VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Jhr. Quarles van Ufford jubileert Actie in Polen Indonesische Delegatie teruggekeerd Dinsdag 3 0 April 1046 NUMMER *S1 9e JAARGANG Als. Leiding; B. G. Kloosterslel en S. L. Boerin*. Hoofdredacteur: J. Koefeebafcker. Redactie en Admin.: Goes. Beestenmarkt Z. Tel. £163. Gironummer €19$»? foto Ziegler. PRINSES JULIANA VERJAART 30 APRIL 1946 Toen onze Kroonprinses troonopvolgster onlangs in de Scandinavische landen op zulk een lieftallige en gemeenzame wijze ons land vertegenwoor digde, en den dank van het vaderland overbracht voor wat door Scandinavië voor Ne derland in deze benarde ja ren was gedaan, werd er ic één dezer landen de opmer king gemaakt, dat dit kost bare voorbeeld een aansporing moest zijn, om de Grondwet te veranderen, die aldaar ver bood, dat een vrouw den troon zou bestijgen. Een loftuiting uit vreemden mond, die ons allen Nederlan ders uit het hart gegrepen is! W ij weten wat het zeggen wil, een "vrouw te hebben aan het hoofd van den staat! De oudsten onder ons her inneren zich nog hoe onze Koningin-Regentes, de latere vereerde Koningin-Moeder Era ma, met vaste en toch vrou- welrjk-zachte hand de teugels greep, toen Koning Willem de Derde was gestorven. Haar geest bleef medeleven, nadat Koningin Wilhelmina den troon had bestegen, en bleef een zegen voor heel het volk, Wat Koningin Wilhelmina beteekent voor Nederland, het is in en door de oorlogsjaren klaarde dan ooit aan den dag getreden: Zij is de ééne, alom geliefde figuur, die heel de na tie samenbindt rondom haar troon, en onder haar .leiding gaan wij vol vertrouwen de toekomst van wederopbouw en vernieuwing tegen, door haar ons vorig jaar bij de installa tie van het huidige ministerie gewezen. En nu Prinses Juliana ver jaart, die zich reeds zoo groo- te plaats heeft veroverd in 't hart van alle Nederlanders, door haar eenvoud, door haar hulpvaardigheid, door haar stoere plichtsbetrachting, kun nen wij allen niet anders doen dan van ganscher harte wen- schen, dat deze Oranjetelg nog vele jaren kroonprinses moge blijven, om straks in gezegen- der tijden dan ons thans zijn beschoren, de regeering te aau vaarden over een Vereenigd Koninkrijk, dat ip eendracht samen streeft naar het gemee- nebest! Een gelukkige verjaardag met Moeder, Man en Kinde ren! En wij bidden voor haar om Gods zegen. Red. Vijf en twintig jaar Commissaris der Koningin in Zeeland JHR. MR. J. W. QUARLES van Ufford hoopt morgen zijn zilveren ambtsjubileum als Commissaris der Ko ningin in de provincie Zee land te herdenken. Gedurende de kwart-eeuw van zijn bewind in onze pro vincie heeft jhr. Quarles ont zettend veel gedaan in het be lang van zijn bewindsgebied. Zeeland en zijn commissaris zijn één en hij dTaagt èn de provincie èn de Zeeuwsche be volking een warm hart toe. Groote veranderingen hebben tijdens het bewind van jhr. Quarles in de .provincie Zee land plaats gevonden en wel zeer speciaal op het gebied der communicatie-middeien. Voor het verkeer is Zeeland altoos een moeilijke provincie geweest doch sinds 1921 zijn hier be langrijke verbeteringen in aan gebracht. Wij denken aan het verleenen van concessies voor de autobusondernemingen, waardoor diverse plaatsen uit hun isolement verlost werden. In dit verband willen wij te vens noemen de verbetering van het wegennet in onze pro vincie. Ook de provinciale vloot onderging een uitbouw die wel zeer belangrijk genoemd mag worden. De prachtige veerboo- ten onderhielden de verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen en de eilanden. De