VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND ARNOLD MEIJER De Indonesische Delegatie vertrokken Getuige Gisevsus zorgt voor opwinding De conferentie te Parijs Alg. Leiding; B. G. Kloosterziel en 8. L, Boerma. HLooïilredactear: j. Koekebakker. Redactie en Adznin.; Goes, Beestenmarkt t. Tel, £ï@j. Gizwia. Vr?<Sag 26 Aprti 1946 xrantunt «s to i ft A WüvifiWi De zaak Koos Vorrink in opspraak Het geval Meijer blijft de gemoederen bezig houden, ge tuige het feit, dat een groot aantal dagbladen er telkens weer artikelen aan wijdt. „Het Vrije Volk" zet in een eerste van eenige artikelen nog eens enkele dingen recht. Zoo men weet, was de ver slaggever van dit blad in het bezit gekomen van een aan tal gegevens, die tot de arres tatie van den ondergedoken fascistenleider zouden kunnen leiden en hij was er met eeni ge opsporingsambtenaren op uit gètrokken om Meijer te grijpen. In een deel van de Nederl. pers werd deswege van een klopjacht gesproken, waarbij zelfs iemand met. onmiddellijke fusilleering zou zijn bedreigd. „Het Vrije Volk" zegt nu, dat het merkwaardigste ver schijnsel in de zaak Meijer niet is de traagheid, om niet te zeggen de tegenzin, waarmede de opsporing van den voort vluchtige is behandeld, maar de wilde uitbarsting van ver ontwaardiging in sommige bladen en de officieele afkeu ring die de opsporing van de zen knaap heeft ontketend. Het blad wijst dan de be sehuldiging, dat de opsporing niets dan een soort politieke manoeuvre is, met beslistheid van de hand en zegt niét te kunnen inzien, waarin de pro pagandistische waarde van zoo's geval zit. „Het Vrije Volk" zegt ver wonderd te zijn, dat het optre den van de opsporingsambte- naren en den verslaggever, aan wier initiatief het tenslot te te danken is, dat Meijer te recht is gekomen waar hij be hoort te zijn, wordt gediscredi teerd. Nog altijd, aldus het blad. spookt het verhaal rond van de terreur-bende, die den on- schuldigen Jansen door Era- bant heeft gesleept. De waar heid is, dat eenige bevoegde ambtenaren van den F. O. D. (de falsificatie opsporings dienst) Meijer's handlanger in zijn woning hebben verhoord en daarna gearesteerd. De verslaggever van „Het Vrije Volk" heeft Jansen hier na nog gesproken en hij kan verzekeren, dat dezen man geen haar op het hoofd ls ge krenkt. Aldus „Het Vrije Volk". Wij willen alleen opmerken, dat Meijer zichzelf gemeld heeft en dat aan het opnieuw interneeren van Meijer de in structies van den Minister van Justitie wel niet vreemd zul len zrjn. In hoeverre het juist is de eer aan de opsporingsambte naren te geven, zooals Het Vrije Volk doet, is moeilijk na te gaan, daar zij Meijer niet te pakken kregen...... Dat Arnold Meijer achter slot en grendel zit, kan eiken rechtgeaarden democraat al leen maar tot voldoening stem men. Inmiddels heeft de „Gelder lander" getracht de zaak Meij er een onverwacht sensatio- neele wending te geven, door den naam van Koos Vorrink, lid van het presidium van de Partij van den Arbeid, in ver band hiermede te brengen. Hierop kómen wij morgen nader terug. GUILLAUME. Nederlandsch Indie Dr. vari Mook krijgt nieuwe irisiructie's DE INDONESISCHE DELEGATIE, bestaande uit de heeren mr. Soewandi, dr. Soedarsono en mr. Pringgo Didugo is gisteren vergezeld van haar advi seurs van Schiphol naar Indonesië vertrokken, waar zy vermoedelijk aanstaanden Maandag zal aankomen. Slechts een klein gezelschap was op Schiphol aanwezig om de Indonesische gasten uitgeleide te doen. Namens de re geering nam de heer Verboeket van de delegatie afscheid. Mangarla-station te Batavia arri- De drie leden van het kablnet- Sjahrir, die besprekingen heb ben gevoerd met de Nederland- sche regeering, keeren Ih eenigs zins pessimistische stemming naar Batavia terug. Naar men aanneemt, zijn de verwachtin gen, die z(j op hun reis naar Nederland