Veilig verkeer in Amerika in dienst. van het t ie: V Ik '0NNHD Geheime wapens STAD EN LAND Goes Middelburg Vlissingen Vele verkeersongevallen. Slechte staal der auto's President Truman heeft voor S, 9 en 10 Mei in Washington een conferentie voor Veilig Verkeer bijengeroepen, die zich met een van de belangrijkste' problemen van den dag zal be zighouden, n.l. het voorkomen v. verkeersongevallen ondanks den slechten toestand waarin de auto's in Amerika verkee- ren. Volgens den President van den Nationalen Raad voor Vei lig Verkeer, H. Dearborn, be droeg het aantal tiooden en gewonden ten gevolge van de verkeersongevallen in Amerika tijdens den oorlog meer dan de verliezen aan dooden en ge wonden by de Amerikaansche strijdmacht. President Truman zeide hier omtrent; Het is ondenkbaar, dat het land den oorlog tegen de on gevallen zal verliezen, nadat het den oorlog tegen de As ge- Wonnen heeft. Dit moet en zal niet gebeuren. De President van de Ameri kaansche Vereeniging van Automobilisten, H. J. Brun- nier, steunde het plan van Pre sident Truman voor een Veilig Verkeer Conferentie en voor spelde, dat de verkeersonge vallen zouden toenemen in overeenstemming met de toe neming van het verkeer na der» oorlog. Vele van de auto's in Ame rika zyn veel langer in gebruik dan normaal het geval is en hebben dringend reparatie noo- dig. Millioenen menschen moe ten, practisch gesproken, op nieuw weer leeren rijden, ter wijl de voetgangers en vooral de kinderen weer moeten wen nen aan het oversteken van drukke straten, waar voorheen slechts weinig verkeer was. De Amerikaansche Vereeni ging voor Automobilisten is 'n organisatie welke 2.500.000 le den telt. In een onlangs verschenen rapport van de Vereeniging wordt vermeld: Ondanks de slijtage aan de auto's tijdens den oorlog, de schaarschte aan banden en ac cu's. de moeilijkheden om re paraties verricht te krijgen en de overbevolkte woningen langs de wegen, zijn de reis lustige Amerikanen in bewe ging gekomen. De meeste men schen zyn tijdens den oorlog aan huis gebonden geweest tengevolge van verschillende beperkingen. PARTIJ VAN DE- Nu zij opnieuw vrij zijn en alle beperkingen op het weg verkeer zijn opgeheven, heeft zich een stroom van vacantie- reizigers ontwikkeld, die het top-jaar 1941 verre overtreft. Deze plotselinge toeneming van het verkeer en de daarme de gepaard gaande stijging van het aantal verkeersongevallen vond plaats ondanks het feit, dar Amerika gedurende drie en een half jaar geen perso nenauto's heeft geproduceerd. Thans heeft President Tru man ztfn Veilig Verkeer Con ferentie aangekondigd, nadat hij overleg had gepleegd met de leiders van tien der voor naamste Federaties van Auto mobilisten. De conferentie zal vermoe- d.Tijk 1600 gedelegeerden bij een brengen, waaronder hooge regeeringsautorlteiten, gouver neurs van staten, verkeers- autoriteiten en anderen. Zij zul den in de eerste plaats bespre kingen wijden aan de verkeers -technische uitrusting van de straten en hoofdverkeerswegen met stoplichten, waarschu wingsborden, enz., om onge vallen te voorkomen bij helder zicht. En in de tweede plaats aan een nationale opvoedingscam pagne, waarbij alle automobi listen moeten worden door drongen van de noodzakelijk heid om de grootste voorzich tigheid te betrachten en in de derde plaats aan een strikte toepasing van de verkeerswet ten. Een en ander zou voor ons land zeker navolging verdie nen. De correspondent van de „Times" te Washington seint dat generaal-majoor Curtis le May, plaatsvervangend chef der Amerikaansche luchtstrijdkrach ten, bekend heeft gemaakt, dat men spoedig een centrum zal gaan inrichten van 100 vlerkante mijl, waar de resultaten van het onderzoek inzake geheime wapens een praktische toepas sing zullen vinden. Dit centrum aldus de generaal-majoor is noodig voor de verdediging van de Vereenigde Staten en onmisbaar om de suprematie in de lucht te handhaven. Inlijving dienstplichtigen lichting 1945 In een schrijven van den mi nister van oorlog aan de bur gemeesters geeft de minister aanwijzingen omtrent de inlij ving van de tot gewoon dienst plichtige bestemde personen van de lichting 1945. Deze inlijving is thans voor de landmacht vastgesteld op 2, 7. 8 en 15 Mei a.s. en voor de zeemacht op 7, 14. 