Herdel en vergoeding van Oorlogsschade Kampioenschap van Walcheren STAD EN LAND TRIBUNAAL GOES Candiclaatstelling Provinciale Staten üioes Middelburg Vlissingen Verhooging v»n huurprijzen te wachten? DE Minister vmo Openturt ea Wederopbouw, Dr. tr. J. A. ftloim, b4M-.il ia een riitoprutir het eeu eu w*d« jwecd 4a aQw, tv aar op tiet Ministerie van OpeDbare Werteo en Wwletopi- :v» eijn opdracht opvat, die t» het kort lahvndt. dat, U? fciroltenee verder geholpen moe- ten worden oen den herbonw ran het beschadigde of ver toren gegane onroerend goed «is te voeren. Biljarten Oorlogsschade-vergoeding! beo \S13 treil grenslijn getrokken 1 bil 1. .V;0O ht-rs belkosten; alles wat daar beneden ligt beschouwen wU al? de lichie berstelgevallen. Van rieie soort rijn «r ruw geschat 3 If 0 0 p 9 er daarvoor is in over Het la u bekend, dat de renet- ring een vergoeding voor ae gei ,Q A w_hti leden oorlogsschade verleent.' welke la gebaseerd op dr urtl- zen zooals die ep 3 Mei 19\0 w* ren. Met deze vergoeding ailfen kan de wederopbouw niet «ot stand komen, want de prijzen voor de materialen 4)a evenals de loonen «eer «terk gestegen. De bouwkosten zt)n op het oogenbilk nog too hoog, dat de bijdrage, welke Is gebaseerd op de prijzen van 3 Mei 1940, slechts ongeveer 40 procent en aanvan kelijk zelfs nog minder, van de bouwkosten is. Het verschil tusschen de her- bouwkosten en de bijdrage per 9 Mei 1940 zal worden gefinan cierd in den vorm van crertic- ten. Waarom credieten, die .lus heteekenen een schuld van de getroffenen aan het rijk. on niet bijdragen a fonds perdu? De huur Ik stel voorop, aat voor den bouw vat. een woning normaal de huur zoodanig moet zijn, dat de ze bouwkosten rendabel kan maken. Wanneer nu deze bouw kosten stijgen, zouden ook de huren voor nieuwbouw hooger worden, waardoor de huur der bestaande gebouwen omhoog zou den worden getrokken. Dat is.ech Ter tot dusver bij de kosten van bet levensonderhoud ondanks de gestegen loonen voor vele huis houdens nog njet te dragen. De regeering verhinderd daarom de huurstijging. Daar waar de bouw kosten boven het niveau van Mei 1940 gestegen zijn, is er een deel van deze kosten dus niet renda bel Men zou dus zeggen: als de regeering het noodig oordeelt dat er huizen gebouwd worden, schenk den bouwers dan het ver schil tusschen de op de huur ge baseerde waarde en de bouwkos ten- Dat mag de regeering, die ook niet tot de rijksten der aar de behoort, niet doen als zij wil medewerken dat de tijd eens aan breekt dat huren en bouwkosten weer in evenwicht zijn. Immers als dit door huurstijging geschiedt zou de bouwer deze bijdrage' als geschenk in den schoot zijn gewor pen Renteloos crediei Daarom wil het Rijk het ver schil geven ïn den vorm van een renteloos crediet. stijgt de waarde (en wel ten gevolge van de maatregelen door het Rijk zelf genomen ten aanzien van «ie huren) dan kan dit renteloo ze crediet rentedragend worden gemaakt met aflossiDg. Ten aanzien van de opbouwliy- potheek zij er op gewezen, dat het geld pas in de laatste plaats van rijkswege wordt verstrekt. Zooveel mogelijk moet worden «e tracht het geld bij particulieren of andere geldgevers te vinden. Indien dit geschiedt, zal het rijk de rente over het deel dat ren teloo? zou 2ijn verstrekt, vergoe den. Handhaving of kwijtschelding Het is de bedoeling, dat voor 1 Januari 1956 beslist zal worden over de handhaving, matiging cf kwijtschelding van de hoofdsom d> opbouwhypotheek, alsmede over het eventueel opleggen van e«-n verplichting tot betaling van rente en aflossing over de uitein delijk verleende credieten. Daar bij zult gij echter niet afhangen van de meeni: vao den op dat tijdstip aanwcii. i i. bev. h.d.iman. doch van het inzicht van de volks vertegenwoordiging. De