koesterden, dat men goede vorderingen zou maken in de richting van een overeen stemming, niet In vervulling ge gaan. Men denkt echter, dat dit op geen enkele wijze afbreuk zal doen aan de onderhandelingen te Batavia .welke voor deze bespre- kringen in Nederland werden on derbroken. Naar men aanneemt, ls het kern punt van verschil nog steeds de principieels kwestie van de erken nir.g van de Indonesische repu bliek. Men heeft den Indruk, dat de In donesische afgevaardigden te ken nen heben gegeven, dat zij reedd een aanvang hebben gemaakt mei het opbouwen van een republl- keinsch regeerlngsapparaat en dat zij daarvan geen ct'stand kunnen doen. Terzelfdertij d echter neemt men aan, dat zij de vrees koeste ren. dat, indien het zou komen tot een openlijk militair optreden van de Nederlanders, dit voldoen ds zou zijn om een anderen re- geermgsvorm in Indonesië'te ves tigen. Dr. van Mook zal, naar men ver wacht, over een week naar Ba- tavla vertrekken. Hij zal daar de onderhandelingen hervatten in het licht van hetgeen uit het per soonlijk contact tusschen de In donesische afgevaardigden en de Nederlandsciie ministers is geble ken. Geen onderhandelingen WU vernemen van betrouwbare zijde, dat het doel van de be sprekingen op „de Hooge Ve- luwe" zooals van den aan vang af reeds werd medegedeeld li geweest, een juist en vol ledig Inzicht te krijgen in de we derzijdsche standpunten. Deze besprekingen, die dus geen on derhandelingen waren, hebber» op vele punten toch tot resul taten geleld, ln verband waar mede na overleg met de Sia- ten-Generaal aan den luite nant Gouverneur-Generaal, Dr. H. van Mook, nieuwe Instruc ties zullen worden verstrekt. Uiteraard zijn er punten ge weest waarover geen overeen stemming kon worden bereikt, mede omdat aan de Indonesi sche delegatie geen mandaat tot het voeren van onderhandelin gen verstrekt was. Op grond van het mondelinge overleg in Ne derland, dat ten aanzien van de kennis der wederzüdsche stand punten verhelderend gewerkt heeft mag worden aangenomen, dat de komende onderhandelin gen te Batavia tot resultaten zullen kunnen leiden. Geïnterneerden uit Oost-Java Gisteren is om 8 uur 12 de eer ste trein met 100 geïnterneerden, meest Indo-Europeanen uit het kamp te Cherlbon, te Batavia ge arriveerd. Mevrouw van Mook schonk hee- te thee, to'en de trein met geïn terneerden uit Cherlbon aan het veerde en informeerde persoon lijk naar hun welstand. Met am bulances werden kleine groepjes ziekè en zeer oude menschen de oudste vrouw van het gezel schap ls, naar men heeft vastge steld. honderd jaar onmiddel lijk na aankomst vervoerd. Ver volgens wérden de vroegere ge ïnterneerden gehuisvest ln gou vernementswoningen, waar zij sinds veie Jaren voor het eerst weer op een werkelijk bed slie pen. Behandeling in de kampen De behandeling 'in de kampen en in de gevangenis was in hoo ge mate afhankelijk van de kamp commandanten persoonlijk. De Indonesische bewakers wilden dik wijL» een vriendelijke houding aannemen, doch schrokken daar van terug, omdat hun houding te genover de geïnterneerden gerap porteerd werd aan hun superieu ren De hygiënische toestanden in Cherlbon lieten veel te wen- schen over, door gebrek aan me dicijnen en omdat de dokters niet altijd competent waren. De ge- heele groep, dié met den trein arriveerde, was zonder geld practisch zonder kleeren. Zij, die ln Cheribon hadden gewoond, had den toestemming gekregen om, voor zij naar Batavia vertrokken, naai hun woning te gaan om daar eenige bezittingen te ver zamelen, doch de meesten kwa rtier tot de ontdekking, dat alles was „gerampokt". Wanneer een minuut stilte? Bij sommigen blijkt nog on zekerheid te bestaan ten aan zien van het oogenblik, waarop bij de a.s. herdenking der be vrijding een minuut stilte in acht zal worden genomen. