VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Jerkeldk dienen" Ongerustheid' in Indonesische kringen De Vermogensaanwasbelasiing Maandag 29 Aprü 1946 Se SHAM&iJ*® Als. Leiding; B. G, Kloosterziel en 8. L. Boercna. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie es Tel. 2163. Gironummer 4i$S5?Admin<: Goee, Beestenmarkt jt, Sr' is een beweging aan den gang gekomen inons vader land* die bovenstaande voudjge woorden wil verwezen lijken. Zoowel in ieders per soonl^k leven, als in ons sa- menlèven met anderen om ons heen, alsook in de ordening on zer mensehenmaatsehappfj. Werkeltfk dienen. Dus niet heerschen over anderen. Niet eigen wil aan anderen opleg gen. Niet voor zichzelf alleen leven. Maar het levensdoel trachten te vinden in het die nen van anderen, van de ge meenschap, van de mensehen oxn ons heen. Zoo moeten wig dit woord verstaan. Het is een oude waarheid. Doch ztf, die met deze bewe ging begonnen zijn, meenen, dat het noodlg is, er thans in bet bijzonder nadruk op te leg gen. WÖ willen kort de motieven nagaan die hen tot deze over tuiging hebben geleid, De voorzitter der organisatie de heer L, Neher, directeur- géneraal der P. T. gaf in een vraaggesprek met een Haagschen journalist, den vol genden uitleg. Hij wees op de teleurstelling die bq velen gevonden wordt, nu wf} ongeveer een jaar zijn bevrfld. Wat is daarvan den diepsten grond? vroeg hij. Niet onze verarming. Niet ons gebrek aan materiaal. „Waar zijn de eensgezind heid, de opofferingsgezindheid gebleven, welke er waren tg- dens de bezetting? 2v£en is vergeten, dat het egoïsme, dat bij velen tijdens de bezetting op den achtergrond was ge raakt, zich krachtiger dan ooit Is gaan openbaren. Daar in ligt de eigenlijke oorzaak van veler teleurstelling". Nu heeft men in breeden kring zich niet bij dezen gang van zaken willen neerleggen. Daarom kwam een aantal geestverwanten samen, en stichtte een Fundatie, die deh bovenstaanden naam zal dra gen. Deze fundatie meent, dat een anderen koers zal moeten wor den gevaren, bovenal in ieders persoonlek leven. Zrj wil zijn een Stichting tot bestudeering en bevordering van sociale moraal. Zij wil de gedachte in gang doen vinden, dat ware, zuivere arbeid steeds een die nende functie moet hebben. De verstandhouding van mensch tot mensch is van be slissende beteekenls voor de maatschappelijke toestanden, zoo wordt hier gezegd. De Fundatie heeft een Stu die- en Voorlichtingscentrum gesticht in het gebouw van de Olveh, Kortenaerkade lr Den Haag. Directeur daarvan is de vlce-voorzitter, Ds. O. T. Hyl- kema. Secretaris van het be stuur is Mr. K. H. Versteegh, penningmeester Jhr. J. A. G. Sandberg. Onder de leden vin den we vele bekende Neder landers: Mr. W. M. de Brauw, C. J. Baron Collot d'Escury, Dr. M. H. Darome, notaris G. J. van Gendt, Dr. A. J. Vor- derhake, Jhr. Mr. C. C. de Jonge, Drs. M. Kohnstamm, E. Kupers, H. P. J. van Ket- wieh Verschuur, Prof. Dr. P. LIeftinck, Prof. Dr. G. van der Leeuw, Dr. J. P. Beyl, S. L. Mansholt, Mr. S. J. R.de Mon- chy, Ir. W. Oosterbaan, Mr. P. J. Oud, Allard Pierson, Ir. F. J. Philips, Drs. W. Leyse- ger, Prof. Dr. P Scholten, Nederlandsch Indie REUTERS diplomatieke correspondent seint: Indonesische legerautoriteiten, zoo is te Batavia verklaard, wenschen te verhinderen, dat berichten over de botsing tusscheu Nederlanders en Indonesiërs, die eenige dagen geleden in de buitenwijken van Batavia