Prof. ir. Schermerhorn dankt de B.B.C. 9 is het cijfer Gillette is er weer! Vriendschapsfeesi AJ.C.-J.V.O. TRIBUNAAL GOES STAD EN LAND Goes TIJDENS een gisteravond door de Nederlandsche regee ring aangeboden diner op „Kasteel Oud Wassenaar" te Wassenaar aan B.B.C.-functionarissen, die momen teel een bezoek aan ons land brengen, heeft de minister-pre sident, prof. ir. W. Schermerhorn een rede gehouden, waar aan wij het volgende ontleden: Disiributienieuws Personen, die na l Januari 1945 gt-en öon voor beroeps of --gewone schoenen hebben ontvangen, wier stamkaartnummer op het chfer 9 eindigt, komen in Mei ir aanmerking voor een schoenen- „Iedere regeering kan er zeker les sociaal en politiek veranderd iÖOD* De plaatselijke distributie- zijn, dat ten minste 99 pet. var. haar activiteit critiek zal ont moeten van minstens 1 pet. van de bevolking: de uitnoodiging ier regeering aan de B.B.C. is echter een der zeldzame gelegenheden, waarbij een regeering de geheele bevolking een genoegen doet". De B.B.C. immers, het levende be wijs van den moed van 't Engel sche volk in oorlogstijd, is in at donkere uren van den oorlog voor one van zeer groote waarde ge weest. Ons geheele volk heeft op de uitzendingen van de B.B.C. naast die van Radio Oranje, ge leefd. Wij zouden nauwelijks kun nen gelooven dat wij al die ellen de te boven zouden zijn gekomen indien wij de Engelsche omroep niet hadden gehad, die tevens de bron was van alle illegale bladen, groot en klein. Niet slechts de nieuwsuitzendin gen doch ook de uitzendingen der redevoeringen van de groote oor logsleiders, in de eerste plaats Winston Churchill, zijn van groot belang geweest. Het Nederland sche volk is gelukkig te "weten dal' deze groote Britsche staats man, die onze volken door de donkerste uren van den oorlog leidde, en die zijn volk slechts de waarheid zeide, de volgende maand onze gast zal zijn. Dank zij de B.B.C. is hij in ons land welbekend. Niet slechts de Engelsche, doch ook de Nederlandsche regeering onderhield haar verbindingen met haai eigen volk door middel var de B.B.C. Wij herinneren ons al len de redevoeringen van onzen vorigen minister-president, prof. Gerbrandy. Het belangrijkste is echter het feit, dat gij het ons mo gelijk maakte regelmatig de stem van Koningin Wilhelmina te ren, die ons op vele donkere oogenblikken moed in sprak, in deze jaren van onderdrukking deed haar vertrouwen in de uit eindelijke overwinning ons vol houden, en bemoedigde ons in ons verzet tegen den vijand. Prof. Schermerhorn dankte namens de geheele bevolking de B.B.C. voor de moreele steun die zij ons ge geven heeft. Nu de oorlog voorbij is trachten het Britsche en het Nederland sche volk hun wonden te heelen, en zij vinden zich geplaatst tegen over het vraagstuk der na-oor- logsche periode. „Vijf jaar van een oorlog als deze hebben eer invloed uitgeoefend, die nauwe lijks overschat kan worden er slechts in kinderlijke geesten kan het denkbeeld opkomen dat wij naar voor-oorlogsche omstandig heden zullen terugkeeren." aldus prof. Schermerhorn. „Iedere oorlog van deze afme tingen vertoont resultaten van 'n revolutionnair karakter. Euro pa is veranderd door de Duitsche nederlaag. WIJ weten dat deze re derlaag 'n grooten invloed heeft op het sociale en economische sy steem van West-Europa en in het bijzonder van de lage landen. De groote overwinnende mogendhe den zullen de moeilijkheden, die uit haar overwinning voortkomen, onder oogen moeten zien. De tweede plaats op aarde waar al- Na jaren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden J Gillette Standard lOcc. p.mesje is, is Zuid-Oost-Azië. Onder beide landen verkeeren daar in meer of minder identieke omstandighe den De volken van