VRI JE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Versneld einde der besprekingen op St. 'Hubertus Bloemenpracht in de bollenstreek De Conferentie te Parijs DftlKlcg 23 April 1044 W-üïtaiSc. MS 8« ^agatAMr^i Alt. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerin». Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en "Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tei. 8163. Gironanuawr mm Woningvraagstuk en dienstboden nood Zooals men weet, moeten er in Den Haag geheele stads gedeelten worden herbouwd en in verband daarmede z^jn et- vele commissies ingesteld om dé verschillende onderdeelen daarvan te regelen. Zoo meldt thans het A. N. P. dat in het kader van de stede- bouwkundige ontwerpen van den architect W. M. Dudok naast een hoofdcommissie en- kele nevencommissies zijn inge steld, waarvan er reeds enkele aan het werk zijn getogen. Het bericht noemt de commissie voor de bedrijfsbelangen, die voor de recreatie in de open lucht en ("ie voor het wjjken- vraagstuk. Eenige dagen geleden stelde de burgemeester een nieuwe commissie In met een zeer bij zondere taak. Want kort uit gedrukt krijgt deze ïcmmissie de opdracht, flatgebouwen te ontwerpen voor dienstboden- looze gezinnen. Er zijn in Den Haag juist heel veel eengezinswoningen vernietigd. Deze weer nieuw te bouwen zal duur zijn er veel ruimte vragen. Daarnaast zijn, zegt het be richt verdei-, de dienstboden welhaast verdwenen of uitge storven. Wat wil men nu gaan doen? Aan de Sportlaan en omge ving wordt gedacht aan hoo- gere bebouwing. En nu vraagt men zich af: kunnen deze ver diepingen op elkander van de flatwoningen niet dienstbaar worden gemaakt aan het on dervangen van den dienstbo- dennood Terwijl de huisvrouw tot nog tde alles alleen moet doen in heel veel gevallen, en vooral ook in de gezinnen met kleine re beurs, denkt men er nu over een proefbebouwing met flat gebouwen, waarbij de inrich ting der woningen rekening houdt met de veelszins over belaste huisvrouw. Nederlandsch Indie Radikale gedachten worden uitgesproken. Het is nu de vraag, of er voldoende huisvrouwen zullen worden gevonden, die hier aan willen. De proef moet worden gewaagd, zegt het bericht. Hoe staat men tegenover een gemeenschappelijke keuken of wel een gemeenschappelijke eetzaal Wenseht men open ruimten, dië gelegenheid bieden voor het spelen van de kinderen, voor zandbakken en dergelij ke? Wenseht men ook speel lokalen binnenshuis? Hoe denkt men over ge meenschappelijk tóezicht ter „bewaring" van de kleuters en de baby's Is er behoefte aan een wasch ruimte die niet in de eigen ge zinswoning is gelegen, zoodat de eigen woonruimte er niet door wordt ingenomen Zoo zijn er tal van vragen. De practijk moet antwoord geven. Een andere kwestie is: hoe moet zulk een flatgebouw ge leid worden en bestuurd? Is hier een coöperatieve vorm gewenscht, waarin alle bewoners worden opgenomen? Moeten deze dan de dage- lijksche bestuurders kiezen? Ook al deze dingen moeten nader worden onderzocht. Daartoe is dan ook door den burgemeester een commissie tn gesteld. NAAR wy van betrouwbare zyde vernemen, zal de In donesische delegatie waarsóhynlyk uiterlijk Donder dag aanstaande, dus 25 April, uit Nederland vertrek ken. De loopende zaken in Indonesië vereischen de aanwe zigheid aldaar van de leden der delegatie. Naar uit dezelf de bron verluidt, is. in verband met een en ander de terug keer van dr. v. Mook uit Engelang vervroegd, hy zou reeds Dinsdag a.s. op 't jachtslot St. Hubertus verwacht worden. Celebes Op Zuid-Oost-Celebes, te Ko- laka, hebben terroristen met succes een Nederlandsch poli- tiedetachement aangevallen. De verliezen der Nederlanders be droegen vijf dooden, een gewon de en acht vermisten De terroristen verloren twee dooden, terwijl er drie werden gearresteerd. Het aantal dooden en gewonden onder de plaatse lijke bevolking is niet bekend. Twee Nederlandsche pelotons zijn ter assistentie naar Kolaka gezonden. Australisch officier gedood Rantsoenen te Batavia De voedselrantsoenen te tavia zijn als volgt vastgesteld: voor degenen, die brood eten honderd gram brood, voor dege nen, die rijst eten zestig gram rijst, zij, die zwaren arbeid ver richten. krijgen tweehonderd gram rijst. Japansche voorraden Toen een verkenningsvlucht gemaakt werd door Néderland- sche vliegtuigen zijn op Halma- heira groote