VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Prof. Schermarhorn Paaschlied Evacuatie Japanneezen en geïnterneerden uitgesteld Zaterdag 20 April 194Ó NUMMER 444 te JAAMQAMè Als. Leiding: B. O. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. KoefcebafcJïer, Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. SI63. Gironummer 41CSS7 De taak van hei Landbouwonderwijs De directeur van het land bouwonderwijs Ir. N V. Vliet, heeft over bovenstaand onder werp ln de radio gesproken. WiJ geven daarvan een korte samenvatting. Hjj begon met te constateeren, dat na 5 jaar afwezigheid van de wereld markt de Nederlands che boer weer zal moeten vechten om zgn plaats op die wereldmarkt te heroveren. Hij dient daartoe zoo goed mogelijk uitgerust te zfjn. Daartoe dient het land bouwonderwijs. Onze producten dienen niet alleen van prima kwaliteit te zfjn, doch tevens moet er naar worden gestreefd, de productie kosten zoo laag mogelijk te houden. Daarvoor is niet al leen ervaring noodig, doch ook een goed onderlegde jonge boe ren- en arbeidersstand. Hoe staat het nu met ons landbouwonderwijs Spreker onderscheidde vier soorten ervan. Ie. De eenvoudigste vorm van landbouwonderwijs is de algemeene landbouwcursus. Deze cursussen worden ge durende twee, soms drie ach tereenvolgende winterhalfjaren gegeven door de landbouw-on- derwijzers, die daartoe een spe ciale opleiding moeten volgen 2e. Een tweede vorm is de langere landbouwschool, waar van er thans 127 zijn opge richt. Terwijl voor de land bouwcursus de leeftijd op 15 jaar Is gesteld, kunnen de leer lingen op de lagere landbouw school reeds direct na het la ger onderwijs toetreden. In de eerste twee leerjaren vormt dit onderwijs een herhaling er uitbreiding van de gewone la gere schoolvakken, terwijl de beide hoogste klassen zich meer wijden aan het eigenlijke land bouwonderwijs. De bedoeling is, om hiernaast ook praktijk cursussen te geven voor a.s. boeren en arbeiders. In Fries land heeft men b.v. reeds melk cursusen aan deze scholen ver bonden. 3e. De landbouwwinterscho- len. Deze worden ook zeer ge waardeerd. Gedurende twee winterhalfjaren wordt de ge- heele week theoretisch land bouwonderwijs gegeven. Doordat verschillende consulen ten aan deze scholen zijn ver bonden, wordt het onderwijs hier meer gespecialiseerd. Aan enkele dezer scholen is bij wijze van proef een niet- verplicht dërde leerjaar ver bonden, waarbij vooral de eco nomische kant der landbouw- vraagstukken wordt behan deld. 4e. Als laatste vorm noemde de spreker de twee middelbare landbouwscholen te Groningen en Dordrecht. Hier zijn- hoogere toelatings- eischen en een driejarige cur susduur. Daardoor kan hier nog een breedere ontwikkeling worden gegeven. Hier tracht men landbouwers te vormen, die in staat zijn middelgroote of groote bedrijven te leiden en te zijner tijd in hun kring op kunnen treden als voormannen op landbouw- en maatschappe lijk gebied Aan het slot van zijn toe spraak verklaarde Ir. van Vliet dat men hoopte, door uitbrei ding te kunnen voldoen aan den grooten toeloop van nieu we leerlingen. Red. spreekt te Middelburg De zaal was tot den nok toe ge vuld en er moesten zelfs nog men schen worden teruggestuurd, toen de voorzitter van de Partij van den Arbeid te Middelburg, mr. P. C. de Jonge de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den minister-president, Z.Exc. Prof. Schermerhorn. Als deze laat ste daarna het podium beklimt, wordt hij met een stormachtig applaus begroet. VERKIEZINGEN. Spr. begint met de bettekenls van de a.s. verkiezingen te schetsen als de belangrijkste sinds vele tientallen jaren. Een ieder vraagt zich af, welke kant we nu eigen lijk op moeten. De verkiezingsuit slagen zullen hierop een antwoord geven. De vele beloften, die dit kabinet deed, en ook die, welke in het urgentie-programma van de P. v. d. A. voorkomen, zullen, zoo de kiezers ons daartoe in staat stellen, ln de komende vier ja ren tot werkelijkheid moéten wor den gemaakt. Hij schetst voorts de ontzaglijke moeilijkheden waarvoor zijn re geering ln Juni 1945 stond en con