bezetting heeft tengevolge gehad dat van deze schepen er momenteel practisch geen enkele in de vaart is. Maar ook hieraan wordt weer gewerkt en onder energieke lei ding van jhr. Quarles zal ook op dit gebied spoedig weer iets goeds tot-stand komen. Tenslotte willen we nog noe men de twee vliegvelden die .Zeeland voor den oorlog bezat n.m. te Vlissingen en Haamste de. Hierdoor was het mogelijk or zeer snelle wijze vanuit Zee land naar het Noorden des lands te gaan. Als voorzitter van de P.Z.E. M. heeft jhr. Quarles de voor uitgang van dit bedrijf mogen meemaken. In den aanvang stond het nog in kinderschoe nen, maar nu omvat hét reeds de geheele provincie. Ook de water- en gasvoorziening wer den belangrijk verbeterd. De zittingen van de Gedepu- *-de Staten werden door jhr. Quarles met vasten hand geleid steeds gaf hij gelegenheid tot een ruime uiteenzetting en bespreking van de te behande len onderwerpen, waarbij hij zich onder alle omstandigheden boven de partijen stelde. lijöens de bezetting vanaf 12 September 1940 heeft deze bewindsman zijn functie op be- Prins Bernhard terug uit Zwitserland Z.K.H. Prins Bernhard is gis teravond uit Zwitserland, waar hij om gezondheidsredenen een v/eek verbleef, teruggekeerd. Het ligt in het voornemen van den Prins op den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana op het Paleis Soestdijk onderschei dingen uit te reiken. Op 2 Mei zal de Prins een on- off'cieel bezoek aan Deiizijl brengen, op 5 Mei zal Z.K.H. een plechtigheid te Bergen op Zoom bij wonen op het Cana- deesche kerkhof aldaar en op 8 Mei zullen de Prins en de Prinses pen galavoorstelling in Stadsschouwburg te Amsterdam ter gelegenheid van de boeken week, bijwonen. Het Utrechtsch studententoo- neel onder leiding van Karei Briels zal dan Julius Caesar van Shakespeare opvoeren. vel van den bezetter niet mo gen vervullen. Hij werd uit Zee land verbannen naar het Oos ten van het land. Slechts en kele men werden hem gegeven o-n ci ie op zaken te stellen. Jhr. Quarles ging eerst naar Geldrop en vandaar vestigde hij zich te Ulvenhout. Ondanks dit alles behield hij het contact met zijn provincie en regelmatig weiden bijeenkomsten gehou den van de Gedeputeerde Sta ten. Voor Dollen Dinsdag werd hij door een koerier, dwars door de -che linies heen, weer naar zijn provincie gebracht, en twee maanden daarna kon hij •nin ta.ik weer hervatten na een onderbreking van ongeveer vier en een half jaar. Thans rust op zijn schouders de belangrijke taak om de zoo zwaar getroffen provincie Zee land weer op te bouwen. Veel is er vernield en zwaar zijn de slagen die aan Zeeland zijn toe gebracht. Maar onder energie ke /eiding van dezen bewinds- m; n en met medewerking van geheele bevolking z tüd komen dat ons schoone ge west weer volledig-herrezen zal zijn. De l-ivensloop van den jubi laris is als 't volgt: Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, werd 7 April 1882 te Loosduinen geboren. Hij stu deerde te Leiden en werd in 1906 na het behalen van zijn ti tel, commies-redacteur op de Rotterdamsche secretarie onder Zimmermann. Vier jaar later volgde zijn benoeming tot afd. chef aan de prov. Griffie ir Overijsel; waar hij in 1917 grif fier der Staten werd. Op 1 Mei 1921 tenslotte riep de Konin gin hem tot het ambt waarin wij allen jhr. Quarles kennen en dat hem nu het zilver tot sieraad schenkt. Wij wenschen jhr. Quarles toe cat het hem gegeven zal zijn nog vele jaren zijn krach ten te geven aan onze provin cie en dat hij als bekroning op zijn arbeid het volledig herstel daarvan zal mogen aanschou