heeft plaats gehad, worden ver spreid, daar sjj vreezen, dat de weerslag hiervan een voor spoedig verloop van de evacuatie van vroegere geallieerde geïnterneerden en Japansche krijgsgevangenen uit het bin nenland van Java in gevaar sal brengen. Dr. Van Mook naar Indie terug De Luitenant-Gouverneur-Ge neraal vanned. Indie, dr. N. van Mook, is voornemens morgen naar Batayia terug te gaan. Bovengenoemde botsingen hebben op grocte 3cbaal de mee ning versterkt, dat een machti ge Nederlandsche politieke en militaire groep alles in het werk stelt om de Nederlandsch Indonesische besprekingen doen mislukken. De laatste drie dagen hebben zich op West- Java nog drie andere belang rijke botsingen tusschen Neder landsche soldaten en Indonesi ërs voorgedaan twee in de buitenwijken van Batavia en een ten Zuiden van Bandoeng. Communisten op Sumatra Dr. Amir, de republikeinsehe vice-gouverneur van Sumat a die wordt bes7h:>vwd als de „Brams" van de republikein sehe beweging op Sumatra, heeri toevlucht gezocht in het Nedeilandsche Rapwi-kamp Po lonia te Medan. Zijn vlucht is het bewijs van het duidelijke merkbare feit, dat de republikeinsehe leiders niet langer in staat zijn de si tuatie in het gebied van de Oostkust te beheerschen, waar de macht in handen van onge disciplineerde horden is, die door het land zwerven, al moordend en plunderend en die geheel onder'den invloed staan van onverantwoordelijke Pe- moeda's en Communisten. De republikeinsehe beweging op Sumatra staat dus voor een zeer ernstige crisis. Hoe sterk' de Communistische invloed op Sumatra is blijkt uit de verkie zing, welke onlangs is gehou den. Prijsstijging op Java De prijzen blijven zoowel in het binnenland van Java als in het onder geallieerde contröle staande gebied angstwekkend toenemen, zooals Wel blijkt uit een klacht van de Indonesische radio „Garoet", welke mede deelde: in het geheele land stijgt alles behalve de waarde van het geld. Een typisch feit is, dat de prijzen betrekkelijk lager zijn, wanneer betaling in Japansch geld wordt aangebo den, terwijl verkoopers ook lier ver oude bankbiljetten van de Java-bank heben dan het nieu we (Nica) geld. In Batavia en Soerabaja i: het hetzelfde. Volgens de N.L regeeringsvoorlich tings- dienst onderzoekt de Nederlandsch- Indische regeering dan ook, of het noodzakelijk is, tenminste de kleinere salarissen te ver- hoogen om in de moeilijkheden van dezen toestand tegemoet te komen. Prof. Mr. B. C. Slotemaker, Prof. Ir. W. Schermerhorn, Mr A. E. Stoop, Mr. L. J. A. Trip, Mevrouw Dr. W.' Snüth, Mej. Mr. M. Tjeenk Willink, Mr. J. in 't Veld, Mr. F. M. Westerouen van Meetéren, en anderen. Speciale eerste taak vindt de fundatie in het bereiken van de jeugd boven 15 jaar. door medewerking van het on derwijzend personeel. Zij wil hen den overgang van school naar maatschappij gemakkelij ker maken, door beter inzicht bij te brengen. De waarde en de eer van den arbeid moet bewust worden gemaakt. Het besef moet worden gewekt, dat dienend werken een plicht is en een geluk. Hierover zal een ronde ta fel-conferentie worden gehou den, die onder leiding zal staan van Dr. A. J, Vorderhake, rec tor van het Baarnsche Lyceum Wij wenschen de nieuwe fundatie. „Werkelijk Dienen" veel zegen op haar werk! Eed. De Russische afgevaardigden te Parijs De Fransche detectives van het luxueuse hotel, waar de meeste Russische afgevaardig den voor de conferentie der mi nisters