VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Laatste Besprekingen en Vertrek der Indonesische Delegatie Lijk van Mussolini gestolen De Feestrok Al®. Leiding; B. Q. Eooiteriiel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt Tel. 81«. GU Wo«n»di>£ 24 April HUK, sm XV rif Revolutionnaire Studenten Schrik niet, waarde lezer. De Nederlandsche studenten wil len geen revolutie maken. Zij zjjn niet, als in enkele andere landen het opbruischende volks deel, - dat gauw de straat op gaat en relletjes verwekt. Maar er is nu toch een be weging aan den gang in de studentenwereld, die de aan dacht verdient, niet omdat ze over' een politieke revolutie denkt, doch omdat ze een wij ziging voorstaat in de univer sitaire wereld, die vrijwel op een revolutie neerkomt wat dit onderdeel der Nederlandsche opvoedingswereld betreft. Wij weten volstrekt niet hoe groot de aanhang is die deze nieuwe beweging in studenten kringen heeft. Wellicht is hie; nog maar een kleine groep aan het woord. Maar de publicatie die wij hier op het oog hebben is toch karakteristiek voor wat er nu in de Nederlandsche studenten wereld gaande is. In elk geval is er leven In de brouwerij. Laat ons zien, wat deze voortvarende jonge menschen willen. Er is in Amsterdam een stu denten vereniging, geheeten; „Rondom de Vrije Katheder" Deze vereeniging heeft In een kleine brochure haar wenschen ter vernieuwing van de univer siteit kenbaar gemaakt. Doel is, zegt het vlugschrift, een nlgeheele democ^atiseering van het hooger onderwijs. Hierbij aansluitend zal ook een dienovereenkomstige- her vorming van het middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs noodzakelijk zijn. Hoofdpunten hierbij zijn: Collegegelden worden naar draagkracht geheyen. Aan studenten, die dit be hoeven, wordt een toelage ge geven om hun studie te kun nen voortzetten. Er wordt een nieuwe selec tie ingevoerd, om te bepalen, wie tot de universitaire studie wordt toegelaten. De tegen woordige selectie wordt een voudig bepaald dor de finan- ciéele positie van de ouders, uitzonderingen daargelaten. Nadat ook het middelbare en voorbereidend hooger on derwas zal zijn hervormd, zou de selectie dóór kunnen ge schieden. Thans zal tijdelijk een anderen weg moeten wor den bewandeld om tot het uit zoeken te komen van hen, die geschiktheid toonen voor zelf standig denken en werken. Hoogleeraren, die ongeschikt blijken voor opvoeding van de studenten, tengevolge van pae dagogische of wetenschappelij ke onbekwaamheid, moeten kunnen worden ontslagen. Hoogleeraren daarentegen moeten kunnen worden ontlast van hun taak als docent, in dien dit in het belang der we tenschap noodig blijkt. Studenten, die ongeschikt blijken voor een bepaalde stu die, moeten daarvan kunnen worden uitgesloten. Enz., enz. NAAR wij uit betrouwbare bron vernemen, zullen de laatste besprekingen tusschen de Nederlandsche regee ring en de Indonesische delegatie hedenochtend te 's-Gravenhage worden gehouden. De Indonesische delegatie, welke heden uit Nederland zal vertrekken zal vergezeld zfln van de heeren Dr. Saroso YVirodinardjo, lid van het hoofd bestuur van Indonesische burgers, R. M. Setyadjit Soegondo, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en Drs. Ma- roeto Daroesman, voorzitter van de Perhirnpoenan Indone sia. Dr. v. Mook arriveerde, gelijk gemeld, gisteren te 'a-Gra- veuhage. -«» Parlementaire commissie terug De parlementaire commissie, die in Nederlandsch Indië een onder zoek lieeft ingesteld naar de daar heerschende toestanden, is teruggekeerd. Zij zal van haar bevindingen verslag uitbrengen aan het parlement* Voorbereiding Rijksconferentie Naar wij vernemen zal de voorbe reidingscommissle voor de rijks conferentie ln de eferste -week van Mei haar werkzaamheden her vatten. 