wen. Huldiging In de Confrèriezaal van het Schuttershof te middelburg (ingang Schuttershof straat) zal, op Donderdag 2 Mei a.s., het huldïgingscomité, dat zich heeft gevormd ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubi leum van den Commissaris der Koningin in Zeeland, bijeenkomst beleggen, waarin verschillende huldeblijken zul len wordenaangeboden er waarin de jubilaris zal wor den toegesproken door ver schillende autoriteiten. Na afloop van deze huldi ging, die omstreeks 4 uur zal beëindigd zjjn, wordt aan al diegenen, die daarop prijs stel len, de gelegeifneid geboden, den Commissaris der Koningin persoonlijk met zijn jubileum geluk te wenschen. Mededeeling Op onze kantoren te Goes, Beestenmarkt 2; Middelburg, Korte Delft 45; Vlissingen, Walstraat; Tholen Vischstr. 5; Zierikzee, Achterweg 92; Wis- senkerke, Boekhandel Mar- kusse, ligt de pasagierslijst van het m.s. „Ruys" ter inzage Vertrek Batavia 5 April. Vermoedelijke aankomst te Amsterdam 4 Mei. Slachtvee uit Denemarken De eerste hoeveelheden Deensch slachtvee zijn in ons land aange komen. Op 22 April arriveerde een trein uit Denemarken met onge- veei 600 stuks en op 24 April liep de „Orestes" de haven van Am sterdam binnen met ongeveer 7000 Deensche runderen aan boord* Dez edleren maken deel uit van he tdoor de regeering in Dene marken aangekochte slaclftvee tot een hoeveelheid van 1000 ton ge slachtgewicht. Dit vleesch komt geheel ten goede aan onze bin- nenlandsche vleeschvoorziening. Binnenkort kunnen de resteeren- de hoeveelheden verwacht wor den. Postwisselverkeer België-Nederland Het hoofdbestuur der Belgische posterijen deelt mede dat, van l Mei af een postwisseldienst met Nederland hervat zal worden. „DuiiscKe agenten en een groote mogendheid" Volgens radio "Warschau heeft de Pooische minister van Openbare Veiligheid medegedeeld, dat een agent van de Duitsche inlichtin gendienst, die samenwerkte met de inlichtingendienst van ,,een der groote mogendheden" tesamen met een aantal Gestapo-lieden in Polen werd gearresteerd. Volgens den minister vijn 275 spionnen 'ran Duitsche origine gegrepen en ge ëlimineerd. Tot 1 April 1946 werden 191 ben den, die onder beveL van een agent van een buitenlandschen in lichtingendienst anti-regeeringsac tiviteit ontplooiden, geliquideerd. Hierbij werden anti-tankwapens, lichte en zware mitrailleurs als mede achtduizend geweren in be slag genomen. In West Polen, vroeger Duitsch gebied werd door vroegere Duitsche spionnage-orga msaties veel sabotage bedreven. Volgens den minister werden de wapens door een vreemde mo gendheid uit vliegtuigen gewor pen. FASCISTISCHE VLAGGEN boven Florance Terwijl de politie geheel Noord- Italië afzoekt naar het lijk van Mussolini hebben neo-fascisten twee fascistische vlaggen op de beroemde kerk van Santa Marie del Fiore en op het Florentijnsche stadion geheschen. De stad wordt thans door de "politite uitgekamd. De toegangswegen zijn geblok keerd. Neaer/anasch Inaie GISTERMIDDAG is de Indonesische delegatie, die on langs Nederland heeft verlaten, per Skymaster op het vliegveld Keniajoran gearriveerd. De heer Soewandi wenschte niet meer prijs te geven dan: „Wij zijn niet onte vreden". Ook de andere leden van de delegatie en de be geleidende Indonesiërs waren zeer gesloten. Zij zouden gis teravond Sjahir bezoeken. Geen overeenstemming in Mansjoerije? Volgens hier ontvangen be- Ticl len uit Tsjoenking wordt in welingelichte Chineesche krin gen medegedeeld, dat genera lissimo Tsjang Kai Sjek, de communistische generaal Tsjoe en Lai en de Amerikaansche