cludeert, dat er toch in dit kleine jaar reeds heel veel verbeterd Is. Ais b.v. de kolenproductie reeds 2Vs x zoo groot is als toen wij ons werk begonnen, dan is dat zeer zeker niet uit 2ichzelf gekomen. HET KABINET. Vervolgens stond spr. stil bij de samenstelling van het huidige ka binet. in Juni j.l. was er nog geen klaarheid aan den politieken he mel. Deze regeering is er dan ook geen, die een politiek gezicht ver toont, al wordt in het algemeen zeer vooruitstrevend gewerkt. DE AMBTENAAR. Op den ambtenaar werd ln Neder land altijd gescholden, ook reeds toen het nog niet mogelijk was dit op den rug van een socialis tisch en minister af te schuiven. „Doch ik mag hier wel zeggen," aldus spr. „dat er ondanks het vele verkeerde, wat er inderdaad is, en waar we lederen dag tegen vechten, altijd nog een groot corps soliede en plichtsgetrouwe ambtenaren is, waar we volledig op kunnen vertrouwen." In dit verband wijst spr. op het enorme stuk werk, dat het De partement van Financiën heeft verricht, door in eenige maanden tijds twee begrootingen te fabri- ceeren, nJ. één voor de laatste helft 1945 en één voor 1946. Twee begrootingen, die op diverse pun ten sterk van elkaar afwijken, n bewijs, dat er voor de 2e weder om een geheel zelfstandige be rekening is moeten worden opge zet. HET NIEUWE KABINET Sprekend over een eventueel nieuw kabinet zeide spr. te loven in de mogelijkheid van menwerking tusschen de twee grootste partijen in Nederland, met name de Kath. Volkspartij en de Partij van den Arbeid. Het moet mogelijk zijn om op basis van een zeer vooruitstrevend plan door deze twee partijen een re geering te vormen, die steunen zal op een ruime meerderheid in de Staten-Generaal. Allen, die voor een z.g. „natio naal kabinet" zijn, zijn tegen een vooruitstrevende politiek. Een na tionaal kabinet zou beteekenen een stilstand, en een teruggang in de lijn, die we nu bezig zijn te trekken, nJ. de lijn van den op gang. Het urgentieprogram van de Par tij v d. Arbeid bevat de mogelijk heden, deze opwaartsche lijn door te trekken en uit te bouwen. Al leen dan komen we uit het moe ras! DE ECONOMISCHE TOESTAND. Sprekende over den economi- schfen toestand in Nederland zei spr dat het niet meer mogelijk' is. de economische krachten ge heel hun vrije loop te laten. Het betvijs daarvan levert op net oogenblik Amerika. Inderdaad, wij hebben wel een beetje een „papierwinkel", doch de regee ring kan daardoor een overzicht blven houden van den toestand. DE GELDZUIVERING. In dit verband sprak min. Scher merhorn oók over de geldzuive- ring en de safe-blokkeering. In derdaad, dit is een zekere vrij- heids-beprekihg. Echter alleen om den mensch tegen zichzelf te be schermen. Er zijn n.l. een massa lieden, die in twijfel staan, of ze zullen gaan knoeien met hun be lasting-aangiften of niet. Doch de wetenschap, dat toch practisch alles achterhaald wordt, doet de ze menschen weer eerlijk zijn. HET PERSONALISME. Het socialisme in Europa, aldus spr., heeft te kiezen tusschen net communisme eenerzij ds of het per sonalismë anderzijds. De almacht van de Staat op alle levensgebie den erkennen, ligt niet in den Nederlandschen aard. Daarom zal het communisme op de overgroo- te me erderheid geen vat krijgen. Wel erkennen wij de eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid, zooals het personalistisch soclalis me ons dat zegt. De ongébonden economische vrij heid erkent niet de menschelijke persoonlijkheid, omdat zij den ar beider maakt tot verlengstuk van de machine, tot speculatie-object. INDONESI8, Sprekende over Indië zeide de minister kort te willen zijn. Enorm is het leed, dat daar ge leden is en nog geleden wordt. Ontzettend zwaar is de taak van het Nederlandsche volk, ook de ze menschen recht te doen en te erkennen. Hier demonstreert zich duidelijk het verschil tusschen de reactie en ons. Zij willen herstel van het „Wettig Gezag", wat in wezen beteekent, onderwerping van het Indonesische volk. Zorgt er voor, dat dit niet een zwarte bladzijde in onze geschiedenis wordti Dit kunt ge, door op 17 Mei a.s. op da Partij van