van buitenlandsche za ken zijn ondergebracht, verkla ren, dat zij stom verbaasd staan over de behoedzame houding van de Russen. Een detective zeida: „zij zijn zeer .onhafhan- kelijk en zeer discreet Na drie dagen voel ik mij meer als een verdachte dan als politieman. Zij stellen noöit vragen, gaan overal alleen en wanneer iemand van ons nadert houden zij op met praten". Nederlandsch motorschip vergaan Het 272 ton metende Neder- landsche motorschip Thea is, terwijl het tijdens een zwaren storm de baai van Bridlington trachtte binnen te loopen, ge kapseisd en gezonken. Het ver gaan van het schip bleef onop gemerkt, totdat gistermorgen vroeg 6 overlevenden 5 man nen en 1 vrouw in een red dingsboot te Parmston, ten Z. van Bridlington, aangespoeld werden. Men is nu op zoek naar 2 vermisten. Mijnontploffing Nabij bet voormalig fort te Eelgisch Putte, even over de Nederlandsche grens, had Don derdagmiddag opnieuw een ern stig ongeval plaats bij het ber gen van de daar gelegen land mijnen. Den mijn kwam tot ont ploffing en doodde een Belgisce soldaat en een Duitschen krijgs gevangene'. Op. dezelfde plaats zijn reeds 21 personen, meer en deels krijgsgevangenen, door exploideetende mijnen gedood. t Spel mei dén dood In de afgeloopen week speel den twee jongens op een poen terrein aan den Orionweg te Haarlem met een ontplofbaar voorwerp. vermoedelijk een landmijn. Plotseling klonk een explo sie. De 12-jarige J, v. N. werd zwear gewond en moest naar een ziekenhuis worden over gebracht, alwaar men tot am putatie van de rechterhand moest overgaan. De andere knaap, J. v. d. N. eveneens 12 jaar oud, werd licht gewond. Ondanks de vele waarschu wende berichten vallen er nog dagelijks slachtoffers onder de jeugd. Bijzondere postzegels Van 1 Mei tot en met 30 Aug. 1946 zullen bijzondere postzegels nationale hulp zegels worden uitgegeven in de frankeerwaarden 1 2%, 5, 7% en 12.5 cent, welke met een toeslag boven de frankeerwaarde van resp. 3y2, 5, 10, 15 en 37% cent zullen Worden verkrijgbaar gesteld. De netto-opbrengst van den toeslag zal dienen ten bate van de oorlogsslachtoffers en ter voorziening ift de oorlogsnoö- den. Massagraven ontdekt bij Arnhem De vorige week 2ijn door den dienst identificatie en berging te Amersfoort op aanwijzingen van de P.R.A. te Anrhem nabij den Galgenberg te Arnhem een viertal massagraven ontdekt waarin zich vermoedelijk de lijken bevinden van Nederlan ders die in verband met de Meistaking 1943 door de Duit- schers zijn gefusilleerd. Van daag zal men trachten deze, stoffelijke resten te identifi- c eer en. Koos Vorn'nk over Arnold MeijvK Zaterdagavond heeft Koos Vorrink in dé Apollohal te Am sterdam op een vergadering, die belegd was door de Partij van den Arbeid, gesproken over: „De kwestie Arnold Meij er". De inhoud van zijn rede was practisch gelijk aan die welke hij te Wageningen gehouden heeft en waarvan wij in ons nummer van Zaterdag reeds een uftvoerig verslag gaven. Spr. deelde nu mede. dat hij een aanklacht wegens smaad ingediend heeft tegen den hoofdredacteur van „De Gel derlander-pers", terwijl hij op advies van zijn raadsman geen actie tegen het dagblad ,.De Telex" zal beginnen, aangezien hun artikelen te glibberig wa ren om er vat op te krijgen. Gestrafte militairen poogden te vluchten Twee Amerikaansche solda ten. die wegens een overtre ding tezamen met de Duitsche krijgsgevangenen mijnen moes ten ruimen nabij