj de Grebbelinie wo nen, mits zij daartoe den wensch te kennen geven bij den C. I div. Commissie Grebbeberg. Infanteriekazeme Blok 2, Appelweg, Amers foort, onder vermelding van: a. Familiebetrekking tot een op den Grebbeberg begraven militair, dan wel of de aanwe zige oorlogs-invalide is. b. Hun tegenwoordig adres. 2. Nabestaanden van gesneu velde militairen en oorlogsin validen, die te Middelburg de herdenkingsplechtigheid wil len bijwonen, moeten dat op dezelfde wijze opgeven aan Bevelhebber Militair district Zeeland, Keizersdijk, Goes. 3. Alle aanvragen voor toe gangsbewijzen moeten uiterlijk 7 Mei door de onder 1 en 2 ge noemde autoriteiten zijn ont vangen, waarna deze autori teiten de toegangsbewijzen, alsmede een bewijs van vrij vervoer op de spoorwegen, of per auto zullen toezenden. Ernstige invaliden kunnen vergezeld worden door een ge leider, mits zij daartoe den wensch te kennen geven. Viering der bevrijding De burgemeester der ge meente Goes verzoekt, om in verband met de viering der bevrijding van Nederland en de herdenking van hen, die voor die bevrijding streden en vielen, het volgende in acht te willen nemen: Op 3 Mei a.s.: des namiddags 6 uur zullen van alle openbare gebouwen en particuliere woningen de vlaggen halfstok worden ge hangen; van 19.4520 uur zal de klok worden geluid; van 20 uur zal, oadat he", klokluiden zal zgn opgehouden, gedurende 2 minuten volko men stilte in acht worden ge nomen. Het is de bedoeling, dat dan alle arbeid zal worden neergelegd en elk ver keersmiddel buiten beweging worden gesteld; een ieder zal, hetzij binnen-, hetzij buitens huis vertoevend, voor zooveel daartoe in staat, staande de dooden herdenken. In verband met het boven staande zullen op dien avond van 18 uur af geen open bare vermakelijkheden mogen plaats vinden en alle verkoop- localiteiten, café's enz. geslo ten moeten zijn. Op 4 Mei a.s. zal, overeen komstig den wensch der Re geering, te 11 uur opnieuw een minuut stilte in acht wor den genomen. Ook dit zal vooraf door klokgelui worden aangekondigd. Het is de bedoeling, dat ook dan gedurende een minuut alle verkeer en alle werkzaam heden zullen worden stopgezet. Uit bovenstaande blijkt dus, dat de burgemeester zich gehouden heeft aan het initiatief van de G.O.I.W., om den avond vóór den bevrijdingsdag dus dit jaar 3 Mei 1946 te bestemmen voor „Nationale Herdenkingsavond", ter herdenking van allen, die voor de vrijheid Van ons Vaderland streden en vielen. Opvoering Vrijheid Ter inleiding 'van den gedenk dag onzer nationale bevrijding werd gisteravond als eerste van de drie te spelen avonden in het Schuttershof het aesthe- tisch bewegingsspel Vrijheid van den Heer Chr. Mazure op gevoerd. In zijn openingswoord verwelkomde de heer J. I. van Ballegooien de Jong voorzitter van het bestuur der Öranjever- eeniging, de aanwezigen. Ook dankte hij. den heer Mazure voor zijn komst en de heeren A. C. van de Rest en C. C. de Maptz voor de hulp die zij hadden ge geven tot liet slagen der avond. Het spel dat hierna opgevoerd werd en dat zoowel goede als minder gelukkig gekozen mo menten bevatte, toonde in vo gelvlucht de vijf jaren bezet ting waarbij- muziek, plastiek en gebaar het geheel onderstreep te. De avond werd na het zin gen van het Wilhelmus beslo ten met een dankwoord door den Burgemeester W. C. ten Kate tot den heer' Mazure en zijn gezelschap gericht. Benoeming Johan J. Duvekot is geko zen tot bestuurslid van de Chr. Kweekschool te Middel burg. Vlissingen viert Prinsessedag Under een heerlijk Oranje- zonnetje had het ïarcjig versier ae Vlissingen een feestelijk aan blik vooral in de Noordstraat