100.000 loden naar Palestina? De N.Y. Times meldt uit Lon den, dat de impasse in de En- gelsch-Amerikaansche commis sie van onderzoek voor Pales tina is verbroken en dat een unaniem rapport zal worden gepubliceerd, waarin 'wordt Be.- dviseerd om 100.000 Joden zoo spoedig mogelijk in Palestina toe te laten. De impasse zou verbroken zijn toen de Engel- sche leden der commissie op verscheidene punten jegens de Amerikanen toegaven. Het rap port zou een vrij volledige af wijzing beteekenen van het Èritsche Witboek van 193 In dit Witboek werd de ge dachte van een 2uiver Jood- schen staat in Palestina ver worpen en werdde Joodsche immigratie beperkt tot max. 1500 personen per tyaand. De Daily Mail verneemt, dat in de Ver. Staten een z.g. Liga voor een vrij Palestina bestaat, een organisatie die zich ermede belast om Europeesche Joden, In weerwil van de immigratie- wetten, Palestina binnen smokkelen. Belangrijke bedra gen stroomen naar het fonds, dat de Liga voor dit doel heeft gesticht. Het kost 250 dollar om een coneentratiekampslacht offer van Europa naar Palesti na over te brengen. De laatste 14 dagen zijn drie schepen met 2.000 Joden in Palestina aange komen. Voor de organisatorische practijk wenscht de brochure nóg twee speciale dingen: le. Het aanstellen van een groot aantal assistenten met een voldoende salaris, die ln kleine groepen de studenten samenbrengen tot gezamenlij ke studie en proefnemingen, zoodat er meer leiding komt bij de studie dan voor de hoogleè- raren mogelKk is. die dikwflte doeeeren voor honderden stu denten. 2e. Het samenroepen van 'n studentenparlement, op demo cratische wjjze gekozen uit en door de gezamenlijke studenten Dit parlement wijst diegenen aan, die in contact treden met den academischen Senaat, en daar adviseerende stem heb ben, terwijl anderzijds de se naat afvaardigt, die namens deze in het studentenparlement advies kunnen uitbrengen. Dit parlement heeft mede zeggenschap over alle aangele genheden, de Universiteit be treffende, o.a. een adviseerende stem by benoeming en ontslag van een hoogleeraar. Zeiden wjj te veel, toen wij spraken van een revolutlon- neerenden tendenz ten opzich te van ons Hooger onderwijs? Er zal wel veel los komen over deze plannen in universe taire kringen. Red. Hr, Ms. Evertsen Op 21 April is de torpèdoboot- jager Hr. Ms. Evertsen te Prlok gearriveerd en verwelkomd door vice-admiraal Pinkke. De Evert sen die op 14 Februari alvorens uit Nederland te vertrekken door Koningin Wllhelmiru; is geïnspec teerd, is een van d(- bodems, die overgenomen zijn van de Britsche marine 1000 Evacuó's Dr Nieuw Holland is op twee don Paasehdag met 1000 evacué's uit Bangkok naar Nederland ver trokken. Sjahrir over de rijstlevering Ir, een nadere verklaring om trent het aanbod van Indonesia om aan Brltseh Indle 500.000 ton rijst te leveren in ruil voor zeer noodige textielgoederen zegt Sjah rir dat de rijstoogst dit jaar. vol gens de laagste schatting 5.000.000 ton en volgens de hoogste 7.000.000 ton zal bedragen. Het wer kelijk verbruik op Java, zoo zegt de verklaring verder, lag voor lOiO onder de 4.000.000 ton, terwijl tijdens de Japansche bezetting het jaarlijksche rijstverbrulk op Java nauwelijks meer heeft kunnen zijn dan .twee a drie milloen ton ,,Ik acht het nic-t neer dan van zelfsprekend, dat de Indonesische republiek al het mogelijke- doet om de voedselpositie van Indië te helpen verbeteren. Wij hebben veel sympathie voor het Indische volk en wij zouden het aanknoo- >en van econofnische en geestelij - :e banden tusschen de Republiek