VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND „DE DERDE STAND" Soewandi over de besprekingen Prins Bernhard reikt onderscheidingen uit Vliegveld Haamstede wordt hersteld HET WEER Woensdag 1 Mei 1946 NUMMER 452 JAARGANG Alf. Leiding; B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hooidredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 416313 (Nog één stem uit de onderwijswereld) De'heer J. G. Jansens heeft in het orgaan van de Ver- eeniging voor M. U. L. O. „De Muloschool" een geestig stuk je geschreven over de ver- waarloozing van het Mulo-on derwijs op het onlangs gehou den Groninger Congres. Met een verwijzing naar het geschrift van den abt Siéyès, die in de Fransche revolutie jaren vroeg: „Wat is de derde Stand?" en het antwoord gaf „Hij is alles, maar wordt niet geteld", merkt hij op, dat het Ulo allerminst wil pretendee- ren „alles" te zijn, en ook wil hij niet pretendeeren dat het Ulo niet geteld wordt, doch hij acht het toch een opmerkelijk feit, dat dit onderwijs-instituut 108000 leerlingen in zijn scholen herbergende wel wat erg op het tweede of der de plan wordt gedrongen. In Groningen waren secties over alle mogelijke onderdee- len van het onderwijs. Maar 'n sectie voor het Uitgebreid La ger Onderwijs was er niet bij De sultan van Turkije zou in dé vorige eeuw aan een ad miraal een opdracht hebben gegeven naar het eiland Malta, meldt een verhaal. De vloot voogd zou tevergeefs de heele Middellandsche Zee hebben af gezocht; hij kon het eiland Malta niet ontdekken, en hij keerde bij dé Hooge Porte te rug met de woorden: „Malta bestaat niet!" •Zóó erg was het nu in Gro ningen wel niet, zegt de heer Jansens. Even kwam in één der toespraken 't Ulo ter spra ke. Dó.ar zou, volgens den re denaar, vernieuwing meer dan ergens noodig zijn. Als maar aanbrengen van kennis, ken nis, vierde er hoogtij. En zoo lang het examen in den hui- digen vorm gehandhaafd bleef was er vrijwel geën kans op verbetering. De heer Jansens had reeds ter vergadering tegen deze summiere behandeling gepro testeerd, deelde mede, dat een rapport, in Mulo-kringen uit gebracht, wel degelijk dit exa men wil wijzigen en verbete ren, en vermeldt thans het plan, dat in de zo'mervacantie een Mulo-congres zal worden georganiseerd. Hier zullen de gezamenlijke Mulo-vereenigin- gen overleggen over wat ter verbetering van het Mulo-on derwijs dienen kan. Maar dan zal het zijn: niet over ons, bg ons, maar zonder ons. Wq wil len er zelf bij zijn! Eenigszins bitter merkt hij op, dat het bij al dat gehamer over vernieuwing wel lijkt of onderwijzers en leeraren tot dusverre niet anders dan stee- nen voor brood hebben gege ven. Terwijl b.v. de leerkraen- ten bij het Ulo een halve eeuw lang op ^igen kracht met o zoo weinig steun van buiten heb ben gewerkt, tot groote ge noegdoening van de maat schappij, die het Mulo-diplon.c naar verdienste weet te waar- deeren en de bezitters daarvan gaarne in dienst neemt. Voor verbeteringen staan wij steeds open, zoo conclu deert hij. Doch vergeten mag niet worden: De school moet voor het' leven klaar maken. Dus moet er op school gewerkt worden. Ook déze stem is waard, te worden gehoord. Red Neaerlandsch Inaie De Nederlandsche politieke evolutie SOEWANDI, dc leider van de Indonesische delegatie, die te Batavia is teruggekeerd, gaf als zijn meening te kennen, dat „de Nederlanders in Nederland veel sym pathieker tegenover onzen strijd voor onafhankelijkheid staan, dan de Nederlanders in Nederlandsch-Indië." Tijdens een persconferentie zeide hij. dat hij had gesproken met vertegenwoordigers van de Partij van den Arbeid en de Katholie ke Volkspartij. Hij geloofde in de overwinning van deze twee par tijen bij de komende verkiezin gen Volgens zijn woorden be staat er tusschen de twee partiji een overeenstemming ten aanzien van de Indonesische verlangens. Nieuwe voorsteilen? Verder verwacht hij nieuwe Ne-; deilandsche voorstellen. Hij trouwde, dat niet slechts het huidige parlement ten gunste van een overeenkomst zou stemm; maar verwachtte ook, dat net nieuwe parlement zulk een over