Zuid-Oost- Aziè ontwikkelen zich snel tot zelfstandigheid, voor welke gevoe len? de Westelijke beschaving de fundamenten heeft gelegd. Enge land en Nederland zijn ieder in hun rijk gewikkeld in een discus sie met hun volken, en het ver heugd mij te weten dat in den loc? van de afgeloopen maand goede vooruitgang is gemaakt ten aanzien van het aandeel van het Koninkrijk der Nederlanden bij hst regelen van dit dispuut. Bij al deze wereldproblemen van heden, aldus Prof. Schermer horn, spelen de nieuwsdiensten er. de omroep hun rol, en het spijt mij te moeten zeggen, dat de pers moeilijkheden veroorzaakt door han compliseeren van dit werk voor hen, die de verantwoordelijk held dragen. Vrijheid van druk pers en spreken is een der voor naamste pilaren der democratie, doch de vrijheid van drukpers en v-sc spreken, _die niet de belangen dient van het volk, noch die van het particulier belang en van pro fiteurs, kan een gevaar beteeke- nen voor de werkelijke democra tie. In dit opzicht is de radio tn het algemeen en de B.B.C. in het bijzonder een voorbeeld van een democratisch instrument, dat In vrijheid wordt gebruikt, doch met eer. diep gevoel voor de verant woordelijkheid ten aanzien van hun aandeel in de moeilijke taak van de wederopbouw van een na- oorlogsche wereld." Ten slotte bood de minister-pre sident den vertegenwoordigers der B.B.C. een gedenkbord van Delftsch blauw aan. diensten zullen nader bekend ma ken, op welke dagen de bonnen kunnen" worden afgehaald. Man meet hierbij de tweede distribu tiestamkaart met bijbehoorend legvel overleggen. Schoenenbonnen voor jonge kinderen In aansluiting aan hetgeen reeds eerder werd medegedeeld, maakt het Centraal Distributiekantoor bekend, dat kinderen geboren na 31 Mei 1944 die den leeftijd var 10 maanden bereikt hebben, on afhankelijk van het stamkaart nummer, onmiddellijk voor een schoenenbon in aanmerking <co- men, voor zoover zij nog geen schoenenbon ontvangen hebben. Bon 08 voor schoenreparaties Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon 08 der leder- kaart is aangewezen voor het doen repareer en van schoenen met ie der en/of rubberzolenmateriaal. Het aantal voor elke reparatie benoodlgde bonnen is aangegeven op een bij den schoenhersteller aanwezige lijst. Afgifte van dezen bon aan den schoenhersteller mag eerst plaats vinden, wanneer hij in staat is de reparatie binnen circa veertien dagen te verrich ten Bon „08 ieder" blijft geldig en kan in combinatie met de reeds aangewezen en nog aan te wijzen bonnen worden gebruikt. Indrukken te Amsterdam (Speciale Correspondentie.) Een specialen verslaggever bezocht het groote A. J. C.- J. V. O. jeugdfeest, dat met de Paaschdagen te Amsterdam gehouden werd en geeft hier onder enkele van zijn Impres sies weer. Paschen 19-16. In Amster dam-Oost, -West, -Zuid en Noord trokken 10.000 jonge ren van de A. J. C. en J. V. O. uit alle deelen des lands, in stoeten, vooraf door vele kleurige vlaggen, naar de groote centrale bij eenkomsten op den Dam, op de Sintelbaan, in het Concert gebouw, Tuschinsky en de A- pollo-hal, om te luisteren naar de bezielende woorden van de leiders van beide vereenlgin- Wim van Halm en Rein Kruk, om te genieten van volksdans, volkszang en lee- kenspel, om de sterke indruk ken te ondergaan van het dan sende vlammenspel van den fakkeloptocht met-haar sprook jesacMtige weerkaatsing in de Amsterdamsche grachten, er het fantastische, hoog oplaai ende Paaschvuur op den Dam. Op Maandag 2en Paaschdag maakten 3000 ouderen een rondvaart door de havens van Amsterdam en konden het in teressante schouwspel gade slaan van zeekasteelen en op slagplaatsen. Uit 4000 kelen klonk in de Apollo-hal de spontaan ge zongen jeugdliederen, die het