en India als twee vrije volken toe juichen." „Koningin Emma" naar Vlissingen Naar wij vernemen zal dt „Koningin Emma" op 29 April a.s. te Vlissingen aankomen, waar zij, evenals de „Prinses Beatrix", weer omgebouwd zal wórden tot passagiersschip. Vertegenwoordigers der 8BC in ons land Gisterochtend zijn de direc teur-generaal der B.B.C. Sir William Haley, en zeven zijner, medewerkers, die op uitnoodi- ging van de Nederlandsche re geering een bezoek aan ons land brengen, te Hoek van Holland aangekomen. De gas ten gingen per auto verder naar Eindhoven, waar bij Phi lips een demonstratie werd ge geven van de vorderingen, die gemaakt zijn op het gebied van televisie en stereofonische ont- ■angst. Naar wij vernemen staat voor .s. Zaterdag een bezoek aan Walcheren op het programma en zal men te Goes het afscheids diner houden. Voor dt huisvrouw SCHOTEN IN DEN NACHT In de afgeloopen nachten was er eenige roerigheid om het m- terneeringskamp ln Laren (N.-H.) Oo verschillende tijdstippen is na melijk in den nacht op het kamp geschoten. Vermoedelijk zoowel met karabijnen als met sten-guns. Er is echter niemand geraakt en ook niemand gevonden totnogtoe, die zich hieraan' schuldig had ge maakt. Er is dus geen sprake van een „overval". Steeds namelijk wanneer de gealarmeerde gezags troepen die het kamp bewaken, een onderzoek instelden, waren de daders gevlogen. Er is dus alle reden, aldus de 9ommandant der gezagstroepen, aan te nemen dat hier van zuiver kwajongenswerk sprake is. Desalniettemin zijn uit gebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen en wordt er Ijverig ge speurd naar de schietlustlgen. Een mededeeling van het ge meentebestuur van Milaan ver meldt, dat het lijk van Benito Mussolini in den afgeloopen nacht van het kerkhof aldaar is weggehaald. Men is te Milaan van oordeel dat Italiaansche fascisten zoo wel achter den geheimen roof van het stoffelijk overschot van Mussolini als achter de nog niet bedwongen opstand in de gevangenis San Vittore staan. Men vermoedt, dat deze inci denten een onderdeel vormen van een plan der fascisten, dat in verband met de herdenking van Mussolini's dood en de be vrijding van Noord-Italië. deze week een Jaar geleden, ten uit eer wordt gebracht. Gistermorgen vroeg, toen doodgravers hun werk in een stuk grond dicht bij de plek,, waar Mussolini en zijn geliefde Clara Petacci liggen begraven, wilden hervatten, vonden zij het graf geopend en de kist ledig. De kist van Clara Petacci was onaangeroerd. Niet het ge- heele stoffelijke overschot van Mussolini was verwijderd. De Hei Prinselijk Paar naar Zwitserland H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard heb ben het voornemen in de week van 20 tot 25 Mei a.s. een officieus bezoek aan Zwitser land te brengen, teneinde den dank te vertolken van het Ne derlandsche volk voor de hulp door Zwitserland geboden bij het rellefwerk ln Nederland. doodgravers vonden een been nog in de rijlaars, die de dicta tor droeg, toen hij 28 April verleden jaar bij Como werd gearresteerd en doodgeschoten. De autoriteiten te Milaan leg gen er den nadruk op. dat geen bijzonder kenteeken op het graf was geplaatst om het tegen ontdekking te beschermen. Het graf bevindt zich op een een zame plek. waar ook Duitsche soldaten begraven liggen. Men is daarom van meening, dat de genen. die voor deze lijkroof verantwoordelijk zijn, waar schijnlijk heel goed wisten, waar het graf was gelegen, en de begraafplaats kenden, daar zij de wakers en honden om den tuin wisten te leiden. Een knal-voordracht Op een familiefeestje, dat in den nacht van Zondag op Maan dag in een huis op den Pleinweg te Rotterdam werd gehouden, hield