eenkomst niet zou desavoueeren. Soewandi legde er den nadruk op, dat zijn delegatie in staat was geveest, moeilijkheden van d< Nederlanders veel beter te begrij per. dan tevoren. Hij was zich er bewust, dat de gedachtenwis- seling op de Hooge Veluwe en ir Den Haag buitengewoon nuttig was geweest. Soewandi verwachtte, dat Van Mook naar Batavia zou komen met verdere voorstellen, doch hu was niet bereid om eenige verklaring af te leggen ten aan zien van hun waarschijnlijker» inhoud of in welke opzichten zfj zouden' verschillen van de voor stellen van 10 Februari. In dit verband wees Soewandi er het bijzonder op, dat het doel van zijn missie geweest was: van gedachten te wisselen, en niet: beslissingen te nemen. Nader ingaande op de waarschijn lijke politieke constellatie van Nederland, verkondigde hij zijn meening, dat er zoowel de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volkspartij stroomin gen aanwezig waren, die een sa mengaan in het nieuwe parlement wenschten, hetgeen zou kunnen leiden tot een coalitie. Nederland na den oorlog Soewandi, die ook al voor den oorlog in Nederland geweest v heeft de gevolgen van den oorlog duidelijk waargenomen. Vol lof was hij o.m. voor de spoorwegen, die alles in het werk hadden ge steld om den dienst weer op voor- rlogsch peil te brengen, vens maakte hij melding van de huidige economische moeilijk heden in Nederland, waarbij njj aar. duidde hoe bijvoorbeeld het gebrek aan buitenlandsche valuta het herstel van den landbouw vertraagde. Een zeer gunstig oordeel had hij gekregen van de energie, waar mede de gemiddelde Nederland sche arbeider, „zonder veel te mopperen, zich op elk terrein aan de herstelwerkzaamheden had ge wijd." Géén bespreking Muuntbatten- Sjabrir De voorlichtingsdienst van de Ne- derlandsch-Indische regeering deelt het volgende mede: „Offi cieel wordt medegedeeld, dat alle persberichten, volgens welke ad miraal lord Louis Mountbatten met Sjahrir een bespreking heeft gevoerd over de levering van In donesische vijst in ruil voor Britsch-Indische textielgoederen, eiken grond ontbloot zijn. Australisch protest De Australische regeering heeft bij de Indonesische autoriteiten krachtig protest ingediend met be trekking tot „den baldadigen moord op de drie Australische of ficieren op Java", welke onlangs gepleegd is, zoo heeft de neer rrancis Forde, waarnemend eer ste minister, medegedeeld. Hassan vermoordt? De. republikeinsche politie heeft den president van den „Nationa-' len Raad van Extremisten", Joe- nues Masoetion te Bindjal, onge- r 50 km. ten Westen van Me- gearresteerd. Nabij Medan is nog een commu nistenleider ihet 5 vooraanstaande partijleden eveneens door de re publikeinsche politie gearresteerd. koe Hasan, door extremisten te Siantar, ten zuid-Oosten van We dan, vermoord zou zijn, veroor zaakt intusschen groote opwin ding in de republikeinsche krin gen over de geheele Oostkust. Repatrieerenden Naar wij van de afdeeling pers en publiciteit van den dienst der re- patrieering vernemen, heeft het uit Bangkok komende s.s. „Nieuw, Holland" op 26 April Singapore verlaten met in totaal 1055 repa trieerenden aan boord. Het schip wordt 7 Mei te Colombo en 12 Mei te Suez verwacht.1 Het m.s. „Sommelsdijk" is 26 April uit Suez vertrokken. Onregelmatigheden in Griekenland In den afgeloopen nachten heb ben zich in het gebied van Peristeri, ten Noordwesten van Athene, schietpartijen tusschen monarchisten en communisten voorgedaan, waarbij vier men- schen werden gedood én vier éwond. De sterkte van Peris teri was hel verzets-hOQfdkwar tier van de Vas gedurende den1 burgeroorlog in December 1944. De ongeregeldheden ontstonden toen communisten biljetten had den opgehangen, waarin de ar beiders werden opgeroepen voor de viering van den eersten Mei. Prinses Sybille heeft een zoon Prinses Sybille, de echtge- r-oote van Prins Gustaf Adoli. den oudsten zoon van den Zweed schen kroonprins, heeft het le ven geschonken aan een zoon in het paleis Haga bij Stockholm. Feestdag op Soestdijk Voor de eerste maal heeft Prinses Juliana na den oorlog haar verjaardag