was er veel werk gemaakt van de feesttooi. Het feest van de buurtvereenigingen begon des avonds 8 uur. In de Paul Kruger straat was een tent geplaatst waarin de diverse uitvoerin gen gegeven werden en met de bevrijdingsfeesten weer gege ven zullen worden. De heer A. Schort, voorzitter vtn den bond van buurtvereenigingen. sprak een openingswoord waarin hij o.a. zeide. „De donkere wolken die boven onze hoofden hingen zijn overgedreven. Vlissingen vertoont weer het beeld van een stad in vrijheid en als zoo danig viert het feest. Vervol gens werden door aden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Hierna werd met het feestprogramma begonnen waar op wij nader terug komen. Feuilleton] alder matin-magog Vrij naar het Engelsch door D.A.O 17 Hij zag er niet alleen vreenu} uit, het was verschrikkelijk. Vooral de oogen deden iemand huiveren. Het waren oogen van een beest of een krank- zinige, het eene oogenblik we zenloos, het volgende vol van vrees en woede. Het waren oogen die zagen, doch niet be grepen; ze namen slechts frag mentarische indrukken op, vluchtig, ehaotisch, wanorde lijk, zonder eenig verband met elkaar, noch met bet verleden ot de toekomst. Ongetwijfeld waren het de ogen van -Roland, maar Ro land's ziel was er niet in. Toch zou het overdreven zijn te spreken van de oogen van een waanzinnige. Eigenlijk was geen enkele vergelijking juist, want nog nooit hadden de oogen van een mensch zulk een uitdrukking gehad. Ongetwijfeld lag daar in de voornaamste oorzaak van den schrik die ze ver spreidden. Violet was zich hiervan nau welijks bewust. Ze merkte vooral zijn vreemde lichaams houding op. Ze rende naar voren, deins de toen terug, stom van ver bazing en hevig bevend. „Roland!" riep ze uit. Hg scheen haar niet te hoo- ren, noch te zien, maar bleef als door vrees overmand, om zich heen kijken. „Roland!" Ze kwam nader bij. „Wat scheelt er aan? Wat is er gebeurd?'' En ze raakte zgn arm even aan. Hij bromde bij de aanraking Toen, van de treeplank af springend, \yilde hg het op een ioopen zetten. Violet greep Zijn arm nu steviger. „Waar ga je hèen, Roland? Ben je ziek? Spreek toch te gen me!" Mevrouw Savill Bleef nu ook niet langer passief en greep zijn anderen arm en de twee vrouwen staarden hem doo- delijk verschikt aan. Rol'and Masterley worstelde om aag haar greep te ontko men. Hg trok en rukte, ter wijl groote woede zijn gelaats trekken nog meer verwrong, toen scheen het ziem der twee vrouwen hem plotseling te kal- meeren. Hij keek hen met ver bazing aan, maar geen enkel blgk van herkenning sprak uit zijn oogen. Het was alsof hij hen nooit te voren gezien had. Violet's blik ontmoette den zijne. „O!" gilde ze, naar adem snakkend. Er kwam een oploop van mensehen, die de vreemde groep aanstaarden. Men maak te opmerkingen. Iemand lach te. Violet ving enkele woor den op: „Hij is gek! Hij ia krankzinnig!" Ze greep Roland's arm vas ter en trok hem mee. „Kom, moeder, vlug, maak voort!" Heel gedwee liet de jonge man zich nu meeleiden. Zijn gang was eigenaardig. Het was niet langer de veerkrach tige gang van den athleet. Hij sleepte zgn ledematen voort, onhandig met de armen zwaaiend, terwijl zijn handen bijna den grond raakten; de rug was geheel gebogen, de borst voorover hellend en hij waggelde als een dronkaard. Het hoofd diep liggend tus schen de schouders, zwaaide automatisch voor- en achter waarts. Hij gromde weer toen men hem om zijn kaartje vroeg. Gelukkig merkte Violet, dat het op zijn hoed stak. Ze over handigde het aan den contra leur, die het trio in stomme verbazing nastaarde.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4