Japansche oliede- pöts ontdekt, welke voorraden spoedig door de Nederlanders zijn overgenomen. De voorraden omvatten 100.000 gallons auto benzine, 300.000 gallons vlieg- tuigbenzine, 60.000 gallons smeer olie en 1300 gallons brandpetro- leum. Muiters ontsnapt Te Menado zijn de twee aan voerders van de muiterij te Me nado, Tanlu en Bisma'n die door stoottroepen werden gevangen gehouden, ontsnapt. Taulu is weer gepakt Bisman was op 20 April nog op vrije voeten. Evacuatie Japanners Volgens een bericht, te Makas sar ontvangen uit het hoofd kwartier van generaal Mac Ar thur, zijn 16 Libertyschepen uit Japan naar Nederlandsch Indië vertrokken om gebruikt te wor den bij de evacuatie van de Ja- panneezen. Het kamp Pare-Pare aan Westkust van Zuid-Celebes wordt in orde gebracht voor het afwerken van 5000 Japanneezen per dag. De soldaten afkomstig van Korea efi Formosa zullen van de overigen worden afgeschei den en als burgers naar Japan worden gezonden. 100 Menado- neesche vrouwen hebben toe stemming gevraagd om hun Ja pansche echtgenooten te mogen vergezellen, welk verzoek zon der uitstel werd ingewilligd. Volgens een bericht van re- publikeinsche zijde is de eva cuatie van Japanneezen uit het binnenland van Java begonnen. In den nacht marchëeren Japan sche colonnes naar Tegal én Probolinggo, vanwaar zij per schip naar Galang zullen wor den vervoerd. Geen enkel schip met Jananneezen heeft deze ha vens echter nog verlaten. T.R.I. actie Volgens berichten van repu- blikeinsche zijde doen detache menten van de T.R.I. en de In donesische burgerpolitie bij Bui tenzorg en Soekaboemi thans een overval op een bende ban dieten. welke aangevoerd wordt door twee Japansche deserteurs, die schuldig zijn aan den moord op de drie Australische leden van de commissie tot opsporing van oorlogsmisdaden. In een aan de Australische auto riteiten te Batavia gericht schrij ven. dat 20 April gedateerd is, verklaart de republlkelnsche re geering, dat zij het ongelukkige Incident, waarbij Australische of ficieren „moedwillig zijn gedood een gewond", diep betreurt. Burgeroorlogen in Mandsjoerije en Perzië De Centrale Chineesche regee ring erkent thans den val van Mandsjoenje's hoofdstad Tsjang- tsjoen. De Chineesche regeerlngs- troepen bewegen zich van Moek- den in de richting van Tsjang- tsjoen. Volgens een verklaring van de communisten zal ook Charbin spoedig door laatstge noemden bezet zijn. De regeeriiigs strijdkrachten zullen niet pogen het te verdedigen. Donderdag a.s. zullen de Sov jettroepen de stad ontruimd heb ben en het is nauwelijks mogelijk dat voordien Chineesche regee- ringsstrijdkrachten daar zullen zijn aangekomen. Ook is er niet veel tijd om tot éen vergelijk te geraken. In Perzië woeden twee burger oorlogen. In de provincie Hama- dan vechten Perzische regeerlngs troepen tegen het „democratische leger". Dit laatste gebruikt Sov jet-wapens. De boeren, welke de centrale regeering aanhangen, worden door hun landheeren van oude geweren voorzien, maar oogsten niet veel succes. Het schijnt, dal het democratisch le ger waarvan 17 man gevan^ werden genomen den weg Te- heiaii-Bagdad moet afsnijden. Eerste minister Cavam es Soel.- tanen heeft blijkbaar een oog toe gedaan, toen hij beweerde, dat Azerbeidzjaansche kwestie vreedzaam te regelen is. De tweede burgeroorlog ontwik kei: zich in de provincie Ardelan, waar het Perzisch hoofdkwartier te Sanandaj is gevestigd. De re- geeringstroepen „trachten te ver hinderen, dat het bandietenleger der kort geleden gestichte „repu bliek Koerdistan" zich naar het Zuiden in de richting van Ker- mansjah beweegt". Druk bezoek tijdens de Paaschdagen ACHTER het Hollandsche duinlandschap, dat tydens de bezetting wel zeer zwaar gehavend is, liggen, tusschen Haarlem èq Leiden, de uitgestrekte bloembollenveldea getooid met een schitterende bloemenpracht. Holland's bloe^ mentuin by uitnemendheid stond tydens de Paaschdagen practisch in vollen bloei en was een fantastisch schouwspel. Duizenden en duizenden heb- was een lust voor het oog om Voorzitter is een sociaal wer kend medicus. Leden zijn diverse huisvrou wen, een opvoedkundige, een architect, een erkende organi sator, en een huishoudkundige Naast het onlangs gememo reerde Rotterdamsehe plan is ook deze Haagsche opzet de overweging waard. Al zal Zeeland hiermee nog niet geholpen zijn! Réd. ben