Koos Vorrink er Dood door domheid Mensch ol Aap 1 Arnold Meyer Tribunaal Goes STAD Er Goes Middelburg sj LAND IK WAGENINGEN heeft Koos Vorrink voor een vergadering van de Partij van den Arbeid zich verweerd tegen de arti kelen, welke de laatste dagen ge publiceerd zijn in verband met den rol, welke hij in de zaak Ar nold Meyer zou spelen. „De zaak Arnold Meyer zal voor •x>over ze aanrakingspunten met mij heelt, in een uitvoerig mani fest punt voor punt worden op gehelderd en in een vergadering yan de Partij van den Arbeid in ,öe Apollohal" te Amsterdam zal ik dit onderwerp ook ter sprake brengen, aldus de heer Vorrink. Spreker erkent, dat er contact ->3 geweest met Arnold Meyer, met de N.S.B. en ook met Van Rap pard Dat contact had spreker nat tig en noodig geacht om er ach ter te komen, wat in het brein der bezetters rondspookte met be trekking tot de bedoelingen met 'nee Nederlandsche volk. Ten op zichte van Meyer lukt dit contact wonderwel, want het was Meyer zelf, die het contact zocht. Er 13 een onderhoud geweest, waarin Arnold Meyer zich ais volgt te- Oorlogsmisdadigers gearresteerd Het bureau opsporing oorlogs misdadigers, gevestigd in het hoofdbureau van politie te Ara- ëterdam, heeft enkele goede sucessen te melden. In de eer ste plaats is het gelukt de hand ,e leggen op Dr. Ludwig Nolte, tijdens de bezetting techniscn ..verwalter" van de Philipsfa- brieken te Eindhoven, die zich in de eerste plaats schuldig heeft gemaakt aan vergrijpen regen het Nederlandsche voiks- vermogen en ten tweede alles heeft gedaan wat in zijn ver mogen lag om de deportatie van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland te bevorderen. Nolte is in Duitschland gear resteerd en zal vermoedelijk weldra naar ons land worden overgebracht. Enkele dagen geleden is in Amsterdam aangekomen in de gevangenis aan de Amstclveen- cche weg en ingesloten den voor maligen oberst leutnant Fullrie- de van het Hermann Goering- regiment, die ervan verdacht wordt de directe leiding te heb ben gehad bij de beestachtig heden, die in Putten zijn ge beurd. De beruchte S.D.-er Walter; Bartels, uit Zwolle, is even eens "gepakt. Hij is thans te Zwolle ingesloten en zal zich eerlang voor zijn wandaden hebben te verantwoorden. Het aantal ongevallen met mu nitie. die overal in den lande nog verspreid ligt, neemt dagelijks toe Het zijn voornamelijk kinde ren. doch ook wel ouderen, die, dcor domme nieuwsgierigheid ge dreven ,kwasi-deskundig met ex plosieven, projectielen en ander oorlogstuig gaan experimenteer en, deze trachten te demonteeren etc. waarbij de noodlottige gevolgen nle' uitblijven. Vooral jongens hebben de neiging om gevon den'' propectielen als „oorlogs souvenir" mee naar huis te ne men. Vaak komt het voor, dat men propectielen demonteert, daai het metaal verkocht kan worden en een behoorlijken prijs opbrengt. In samenwerking met de Rijksin spectie voor de Luchtbescherming en het Brandwegrwezen, alsmede der. Mijnopruimngsdienst te Bre da zal door den R.V.D. uitbrei ding worden gegeven aan de reeds door eerstgenoemde instantie ge voerde voorlichtingsactie. Het the ma voor deze campagne zal lui den „Dood door domheid". Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG Vrij near h«t Engalach door D.A.O 16 „Kom, kom", zeide hij, haar op den rug kloppend, „er is niets verloren. Geen nieuws is goed nieuws. Als er iets was gebeurd, zouden we het gauw genoeg gehoord hebben. De deugniet kan eiken dag terug komen en ons alles vertellen". De woorden waren nauwe lijks gesproken of een bedien de trad de eetzaal binnen. Hij overhandigde Violet een tele gram. 2e werd Seek en haar vin- gen mij uitsprak: „Tk wil c~ met het N.V.V. en ik wil u be schikking over de bladen van de Arbeiderspers. Wij hebben de lei dende elite. Jullie hebben de massa. Komen wij tot een verge lijk dan zijn wij onweerstaanbaar en vormen een sterk front tegen over de Duitschers." Hierop heeft de heer Vorrink geantwoord, dat daarvan nog niets kon komen, want dat tus ;chen het democra tisch en het autoritaire stelsel een te diepe afgrond gaapte. Dat is alles wat het reehtstreeksche con tact; met Meyer