de 34-Jarige sergeant bij den luchtvaartdienst F. C. H. M. v. K. voordracht, waarbij hij zijn revolver moest gebruiken. Hij haalde de patronen eruit, maar vergat, dat er zich nog een ko- gei in de kamer bevond. In het vuur van zijn voordracht zwaaide hij met het wapen, waarbij hij den haan overhaalde en tot groo ten schrik van de aamve2igen zichzelf in de borst schoot. Ernstig gewond is de man ln het Zuiderziekenhuis ter verple- ging opgenomen. Prins Bernhard met vacantie Z. K. H. Prins Bernhard ver toeft op het oogenblik voor her stel van gezondheid ln het Ber- ner Oberland. Het is evenwel de bedoeling, dat de prins voor so April wees ia ons land tsrug is. Hebt U al een nationaleu feestrok U weet toch, dat hei plan geopperd is om op natio nale hoogtijdagen een met al lerlei gekleurde lapjes bont; versierden feestrok te doeu dragen dor alle Nederlandsche vrouwen en meisjes? Mevr. A. M. Boissevain-van Lennep, die het idee gelanceerd heeft, schrijft, dat ze van alle zijden blijken heeft ontvangen van instemming met deze ge dachte. De bedoeling Is, dat aan den rand gelijkgekleurde driehoeken worden opgenaaid, die met de basis op den zoom rusten. In deze driehoeken moet de datum van de feestdag worden geborduurd. Op eiken nieuwen feestdag wordt er dus weer een driehoek ingevuld. Volgens mevr. Boissevain- van Lennep staat de volgende moeilijkheid 'n volledig slagen in den weg: niet iedereen heeft lapjes. In de geteisterde ge bieden heeft men zélfs geen lapjes. Daarom wil zij een campagne voeren tot moollisa- tie van alle lapjes, «5ïe in de zen schoonmaaktijd alom ln den lande voor den dag ko men. Deze moeten ditmaal niet naar de voddenzak, maar op een rok genaaid worden. Zij vraagt om in elke stad en in elk dorp een comité te vormen, dat zich belast met de inza meling van lapjes en die dan stuurt naar Hondecoetersrt. S (lstc etage), Amsterdam. 't Is niet zoo'n slecht idee. Misscliien gaat u dadelijk aan 't inzamelen. Er is trouwens haast bij, want op 4 Mei moet de feestrok gedragen worden. Ik zie in gedachten al jong en oud met dezen bonten rok loopen. Ik zie korte rokken en lange. Ik zie ja ik zie rokken, die niet meer ge schikt zijn om eiken dag te dragen. Zouden we daarom niet eerst moeten beginnen om rokken in te zamelen? Misschien is daar nóg wel meer gebrek aan dan aan lap jes! Belegerde gevangenis te Milaan De Paaschdagen hebben Milaan een ongewone sensatie bezorgd. Het boevenpak van de gevangenis kwam ln opstand. De cipiers wer den overweldigd en als gijzelaars vastgehouden. Ook wisten de ge detineerden zich van een aanzien lijke hoeveelheid schietwapens en handgranaten meester te maken, waarmede zij zich in het gebouw verschansten. De politie heeft met behulp van pantserwagens een cordon rondom de gevangenis ge trokken. Verscheidene manschap pij 2ijn hierbij reeds gevallen door het vuur van de belegerden. Carabinieri en legerafdeellngen rukken thans ter versterking aan. Het feit dat de boeven gijzelaars in handen hebben, maakt de si tuatie echter zeer moeilijk. Buiten het polltie-cordon verza melde zich een groote menigte, waaronder familieleden van do gedetineerden, die reeds burger- kleeren meegebracht hebben voor het geval dat één der hunnen er in mocht slagen uit de belegerde veste te ontsnappen. HET WEER Wisselende bewolking. Hedenavond en -nacht kou frontpassage met plaatselijk eenlgen regen. Morgen wisse lende bewolking met hier en daar enkele buien. Matige, in het Noorden des lands tijde lijk krachtige wind tusschen West en Noord-West. Frisch Zon onder 19.51, op 5.24. Maan op 2.50, onder 10.35. Laatste Kwartier; Heden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1