21 en 28 Mei en 4 Juni. De minister merkt in zijn brief op, dat slechts uit een zeer klein getal gemeenten dienstplichtigen van de lich ting 1945 worden bestemd voor de zeemacht. De verdwenen sieraden van de KONINGIN 23. Vliegensvlug rende zijn paard door de straten. De von ken vlogen onder zijn hoeven uit de straatsteenpn. Ze draaf den de stadspoort door en eerst buiten op het vrjje veld hield Priemstoot de teugels wat in, om het beest wat rust te Noorderlicht waargenomen Gisteravond was omstreeks i uur in het noorden een flauw schijnsel waar te nemen, dat na informatie bij de Viissing- sche weerkundige medewerker van het Metrologisch Instituut te de Bilt, een verschijnsel van noorderlicht bleek te ziin. Duitsche mijnenveger gepavoiseerd Zaterdag lag er, zooals wel meer gebeurd, een oude Duitsche mij nenveger in de haven van Rot terdam, bemand met krijgsgevan gen Duitsche marinemannen, die ondertoe2icht van de geallieerden nog altijd regelmatig de zee van mijnen zuiveren. Onder voorwend sel, dat de vlaggen „gewasschen" waren en in den wind moesten drogen, hebben de Duitscher9 dien Zaterdag het schip gepavoiseerd. De Nederlandsche marine-autori teiten begrepen echter, dat hier meer achter moest schuilen. Zij keken eens op den kalender, con fronteerden den datum met hun geheugen én toen ging hu een licht op, het was de verjaardag van Hitier. Onmiddellijk werd de ongewenschte demonstratie de kon ingedrukt, terwijl de Duit sche commandant in arrest werd gesteld. Hij zal zich voor den krijgsraad te verantwoorden heb ben. Familiedrama in de Hoofdstad Vrijdagavond laat deed op een politieposthuls te Amsterdam een 38-jarige vrouw aangifte dat zij haar man met een bijl had neergeslagen. Onmiddellijk togen politie ambtenaren naar het door de vrouw opgegeven adres en trof fen inderdaad een man met in geslagen schedel in de slaap kamer aan. Daar door den toe stand, waarin de vrouw ver keerde, confrontatie met het slachtoffer niet mogelijk was. werden familieleden ter her kenning van het lijk opgeroe pen, waarna inderdaad bleek, dat men hier te doen had met den 36-jarigen melkbezorger K. Schaafsma. Het drama heeft zich afge speeld op Goede Vrijdag tus- schen zes en acht uur des avonds. De verhouding tusschen het echtpaar liet reeds langen tijd veel te wenschen over en Vrijdagavond bereikte dit een hoogtepunt, toen Schaafsma zijn spullen bij elkaar pakte en aanstalten maakte het huis te verlaten. In de slaapkamer schijnt zich toen een strubbe ling te hebben voorgedaan, waar bij de vrouw met groote kracht eénige slagen met een bijl op het hoofd van haar echtgenoot deed neerkomen. Schaafsma zakte hierop onmiddellijk in een. In groote vertwijfeling heeft de vrouw hierop nog eenigen tijd in het huis ver toefd. doch later op den avond heeft zij van het gebeurde aan gifte gedaan. Het lijk' is naar het Binnen gasthuis overgebracht. Het drie jarig dochtertje van het echt paar. dat zich gedurende het drama in huis bevond, is bij fa milieleden ondergebracht. HET HOOFDKWARTIER van de Unrra te Washington maakt bekend, dat de Paus Fiorello Laguardia zijn „innig mede leven" met den strijd van de Unrra tegen den hongersnood heeft betuigd, Avondschool te Goes Donderdagavond om 7 uur werden in de Ambachtsschool de bevorderingen van de leer lingen over het afgeloopen cursushalfjaar 19451946 van de Avondschool bekend ge maakt en tevens de diploma's uitgereikt. Bij ontstentenis van den voorz. van het schoolbestuur werd de bijeenkomst geopend door dhr. K. K. Brink, penning meester der vereeniging. Van het bestuur waren slechts en kele leden aanwezig. Nadat dhr. Brink de aan wezigen had welkom gehee- ten, gaf hij het woord aan den directeur der school, den heer Buthfer en verzocht hy dezen de bevorderingen bekend te wil len maken en de diploma's uit te reiken. Hierbij bleek, dat aan het einde van het cursus- halfjaar nog een 70-tal leerlin gen aanwezig waren. Bevorderd van de le naar de 2e klasse H. Becke, 's-H.H.Kinderen J. C. Na- gclkcrkc, Kwadendamme J. A. Pietets, 's-H. Arendskerke s C. W. Verboom. Ycrseke J. Walhout, Borsselc, A. Zuur- vcld, Wolphaartsdijk, Niet bevorderd ree leerlingen. 