goed uitgevoerde program van muziek, dans en zang afwis selden. Maandagmiddag verzamel den alle 10.000 deelnemers zich op de Sintelbaan, aangevuld met nog 5000 ouders en ge- noodigden, om de sluiting van dit grootsch opgezette feest te vieren. Het centraal Paasch- orkest, onder leiding van Wim van Veeii en het Paaschkoor, onder leiding van Carla Kohn- stamm brachten muziek en jZang, terwijl de volksdansgroep haar rhythmische volksdansen ten aanschouwe bracht. Tot slot het indrukwekken de leekenspel: „Bevrijde Vo gels" van David de Jong Jr., bestaande uit drie deelen: de vrije vlucht van de Jeugdbe weging vóór 1940; het gruwe lijke spel van oorlog en tyran- nie en de zich ontluikende nieuwe na-oorlogsche bewe- giüg. Diepe ontroering trof ieder bij het aanschouwen van dit symbolische spel, met de fris- sche vreugd van vóór den oor log, voorgesteld door naar het podium trekkende groepen Jon gens en meisjes met hun bo ven het hoofd dragende vo gelfiguren. Daarna de sombe re duisternis van de verniel zuchtige oorlog. De bonte tooi der vlaggen wisselt met het zwart van den dood, de luid sprekers laten het onheilspel lende gezoem der bommenwer pers en het geratel der machi negeweren hooren. Daar schrijdt de Dood het podium op en beheerscht het geheel meer dan vier jaren. De fleurige groepen van voor dien gaan steeds dieper ge bukt onder den macht van den bezetter. Dan klinkt echter de eerst nog zwakke roep van de vrij heid. Langzaam wordt de dood met zijn trawanten verdreven en veroveren muziek, zang en dans een nieuwe plaats. Een nieuwe kracht is opge komen, die van meer onder ling begrip en samenwerking In een symbolische** hande ling wordt het samengaan van beide vereenigingen bezegeld, waarmede dit grootsehe feest tot zijn einde kwam. Dc ..Boschfontein" Gistermorgen om kwart over negen is de ..Boschfontein" met 810 repatrieerenden uit Indone sië te Amesterdam binnenge komen. Des middags zou met de ontscheping een begin worden gemaakt M. Kant uit Kapelle was, volgens de dagvaarding, sym- pathiseerend lid der N. S. B. Verd. werd lid in 1941, maar verklaarde nu, dat ze zelf niet begreep, waarom ze lid was geworden. Zij had er direct al spijt van gehadNadat zij erkend had, dat zij straf ver diend had, werd voor de uit spraak den Ssten Mei vastge steld. W. J. W. de Goede, kassier uit 's-Heerenhoek, stond voor het Tribunaal, omdat hij sym- pathisèerend lid van de N. S. B. was. De aanleiding daartoe vormde reeds éen roman op zichzelf. De G. vertoefde in Den Haag in 1940 vöor her stel van zijn gezondheid, waar hij een luitenant leerde ken nen, die naar Engeland wilde ontsnappen. Ze zouden samen gaan, de luitenant had slechts nog enkele details voor elkaar te brengenPlotseling was hij evenwel verdwenen. Een paar dagen later kwam de G. hem tegen met een N. S. B.- speldje pp zijn jas. Verdachte schrok hevig en dacht: Straks ben lk er bij! Om zich te dek ken gaf hij zich toen op als sympathiseèrend lid van de N. S. B. Het Tribunaal meende, dat dit verhaal niet erg klopte. De G. had namelijk voordien reeds een kennis, een zekeren de B„ die N. S. B.er was en als pro- Duitsch bekend stond. Verd. motiveerde hierop zijn handelwijze door te wijzen op zijn 'overspannen toestand, het geen ook uit de verklaring van een arts bleek. De Goede zou zich in een brief aan de B. pro Duitsch hebben uitgelaten. Door middel van De B. kreeg verd. de be trekking aangeboden van wnd. burgemeester te 's-Heerenhoek Uit andere verklaringen is evenwel gebleken, dat de G. zich zeer anti-Duitsch uitliet en daarvoor zelfs bij den Si- cherheitsstelle in Middelburg moest verschijnen. Mr. P. C. Adriaanse wees er in zijn verdediging op, dat de G. op het distributiekantoor te Goes zeer