in Nederland, en wel in Soest dijk gevierd. Het vorige jaar kon de Prinses door het slechte vliegweer het vaderland niet be reiken en moest de verjaardag in stilte nog in Londen worden herdacht. In het paleis, waar ook H.M. de Koningin vertoeft, had zich morgens omstreeks half elf een aantal officieren en minderen op gesteld, aan wie Prins Bernhard bet Vliegerkruis en het Kruis v Verdienste uitreikte, in tegen woordigheid van Prinses Juliana, ae prinsesjes Beatrix en Irene en vertegenwoordigers van de minis ters van oorlog en marine. Het Vliegerkruis kregen: Res. 2e luitenant waarnemer L. N Keizer, res. le lt. vlieger M A Bier ens de Haan, res. 2e lt. vlie ger J. D. Waterman, kapitein vlie ger P. A. Cramerus, kapitein vlie ger R. J. E. M. van Zinnicq Berg- mann, res. kapitein vlieger J. w Bekker, res. kapitein vlieger mr. G. F. J. Jongbloed, res. le lt. vlie ger J. B. C. J. A. Arts, res. le lt. vlieger J. W. Th. Osch, res. le lt. vlieger M. A. Muller, sergeant majoor vlieger W. de Vries. Het Kruis van Verdienste kregen: De dienstplichtige soldaat W. K. Henneman, de dienstplichtige ser geant F. van Os. ,,Tk ben trotsch op hetgeen U ge daan hebt", aldus de Prins, die een beroep op hen deed om hun beste krachten aan de Nederland sche luchtmacht te blijven geven. De res. kapitein vlieger mr. G. F. J. Jongbloed bood Prinses Juliana ter gelegenheid van haar verjaar dag namens allen een fraai bloemstuk aan en de majoor J. P Moquette, chef van den vlleg- dienst van het leger, evenzoo, waarna het Prinselijk Paar zich geiulmen tijd op ongedwongen wijze met de aanwezigen onder hield. Zang- en bloemenhulde Het Paleis Soestdijk trok als e'en magneet gistermiddag alle kinde ren uit Baarn en Soestdijk tot zich Drieduizend schoolkinderen verza melden zich bij de Koningslaan, terwijl een lange rij volwassenen zich formeerde bij de ingang van het voorterrein. Omstreeks half twee kwamen Prinses Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene naar buiten, waar de Prinses een blinde dame begroette en vervolgens de heeren mr A. L. des Tombe en F. J. van Beeck Calkoen, de burgemeesters van Baarn en Soest en de bestu ren van de Oranjevereenigingen deze plaatsen. Met muziek van harmonie „Crescendo" uit Baarn en de Soestdijker. harmo nie marcheerden de kinderen met vlaggetjes en bloemen getooid, het voorterrein op, waar zij on der leiding van den heer Dicï? Koops vaderlandsche liederen zongen, beëindigd met 't Wilhel mus en een driewerf „hoera". H.M de Koningin, Prinses Juliana Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene hadden op liet terras plaats genomen, terwijl Het nog onbevestigde bericht. Prinsesje Margriet, dat nog niet volgens hetwelk de Indonesische)hersteld Is, uit het raam van een souverneur van Sumatra, Teung( zijvleugel toekeek. Nog tijdens der. zang begonnen de kinderen bloemen te leggen op de treden van het terras. Terwijl de muziekcorpsen -hun vroolijke tonen lieten hooren, de fileerden na de zanghulde duizen den inwoners van Baarn, Söest- dijk, Soest én wijde omgeving. Handenvol bloemen werden aan gedragen zoodat de trappen van het terras al spoedig met een veel kleurig, natuurlijk tapijt waren bedekt. Daarbij waren soms schrif telijke- en dichterlijke gelukwen- schen gevoegd van heel de we reld, maar vooral uit Canada en Amerika ontvangen. Ruim een uur duurde dit 'défilé. De Koninklijke Familie betuigde haar dank voor het medeleven van de bevolking met het Prin selijk gezin. 50.000 PALESTIJNSCHE regee- ringsambtenaren, die acht dagen geslaakt hebben, zijn weer aan het werk gegaan. Mede deeling Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Tholeri Zierikzee en Wissekerke, even als bij de plaatselijke Roode Kruisbureau's ligt ter inzage: een lijst van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden. Russen ontruimen Azerbeidsjan Radio Tebris meldde, dat het Roode Leger Maandagmorgen de hoofdstad van Azerbeidsjan „formeel" heeft verlaten, en dat de Sowjetrussische. generaal Glinsfty. de bevelvoerend offi cier, de volgende afscheidsbood schap heeft uitgegeven: „Na 4 