betreft. Al het anders is gelogen," aldus de heer Vorrink. Dat hij bij zijn verhoor door den S.D. te loslippig zou zijn geweest, waardoor verscheidene leden van het Nationaal Comité dooi zijn toedoen zouden zijn ge- arrsteerd. o.a. dr. J. A Ringers, prof R. Kranenburg, mr. E. E. Mer.ten, J. Schouten en mr. A, M. Joekes, ontkende de heer Vor rink Hij deelde mede, dat mr. Menten voor 1 April 1943, den da tum waarop spreker met zijn vriend van Looy te Eindhoven werd gearresteerd, reeds vastzat en de anderen op denzelfden dag werden opgepakt. „Het is onmo gelijk, dat dit laatste door het verhoor van mij is geschied," al dus de heer Vorrink, „want dit verhoor vond veel later plaats. Onderhandelingen in Briisch Indië Een Indisch leider, die aan de onderhandelingen voor het vin den van een constitutie voor een onafhankelijk Indië deel neemt, protesteert, dat het land binnen veertien dagen een nieuwe na tionale regeering zal hebben. Volgens welingelichte kringen zullen de volgende veertig uur er over beslissen of de Indische partijen overeenstemming zul len bereiken of dat de Britsche missie een eigen plan zal voor stellen, dat de goedkeuring zal moeten wegdragen van de voor naamste Indische partijen. De president van de Congres partij. Dr. Azad. wiens presi dentschap deze maand afloopt, heeft medegedeeeld, dat hij van plan is zich terug te trekken. Hij benoemde Pandit Jawagar- lal Nehroe tot zijn opvolger. Tribunaal HIDDELBURG Uitspraken A. M. C. Brakman, echtgenoote van H. te Ralier, verbeurdver klaring 7000 gulden en verbeurd verklaring van het meubilair voor zoover dit aan oorlogs slachtoffers in bruikleen gege ven is. Ontzetting uit rechten. G. Willeboordse, rijwielher steller. Oost en West Souburg, interneering 20 maanden, vanaf de dag der arrestatie. Ontzetting uit rechten. S. Prince, betonarbeider. Sou burg. Beschuldiging vervallen. J. P. den Toonder, bankwerker. Den Haag. Beschuldiging ver vallen. E. W. van Sluijs, echtgenoote van W, Boswinkel in Middel burg, 5 maanden interneering met bevel tot in bewaring stel len. Ontzetting rechten. J. B. Mervel. Middelburg. 10 jaar interneering met bevel tot in bewaring stellen. Ontzetting rechten. W. J. de Haan, architect te Veere. Ontzetting rechten. P. A. Torbijn, schilder te Mid delburg. interneering 8 jaar, met bevel tot in bewaring stel len. Ontzetting rechten, gers beefden toen ze het aan nam. „Geef mrj het ding", zeide haar vader. „Je bent veel te gauw van streek". Zelf ook wat zénuwachtig, scheurde hij het open en las den inhoud met koortsachtigen haast. Zijn gelaat verhelderde. Hij riep triomfantelijk: „Wat heb ik je gezegd? Hij komt terug". „Terug Violet sprong van haar stoel trillend van opwinding. Savill overhandigde haar het tele gram en ze las: „Kom van daag terug. Ontmoet mij Wa terloo-station 3 uur. Roland". „Maai-, hoor eens, hij is niet goed wijs! Hij spreekt met je af aan het Waterloo-station. Wat voor den drommel be tee kent dat nu?" Serviesgoed voor kinderen Binnenkort zal voor personen geboren in 1926 of later weder om een bon voor serviesgoed worden aangewezen. Deze bon zal ten waarde hebben van twee punten. Bulgarije breekt met Franco Het Bulgaarsehc nieuwsbureau maakt bekend, dat Bulgarije zijn betrekkingen met het Span je van Franco verbroken heeft. L. J. Nieuwenhuizen, land bouwer uit St. Philipsland, had. volgens de dagvaarding aan wijzingen verstrekt voor het inundeeren van polders. Bg het verhoor ging het er nu om, of N. de Duitschers al te zeer ter wille was geweest. Verd. toonde aan de hand van verschillende brieven aan, dat hem geen ernstige schuld ten laste kon worden gelegd wat deze inundatie-plannen aan gaat. Het waren volgens hem zijn politieke tegenstanders, die deze beschuldiging geuit hadden. Aan de beschuldiging van het feit, dat hij eenigen tijd buurtboerenleider was geweest wist verd. een mouw te pas sen. Hij had slechts deze baan enkele sveken op zich genomen om de boeren van „Auswei- se" te voorzien. Hierna had hg ontslag genomen. Verder merkte hg op, dat hij zijn werkzaamheden als wnd. burgemeester enkel in het be lang van z$n gemeente had verricht. De