de Arbeid te stem men, de partij, die ook het Indo nesische volk als gelijkwaardig aan het Nederlandsche wil en zal erkennen. ,Dit wordt de zwaarste taak, waarvoor we ons ooit gesteld za gen. Als het Nederlandsche volk hierin een Juiste keuze weet te doen, zal de eerstkomende rege ringsperiode een tijdperk worden var. Opgang, Strijd en Glorie' Nadat min. schermerhorn nog eenige vragen had beantwoord, sloot de voorzitter met een korte opwekking tot de ruim 700 toe hoorders deze vergadering. Wordt Franco tot aftreden bewogen Engeland zou aan generaal Fran co officieus het denkbeeld aan de hand hebben gedaan om onver wijld af te treden. De Britsche ambassadeur te Madrid zou een desbetreffenden stap hebben on dernomen. - In r-ecMsche .Spaansche kringen verklaart 'men, dat Engeland, al vorens dezen stap te ondernemen, aan Salazar, den minister-presi dent van Portugal, zou hebben verzocht om soortgelijke stappen bij generaal Franco te doen. Importcigaretten binnenkort vrij Zeer binnenkort zullen En- gelsche en Amerikaansehe im portsigaretten vrij in den handel verkrijgbaar zijn. De regeering heeft- dit besluit genomen om den zwarten handel in sigaretten die bijzonder welig tierde, den kop in te drukken. De - prijs werd vastgesteld op 2,40 voor e.en. pakje van 20 stuks, terwijl maatregelen ge nomen zullen worden om bevoorrading ruim te doen zijn. Buitenlandsche vischconserven Overdenking Naar het 13e-eeuwsche gedicht „Pone luctum, Magdalena" Staak Uw rouwen, Magdalene, lach uw .tranen,licht' en blij. 't Is voorbij, het droeve weenen, Simon's maaltijd is voorbij Zie, er is zoo veel te zingen, veel te dansen, duizend dingen. Alleluia, zingen wij. Lachen moet gij, Magdalene, dat Uw aanschijn helder zij. Alle schulden zijn verdwenen en de dag is fonkelblij. Christus heeft voor ons gestreden, hel en dood heeft Hij vertreden. Alleluia, zingen wij. Juich en 'jubel, Magdaléne, uit zijn tombe keerde Hij alle pijnen zijn Verdwenen, Jezus leeft en is weer vrij. Jezus, die U-groef, deed wezen, lach Hem toe, Hij is herrezen. Alleluia, zingen wij. Hef uw oogen, Magdalene, Voor U staat de DoodeHij I Waar .heeft zulk een - lich t geschenen Zie Zijn wonden en wees blij om de glanzen, die zij geven, parels yanhet nieuwe leven. Tot de groote partij buiten-2iE wij landsche vischconserven. die a thans in distributie wordt ge-1 Leef Weer, leef weer, Magdalene, bracht," beho'öben behalve millioen blikken zalm en ïttillioen blikken pilchards, ma kreel en harjng, niet 5, maar 13 niilliaen blikken sardinus in Olie. De verstrekking is daardoor jg ruimer dan- aanvankelijk be lcend gemaakt is. Nederlandsch indte HET BEGIN van de massa-evacuatie vangeïnterneerden en Japanneezen uit het binnenland van Java is onge veer 5 dagen uitgesteld en zal nu 23 April beginnen. Volgens een oïïicicelen woordvoerder is dit uitstel volledig te wijten aan technische en organisatorische moeilijkheden. Afgezien van de voorbereidingen ca meer speciaal in de eerste rich Japanneezen naar de Riouwarehipel en de geintemeer- den van Tegal en Frobolingo naar Batavia en Soerabaja te versche pen, zal een regelmatige trein- dienst, die zijn beginpunt heeft ten Westen van poerwokerto voor hot vervoer der geïnterneerden naar Batavia zorgen, dit eveneens met ingang van 23 April. Nationaal comité Sumatra Volgens een vertraagd bericht uit Fort de Koek op Sumatra's Wést- kust ls aldaar een nationaal comi té voor Sumatra opgericht tijdens een bijeenkomst, welke door Sja- rlfoedin en een honderdtal Indo nesische afgevaardigden uit ge heel Sumatra werd bijgewoond. Sjarifoedin gaf aanwijzingen o: het republikeinsche bestuur van Sumatra op .denzelfden grondslag te organiseeren als dat in Java geschied. Politiek op Ambon Volgens het te Makassar verschij nende dagblad „De Dag", kunnen de Ambonneezen in politiek Op zicht in drie groepen worden ver deeld en wel a) Zij, die een ,,Mo- luksche gemeenebest, los van In donesië en direct onder de kroon' voorstaan, b) De aanhangers van een „autonome Moluksche staat als deel van het Indonesische ge meenebest, dat- in zijn geheel