jaren oorlog verlaten wij thans uw land. In deze jaren zijn wij goede vrienden geweest. Wij kwamen met uw toestemming in uw land org. U tegen deh oorlog te beschermen. De oorlog is nu voorbij. Wij vertrekken en wij wenschen U veel geluk en voorspoed in vrede". Franco bondgenoot met Hitier? Documenten, buitgemaakt door eenheden van de inlichtingen dienst van het Roode Leger ge durende den slag om Berlijn, toonen aan dat Generaal Fran- in Februari 1943 een militair bondgenootschap met Hitier. heeft gesloten, aldus Radio Mos kou. Onder de documenten be vindt zich de briefwisseling tus schen Ribbentrop en den Duit- schen Ambassade te Madrid over een protocol en een con cept-militair protocol, dat nar derhand op 12 Februari 1943 te Madrid geteekend is. „De do cumenten bewijzen dat Franco niet slechts Duitschland in zijn strijd tegen de geallieerden heeft gesteund, doch dat Spanje tevens een formeel militair bondgenootschap met Hitier sloot en hem beloofd heeft, op een gepast oogenblik aan Hit ler's zijde te treden. Afvoering en vernietiging der mijnen een probleem BINNENKORT zal eea begin worden gemaakt met de herstelwerkzaamheden van het vliegveld Haamstede, dat door den bezetter o.a. door het graven van slooten geheel onbruikbaar werd gemaakt. Naar wij vernemen is dit omvangrijke werk door het Bureau Aanleg, Beheer en On derhoud vliegvelden te Amsterdam (B.A.B.O.V.) gegund aan de firma Hermans te Rosmalen voor de somma van f 89000. De werkzaamheden, welke o.a. bestaan in het dempen en daarna vastleggen tegen verstuivingen van een 14-tal slooten ter bréedte van 2 meter en een totale lengte van ongeveer 9 kilometer, moeten in drie maanden gereed zijn. Voorts zal een startbaan in de meest voorkomende windrichting O.-YV. in orde worden gemaakt. In verband met het tekort aan 200.000 kg. vertegenwoordigen. Het arbeidskrachten zullen .arbeiders en woonbarakken, van elders aan gevoerd moeten worden. Over de mogelijkheid, dat de K.L.M. dezen zomer haar diensten op Haamste de zal hervatten is nog niets be kend. Het vliegveld Haamstede, dat oor spronkelijk 36 ha. groot was, is door de Duitschers tót ongeveer 56 ha. uitgebreid. Tevens werden ir\ de omgeving een groot aantal dienstgebouwen, bunkers, verde digingsstellingen en kleine han gars gebouwd. Voor vele millioe- nen zijn hier toen aan loonen en materialen ten koste gelegd, in 1943 werd echter alles afgebroken en vervoerd naar het verder van dl kust gelegen vliegveld Woens- drecht. Dit was ook het lot van de in 1933 door den Nederland- schen militairen luchtvaartdienst gebouwden hangar. Het veld werd onbruikbaar gemaakt door het graven van slooten, enz. en door leggen van een groot mijnen veld. Dit mijnenveld is het vorige jaai door Duitsche krijgsgevange nen onder toezicht van de genie opgeruimd. In totaal werden ter plaatse 1780 groote tankmijnen op gegraven en onschadelijk gemaakt Een moeilijk probleem vormt thans nog de vernietiging en af voering van deze mijnen, die op her veld zijn verzameld en die n totaal gewicht van ongeveer laten springen ter plaatse is gev. enscht gezien de schade aan terrein en omgeving. Wel is net mogelijk deze mijnen op net strand tot ontploffing te brengen. Waarvoor de irarine mijnoprul- mingsdiervst zijrl medewerking heeft toegezegd. Voor het vervoer zijn momenteel echter geen vracht auto's beschikbaar. Verder bestaan er plannen om het K.L.M.-stationsgebouw-café- restaurant, dat vooral inwendig ernstige schade heeft opgeloopen, terwijl de verkeerstoren gedeel telijk werd afgebroken, te restau reeren en zoo mogelijk uit te breiden. Voorts zal het in de naaste om geving van het vliegveld gelegen bekende hotel „De Schouwsche Bfoer" -geheel gerestaureerd wor den, het zou in Juni wederbm ge opend worden. Vrij warm weer. Matige wind tusschen Zuid-Oost en Noord- Oost. In het Noorden van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt. elders meest licht of half bewolkt. Overwegend droog. Vrij warm. Zon onder 20.03, op 5.10. Maan op 5.33, onder 20,04. Nieuwe Maan: Heden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1