2e naar 3e klasseJ. M. Joossen. Kloetingc P. Kramer, Goes. 3c naar 4e klasse 3 niet bevorderd een leerling, •le naar 5« klasse t I. vaa Wonderen, Goes. 5e klasse, gediplomeerd J. v. Bremen Goes W. F. Maactense, Kwadendamme Provinciale Bondsdag De Geref. Jongelings- en Meisjesvereenigingen hielden op 2e Paaschdag alhier hun jaar- lijksche Provinciale Bondsdag. Vanuit geheel Zeeland wa ren de jongelui saam gekomen in de Geref. kerk aan den West wal. De Bondsdag bestond uit drie deelen: le. de morgenver gadering, waar verslagen voor gelezen werden van secretaris en penningmeester, waaruit bleek, dat een en ander er goed voor stond, hoewel het leden tal verminderd was. Van het bestuur werden enkelen her kozen, de anderen nieuw ge kozen, In de middagvergadering traden als sprekers op Ds. D. J. Couvee van Hillegersberg, met het onderwerp: „Onze houding nu!" Deze houding moet er een zyn van geloof, maar eveneens van offer en van de daad. Allen willen wij wat anders. We kunnen er echter alleen komen als we het oog gericht houden op God. De 2e spreker, Ds. J. H. Tie- mens van Aardenburg, waar schuwde voor defaitisme, wat nogal opgang maakt tegen woordig. Het is iets waar we onder geen voorwaarde aan toe mogen geven. Deze vergadering werd even eens gepresideerd door dhr. J de Smit en was buitengewoon druk bezocht. 's Avonds gaven de ontspan- ningsvereenigirigen Goes, Mid delburg en Vlissingen een ge- zelligen avond in de zaal Krij ger. Men kan inderdaad terugzien op een uitstekend geslaagden Bondsdag. ïngez. Mededeeling. DIE PIJN £N UW LEDEMATEN, dat rheumatische stramme ge voel daar moet ge U tegen te weer stellen. Begin morgen de weldadige Kruschenkuur. De dagelijksche dosis Kruschen zal Uw bloedzuiverende orga nen weer op krachten brengen. Dat doet de aansporende wer king van de zes minerale zou ten. Neem daarom óók Kru schen om de heilzame werking op Uw heele gestel. Bij Apoth. en Drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (En geland). MIDDELBURG Paaschwüding Op Zondagmorgen len Paasch dag werd op de Markt Paasch- ochtendwijding gehouden, waar door verschillende predi kanten werd meegewerkt. Met begeleiding van blaas instrumenten werd een tweetal gezangen en een psalm gezon gen, terwijl een zangkoor en kele liederen ten gehoore bracht. Doordat een verster kers-installatie was aange bracht, was het gesprokene over de geheele Markt hoor baar. Ofschoon het tamelijk guur was, hadden zeer veel men schen aan den oproep om de feestdagen door deze gewijde samenkomst te beginnen, ge hoor gegeven. Benoeming leden Tribunaal Bij Kon. Besluit van 11 Apr. 1946, no. 110, zijn benoemd tot lid van het Tribunaal voor het arrondissement Middelburg: 1. F, A. Barbé, notarieel stu dent te Philippine. 2. A. F. Calon, landbouwer te Hoofdplaat. 3. M. van Doeselaar, tim merman-aannemer te Axel. 4. P. A. Vermeulen, hoofd onderwijzer te Waterland kerkje. ST. JORISDAG VOOR DE VL1SSINGSCHE PADVINDERS De Vlissingsche padvinders hebben met hun Breskensche clubgenoten Dinsdag te Vlissin gen St. Jorisdag herdacht. De dag werd begonnen met het hijsehen van de vlag ter wijl men het verdere gedeelte van den dag een vlaggenwacht heeft onderhouden, 's Avonds vond achter de Nolledijk hel traditioneele kampvuur plaats waar het bekende St. Joris- verhaal verteld werd. Enkele liederen werden daar na gezongen terwijl de verken nersband vroolijke wijsjes ten gehoore bracht. Voor hopman C. Luitwieler met gebed de dag besloot vond het hernieuwen van de belofte plaats die onder het ruischen van de zee, eerst door de welpen gezegd werd en daaarna door de verkenners en voortrekkers De Roomsch Ka tholieke padvinders herdachten de St. Jorisdag op eenzelfde wijze. Hun kampvuur werd 1 achter het vliegveld gehouden. gunnen „Ik had niet gedacht, dat Raaksteek zoo dom zou zijn, om in den val te loopen" bepeinsde Priemstoot. „Ik mag nu wel driedubbel opletten, want het blykt dat baron Kuip overal zyn spionnen aan het werk heeft". Eindelek kwam in de verte de havenstad in 't zicht. Priemstoot maande zijn paard tot dubbele snelheid. Hij merkte niet, dat het arme dier byna niet meer voort kon. Plot- leling staakte het midden op den weg zijn dolle ren en zak te door zfln voorpooten. Het weigerde beslist om nog een stap verder te gaan. „Ook dat nog", zuchtte de muskettler. „Er zit niets anders op, dan dat ik het laatste stuk te voet afleg"

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4