VRIJE STEMMEN D DAGBLAD VOOR ZEELAND Koos Vorn'nk De Indische kwestie in het Parlement Veiligheidsraad over Franco Wiest oprecht Alg. Leidiag: B. Eiootterriel en S. L. B-oerzua. Hoofdredacteur: j. Koekebakker. Redactie en Adioia Goes. Beesteoioarkt 2. ï'e1. »i«t. >1 April 1946 Msmtm m Oê geruchten rond De heer Vorrink dan zou omtrent de jaarwisseling' 1940 1941 driemaal om een on derhoud met Arnold Meijer verzocht hebben, waarbij hii kenbaar zou hebben gemaakt dat hij als lid van Nationaal Front wjlde toetreden. Hij ver klaarde echter'' eenige eisehen te moeten stellen. Op de vraag van Meijer op grond waarvan, zou Vorrink geantwoord heb ben, dat zijn figuur een zeer belangrijke en Invloedrijke was Wannéér hij toetrad, was het zeker, dat het overgroote deel van de S. D. A. P. hem zou 'volgen. Vorrink eischte o.a., dat hij bij zijn toetreden tot het Nat. Front plaatsvervan gend leider zou worden. Ziehier In korte trekken wat de „Gelderlander" mededeelde. In een artikel in „De Stem' wordt gezegd, dat reeds her haaldelijkter sprake is geko men, dat de vroegere leider van Nat. Front een aantal voor eenige leidende figuren com- prómltteerende stukken zou bezitten, welke zouden zijn op genomen In een door hem ge schreven boek. Hierin zou dan staan, dat er over gesproken zou zijn -Mussert te laten op volgen door Koos Vorrink, dat er, door bepaalde personen lichtzinnige connecties zouden zijn aangeknoopt met S. D.- spionnen, dat door bekentenis sen tegenover de S. D. anderen in gevaar waren gebracht, enz. Ook het Haagsche blad „De Telex" wist deze „onthullin gen" te doen, doch „De Stem' wijst er op, dat in het 520 pa gina's tellende boek van Meijer getiteld: „Alles voor het Va derland" deze gegevens in elk geval niet staan. Wel vertelt Meijer, dat er in den eersten tijd der bezetting tal van afgevaardigden bft hem kwamen, om te trachten hun organisaties onder te brengen in Nat. Front, teneinde aan een gedwongen aansluiting bij de N. S. B. te ontkomen. Ook Koos Vorrink wordt in dit ver band genoemd. Arnold Meijer moet echter constateer en. dat, hoewei zeer velen individueel toetraden, er van een werkelijk samenwer ken der verschillende- groepen onder auspiciën van Nat. FTont niet veel terecht kwam. Ook met Dr. Colijn heeft Meijer In het najaar van 1940 een paar keer een onderhoud gehad.. Zoowel „De Telex" als de „Gelderlander" zullen dus eerst eens hébben duidelijk te maken, waar vandaan zij hun inlichtingen hebben. Inmiddels deelt „Het Vrye Volk" mede, dat Vorrink niets liever wenscht dan deze zaak in de volle openbaarheid te behandelen. Dat zal geschieden op een binnen kort te houden open bare vergadering van de Par tij van den Arbeid, afdeeling Amsterdam. Inmiddels is het zeker spij tig, dat dit geval juist in den verkiezingstijd op zoodanige wijze aan de orde is gesteld. In verband hiermede ach ten wjj de plaats waai' Vor rink deze zaak zak behandelen ook niet gelukkig gekozen, auIÜLA.UME Nederlandsch indie E regeeringsvooriichtingsdienst heeft medegedeeld, dat ,e regeering tlians in de gelegenheid is, het probleem betreffende Nederlandsch-ïndië in zijn vollen omvang aan den Staten-Generaal voor te leggen. Wy vernémen thans, dat het in de bedoeling ligt einde der volgende week deze aangelegenheid in de Tweede Kamer te doen bespreken Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de missie-van Poll nog vóór de desbetreffende 2itting met een voorloopig rapport over naar bevindingen in ladië aai ko- Mountbatten op Java Lord Louis Mountbatten heeft len' huize van een vriend een onder houd gehad met Sjahrir. Men is van oordeel, dat gedurende het gesprek, evenmin als tijdens de bespreking, welke Mountbatten met den waarnemend