bedoeling is n.l. dat deze beslissing bij de wet zal worden genomen. Er zijn grenzen nan den omvang van den flnan- cleelen steun zjjn de volgende grenzen gesteld: l. het gedeelte van de op bouwhypotheek dat zonder reu- te en aflossing wordt verstrekt, zal voorlooplg niet grooter zijn dan GO procent van de bouwkos- z de totale hypothecaire nt- iasting van een pand 2al niet meer mogen zUn den 90 procent van de som van de bouwkosten en de waarde van den grond. Voorts zal voor woningen boven tie 500 kubieke meter naar ge lang van de grootte der wonin gen de financiering ongunstiger uitkomen. Höritoikoaten Dan iets over de financiering var. het herstel van de beschadig- rte en dus niet geheel verwoeste woningen "ïyn practtscbe ov ex-wegingen a»b- leg met mijn embtgenoot van Fi nancien bepaald, dat deze her- stelkosten volledig door het rijk zullen worden betaald voor diege nen. die onvermogend tijn. - Zij, die in de vermogensbelasting zijn aangeslagen of tenminste f 300 In komstenbelasting zijn verschul digd. krijgen deze herstelkosten voor vergoed en moeten dus zelf Vi betalen. Bedragen de her stelkosten meer dan f 3000 dan noemen wij deze de zware her- stelgevallen. Daarvan zijn er glo baai 1 0.0 00. Daar zal de over heid mei een hypothecair crediet eer. z.g. opbouwhypotheek. te hulp komen, en wel met een cre- dier waarvoor gedeeltelijk geen rente ,en voorloopig ook geen af lossing zal worden gevraagd. Verwoeste kerken Reeds tijdeus de bezetting was een regeling getroffen ten aan zien van de financiering voor tic- herbouw van geheel vernie tigde kerken, welke, dat mag ik wel zeggen, bijzonder gunstig was. Deze gunstige regeling is bestendigd. Zij houdt in, dat ongeveer 80 procent, soms wat meer en soms wat minder van de bouwkosten voor rekening van de overheid worden geno men. Dit percentage wordt be paald na een onderzoek van de draagkracht van de kerkelijke gemeente. 3Lj dezen herbouw wordt ook de z.g vaste inventaris in' aanmer king genomen, waaronder wor den verstaan kerkbanken, preek stoel. orgel, en dergelijke. Intus- schen is hier wel een reserve ge maakt, n.l. dat alleen dan deze regeling wordt toegepast, wati- nee? de behoefte aan het weder om terugkrijgen van het^ aantal verloren gegane zetels gebleken ls Mocht de behoefte srooter zijn geworden, dan spreekt het wel var.zelf. dat deze vergrooting van de kerk niet voor rekening de overheid komt. Gisteravond werden de biljart wedstrijden le klasse In het ABC- lokaal voortgezet. De eerste wedstrijd werd gespeeld door de heeren J. en I. v. d. Vel- J. v d. Velde wist al spoedig een voorsprong te behalen. Op 10 beurten was de stand I. v. d. Velde 49, J. v. d. Velde 91, doch J. zette al spoedig af. In de vol gende 10 beurten wist I. zich op te werken tot 156. terwijl J. slechts 119 boekte. Na enkele beur ten wist J. zich echter weer te herstellen en tegen het einde wa ren beide tegen elkander opge wassen. Van 191 moest J. nog 4x stoeten eer hij de partij op winst kon boeken. De tweede partij v/as het wederom Gabriëlse die met de winst huiswaarts kon keeren. Tot over de helft van het 3pel wist zijn tegenstander hem een zware partij te geven, in de 13e beurt werkte hij zich met een voorsprong van 6? tot 108 reeds op een veilige plaats. In de 16e beurt nog een serie van 31, kon hij zijn tegenstander gemakkeiijü de baas blijven daar deze toen nog maar 71 punten boekte. I.y de derde partij wist de heer Verhulst de hoogsteserie van ae tot nu toe gespeelde wedstrijden te behalen. Zijn 9e beurt was een serie van 83. Het was voor hem ook niet moeilijk om zijn tegen stander de baas te blijven. De stand luid: J. v. d. elde I. v d. Velde C. Gabriëlse R. Peeman F. Verhulst C. Hoornicks pnt.brt.h.s.gem- 200 30 26 6.66 195 