verdediger, Mr. Dirven, zag als achtergrond van deze zaak dorpspolitiek. De be schuldigingen waren inder daad door zgn politieke tegen standers geuit. Verder was de positie van wnd. burgemeester niet door hem gezocht maar hem door de omstandigheden opgedron gen. In zijh pleidooi wees de verdediger nog op het feit, dat verd. had voorkomen, dat de onderduikers uit het dorp wa len weggestuurd. Ook de pre dikant van de oud-Geref. Gem. legde een gunstige verklaring voor hem af. Uitspraak over 14 dagen. C. D. Hartog uit Goes, \Vas lid van de N. S. B. Haar echt genoot was eenigen tijd lid van de W. A. Uit het korte verhoor kwam wel vast te staan, dat de vrouw verder weinig ten laste kon worden gelegd. Mr. F. W. Adriaanse merk te.op, dat de vyf of zes maan den interneering al lang ge noeg waren geweest. H. Franken, inspecteur van verzekeringen in Goes was sympathiseerend lid van de N. S. B. en lid van den Volks- dienst geweest. Verd. had slechts te zeggén, dat hij er spijt van had. Mr. Adriaanse had verschillende gunstige ge tuigenissen voor Fr., die in Goes niet slecht bekend stond. Uitspraak over 14 dagen. „Eenvoudig dat hij verlangt me te zien", antwoordde Vio let met schitterende oogen. „Verlangt je te zien! Zeg dat wel! Hij laat je weken lang niets hqoren en verlangt dan, dat je op een enkel woord van hem komt aanstormen". „Misschien heeft hij me iets heel belangrijks te zeggen". „Hm! 'tKan z'jn! Je kunt er met moeder heengaan op voorwaarde, dat je hem hier brengt. Ik wil het hem eens terdege vertellen. Hij zal eerst eens enkele dingen moe ten verklaren". Een paar minuten voor drie uur dien middag liepen Violet en Mevrouw Savill heen en weer over een der perrons van het station. Violet had tot haar verbazing gemerkt, dat Ro land zou «rriveeren met een Christelijke Korfbalbond. Dc Christelijke Korfbalbond in Nederland is momenteel bfzig. met een propaganda-actie. Deze bond die tijdens de bezetting haar werk zaarnneden moest staken, omdat zij geen gevolg gaf aan den eisen van den bezetter om met de N.KJB. te fuseeren, heeft na de bevrij ding haar werkzaamheden hervat. Reeds is een Friesche afdeeling opgericht en nu heeft men het oog op Zeeland. Ook hier zal men dus met de propaganda ^beginnen. Ook in onze provincie zal er oe- langstelling bestaan de korfbal sport te beoefenen in eigen milieu Speciaal wordt gedacht aan de le den der Christelijke jeugdvereeni gingen en niet te vergeten de Christelijke scholen. De propagandist der C. K. B. zou gaarne opgave ontvangen van personen die hun medewerking aan dit plan willen verleenen. Bericht hiervan wordt gaarne ingewacht door den bondssecreta rts, de heer A. Bovenberg, Oost singel 25, Schiedam, waarna per soonlijk contact door den bonds- propagandlst met de betrok kenen opgenomen zal worden. Expositie Johan Melsc. Van 25 April tot en met 14 Mei exposeert de heer Johan Melse uit Goes in de kunsthan del van Rie Minderhout te Mid delburg. Niet alleen prachtige houtsneden en teekeningen die wel tot het beste van zijn werk gerekend mogen worden 2ijn hier te bezichtigen, doch ook or gineelo handdrukken en eenige prachtige olieverfschilderijen zijn er tentoongesteld. Het is alleen jammer, dat de stand, die zich in de toonkamer van ge noemde kunsthandel bevindt, zoo weinig tot zijn recht komt. Met eenige goede belichtings effecten had het geheel onge twijfeld een beter cachet ver kregen. ?'ud-Beveiand heinkenszand Jubileum Op 1 Nov. 1945 was het 40 jaar geleden, dat dhr A. Goos- sen, ontvanger der dir. bel., inv. en acc. in dienst was ge komen bij het Ministerie van Financiën. Deze dag is toen door bijzondere omstandighe den niet herdacht. Dit is thans in stilte ge schied op 25 April 1946, des nam. te 3 uur ten zijnen hui ze. Daarbij waren tegenwoor dig de inspecteur der dir. bel. te Goes en enkele andere amb tenaren uit die plaats, de amb tenaren van den actieven dienst, ressorteerende onder zgn kantoor en het kantoor personeel. Door den inspecteur werd hij hartelijk toegesproken, waarbij in het bijzonder den nadruk werd gelegd op de goede eigenschappen die de jubilaris als ambtenaar had en die hg steeds in dienst van het