luitenant Gouverneur-Generaal Blom gehad heeft, politieke kwesties zijn aan geroerd. Mountbatten 2ou heden, een be zoek aan Bandoeng brengen en zal zich dan naar Sumatra bege ven, teneinde de militaire oenhe den aldaar te inspecteeren. In ge zaghebbende kringelt heeftmep er den nadruk op gelegd, dat het bezoek van -Mountbatten geen po litieke beteekenis heeft. Indisch© M.P. gearresteerd Ut: offltfieele bron wordt verno men, dat het onderzoek, dat -.e Buitenzorg is ingesteld om dege nen, die verantwoordelijk zijn voor de vijandelijkheden, welke aldaar onlangs hebben piaats ge had op te sporen, wijst ln de rich ting van de Polls! Tentara" (In donesische miUtalre politie) en de T.R.I. Op het hoofdkwartier van de „Polisi Tentara" werden "an de 21 leden van de militaire po litie, welke op het hoofdkwartier aanwezig waren, 9 gearresteerd, terwijl een Indonesisch deserteur, onder eeri bed verstopt, een aan tal doeumenten,•-eentgt-wapens en munitie gevonden werden. Ingezonden brief De hoofdredacteur van het Dag blad heeft een aan hem gerlcnt schrijven, waarin wordt geklaagd over het gemis aan belangstelling •an de Nederlandsch Indische re- jeerlng voor ae kinderen, die door de Japanneezen geïnterneerd zijn geweest, ln zijn blad opgeno men en in een voetnoot daaraan toegevoegd: „Hoe zou de regee- ring van Mook 2lch over den bit teren toon van dezen brief kun nen beklagen? Zij heeft doelbe wust niet alleen de Nederlandsehe maar ook het beste deel van de Indoneisehe en Chlneesehe ge meente van zich afgestooten; zij heeft geoogst wat zij gezaaid heeft". Dr. Amir Uit IVIedan vernemen wij, dat de Indonesische vice-gouverneur "van Sumatra, dr. Amir zich thans-rnet zijn ge2ln in een Rawpi-kamp on der geallieerde bescherming be vindt. Rijst uit de binnenlanden Het geallieerde hoofkwartier te Batavia maakt bekend, dat er be sprekingen zijn begonnen om rijst uit de binnenlanden van Java naar het onder geallieerde contro Getuigen voor Raeder De Zwitsersche radio meldt, dat Baron Freiherr Ernst von Weizsaeker. de voormalige Duitsche ambassadeur bij het Vaticaan, op weg is naar Neu renberg om als getuige a de charge op te treden voor den voormaligen opperbevelhebber van de Duitsche Marine, admi raal Raeder. Belangrijk voor lichting 1945 De opgeroepen dienstplichti gen lichting 1945 die op 2, '7 en 8 Mei naar hun garnizoenen zullen vertrekken worden ver zocht op Maandag 29 April te luisteren naar het radiopro gramma van de Nederlandsehe Strijdkrachten te 19.30 uur over Hilversum 1. ïn deze uitzen ding zullen belangrijke mede- deelinges worden gedaan over het T@rvoex. Ie staande gebied over te bren- 'gen. Indonesiërs leveren voedsel Uit Padan verneemt men, dat de Indonesische resident van Suma tra's Westkust, OJamil, er in heeft toegestemd het hospitaal te Pa- dang van verscli voedsel te voor zien Hijwil dit echter alleen doer, op ruilbasis, daar hij Japan- •sche guldens weigert te aeeeptee- ren. zulks waarschijnlijk vanwege de huidigen overvloed van Ja panse!» geld in midden-Sumatra. Gevechten De voorlichtingsdienst van het K.N.I.L. deelt mede, dat er op 25 April bij de kampong Tjakoeng ten Oosten van Klender een hevi ge botsing heeft plaats gehad tus- sehen een Nederlandsehe patrouil le en terroristen. Na een hevig ge vecht werden de extremisten ver spreid. Zij lieten 27 dooden achter, terwijl er acht werden gevangen genomen. Aan Nederlandschen kant telde men alleen éen gewon de. Volgens het Brltsehe communi que is op denzelden dag een Ne- deriandsche soldaat gedood, toen een Nederlandsehe patrouille in het Bandoengsche met Indonesiërs slaags raakte. Politietroepen van de T.R.I, arresteerden 7 terroristen na een gevecht bij de