30 31 6.50 200 20 41 10.00 90 20 15 4.30 200 16 83 12.50 llö 16 30 7.25 Hedenavond wordt de wedstrijd gespeeld tusschen de heeren W. KestelooI. v. d. Velde: J. v. d. VeldeC. Hoornicks; F. Ver hijst—W. Harting. J. P. Sinac uit Ovezande, was jachtopziener en deed, volgens dagvaarding dienst voor de weermacht en mocht zrjn jachtgeweer behouden. Verd. beweerde, dat hij de Moffen nooit gediend had en dat hij zich steeds in dienst had beschouwd vaa den bur gemeester van Vlissingen, den heer Van Woelderen. Het Tribunaal vond het wel verdacht, dac belcl. zijn ge weer mocht houden, terwyl an dere jachtopzieners hun geweer moesten inleveren. Uit enkele verklaringen van getuigen bleek, dat de bekl. pro-Duitsch was. Verdediger Mr v. Hasselt toonde aan, dat verd. tot twee keer toe de Duitschers gene geerd had, toen deze 't jacht gebied vorderden. Het feit, dat verd. op het jachtgebied van anderen jaagde, werd door ver dediger uitgelegd als 'n pogin; tot'sabotage ten nadeele van de Duitschers. Het was dooi' een Nederland schen maatregel, dat verd. zijn geweer mocht behouden. DE volgende 16 partijen en groepen hebben candidateu gesteld voor de verkiezingen van de Privineiale Staten der onderscheidene provinciën, welke verkiezingen op 29 Mei a.s. worden gehouden: Anti-Revolutionaire Party. Party van den Arbeid, Prol. CJnie, Katholieke Volksp3rty, Staatkundig Gereformeerde Party, Christc-iyk Historische Unie, Communistische Party Nederland „dc Waarheid", Par ty van de Vryheid, Christelijk Democratische Volksparty, Actiegroep Katholieke Jongeren, Bond van Werkers in het MJjnbedryi', Nederlandsche Christelijke Sociale Corporatieve Unie, Partij van Algemeen Belang. Groep d'Hert. Groep Blommaert en Groep Echtermeyer. De Partij van den Arbeid, de Katholieke Volkspartij en de Com munistische Partij Nederland .de "Waarheid" hebben in alle elf provincies candidaten gesteld, de Anti Revolutionaire Partij en de Christelijk Historische Unie in 10 provincies. De Actiegroep Katho lieke Jongeren verscheen alleen In Noord-Brabant, met lijsten en wel in de kieskringen Den Bosch, Tilburg en Breda. Ook de Neder landsche Christelijke Sociale Cor poratieve Unie leverde in Noord Brabant lijsten ln en wel ln de kieskringen Den Bosch, Tilburg, Helmond, Eindhoven, Breda, Ze- verbergen en Bergen op Stoom. Zal La Guardia aftreden De omgeving van La Guardia deelt mede, dat het ondez-houd, dat gisteren, tusschen dezen en president Truman plaats vond, een stormachtig verloop had. La Guardia zou er op hebben aange drongen, dat de levensmiddelen in de Vercenlgde Staten streng zullen worden gerantsoeneerd, en hebben verklaard, dat hij af zal treden, Indien de aan de Unrra toegezegde voorraden niet binnen 48 uur beschikbaar zullen zijn ge steld. De Vereenigde Staten zul len dus binnen 48 uur hetzij een strenge rantsoeneering, hetzij een sensationeel aftreden van La Guardia aanschouwen. J. Knieriem uit Goes was lid van de N. S. E. Verd. beweerde niet te we ten, waarom hg eigenlijk lid geworden is. Mr. Vlaming vond. dat verd. geen goed voorbeeld hèeft ge geven aan haar kinderen, voor al omdat verd. geen blijk geeft haar schuld in te zien. Haar man, J. Hoekman, ver klaarde, dat het gebeurde groo tendeels zijn schuld Ls. Van A. Waterman, commis- sionnair uit Waarde, stond niet vast of hij lid of sympathisee- rend lid van de N. S. B. was; hij ging evenwel om met leden van de Duitsche weermacht en trad op als Verwalter van een Joodsehe zaak. Vooral het laatste feit werd door het Tribunaal zeer ern stig bevonden. Door zijn medewerking als Verwalter hielp verd. de Duit schers bij het vervolgen der Jóden. Verd. wilde dit niet inzien en durfde te beweren, dat hij uit „Christelijke naastenliefde' handelde! Mr. Vlaming