generaal George Marshall er niet in geslaagd zijn om tot een overeenstemming te komen, die leiden kan tot het stopzetten an de gevechten in Mantsjoe- rije. Gen. Kartasasmita Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Generaal-Ma- joor van de T.R.I. Didi Kartasas mita, op 26 April naar Buitenzorg is gevlogen om het terrein van den moord op de Australische le den van de commissie tot opsp ring van oorlogsmisdaden oogenschouw te nemen. De generaal-majoor heeft zich slechts onderhouden met plaatse lijke bewoners, zonder dat zich leden van de T.R.I. in de nabij heid bevonden. Kartasasmita heeft het volste ver trouwen, dat zijn mannen diege nen, die voor den moord aanspra kelijk zijn, zullen gevangen ne men Hij merkte verder op, dat de Japanneezen een slechten in vloed op het volk hadden en gaf uitdrukking aan zijn verlangen om hen kwijt te raken. In den middag van den 27en April is de generaal-majoor naar Batavia te ruggekeerd. Wisselkoersen Het Nederlandsch-Indische devie- instituut heeft met terugwer kende kracht tot 7 Maart de vol gende wisselkoersen vastgesteld: Nederlandsche gulden 0.995—1.005 Pond Sterling 10.64—10.74 Amerik. Dollar 2.64—2.675 Austral. Pond 8.465—8.595 De^ Sultan van Pontianak Wij hebben het genoegen gehad een onderhoud te hebben met sul tan Sjarif Hamid II van Pontia nak. De sultan bleek bij het interview bereid zijn visie op de kwestie NederlandIndonesië uiteen te zetten, waarbij hij voorop stelde, dar hij, als Indonesiër, ook als zoodanig denkt en voelt. Ook hij wenscht Indonesië te dienen en ook hij gaat uit van een e e n- en ondeelbaar Indonesië. Met betrekking tot de oplossing van het vraagstuk Nederland-In- donesië zeide hij achter de Neder landsche regeringsvoorstellen te staan, hetgeen hij motiveerde met de volgende woorden: „De bevol king in de buitengewesten is nog niet zoover als die op Java. waar zij over het geheel genomen po litiek bewust is. In de buitenge westen daarentegen heeft de oe- voiking maar heel weinig be langstelling voor politiek. Metter tijd zal dit, naar gelang van een vooruitgang in #de ontwikkeling, anders worden, maar op dit oogen blik heeft men daarmede reke ning te houden. Hierdoor zal een unificatie in een republiek, die geheel Indonesië omvat, neerko men op een overheerschendc oo- sitic van Java en zal het gevaar n:e*. denkbeeldig zijn, dat de bui tengewesten als het ware in een hoekje komen te zitten. Tenslotte sprak de Sultan de hoop uit, dat de positie van den luitenant-Gouverneur-Generaal spoedig meer onafhankelijk zou werden. „Immers", zoo zeide hij, deze is momenteel nog steeds ge hec-; gebonden door de besluiten van den geallieerden opperbevel hebber, welke besluiten vaak lijn recht In strijd zijn met ons eigen inzicht en onze veel dieper gaan de kennis van Oostersche zaken en omstandigheden". „Een verbetering van de positie van dr. van Mook zal de samen werking tusschen Nederland en Indonesië slechts ten goede kun nen komen en ts dus in het ne- lang van beide partijen", zoo be sloot de Sultan. Vertrek Dr. van Mook uitgesteld Op verzoek van den Minister van Overzeesclie gebiedsdee- len is, in verband met bespre king van een aantal bestuurs aangelegenheden, het vertrek van den luitenant-Gouver neur-Generaal eenige dagen uitgesteld. HET WEER Iets hoogere temperatuur. Meest matige wind uit Ooste lijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt. Nog een enkele on- weersachtige regenbui. Iiets Zon onder 20.01, op 5.12. Maan op 5.13, onder 18.34. Nieuwe Maan: l Mei.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1