Poervtjok- pas aan den weg van Buitenzorg naar Bandoeng. Kleefeniruaffielinf !n Amerika Het hoofd van de American Relief for Holland, inc. le New Vork, mrs. Bradford P. Smith, heeft een oproep gericht tot de voorzitters van alle plaatselijke afdeelingen in Amerika van de organisatie voor hulpverleening aan Nederland, om ter gelegen heid van de voorjaarsschoon maak een nationale voorjaars- kleereninzameling te houden, waarvoor de medewerking wordt ingeroepen van alle ker kelijke groepen, vrouwenclubs, scholen, vereerngingen, enz. Drama te Vlissingen Tweetal geraamten gevunden Bij het verwijderen van modder onder de vloer van zijn kuis. Badhuisstraat 93. vond de keer P. J. Kentin, een tweetal geraamten, waar van het eene waarschijnlijk een volwassen persoon is, terwijl het andere schijnbaar een kind is geweest. Donderdagavond was de heer Kentin bezig met de achterka mervloer van zijn sou- -terrain- woning open te breken om de modder hieruit te verwijderen. Toen hij deze 25 cm. diepte wegschepte. stuitte hij op been deren. Bij verder blootleggen leek het veel op het overblijfsel van een volwassen persoon. Eeri kleinere schedel deed denken, aan een kind. De heer Kentin heeft gisteren middag de politie gewaarschuwd die de zaak onmiddellijk stevig aanpakte, al hét verder graven verbood en de beenderen in be slag nam. De politie zal voorts opgravingen verrichten om te zien of alle beenderen verwij derd zijn en tevens onderzoeken oï hier mogelijk een drama heeft plaats gevonden. MEDEDEELING Op onze kantoren te Goes, Beestenmarkt 2; Middelburg, Korte Delft 45; VUssLagen, VValstraat; Tholen, Visehstraat; 5; Ziezikzee, Achterweg 93; Wl3sekerlce, Boekhandel IVIar- kusse, ligt de passagierslijst an het m.s. ,JSJlpfontein" ter inzage. Vermoedelijke aankomst in Amsterdam 30 April 1946, Wij gaan het terug Italen Door de geallieerde autoritei ten in Duitschland is thans de finitief vastgesteld, welke hoe veelheden hout Nederland in' 1946 In de Engelsche 2one van Duitschland kan kappen. Dit zal zijn 87.500 kbun. mijnhout, 15.000 kbm. zaaghout en 15.000 kb.m. hardhout. Tevens zal een niet onaanzienlijke hoeveelheid schen'hout ter beschikking van Nederland komen. Dit hout zal in de eerste plaats betrokken worden uit het Reichswald, ver der ten Oosten van Areen en zoo noodig Oostelijk van Win- terswijk-Enschede. RADIO NEW YORK keert medegedeeld, dat de Veilig heidsraad gisteravond zyn bespreking 9sn de Spaan- sefae kwestie heeft hervat Bij de hervatting van de diseussiëwWer de Spaansehe kwes tie sprak eerst de Austi-alische vertegenwoordiger gevolgd door Stettinuia, den Amerlkaanschen 'gedelegeerde. Stetti- ztlus zeide: „Op grond van onze inlichtingen kunnen wtj het er niet mee eens zijn dat er een situatie bestaat, die volgens artikel 39 en 41 van het handvest, die actie vraagt. Het Australische voorstel om eer sub-commissie van vijf te benoe- voor een onderzoek naar de situatie met betrekking tot het regiem Franco, kan de Instem ming van de Amerikaansche re geering wegdragen. Gromyko Vervolgens kreeg de Russische vertegenwoordiger, Gromyko, het woord. Hij leverde eritïek op de BrJtsche argumenten, dat er on voldoende gegevens zijn voor een actie, en zeide, aat deze „formu le hein herinnerde aan Geneve. Het voorstel, een commissie van onderzoek te benoemen, was de zelfde methode als werd gebruikt ten tijde van de Japansche agres sie tegen Mandsjoerije. Gromyko leverde een gedetailleerde en ver bitterde crltiek op de non-lnter- ventiepolitlek van Engeland voor den Oorlog, en bij zeide, dat En geland een non-interventiapolitiek oerde bij de Italiaansche agres sie tegen Abessinlë, de Duitsche sn Italiaansche interventie in den Spaanschen