evenals wij op een der Paaschdagen een bezoek bracht aan de bollenvelden. Lange filles fietsers, wandelaars en auto's trokken langs de met zon overgoten velden, die een feestfclijken aanblik gaven. De trams van de N.Z.T.M. hadden zeer veel passagiers te verwerken. In de omgeving van Hillegom. Lisse en Noordwijk was het een gezellige drukte, waarvan de bloemenverkoopers dankbaar profiteerden. Want een bezoek aan de bollenvelden zonder het koopen van een bouquet versche narcissen of tulpen, om de huis kamer op te sieren, is niet denk baar. Ook de bloemen-slingers voor auto's vonden grooten af trek. Toen we van Haarlem naar Leiden, door allerlei binnenwe gen, dwars door de velden heen reden, konden we genieten van prachtige kleuren variaties. Het dit te mogen aanschouwen. We zagen de hyacinthen- tulpenvelden in de meest uit- eenloopende kleuren. Hier roode daar gele en weer verder witte, rosen en dubbelkleurige tulpen. Ook de narcissen stonden hier daar nog in vollen bloei, doch deze hebben nu hun glorie tijd gehad. Met de tulpen was het anders gesteld, daar mo menteel hoofdzakelijk de vroege tulpen in bloei zijn. Het zal daar om nog wel eenigen tijd duren eer ook deze bloemenpracht verdwenen is. Het weer verleende haar mede werking, want, alle voorspellin gen van de Bilt ten spijt, scheen de zon met gouden stralen over de onmetelijke velden en zette aan dit fantastische kleuren- schouwspel meerderen luister bij. We hebben kunnen genieten van Holland op z'n mooist. En straks als de bloemen, die thans De Britsche pers wijdt vrij veel aandacht aan de komende vredesconferentie .te Parijs. Vol gens de „Observer" is men ia Britsche kringen gereserveerd. Volgens de besluiten van Mos kou, zoo gaat de „Observer" verder, zal Frankrijk slechts een stem hebben, voor zoover het landen betreft, waarmee het officieel in oorlog is geweest. Deze verdeeling der conferentie zal het moeilijk maken de diver aangelegenheden als deelen van een geheel te bezien.. Strub belingen kunnen o.a. ontstaan door de kwestie Triest, de even tueele Sowjetcontrole over de Donau en de regelingen met be trekking tot de grieksch-bul- gaarsche grens. De Washingtonsche córrespon dent van de „Sunday Times'' veronderstelt, dat Byrnes zal optreden tegen zekere verlan gens der Sowjet-Unie. De ernst van' de situatie blijkt ook hier- dat Byrnes de senatoren Conally en van den Berg (resp. leiders van de meerderheid en de minderheid) naar de confe rentie meeneemt. Vooral Italië zal het twistpunt zijn en de cor respondent acht het mogelijk, dat Byrnes een wijziging der wapenstilstandsvoorwaarden zal voorstellen, opdat Engeland, Frankrijk en de V.S. onafhan kelijk van de USSR een rege ling met Italië zouden kunneu treffen. De Polen willen niet terug Pleegde Gen. Anders zelfmoord? Naar de BBC meldt, zou de Poolsche generaal Anders zelf moord gepleegd hebbèn. De meeste Poolsche- soldaten, deel uitmakend van het leger corps van Generaal Anders in Italië, hebben blijkbaar beslo ten niet naar hun vaderland te rug te keeren. Zij verklaren ronduit, dat Polen thans gesow- jetiseerd wordt en niet meer 't land is, waarvoor zij gevoch ten hebben. Tot eind Maart, had niet meer dan twee procent het verlangen getoond om terug te keeren. In totaal verwacht men dat uiteindelijk ca. 100.000 rnan buiten Polen zullen blijven. Ge neraal Anders, de 54-jarige com mandant der Poolsche troepen in Italië, heeft zich gehouden aan de belofte, die hij aan Attlee en Bevin heeft gedaan, zich met het besluit van zijn manschappen niet te bemoeien. sierlijk pronken, zich ontdaan hebben van hun bloementooi, volgen de bollen hun weg naar alle deelen der wereld. De Hol landsche bloembollen-kweekera en hun product, genieten een wefeldbekendheid. Niet alleen in Holland maar ook in andere landen bloeien thans de Hollandsche tulpen. Dank zij de K.L.M. was het mogelijk dat tijdens de Paasch dagen in o.a. Cairo Holland sche tulpen in de etalages .Ttoo- den en te koop waren. HET WEER Toenemende bewolking. In den loop van dendag toe nemende bewolking. Koude ochtend met plaatselijk rnist, In den middag iets zachter dan gisteren, wind krimpend naar het Westen en geleidelijk wat aanwakkerend. Overwe gend droog weer. Zon onder 19.50, op 5.20. Maan op 2,06. onder 9.22. Laatste Kwartier: 2* April.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1