tot- het rijksverband .behoort" en. c-j Diegenen, die streven naar een onafhankelijk Indonesië. De eerste groep is de groote, de tweede omvat slechts een minder heid van Ambonneesche intellec- tueele Christenen en een aantal Mohammedanen, die op religieuze gronden er den voorkeur aan, ge ven om de banden met de rest van Indonesië niet te verbreken, terwijl de derde groep de klein ste minderheid omvat, voorname lijk bestaande uit Indonesiërs, die niet uit Ambon stammen. Een adviescommissie helpt de Ni- 'ting te- sturen, ofschoon de plan nen daarvoor nog niet geheel zijn uitgewerkt, Mountbaiten Admiraal Lord Louis Mountbatten is uit Singapore te Batavia gear riveerd voor een tweedaagsch be zoek aan.'Batavia en Bandoeng, alsook voor besprekingen met mi litaire commandanten. Hr. Ms. Heemsker.ck Naar wij vernemen heeft H.M.'s Hecmskerck twee bootjes opge vangen, die bij onderzoek docu menten bleken te bevatten, wel ke betrekking hadden op de ac tiviteit van de T.R.I. 2u Personen zijn gevangen geno men óm in verband hiermede te worden ondervraagd, Sjarifoedin over Sumatra Op een aantal vragen, die aan Sja riioedin. werden gesteld in ver band mét zijn reis naar Sumatra, antwoordde hij, dat de vraagstuk ken. waarvoor men zich daar ge steld ziet, in wezen precies over- eerkomen met die, welke men •eenige -maanden geleden op Java kende. De voedseltoestand is ech ter, niét" zoo' slecht. Op een vraag, wat er zou gebeu ren, indien Nederlandsche troe pen de Britsche garnizoenen op; "Sumatra zouden vervangen, zei de .Sjarifoe.ain „Ik denk niet, dat kleine botsingen voorkomen zou den kunnen worden wanneer op greote schaalNederlandsche lan dingen zouden plaats vinden." "Verder verklaarde hij, dat ten aanzien van de huidige onderhan delingen de voornaamste vrees van de nationalisten op Sumatra is, dat alleen de onafhankelijk heid van Java de facto erkend' zaa' worden. Zij willen één en niet eén ver.deelde republiek. "Sjarifoedin maakte bekend, 3000 Indonesiërs en meer dan 100 leef weer in het licht, leef - bJijl Jezus is 'aan U verschenen eii de dood voorgóed voorbij Ver zijn klachten, verre smarten, liefde springt in alle harten. Alleluia, zjngen .wij.. Gerard 'Wij de véld. Uit: „Het Voorschot". Mededeeling De passagierslijst van de „Bdectt- foiitéih"' ligt voor belangstellen den ter inzage op onze kantoren en bijkantoren. De Vredesconferentie uitgesteld liet departement vati buitenland sche zaken te Washington heeft bericht ontvangen van de Fran- sche regeering, dat deze het 'ver zenden der uitnoodigigngen voor de. .vredesconferentie, die per I Mei te Parijs, zou „plaats vinden, heefT vertraagd, aangezien de be slissing over. den begindatum dooi den raad van ministers van bui tenlandsche zaken hangende - is aldus deelde -een woordvoerder van hét Amerikaansehe departe ment van buitenlandsche zaken mede. De ministers van .buiten landsche-zaken van-de groote vier zülien op;.25 Apr-il.'bijeenkomen om te trachten de ontwerpen voor de vredesverdragen gereed te maken. Japanneezen gedood waren in de gevochten-welke eenige .maanden geleden .te Tebingtinggi plaats vonden. Toen hem. gevraagd werd, wat hij dacht Van de verklaring, welke onlangs doör tl.-generaal S. H. Spoor, is.-a£gelegd,. volgens welke her. Nederlandsch Indische Leger wellicht aan de acties tegen de extremisten zou deelnemen, ver klaarde Sjarifppdin, dat .dit mis- schieh zal gebeuren, maar dat het woord „extreniist" .vervangen móest wordén 'door hét woord ,'oahdiet''. .Extremis'tën moeten overtuigd..worden. Bandieten daar entegen misbruikten de nationale vlag om moeilijkheden te veroor zaken. Op Cheribon maakten zij gebruik van de eötnmuiilstlsche vlag. HET WEER Paaschzondag lichte 'egen. Verwachting; Koude ochtend, doch overdag zonnig weer met hoogere temperaturen dan gis teren. Naar Zuidwest terugloo pende wind, aanvankelijit zwak, later matig. Verdere vooruitzichten; tegen morgenavond uit het Westen opkomende toenemende bewo'. king, die tijdens eersten Paasehdag .eenige lichte regen zal brengen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1