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat dit tijd stip officieel is bepaald op Za terdag 4 Mei te 11 uur. Overste Quant naar Indië Donderdagmiddag beeft overste Quant een afscheidsreceptie ge geven in verband met het ver trek der marine uit Vilssingen. Overste Quant zelf zal op 16 Mei &.S. naar Indlë vertrekken. WINSTON CHURCHILL Winston Churchül ssd bij zijn bezoek aan 'Nederland, dat van 8 tot 12 Mei a.s. plaats vindt, vergezeld worden door zijn echt genoote. Het staat nog niet vast of Churchül de reis per vliegtuig of per boot zal maken. Nederl. Nazi-krijgsgevangenen komen terug Het Britsche ministerie van Oor log heeft meegedeeld, dat de Ne derlanders in Duitschen militai ren dienst, die door de geallieer den zijn krijgsgevangen gemaakt, naai Nederland 2ullen worden ge transporteerd, waar zij aan de Ne derlandsche autoriteiten zullen worden overgedragen. Onder de ze gevangenen bevinden zich on geveer honderd jongelieden, die tot de jeugdstormcompagnie be hoorden, welke bij de landwacht was Ingedeeld. Deze „compagnie" ls in zijn geheel ln September 19-15 b'4 Hasselt door de Engelschen gevangen genomen, waarbij waar sehijnlijh twee dooden vielen. Prinses iuliana op Congres voor Onderwijsvernieuwing Geheel onverwachts heeft H K. H. Prinses Juliana gister morgen een bezoek gebracht aan het landelijk congres voor Onderwijsvernieuwing te Utreiht. Het bezoek gold de demon stratie van kleuter rythmiek' van de klas van mevrouw Her ders Klem waaraan prinses Irene deelnam. Zij" demonstreer de daarmede overduidelijk, dat zij weer geheel genezen is van de waterpokken. H. K. H. werd bij haar aan komst verwelkomd door den voorzitter Ir. C. Boeke. De tweede dag van het con gres was begonnen met het ver- .loonen van een serie lichtbeel den over het voorbereidend montesori onderwijs. De ochtend zitting werd besloten met een inleiding over ..karaktervor- ming" van Prof. Dr. I. C'. van Houten, van de Vrije Universi teit te .Amsterdam. Het proces te Neurenberg NADAT DE ADVOCAAT van Friet, den minister van 'binnenlandsche zaken tijdens het bewind der Nazi's, bij den aanvang der zitting getracht had met docu menten Frick te verdedigen en daarbij vooral steun zocht b(j óe thans bekende formule „Hitier hield zijn politieke be doelingen voor zijn medewerkers verborgen", trad dr. Gi sevius. die deel nam aan den aanslag op Hitler in 1942, voor dat hij naar Zwitserland ontkwam, als getuige op. zijn interruptie en gaf het «woord weer aan Stahmer, die als Goe- rliig's zienswijze te kennen gaf, d3t hij, indien Gisevius den doo den. von Blomberg aanviel, heel' wat „onthullingen" zou doen ten nadeele van Schacht. Sprekende over de Gestapo, wier werkwijze hij bij Hitler's machts overname binnen twee dagen leer de verachten, keerde hij zich tot den zich tri de getuigenbank oe- vindende Goering en riep uit: „Hei was Goering, die de geheime staatspolitie instelde en hem cis zijn speciaal werktuig beschouw de. Niets geschiedde tijdens deze maanden, waarvan Goering niet persoonlijk op de hoogte was of waartoe hij niet persoonlijk bevel gaf Dat was niet de Goering, die naai decoratie en uniform streef de. het was de ijzeren Goering." De gang van zaken werd opwin dend, toen Goering's advocaat, dr. Stahmer .bezwaar maakte tegen dit kruisverhoor van Goering door Gisevius, en öe aanklager der V.S., Jackson, dr. stahmer weer ln de rede viel'. Stahmer verklaarde, dat Goering hem den avond tevoren, toen be kend werd, dat Gisevius zou wor den ondervraagd, gezegd had er niet om te geven, wat hij over hem zou zeggen, maar dat hij niet Wilde, dat Gisevius ln het open baar over het huwelijk van den onlangs overleden generaal von Blomberg zou spreken. Gisevius, die niet naar stahrners woorden luisterde, ging voort met te zeg gen, dat Goering de staatspolitie vrij spel liet ln het moorden. Lawrence berispte