concludeerde evenwel, dat zijn lidmaatschap van de N. S. B. allesbehalve „christelijk" was en een ge vaar vormde voor het Neder landsche volk. Uitspraken Tribunaal Goes Johanna Jannetje Ampt, werkster uit Goes. Onderzoek wordt hervat. S. van Strien, automobiel en rijwielhandelaar uit Goes, i jaar interneering, verbeurd verklaring van een bedrag van f 25.000, alsmede van de radio en den inboedel. Ontzetting uit de rechten. J. Mijnsbergen uit Goes, ontz. uit rechten. W. de Schipper, boekhouder uit.Nieuwdorp. Besehuldiging vervallen. L. Lievense, bakker uit Goes, ontz. uit rechten. J. Ruster uit Goes, verbeurd verkl. tot een bedrag van 5000 gld., ontz. uit rechten. A. van 't Westeinde uit Ove zande. Beschuldiging verval len. A. Schrijver, aannemer uit Goe3, verb verkl. tot f 5000 en ontz. uit rechten. Naar ons ter oore komt ligt het o.m. in het voornemen -der Oranje-vereeniging om op 30 April (verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana), 1 en 2 Mei a.s., telkens des avonds 8 uur, in het Schuttershof het aesthe- tisch bewegingsspel „Vryheid" van dhr. Mazure ten aanschou- we te doen geven. Gerepatrieerden uit Nederlandsch Indië Zy, die in aanmerking wen- schen te komen voor een gra tis aanvullend kleedingpakket en daar dringend behoefte aan hebben, kupnen zich vanaf 23 April a.s. wenden tot het Plaat selijk Comité „Nederland helpt Indië", gevestigd te Goes, Gre nadierstraat 15. Dit geldt voor loopig alleen voor die gerepa trieerden oorlogsslachtoffers van 15 jaar en ouder, die vóór 16 Maart 1946 in Holland zijn aangekomen, hetzij per boot dan wel per vliegtuig. Identiteitsbewijs meebrengen Reünisten vereenlglng Evenals in Middelburg weii- schen de oud-leerlihgen der P.. H. B. S. té komen tot. een reunistenvereeniging Zaterdagmiddag 20 April zal daartoe een .oprichtingsverga dering gehouden worden ln 't gebouw dor R. H. B. S., welke om 2 uur zal beginnen. Adressen Het bestuur der vcveenlging „Handelsbelang-" richtte een adres aan Z. Exe. den Minister van Marine in verband met het wegnemen der Marine uit Vlissingen. Eveneens richtte dit bestuur een Verzoek aan de directie der Jaarbeurs om bij een vol gende. beurs te willen vermy- den, dat men er een tentoon stelling in gaat zien, zooda^de zakenlieden, die er werkelijk belang bij hebben, wegens de drukte belemmerd worden de diverse stands te bereiken. Afscheidsconcert Mariuierskapel De Marinierskapel uit den Haag o.l.v. adjudant-kapelmees ter S. B. Steeprooth, gaf Woens dagmiddag in de muziektent van het Bellamy-park een af scheidsconcert. Het "programma dat geboden werd viel zeer in den smaak bij het "publiek, het welk dit toonde door een harte lijk applaus. Partij van den Arbeid Mevr. Broecke-de Man sprak in een tamelijk bezochte vrou wenvergadering van den Partij van den Arbeid over: „De mede verantwoordelijkheid van de Nederlandsche vrouw ten op- zichje van den soclaal-economl- schen toestand". Spr. betoogde dat niet alleen'de mannen, doch ook de vrouwen een taak heb ben op dit terrein en behandel de tenslotte enkele punten uit het urgentie-program. De verdwenen sieraden van de KONINGIN 2Ü. Dc herbergier, die hun .steek. Hij had zich voorgeno- tegemoet kwam, zag er niet men'om zoo vriendelijk moge- erg betrouwbaar uit. „Wy wil- ïyk te zyn, opdat hij met nle- !er. een kamer hebben voor den mand ruzie 'zou krijgen. Voor nacht, beste vriend", zgi Raak-ze bed gingen, dronken zé nog een glas wijn. Toen beslo ten ze om te gaan slapen. De waard begeleidde hen tot in do kamer. Hij maakte een diepe buiging eu wensebte hen goe den nacht. „Ik weet niet, hoe het komt, maar ilt vertrouw dien 'man niet erg", zei Priem- stoot. „Daten we vooral voor zichtig zijn hoor"

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4