belangrijk illegaal werk heeft gedaan, hetgeen o.m. bevestigd werd door een verklaring van luitenant Boer- ma, die tijdens de bezetting eveneens op dit bureau werk zaam was. Ook de andere ver klaringen spraken hiervan. Aangezien de G. reeds zeven maanden geïnterneerd heeft gezeten, bepleitte de verdedi ger de in vrijheid stelling van verdachte. F. M. Geluk, ambtenaar se cretarie te' Wemeldinge, was in zijn gemeente penningmees ter van den Volksdienst, lid van het N. A. F., had omgang met N. S. B.ers, las Volk en Vaderland en collecteerde voor Winterhulp. Ten aanzien van Volk en Vaderland merkte verd. op, dat dit blad tegen zijn wil In de bus werd geworpen. Aan het opmaken van een lijst voor mannen van 1745 jaar,die voor deportatie in aanmerking zouden komen, hadden, behal ve verd., ook nog anderen aan meegewerkt. Mr. Dirven wees er In 2ijn betoog op, dat verd. groote grieven had tegen de salaris regeling van voor den oorlog. Voor het N. A. F. had hij slechts enkele malen contribu tie geïnd. Daartegenover staat, dat door zijn toedoen verschillen de personen aan uitzending naar Duitschland werden ont trokken. J. de Jongh, betonwerker te Goes, was sympathiseerend lid van de N. S. B. In 1940 was hij door Kloote daartoe over gehaald. Later had hrj er zich niet meer mee bemoeid. Zijn vrouw had twee keer de con tributie betaald. Uitspraak over 14 dagen. Uitspraken Tribunaal Goes M. F. Goedemondt, aanne mer, uit Goes, 6 mnd. inter- neering. J. Th. Goedemondt, 1 jaar interneering. Van beiden wordt het ver mogen verbeurd verklaard, met uitzondering van de ver- mogensbestanddeelen, die zij bezaten per 10 Vei 1940 naar den toestand waarin die zich nu bevinden. Ontzetting uit rechten. C. de Smit, landbouwers knecht. uit Wolphaartsdijk. 2 mnd. intern., ontz. uit rech ten. ■P. J. van de Velde, echtg. van P. F. Hartman, uit Goes. 3 mnd. interneering, ontz. uit rechten. A. N. Geense, uit 's-Herto- genbosch, 6 mnd. intern., ontz. uit rechten. Toespraak Mr. Burger. Donderdagavond hield de afd. Goes van oen Partij van den Arbeid in de zaal van Krijger, een openbare vergadering. De voorzitter, de heer J. S. Visscher, heette allen welkom, in het bijzonder mr. J. A. W. Burger. Mr. Burger sprak over het onderwerp „Nieuwe mogelijk heden". Spr. begon zijn toe spraak met een aanval op de antithese. De antithese is ont staan in de vorige eeuw tegen de groote verstandelijking van den bijbel. De laatste 20 jaren zijn deze opvattingen ten op zichte van de bijbel aanzienlijk veranderd.. Toch blijft deze groep zich erop verheffen, dat zij de eenig juiste godsdienstige overtuiging voorstaat en dat er buiten haar geen andere opvat tingen mogelijk zijn. Over ae doelstellingen van de Partij van den Arbeid sprekende zeide de heer Burger dat bestaanszeker heid voor allen één der voor naamste punten van het pro gramma is. Wij wenschen niet' meer de slaven te zijn van be paalde economische krachten, maar deze krachtig aan ons on dergeschikt te maken. Spr. wees op de over-produc- tie van den oorlog, die crisis en werkeloosheid ten gevolge had den. In het programma van de Partij van de Vrijheid wordt ge sproken over bestrijding der werkeloosheid en de vrijheid van productie en besteding. De ze punten spreken elkaar tegen De eenige waarborg tegen avon tuurlijke regeeringen is de Par tij van den Arbeid. Alleen in deze partij zal men een garantie vinden voor de vrijheid, waar voor in deze oorlog is gestreden. Nadat enkele aanwezigen uit de druk bezochte vergadering vragen hadden gesteld, waarop de heer Burger van rebliek dien de. sloot de heer Visscher de vergadering met een Krachtige opwekking tot aansluiting bij de partij

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4