getuige om Röhrn Putsch— Goering Putsch Weldra zorgde Gisevius voor een tweede verrassende wending. Ter wijl'Goering ineengedoken en met Versteenden blik in de getuigen bank zat, vroeg Stahmer aan Gi sevius: „Wat weet U van de „Roehm-putsch", der» nacht van de lange messen in 1934?" Getui ge antwoordde: „Er is geen Roehm-putsch geweest. Dien nacht was er alleen een „Goe- ring-putsch'Toen alles voorbij was, vaardigde Goering een be vel uit, alle papieren, die verband hielden met de gebeurtenissen van dien nacht, te verbranden. Ik nam de vrijheid verschillende pa pieren in mijn safe te bewaren.' Een laatste verrassing bracht Gi sevius enkele minuten voordat de zitting werd verdaagd, door te onthullen, dat de „oppositie" m 1937 op een gewapenaen opstand tegen Hitier hoopte. Maar von Fritseh, die toen opperbevelheb ber van het leger was, bleek een zwakke schakel te ajn. Mniiterc van BuitenlaixUci Zaken bijeen Ia het 300 jaren oude paleis Luxembourg is gistermiddag om 17 uur de conferentie van de ministeers van BuitenAand- sche Zaken begonnen. De be sprekingen zullen onder de grootste geheimhouding ge houden worden. Men is van meeoing dat de ministers eerst de agenda en de metho de van werken zullen vaststel len. Gistermorgen kwamen do vertegenwoordigers van de ministers bijeen ter behande ling van de kwesties van pro cedure. Op deze conferentie zullen de vredesverdragen met Italië, Roe menië, Hongarije, Bulgarian en Finland worden opgesteld. Da eerste bijeenkomst die om '20.05 uur werd gesloten, werd gepresideerd door Bidault. Voorstel van Byrnes Volgens een bericht van As sociated Press zal de Amerikaan sche minister van Buitenland- sche Zaken, James Byrnes, aan de conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken te Parijs een voorstel voorleggen, dat alle Europeesche landen ge durende vijf jaren hun in- e© uitvoerrechten zullen laten ver vallen, teneinde het economisch spoedigen. Een regionaal bureau herstel van het continent te ue- van de V. N. zou volgens het voorstel te Geneve worden ge opend. waar ook de Europeesche economische raad gevestigd zou zijn.'De New York Times zegt, dat Byrnes' raadgevers verdeeld zijh over het plan. Franco ter §prak®? Te New York is van bevoegde zijde verklaard, dat de confe rentie van ministers van Buiten landsche Zaken te Parijs zal pogen in onderlinge overeen stemming te komen tot een op lossing van het probleem, welke actie ondernomen moet worden ten aanzien van het regiem van Franco in Spanje. 8.D.M, OPGEHEVEN Bij K. B. van 1 Maart 1948 ia het Regeerings Directoraat Mo torvoertuigen (R.D.M.) met in- ;ang van genoemden datuin op geheven. Tevens werd bij K. B. van 3 Aprü de Registratiebeschikking van het R.D.M. ingetrokken. Eveneens met de ingangsdatum van 1 Maart 1946. De intrekking van de Registratiebeschikking brengt mede. dat sinds 1 Maart 1946 bij het gebruik van een mo torvoertuig niet meer verevent wordt, dat het registratiebewijs in het voertuig aanwezig is. Er wordt echter op gewezen, dgt het Registratiebewijs daarom nog met vernietigd kan worden, maar dat het zijn waarde blijft behouden. In vele gevallen zal men dit bewijs aan de Rijksver keersinspectie moeten kunnen toonen. zooals bij het aanvra gen van een rijvergunning, vragen om toestemming tot ver koop van het motorvoertuig. Dit peldt dan uiteraard voor die voertuigen, die reeds voor 1 Maart 1946 hier in het land aanwezig waren. Voor later to evoerde of gefabriceerde voer tuigen zal op andere wijze de herkomst aangetoond moeten kunnen worden. HET WEER Weinig verandering. Haii tot zwaar bewolkt, plaat seüjk enkele regenbuien, meest zwakke wind uit Zuide- delljke richtingen. Weinig ver andering ln .temperatuur. Zon onder 19.55. op 5 20 Maan op 3.54, onder 1S4I, Nieuwe Maan: 1 Mei

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1