burgeroorlog, en de agressie van Hi tier tegen Europe. De bewering, dat er „onvoldoen de besvijs" was. is gewoonlijk door Engeland gebruikt, aldus Gromyko. Het 13 de taak van de Vereenigde Naties om de oorzaak van het gevaar voor de veilig heid, dat voortspruit uit het be staan van een fascistisch regime in Spanje weg te nemen. Geen burgeroorlog Naar aanleiding over bezorgde vragen inzake de mogelijkheid van burgeroorlog ln Spanje zei- de hij: „burgeroorlogen hebben ui sommige landen niet aitijd kwa de gevolgen gehad.", pij verklaar de Zich tegen het voorstel om een commissie samen te stellen omdat zulks zoowel op de openbare rnee nlng in de wereld als op de de mocratische krachten in Spanje zeil een negatief effect zouden hebben. De Nederlandsehe afgevaardigde, mi. E. N. van Kieffens, zeide voor de Australische resoluties te zul len stemmen. De zitting werd verdaagd tot A i&prtf 's middags rijf sur. Overdenking Jezus sprak eens: ,,WSedtü u voor den zuurdeesem der Farizeeën, welke is geveinsd heid". Tegen deze ondeugd heeft Hij het scherpst ge toornd. Wanneer Hij 't zwaar ste oordeel uitsprak zeide Hij; „Hun deel is met de geveins den". Die geveinsdheid, die on oprechtheid is te ernstiger naarmate men een verantwoor delijke!' positie in de kerk, ataat of maatschappij inneemt. De geveinsde schroomt ni.-t, zelfs het hoogste in dienst te nemen om het laagste te be mantelen. Wij zien zulks oolc in Judas; hij verraadt zj'n Meester met een kus. Wat Imu de geveinsdheid een rnensch leelijk maken, om er bang van te worden. Jezus heeft echter ook nog een ander woord gesproken: „Ik ben de Waarheid". Ziehier een lichtend voor beeld voor onzen tijd.. In oor log en bezetting hebben we het met de waarheid dikwijls niet erg nauw genomen. Rn deze sleur is er ook ha de be vrijding in gebleven. En toch, een nieuwe toe komst, met een wederzijds vertrouwen, Is alleen mogelijk op een basis van oprechtheid en waarheid. En dit geldt niet alleen voor de U. N. O. of voor het maatschappelijk leven, doch voor alle levensterreinea, voor uvv gezin, uw fabriek, uw kantoor, overal. Slechts het persoonlijke voorbeeld, in navolging van den grooten Meester, kan tot het beoogde doel leiden: een nieuwe en betere maatschappij egrond op waarheid en op rechtheid. G. O. VEENENDAAl*. De Koningskwestie in Belgi [ie Sommige Belgische en builen- landsche bladen hebber» gewag gemaakt van een bericht vol gens hetwelk tengevolge van stappen door een Belg gedaan, de Koning zou besloten hebber» afstand van den troon rte doen. De persoon in kwestie zou graaf Carton de Wiart zijn. .La Meuse" schrijft daarom trent; „In de kringen, die in nauw contact staan met graaf Henri Carton de Wiart, thans re Stockholm vertoevend, ver klaart men niet te weten, dat de katholieke minister van Staat een onderhoud met koning Leo pold III zou hebben gc-had Graat' Henri Carton de Wiart is evenwel korten tijd geleden in Geneve geweest met het oog op de liqudatie van den Volken bond. Maar het is niet zeker dal hij, gedurende dat kort verblijf in Zwitserland, den Koning heeft ontmoet." Het agentschap Belga kan aan dit bericht toevoegen, dat graaf Carton de Wiart op de hoogte werd gebracht van de houding, welke hem wordt toegeschreven maar dat hij daaromtrent nog geen enkele mededeeling heeft gedaan. HET WEER Heldere nacht en ochtend. In der» namiddag lijdelijk toene mende bewolking mei plaat selijk enkele buien en kans op onweer. Zacht voor den tijd van het jaar. Matige wind tus- schen Zuid-Oost en Noord- Oost. Zon onder 19.56. op 5.1£ Maan op 4.17, onder 1421. Zondag. Zon onder 19 53. op 5.16 Maan op 4.36, onder 15.4s. Nieuwe Maan: l Mei.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1