Putte, maak ten dezer dagen het plan te ont vluchten. Zij bedienden zich daarbij Van een Duitschen chauffeur, die er wel ooreu naar had met de heeren op pad te gaan. Jammer genoeg voor het drietal, kende de chauffeur den weg niet bijster goed eu reed recht op den douanepost van de Nederlandsche grensbe ambten aan. Prompt werden de slagboomen neergelaten. Nog voor de chauffeur zijn wagen had weten te keeren, werd hij en zijn Amerikaansche lotge- nemen in een meer soliden wa gen uit te stappen en plaats te nooten met revilvers gedwón gen, welke, hen naar de cal bracht. Er wordt rekening gehoude met de landbouwers DE MEMORIE van ant woord inzake het wets ontwerp tot het heffen van een vernrogensaan- wasbelasting gaat vergezeld van een nota van wijzigingen, waarvan de belangrijkste pun ten als volgt kunnen worden samengevat: Als einde van het belasting tijdvak („tweede peildatum"), welk tijdstip volgens het ont werp zou vallen tusschen be gin Juli 1945 en einde April 1946, is in de nota van wijzigin gen 31 December 1945 voorge steld. Terwijl aanvankelijk werd gesproken van „op onoirbare wijze verkregen vermogensaan- was" is deze term nu vervan gen door „op onoirbare dan wel ongerecht vaardi.g- d e wijze verkregen vermogens- aanwas". Voor deze soort aanwas blijft het tarief onveranderd 90%. Ten aanzien van aanwas van andere herkomst, waarvoor eerst een uniform tarief van 50% was aangenomen, wijkt thans het tarief voor natuurlij- chamen. ke personen af van dat voor li- Voor den belastbaren vermo- gensaanwas van natuurlijke personen behelst de nota een progressief tarief ten bedra ge van 5Q% tot QQ.QQQ gulden, 60% tusschen 50.000 en 100.000 gulden en "0 boven de 100.000 gulden. Voor lichamen is het tarief 50% gebleven. De algemeene vrijstelling voor natuurlijke personen bo ven 18 jaar ten bedrage van 5.000 gulden blijft onveranderd. De extra vrijstelling voor aan toonbare besparingen uit ar beidsinkomen ic verhoogd van 5.000 gulden tot 10.000 gulden, zoodat het totaal vrijgestelde bedrag aan besparingen 15.000 gulden kan bedragen. Met betrekking tot landbouw grondeea zal bij de vaststel ling van het eindvennogen in ieder geval rekening worden gehouden met de in vele ge vallen aanwezige uitputting van de gronden tengevolge van onderbemesting e.d.. In voorkomende gevallen zal ook een aftrekpost worden toegepast op het elndvèrmo- gen van den pachter op wiea die uitputting feitelijk drukt. Met het oog op het gedrukte koerspeil, hetwelk de beurs op 1 Mei 1940 tengevolge van de oorlogsomstandigheden vertoon de, kende het ontwerp van wet een vermindering toe op den vermogensaanwas van 50% van het bedrag dat op 1 Mei 1940 was belegd in Nederlandsche effecten of in effecten van be paald aangewezen landen De ze aftrekpost is verhoogd tot .10%. Verder is de bepaling dat de waarde van de effecten in het eindvermogen zou worden vastgesteld overeenkomstig de door den minister van Finan ciën te geven regelen in dien zin gewijzigd, dat deze waar- deeringsregelen niet door dea minister, maar bij een nadere wet zullen worden gegeven, zulks in verband met het groo- te belang dat aan die waarde vaststelling is verbonden. -HET WEER Veranderlijke wind, mees; zwaar bewolkt, plaatselijk ïe- genbuien met kans op onweer. Iets lagere temperatuur. Zon .onder 19.59, op 5.14. Maan op 4.55, onder 17.07 Nieuwe Maan: 1 Mei.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1