Rijk en het volk heeft aan gewend. Tevens werd hem daarbij een bloemstuk aange boden. Voorts werd het woord gevoerd door een oud-collega van hem eii tenslotte door een ambtenaar van den actieven dienst, die hem ook namens dien dienst en het kantoorper soneel een paar boeken aan bood. boemeltrein. Dat beteekende, dat hij niet ver buiten Londen geweest was. Maar waar? En waarom had hij haar dan niet geschreven. Ofschoon ze ten deele de reden van zgn afwe zigheid kende, kon ze niet be grijpen, waarom hij zoo lang weggebleven was. Hij zou nu evenwel alles yerklareu. De trein rolde langzaam het station binnen en stond met een schok stil. De reizigers stroomden er uit. De twee vrouwen keken er met span ning naar. Terwijl ze stonden te turen verscheen er een figuur in de portieropening van een eerste klasse coupé. Plotseling sprong de gedaante op en bleef met de handen om een stang ge klemd hangen. Een kreet ontsnapte Violet. nisse Ouderavond Woensdagavond belegde de oudercommissie der O. L. school een ouderavond in het schoolgebouw. Na het welkomstwoord van den voorzitter, dhr. J. Dron- kers, werden in de vacatures tot leden der oudercommissie benoemd mej. K. Bosman van Schaik en dhr. L. Bosman Jz. Nadat het hoofd der school een overzicht gegeven had van hetgeen er in de vooraf gaande jaren was voorgeval len, had de huldiging plaats van mej. M. P, van Wezel, die wegens huweljjk de school gaat verlaten. Als blgk van waardeering werd haar door het hoofd der school namens alle ouders een enveloppe met inhoud aangeboden, ter wijl ook de schoolgaande kin deren zelf met geschenken en bloemen hun dank uitbrach ten. Nadat mej. van Wezel een dankwoord had uitgesproken, werd er gepauzeerd en was er gelegenheid' het werk der leer lingen te bezichtigen. Tot slot van dezen geslaag den avond werden er nog en kele fraaie films vertoond. 's-H. HENDRIKSKINDEREN. Aanranding Op Zondagavond 1 April j.l. werd omstreeks half elf een dame uit Goes per rijwiel, door een onbekend mansper soon aangerand. Door haar heldhaftig verweer kon erger worden voorkomen en nam de aanrander al spoedig de bee- nen. De dame kwam er met enkele schrammen en wat kleerscheuren af. Thans ls het de politie ge lukt den dader, een zekere de K. uit Goes te arresteeren, die een volledige bekentenis heeft afgelegd. biezelinge Handgranaat gegooid Door een onbekende werd in het tuintje van dhr. Gijzel ib de Abdijstraat een handgra naat gegooid. Ongelukken kwamen niet voor. FILMN1EUWS GOES. Grand-Theater Tot en met Maandag 29 April draalt de film getiteld „Nilchevo". Deze titel doet wonderlijk aan. als men bedenkt dat het woord Nit- chevo Russisch is en -beteekent „Het kan niets hinderen" of „Het maakt niets uit". Want de Inhoud is het eeuwige spel dat op den duur wel iels gaat vervelen, n.l. het spel van twee mannen en een vrouw, de befaamde driehoek dus. Er zijn ook heel goede mo menten in. B.v. de strijd, die de twee onderzeeboot-officieren door maken als zij, getorpedeerd zijnde de geheele bemanning gered zien en zelf moeten achterblijven ;n de zuurstofarme ruimte van de onderzeeër, is goed gespeeld. Ten slotte heeft de film. die overigens wel te genieten is, toch een hap py-end en de geliefden vinden el kaai weer. "Alleen is het Jammer dat onze Nederlandsche bioscopen zoo af en toe wel eens van heel oude films worden voorzien, die zoo nu en dan afbreken. Wat net voorprogramma betreft, dat is zeer actueel en zeker de moeite vaa een bezoek waard. „Roland!" Het was Roland, maar ge heel veranderd. Eerst maakte hij een bewe ging, alsof hij eraf wilde sprin gen. maar daar de passagiers onophoudeiyk en haastig langs hem heen stroomden, trok h$ zich weer terug en, aan den stang hangend, staarde hij met. verschrikte oogen voor zich uit. Zijn gelaat had een woeste uitdrukking. Het vertrok ze nuwachtig en zjjn gelaatstrek ken waren verwrongen tot een afschuwelijken grjjns. De on derkaak zakte nu en dan, om straks door een plotselinge sa mentrekking van spieren weer omhoog te gaan, zoodat. de tan den luid hoorbaar op elkander klapperden. (wordt vervolgd).

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4